İşyerindeki Haksızlığa Tahammül Edemiyorum

3 Maymunu oynamak en iyisi.. Ne derse desin duyma.. Çöp poşetini mi veriyor sana.. Çöpleri'mi topla diyor.. toplama o çöp poşetini koy kapının önüne.. Çay mı demle diyor.. demleme sadece sen yoksun orada.. Sadece kendi işini yap. Kavga edersen seni haksız bulurlar.. İştenmi kovmaya çalışacaklar.. Git şikayet et.. Kimse şahit olmasa bile.. Ses kaydı al.. Bir şekilde haklı çıkarsın.. Tazminatını da alırsın..
Peki işyerinde sadece sana mı bu şekilde davranıyor?
Diğer elemanlara da çay demle, çöp topla, tuvaleti sil diyor mu sana özel mi bu davranışı?
Herkese söylüyo ama ben yeniyim diye daha çok bana, zaten iş yernde o hariç 3 bayanız diğer kız o ablanın kankası hiç bir işi yokmuş gibi önünde arkasında dolanıyo ee kadında o öyle yapınca diğerleri niye yapmıyo modunda. Diğer bayanda bizim odadaki abla o 2 yıldır çalışıyo ama ona böyle konuşamıyo bazen ona da laf ediyo ama haddini aşamıyor kesinlikle ilk başlarda bana da böyleydi sonra sonra düzeldi yola geldi diyo o abla

Kadını al konuş ben temizlikçi görevlisi olsaydım o işi yapardım benim işim muhasebe lütfen benimle bundan sonra laubali konuşmayın ve sizin yapacak işlerinizi sırtıma yüklemeye çalışmayın sizin çırağınız değilim diye konuşun ve aynı gün patronuzuda olayları olduğu gibi bilgilendiriki yalan yanlış patronu doldurmasına fırsat vermeyin, yoksa bu kadından kurtulamazsın bundan sonrada hiçbirşey asla yapma çirkef insanla baş etmesi zor olur patronda insansa o kadına haddini bildirir , korkmayın haklıysan hak yerini bulur. Allah yardımcınız olsun canım amin
Amin inşallah, patronum zaten siz burda napıyosunuz ki modunda muhasebe departmanına dair böyle söylemlerde bulunuyo , ben eskiden hem muhasebeye bakardım hem satısa hem finansa hemde temizlik yapardım gıkım çıkmazdı yeni nesil çok afilli diyo

