Oyun bağımlılığı bir çözüm bana

Bir anlık gaza gelmiştir. Kavga etmiştir. Bir anlık gazla "adresimi ver gelip seni dövelim" diyen birine adresini vermiştir.

İnternet zehir bir ortam. Her 15 yaşındaki çocuğun başında annesi babası yok. Kim bilir kimle konuştu, belki konuştuğu kişi 12 yaşında ondan küçük sabıkalı birisi. Ne siz ne oğlunuz karşısındaki kişinin kim olduğunu bilemez.

Discordu açsın, mesajlaşmalar ne kadar çirkinse sorun etmeyeceğiz ama adresimiz bilinirken güvende değiliz diyin, size düzgünce açsın bilgisayarı, siz bakın.
Çok zehirli tehlikeli bir ortam ben evde gözümün önünde dedim yaşananlar ortada

Çok zehirli tehlikeli bir ortam ben evde gözümün önünde dedim yaşananlar ortada

Senin oğlunun hatası. Belki o da başkasının evine ihbarla polis gönderiyor. Yemek siparişi veriyor.

Kimmiş peki bu sizi ihbar edenler onu buldunuz mu?

Bu arada söyleyin ona, eğer okuduğu okulu birine söylediyse size anlatsın. Okullar açılmadan düzgünce anlatsın. Yarın öbür gün okul kapısında bekleyip başına bela olurlar.

Senin oğlunun hatası. Belki o da başkasının evine ihbarla polis gönderiyor. Yemek siparişi veriyor.

Bu arada söyleyin ona, eğer okuduğu okulu birine söylediyse size anlatsın. Okullar açılmadan düzgünce anlatsın. Yarın öbür gün okul kapısında bekleyip başına bela olurlar.
Hepsini diyorum sen kime ne yaptın yada yapıyorsun ne istiyorlar senden bak savcılığa siber suçlara kadar giderim herşeyi onlar çözer sen onlara konuşursun anlat diyoruz,yeminli sanki

Ben seni okulda bekleyemem koruyamam her anında yanında olamam oğlum diyorum,ben kimse ile uğraşmıyorum tanımıyorum bilmiyorum kim yapıyor bu kısır döngü içindeyiz

Hepsini diyorum sen kime ne yaptın yada yapıyorsun ne istiyorlar senden bak savcılığa siber suçlara kadar giderim herşeyi onlar çözer sen onlara konuşursun anlat diyoruz,yeminli sanki

Bence çocuğu alıp bilgisayarcıya gidin.

Benim aklıma hani basit şeyler geliyor. Belki o discordda bir kızla tanıştı, kızla kavga etti, kız hıncını alıyor. Ya da erkek kavgası.

Ama çok uç, böyle ortalama yaşantısı, düzeni olan insanların aklına gelmeyecek bir bela çıkabilir. Küçük çocuklar ne suçlar işliyorlar artık. Size anlatmaya korkar, çekinir ama Allah korusun başına bir şey gelir.

Bence çocuğu alıp bilgisayarcıya gidin.

Benim aklıma hani basit şeyler geliyor. Belki o discordda bir kızla tanıştı, kızla kavga etti, kız hıncını alıyor. Ya da erkek kavgası.

Ama çok uç, böyle ortalama yaşantısı, düzeni olan insanların aklına gelmeyecek bir bela çıkabilir. Küçük çocuklar ne suçlar işliyorlar artık. Size anlatmaya korkar, çekinir ama Allah korusun başına bir şey gelir.
Herşeyi düşünüyorum delirmek üzereyim baskı altına da alınmıyor ergen çocuk çok çıkmazdayım

Herşeyi düşünüyorum delirmek üzereyim baskı altına da alınmıyor ergen çocuk çok çıkmazdayım

Çok üzücü hiç akla gelmeyecek bir olay bence.

Oğlun bu oyunları oynarken sizden para istedi mi hiç? Ya da telefon üzerinden para ödemiş olabilir mi?

