kanser ve çevrenin tepkileri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

sassyassyy

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
27 Mart 2017
9.509
48.090
kanser olduğumu ilk öğrendiğimde "aa moral bu hastalığın ilacı, heyy çok pozitifim, vuuu uçuyorum" filan tepkileri vermiştim. üzerinden yaklaşık 3 hafta geçti ve ben çatlamak üzereyim.

ameliyat olduktan birkaç gün sonra kanser olduğumu öğrendim. babama önce "şaka mı yapıyorsun abi ben eğlenmedim şu an" filan dedim. baktım baya ciddi ciddi anlatıyor adam belgelerle konuşuyor. o zaman da "tamam hadi çık o zaman odadan ben biraz yalnız kalayım" diyerek gönderdim hepsini.

düşündüm taşındım. ağlamamaya karar verdim. ağlarsam yenilirim, üzülürsem kaybederim filan dedim. buradan bir kişi aradı onunla konuştuk, iyi hissediyordum ve gerçekten üzülmeyeceğime söz verdim kendi kendime.

uzun süre de üzülmedim aslında. "kemoterapi yok, hastanede yatma yok, sadece bir hapla tedavi olacaksın sen şanslısın, senden kötüleri de var, haline şükretmen lazım" dedim sürekli.

ama şu an türkiyedeyim ve küçük bir cehennem yaşıyor gibiyim. anneannem, babaannem, teyzelerim, halam ve hayatımda iki kelime konuşmadığım kuzenlerim beni görünce ağlıyor. babama "baba sen beni mi koparıyorsun lan doğru söyle bak yine bir şey saklıyorsan seninle konuşmam" diyorum, "hayır onlar kendileri hassas oldukları için ağlıyorlar. onları duyma, görme" diyor. ama nasıl yapabilirim bunu?

ilacın ilk dozunu babamın gözetiminde alıp daha sonra okulumun olduğu yere gideceğim ve tedavim orda olacak. ama gerçekten o güne kadar nasıl sabrederim bilmiyorum.

ağlayan insanlar görmek istemiyorum, mutsuz insanlar görmek istemiyorum, onları görünce modum inanılmaz düşüyor. o yüzden babama veya anneme gitmek istemiyorum.

kendi kendime veya arkadaşlarımla takılırken gayet iyiyim hiçbir sıkıntım yok. düşünmüyorum hastalığı cidden. ama iş aileye gelince herkesin ben ölmüşüm gibi davranması bilmiyorum çok garip hissettiriyor.

bununla nasıl başa çıkabilirim, nasıl pozitif olabilirim bilmiyorum. babama söylersem hepsinin kalbini çok fazla kırar. ben söylüyorum "böyle yapmayın ağlamayın" diye, o zaman da "yok biz sana ağlamıyoruz ya biraz şey olduk" filan diyorlar. ben bencillik mi ediyorum yani? ağlayabilirler mi aslında?

bilmiyorum cidden aşırı doluyum ne yazdığımı bile bilmiyorum. aslında burada bahsetmeyecektim bile ama bazı insanların bana karşı olan hak etmediğim tavırları sonrasında aslında karşılarında sağlıklı bir ruh halinde olmayan bir insanın olduğunu bilmelerini ve biraz da içimi dökmek istedim. çünkü annem, babam, sevgilim üzülmesin diye her şeyi içimde yaşamak beni çok yoruyor.

Çevrenin tepkisi normal be kuzum.
Ama tabi senin yanında daha güçlü görünseler iyi olur ama bazen insanın elinde olmuyor.
Ayrıca ufak tefek şeyler çıktı dediğin bu muydu be yavrum Seviyorum Seni
Sen bunu yeneceksin sende bende bunu çok iyi biliyoruz. Aksi düşünülemez.

iki göğsü birden alınan teyzemin kansersavarını seninle paylaşıyorum. Sadece mutlu olduğu ortamlarda bulunmak ve sevdikleriyle olmak. O moral bozucu insanları görme, konuşma, telefonu meşgule al, randevum var başkasıyla de...

ben kendim hep küçük bir şey, daha çok yeni diyerek motive oluyorum. burada konuştuğum herkese de detay vermeden sağlık sorunu diyip geçiştirdim çünkü hastalığın ismini sevmiyorum. dediğin gibi çevrenin tepkileri belki normal ama beni cidden düşürüyor. teşekkür ederim.