Herkese merhaba,
Ben özel sektörde aşağı yukarı 10-15 kişilik bir ofisin muhasebe departmanında çalışıyorum.
Bu işyerine de mayıs ayında başladım daha 4-5 ay oluyor yeni sayılırım diğer çalışanlara bakınca onlar 2-3 yıllık hep.21 yaşındayım bu arada.
Her neyse iş yerimizde yemek ve temizlik işlerine bakan bir ablamız var 7 yıldır burada ve bu kadın bana kafayı takmış durumda.Artık öyle bi duruma geldik ki o beni boğazlamak istiyor bende onu.
Sorun şu ki bu abla aynı zamanda patronun kardeşinin hanımı. Yani insiyatifli kadrolu ayrıcalıklı eleman. 40 yaşında eli ayağı tutuyor gayet dinç hatta biraz fazla anasının gözü tabiri caizse :KK62:
Bu abla sabahları 8 de işe geliyo 2-3 sabahta bir ofisin patrona ait olan kısmını siler süpürür muhasebeye girmez ne silmeye nede süpürmeye. Geldiğim günden beri ben siliyorum sabahları köyde oturduğum için herkesten önce geliyorum 7:45 civarı bende odamız pis oluyo diye siler süpürürüm mesai normalde 9 da başlıyo.Herkes gelene kadar hem temizliyorum hemde çalışımaya başlıyorum.
İşe başladım ertesi gün bana herkesin içinde tuvaleti niye viledayla silmedin çıkarken diye bastı fırçayı neye uğradığımı şaşırdım çnkü eski işyerimde böyle bişey görmedim neymiş herkes tuvaletten çıkarken arkasını siliyomuş. Ama öyle bi dünya yok tabii adamlar ıslatmış heryer çamur milletin pisliğini ben niye siliyorum.
Zaten böyle başladı hersey sabahları işe ondan 15 dk önce geliyorum onu bile kullanıyo çayı koymasam kızıyo niye çayı koymadın diye, oda yetmiyo odamdan çağırıyo kelebek çayı demleyiver benim işim var diye.
Kadını hiç sevmiyorum sürekli bağırıp çağırıyo bana güzellikle rica etse elimden geldiğnce her işinde yardımcı olurum ama yok emrediyo yapmayınca kızıyo bide sanki benm işim gibi. Bide arada bi çaktırmadan tehdit ediyo buraya neleri geldi de gitti işte çay demlemek benim işim mi ben tuvalet silemem ben onu yapamam diyenlerin hepsi gitti burası bi aile işyeri diyo.
Yemin ediyorum paraya ihtiyacım olmasa 5 dk durmam burda. Kadın kendine konduramıyo temizlik yapmayı çay yapmayı çok üşengeç sadece yemek yapıyo gelen telefonları bize bağlıyo. İşyerine gelen müşterilere bile çay ikram etmez istemedikleri sürece. Sabahtan akşama kadar oturuyo. Beni de hem küçük buldu hemde yeni başladım diye ezmeye çalışıyo.
Biraz önce de çay aldım döndüm odaya ortalığı yıktı yine çayı en son kim aldı görmüyo mu alan kişi bitmiş insan yenisini koyar demler.Kocaman insanlarsınız diyo bende hiç ses etmedim. Patronda ne dese beğenirsiniz bakalım yarın sen demleme çay içmek isteyen demler diyo.
Kendimi zor tutuyorum bu nasıl haksızlık ya küçüğüm yeni başladım diye bunları ysamak zorunda mıyım ben buraya muhasebe elamanı olarak başladım yapmadığım şey yok, kargoları almaya bile ben gidiyorum sabahları neymiş öğleden sonra korgocuyu beklersek geç kalırmışız önemli evraklar geliyomuş.
Çayı koy kelebek çayı demle kelebek tuvaleti sil kelebek odayı sil temizle havalandır kelebek kargolara git bak kelebek :cry:
Bizim odanın çöpleri toplanacağı zaman bile geliyo atıyo önüme çöp poşetini çöpleri toplarsın kelebek diyo, hatta geçen lavobaya girdim çıkarken oranın çöpünü de alıver diyo bende girmedim lavobaya geri döndüm.
Offf Allah'ım ben napıcam bu kadınla bizim odadaki herkes farkında bunu ama kmse bişey diyemiyo sende bişey deme onla uğrasan zararlı çıkıyo diyolar.
Tam bir yobaz bu kadın.
Allah'ım bana sbaır versin
bu iş boyle olmaz patronla guzelce konuş canım sıkıntını soyle.ben 21 yaşındauım zevkle çalışıyorum ısım de ıyı olmak ıstıyorum bu seyler motıvasyonumu bozuuor de.bakalım ne diyecek? valla stres çok kotu ınsan hasta oluyor:KK43: bu amankı aklım olsa ben bır dakıka durmaz sıkıntımı derdım.he olmadı mı başka iş bul

Patronunuza bi öneriyle gidin, Bizim bi temizlik ve servis görevlisine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Müşteri gelince çay servisi yapacak kimse yok, bizim kalkıp çay getirmemiz pek şık olmuyor, isteyecek kimse de yok, bazen X hanım (sekreter yada herneye adı işte)dan istiyoruz ama o benim görevim değil diye hoflaya puflaya getiriyor müsteriye mahcup oluyorum o da haklı her işe koşturuyor. Burada temizlik yapan, tuvaletleri temizleyen, çöp alan, çay demleyen, çay servisi yapan, birine ihtiyacımız var, deyin.Çay bitti neden kimse demlemedi kavgası bu yaştaki insanlara yakışmıyor. Herkes kendi işini yapsa falan deyin ya da Sizden daha uzun süredir orda olan birine dedirtin.
Aslında olaylara böyle yaklaşablirim haklısınız, çay demleme konusunda herkes demlese sorun ortadan kalkacak deniliyo ama diğer konularda var sadece bu değil ki diyebilmemiz lazım. Teşekkür ederim :)

Bence de kadıni suclayacak sekilde degil de madem bu kadinin gorevi degil 1 kisi daha alinsin ise bunun icin diye oneri getirin. Ha onu kabul etmiyor mu isyerindeki herkes is paylasimi yapsin. Erkek kadin demeden. Ucun patrona ve diger erkeklere dokununca bakin nasil cozecekler sorunu. Zaten kadin sekreter degilmis. Adamda bi sekreter alir. O kadina da bu sefer temizlik gorevini mecbur yapmak zorunda kalacak. Yapmazsa e senin isin ne o zaman durumu olur. Ama yapmayin siz. Sadece kadin oldugunuz icin elin adamlarinin temizligini yapmak zorunda degilsiniz. Malesef bende daha once bunun gibi duruma dustum. Ben istemem cay utanirim dedim. Sabah geldim elime mi yapiscak diyip cayi demledim. Kendime alirken bi cayda oda arkadasima gotureyim dedim. Zaten titizimdir masami silmeden hic oturmam. Noldu kendime yeni bi misyon yuklendim. Caycinin yardimcisi gibi :) ve buna bi kere alisti mi bu insalar bir daha eski haline dondurmek cok zor. Ben en sonunda bi tersleyip kurtulmustum. Ama sen tersleyemiosunda. En guzeli ucu ofisteki diger insanlara dokunacak seyler yap. Git ablaya de ki abla ya bu adamlar niye coplerini toplamio hep biz mi yapicaz. Abla vc den cikmislar yerleri silmemisler sinir oldum vs. Sal onlarin ustune. :) 1 kisi sesini cikarinca hele ki yenisin dikkate alinmaz belki ama butun ofis isyan ederse bak o zaman hemen cozum bulacaklar.