Oyunlarda mesela LOL oyununda oynanılan oyun savaş oyunu, seçilen karakteri güçlendirmek için özellik satın alıyorlar. Ve oyun ne kadar uzun süre oynanırsa bu karakter güçleniyor. Bu oyunu yıllarca oynayanlar var. Hatta oynarken kamera ile videoya çekip, bunları izlettirip para kazanıyorlar. Belki sizinki böyle birinin oyundaki karakterini çalmıştır ya da mail/şifre öğrenmiştir kendi şifresini koymuştur. Bu yüzden kavga çıkmıştır.

Çok üzücü hiç akla gelmeyecek bir olay bence.

Oğlun bu oyunları oynarken sizden para istedi mi hiç? Ya da telefon üzerinden para ödemiş olabilir mi?

Oyunlarda mesela LOL oyununda oynanılan oyun savaş oyunu, seçilen karakteri güçlendirmek için özellik satın alıyorlar. Ve oyun ne kadar uzun süre oynanırsa bu karakter güçleniyor. Bu oyunu yıllarca oynayanlar var. Hatta oynarken kamera ile videoya çekip, bunları izlettirip para kazanıyorlar. Belki sizinki böyle birinin oyundaki karakterini çalmıştır ya da mail/şifre öğrenmiştir kendi şifresini koymuştur. Bu yüzden kavga çıkmıştır.
Hayır Yok şuana kadar para konusunda bir isteği yada hatası yüksek meblağlardır zaten istenilen miktarlarda illaki belli olur yani diye düşünüyorum

Hayır Yok şuana kadar para konusunda bir isteği yada hatası yüksek meblağlardır zaten istenilen miktarlarda illaki belli olur yani diye düşünüyorum

Yo küçükte olur. 20-30 lira bile olabilir. Telefon faturasıyla bile ödeme yapılıyor oyunlarda. Kredi kartı gerekmeden telefondan ödemiş olabilir.

Bu arada oyun kurucusu gibi ifadeler genellikle minecraftta var. Orada oyun kurup kavga etmiş olabilirler.

Yo küçükte olur. 20-30 lira bile olabilir. Telefon faturasıyla bile ödeme yapılıyor oyunlarda. Kredi kartı gerekmeden telefondan ödemiş olabilir.

Bu arada oyun kurucusu gibi ifadeler genellikle minecraftta var. Orada oyun kurup kavga etmiş olabilirler.
Anladım faturalı hat farklı bir fatura çıkarmadı ama para harçlık olarak az da olsa var yani parası yanında okula giderken parasız çıkmıyor küçük miktarlarda olsa illaki parası oluyor gerçekten çok şaşkınlık içindeyim kafamı kurcalayan bir sürü şey var

Bu işi bilen kimse yok mu hangi oyun bu? Bilgisayarı neden birine göstermiyorsunuz her şey çıkar ortaya. Kendisi oyun falan yazamaz belki Roblox'ta dünya kurmuştur onu diyordur. Silse de bulur onu bilgisayarcılar. Kusura bakmayın bu konularda epey bilgisizsiniz başından beri birilerine danışmamanız garip geldi. En azından duyduğunuz şeyleri internette aratsanız Discord ne yanlış biliyorsunuz mesela.

Oğlunuz League of Legens (LoL) gibi bir oyun oynuyor olabilir, Discord (sesli ve yazılı sohbet uygulaması) üzerinden arkadaşları ile beraber oynuyordur. Orada şifre çalma vay adres ver geleyimli kavgalar çok olur ergenler arasında.

Evinize polis çağıran da kendi oğlunuz kanıtlanmış işte yalan söylüyor düpedüz. Bu oyun muhabbetini iyice öğrenip (yaşına yakın bir aile dostunuzun çocuğuna da sorabilirsiniz) acil olarak bir uzmana gitmeniz gerek. Çocuk gelmezse siz ikiniz gidin mutlaka.

Çocuk evde bilgisayarın başında diye güvende değil. Arkadaş gibi yaklaşıp oğlum ne oynuyorsun bana da göster vs gibisinden haberdar olmalısınız. İnternet çok tehlikeli bir yer kimlerle ne konuşuyor takip etmelisiniz.