Hiç bir şeyi içinize atmayın, hasta olsanız da olmasanız da. Her zaman içinizden geldiği gibi davranın. Karşısınızda ağlamalarını istemiyor musunuz, gerçek duygularınızı söyleyin. "Siz böyle yaptıkça kendimi ölecek gibi hissediyorum ve bu bana iyi gelmiyor." deyin. Eminim kötü niyetle yapmıyorlar, size şefkat duyduklarını, sevdiklerini ve desteklediklerini göstermeye çalışıyorlar ama yöntem yanlış.

Geçmiş olsun öncelikle. İnsanlar bu hastalıktan çok ürküyor. Ben de başlığı görünce bir urperdim yalan yok. İnsanlar enteresandırlar. Neye ne tepki vereceklerini bazen kestiremiyorlar. Belki de hastaların çoğu hastalıktan değil de çevre tepkilerinden kendini daha kötü hissediyor. Sadece kanser için değil tabi her rahatsızlık için. Mesela evde başım ağrıyorsa eşim sorar durur nasılsın daha iyi misin of canım basın ağrımasın diye. Ben kendimi iyi hissedecegime daha kötü oluyorum. Tek basimayken bütün işimi yapıyorum ve ağrıyı hissetmiyorum. Çok basit baş ağrısından örnek verdim. İnsanin ruh hali gerçekten de çok değişken ve bulaşıcı. Bilmiyorum akrabalarınızla sık sık görüşmeye devam edecek misiniz bu süreçte. Çıkın çıkın gezin. Milleti duymazdan gelin. Israrla konuyu değiştirin yanınızdalarsa. Dedikodu yapın ne bileyim. Ben hoşlanmadığım bir konu geçince hemen başka yöne çekerim. Bilmiyorum insnlarla uğraşmak zor.

ben hiçbirisiyle türkiyeye gelene kadar telefonda bile görüşmedim, annem ve babam doğal olarak kardeşleriyle paylaşmışlar.

hata etmişler eğer böyle ağlamalı zırlamalı durumlara gireceklerini biliyolarsa. o zaman şimdi de insanları uyarabilirler ağlamayın, etkileniyoruz diye.

Geçmiş olsun tez zamanda şifa versin Allah inşallah.. Çevreye aldırma, görmezden gel diyeceğim ama görmemek mümkün değil seni anlayabiliyorum. Ben de çok uzun süredir beynimde bir kistle yaşıyorum doktorlar iyi huylu demesine rağmen ilk duyduklarında annem ve babam da dahil olmak üzere ölecekmişim gibi hüngür hüngür aylarca ağladılar. Ki Allah’ın takdiri ölebilirdim de. Zaman geçtikçe alışıyorlar. Senin de tedavin varmış en azından ilaçla tedavi olacaksın ve bunu yenen yüzlerce insanı düşün. Ve lütfen başta da yaptığın gibi yüksek moralle devam et. İnsanlar sadece moral bozuyor...

Ya ben sizin yanınıza gelerek bu hastalığın en önemli ilacını almaya geldim ama siz böyle karşımda ağlak ağlak durup beni bundan mahrum ediyorsunuz deyin tebessümle

Bazen hayat kendi acılarımız için başkalarını teselli etmek zorunda bırakabiliyor bizi kaderin cilvesi işte :)

Onlar sizin en yakınlarınız bu kadarını bile söyleyebilecek yakınlıkta değilsenizde orda durup moralinizi bozmayın
Allah size ve şifa bekleyen herkese şifa versin

maalesef babaannem hariç hiçbiriyle de yakın değilim beni şaşırtan ve sinirlendiren de bu oluyor. babaannem 95 yaşında ve zaten normalde de hep ağlıyor kadın hasta ona hiçbir şey demiyorum ama diğerleri beni iyice baydı.

yanlarına gitmiyorum ama mesela bu sabah halam aradı naptın nasılsın diye konuşurken başladı ağlamaya. onun üzerine ben de sinirlenip açtım işte konuyu. hasta olan ben bu kadar üzülmüyorum ki ortada cidden üzülecek bir şey yok, tedavi imkanı olmayan veya daha ileri evrelerdekine üzülelim en azından ne bileyim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…