Anlattıklarınız endişe verici. Bir öğrencim bu şekilde oyunda birinin hesabını çalmış ve çaldığı kişi de tehlikeli kişilerle irtibata geçip öğrencime şiddet uygulamıştı. Ama bunlar yüz yüze tanışan çocuklardı. Evinizin adresine kadar biliniyorsa güvende hissedemezdim açıkçası. Oğlunuz bu işi ciddiye almıyor siz bilgisayar ve telefonu inceletin. Hatta oğlunuza polis incelemeye alacakmış babanı aradılar gel bunu çözelim kapansın konu diyebilirsiniz ama çok da korkutmayın derim. Oğlunuz bir şeyler yapmış bence. Eve polis falan göndermeler çok garip biz çağırsak polisi gelmez nasıl ihbar edildiyse hemen kapınızda bitmişler. Gelişmeleri bize de yazın

hacklenmiş muhtemelen arkadaşları tarafından para verilmeyince sahte şikayet için polisi arayıpp eve gönderiyorlar

discord uygulamasında her yaş grubu çor çocuk demeden kişiler panel denen mernis yani merkezi nüfus idaresi sistemi bilgilerinin çalındığı bir yerden (oraya panel diyorlar yani), sadece ad soy ad bilgisiyle dahi tc kimlik numarasına kadar her şeyine erişim sağlayabiliyorlar. çok korkulacak bir durum değil devlet açığı. herkesin bilgisine ulaşılabilir yani. en çok da bu panelci denilen genelde ergenlerden oluşan grup da discord uygulamasında var. oğlunuzun adı soy adıyla ikametgah adresinizi sizin telefon numaralarını bulmuş olmalılar. bulanlar arkadaşı dahi olabilir sonuçta ergenler şakanın dozunu bilmezler. panelden adresinizi öğrenip sizin de adınız soy adınızla eşinizin adı soy adıyla sahte darp ihbarı veriyorlardır. yani kavgalı dövüşlü olduğu birileri olabilir, arkadaşları olabilir. arkadaşlarıysa onları kaybetmekten korkuyor onların gözünde düşmekten korkuyor olabilir oğlunuz o yüzden söylemiyor olabilir. kavgalı dövüşlü olduğu kişilerse daha fazlasını yapabileceklerinden korkuyor olabilir ama bir şey yapamazlar sahte ihbar dışında. tclerinizi telefonlarınızı yaymakla tehdit edebilirler onda da şikayette bulunursunuz ağır hükmü var. karşınıza alın arkadaşlarıysa böyle şaka olmayacağını böyle arkadaşlardan hayır gelmeyeceğini anlatın eğer korkuyorsa da korkmaması gerektiğini cezasının ağır olduğunu söyleyin.

Bu nasıl oyunmuş kim ne şifrelerini istiyor ben birseu anlamadim
çocuğa kredi kartından google play veya steam hediye kodu aldırıyorlar sonra bu şifreyi istiyorlar hediye kartındaki bakiyeyi kullanabilmek için. o kadar kurnazlar ki ibana para istemiyorlar çünkü biliyolar yakalanacaklarını. ben bunların çocuk falan oldugunu dusunmuyorum 25 yas ustu bir çete ayrıca kodları da yurtdışı sitelerinde nakite veya bitcoine çevirdiklerini düşünüyorum.

konu sahibine gelince boş tehditlere kanmasın hiçbir halt edemezler. telefonunu değişsin hesaplarını kapatsın yeterli.

Merhaba arkadaşlar kafam o kadar karışıklık içinde ki bir akıl verin.Oğlum 15 yaşında lise öğrencisi uzun zamandır bilgisayar da oyun oynuyor tatil boyunca da masadan kalkmadan devam etti yemek ihtiyacı dışında kalkmıyordu.Tabi benim sürekli olarak bunu dile getirmemden dolayı da ne zaman odasına girip çıkıyor olsam oyundan çıkıyor yada odasına girmemi istemiyordu.Gizlilik içindeydi,ben farkındayım ama bu raddeye geleceğini hiç düşünmedim yada konduramadım.Sorun şu ki nasıl bir oyun ise bu geçen sene Ekim gibiydi nasıl bir şeye bulaştıysa artık oyunun kurucusumu neymiş oğlum ondan oyunum şifrelerini istemişler buda vermediği için o gece telefonlarımıza saat 21:00 den sonraydı mesajlar geldi seri şekilde sipariş kodları yani 1 saat kadar sürdü yani hem eşimin telefonuna hemde annemin (hattı benim üzerime) olayı öğrenmemiz bu şekilde oldu bizim ne olduğunu zar zor anlattı ve bu durumdan kurtulmamız ancak şifreleri verdi ve mesajlar kesildi.Eşim polis arkadaşı var ona sormuş bu durumu anlatmış istediklerini alana kadar devam ederdi demiş.O dönemde bir süre sessizdi bizimki okul filan derken yani, yazın yine aynı şekilde devam etti oyuna bende havalar zaten çok sıcak bide gözümün önünde evde diye düşündüm bilemedim bunların başımıza geleceğini hiç.oyunlar devam ederken geçen hafta cumartesi kapıya polis geldi saat 20:00de ben de yatıyordum eşimde içerde diğer odada yatıyordu zil çaldı eşim açtı ben içerden duydum şaşırdım polis eşimin adını veriyor ve sizmisinz diyor evet benim eşinize karşı şiddet uyguluyormuşsunuz ihbar aldık,bana sordular tabiki böyle bir şey yok asılsız ihbar diye gittiler ,biz anladık bunu oğlumdan yani oyunlarından olduğunu geçen sefer mesajları gösterdiğinde oğluma şifreleri vermezsen eve ihbar atıcaz denilmişti.ve arkasında da eşime gizli numaradan arayıp oğlun şöyle böyle polis gönderiyor bizim eve işte şikayet edicaz elimizde belgeler var gibi şeyler denildi.Eşimde işi gereği bu şeyleri bildiği için karşı tarafın kimler olduğunu anlayıp o şekilde anlayacakları dille konuştu.1 haftadır bilgisayar kullanmadı oğlum ama telefon elindeydi, sürekli nak oyun oynama tekrar aynı şey yaşamak istemiyorum dedi babası uyardı da.Cumartesi gece tekrar polis geldi kapıya gece 01:00 de aynı şekilde bu sefer eşim için oğlumuza şiddet uyguluyorsunuz diye.Asılsız ihbar diye yine gittiler.tabi ben oğlumu eşimin elinden zor aldım,adam haklı olarak tepkilerini ortaya koyuyor,oğlum inkar ediyor oynamıyorum diye, elinden aldık telefon bilgisayar ı telefon numarası değiştirdik deşifre oldu artık polis diyor ki bu numaradan yapılmış görünüyor ihbar verdiği numara oğlumun kullandığı hattı.şimdi herşeyi elinden aldık telefon bilgisayar yok artık ve vermiyoruz aldık karşımıza konuştuk ama bu konuda yalan konuşuyor inanmıyoruz ama ebeveyn olarak inanmak istiyoruz, eğitim hayatına da Zarar veriyor bu durum ama bağımlılık var durmuyor sanki , tableti unutmuşum aklıma hiç gelmedi kullanmadığı için bu gece biz uyurken açmış ve eşim yakaladı tabi onu da aldım hemen.Kızlar bu durum da biz ne yapacağız çıldırmak üzereyim ,oğlumun hareketlerini hiç beğenmiyorum korkuyor bizden ama yapacağını da yapıyor yalan var işin içinde, kimlere bulaştı oyun çetesi resmen .akıllanmıyor da başına gelen oldu mu . herkes oynuyor duyuyordum ama bu başka bir şey ciddi bir şey devam ederse daha başımıza ne gelecek yada hangi iftira ile gelecek polis bir akıl verin çaresizim babası öldürecek artık zor dayanıyor kapıya polis gelirse bir daha dicam alsınlar bunu onlar çözer dedi yüzüne ama bilmiyorum artık.Kusura bakmayın uzun oldu
Elinizle bağımlı yetiştirmişsiniz. Hemen terapiye başlayın

X