Hayırdır çayı koymamışsın mı diyo.Al arkadaşım 10 15 tl ye bi termos kendne şöyle ufaklardan koy çayını sabahları içine.evden de ekmek arası yap ya da her gün 1 poğaça al.çay may koyma.kendi çayını kendin iç.hem kahvaltıda harcayacağın vakti sabah uyuyarak değerlendirirsin.kadına da ben çay içmiyorum artık de.patronda çayı km bitirirse o demler demiş zaten.senden çıksın olay.ablaya bak sen sinir oldum

Kendi işlerimde oluyo ama herkes gelne kadar çalışmaya başlıyorum onları bitiriyorum. Bde sabahları pastanede para harcamaktansa iş yernde beklemek daha mantıklı geldi
Alin 20 liraya bir termos bardak, evden cikmadan koyun cayinizi kahvenizi, güzel havalarda bir parkta oturun kötü havalarda verin 2-3 lira çay parası ayda 20 gün ise gitseniz 60 lira yapar.
Yada pastaneden alın 2 liraya simit kendi cayinizi için.
Kendi işiniz olmayan şeyleri yüklene yüklene altında ezilmissiniz.

Bence de kadıni suclayacak sekilde degil de madem bu kadinin gorevi degil 1 kisi daha alinsin ise bunun icin diye oneri getirin. Ha onu kabul etmiyor mu isyerindeki herkes is paylasimi yapsin. Erkek kadin demeden. Ucun patrona ve diger erkeklere dokununca bakin nasil cozecekler sorunu. Zaten kadin sekreter degilmis. Adamda bi sekreter alir. O kadina da bu sefer temizlik gorevini mecbur yapmak zorunda kalacak. Yapmazsa e senin isin ne o zaman durumu olur. Ama yapmayin siz. Sadece kadin oldugunuz icin elin adamlarinin temizligini yapmak zorunda degilsiniz. Malesef bende daha once bunun gibi duruma dustum. Ben istemem cay utanirim dedim. Sabah geldim elime mi yapiscak diyip cayi demledim. Kendime alirken bi cayda oda arkadasima gotureyim dedim. Zaten titizimdir masami silmeden hic oturmam. Noldu kendime yeni bi misyon yuklendim. Caycinin yardimcisi gibi :) ve buna bi kere alisti mi bu insalar bir daha eski haline dondurmek cok zor. Ben en sonunda bi tersleyip kurtulmustum. Ama sen tersleyemiosunda. En guzeli ucu ofisteki diger insanlara dokunacak seyler yap. Git ablaya de ki abla ya bu adamlar niye coplerini toplamio hep biz mi yapicaz. Abla vc den cikmislar yerleri silmemisler sinir oldum vs. Sal onlarin ustune. :) 1 kisi sesini cikarinca hele ki yenisin dikkate alinmaz belki ama butun ofis isyan ederse bak o zaman hemen cozum bulacaklar.
Bundan sonra böyle bi yol izleyeyim bakayım o zaman ne olacak, çok tesekkür ederm :KK68:

Hayırdır çayı koymamışsın mı diyo.Al arkadaşım 10 15 tl ye bi termos kendne şöyle ufaklardan koy çayını sabahları içine.evden de ekmek arası yap ya da her gün 1 poğaça al.çay may koyma.kendi çayını kendin iç.hem kahvaltıda harcayacağın vakti sabah uyuyarak değerlendirirsin.kadına da ben çay içmiyorum artık de.patronda çayı km bitirirse o demler demiş zaten.senden çıksın olay.ablaya bak sen sinir oldum
Eline mi yapışır sabah mutfağın önünden geçerken çayın altını yakıversen diyo . Bende unuttum yada işim vardı falan diyorum

Devam et bence 1 der 2 der susar çay al koy termosuna sen.ben de odamda çalışırken (bu arada odam okulun sahibinin odasının yanındaydı) x bey çıkınca aşağı in haber ver bana dedi her çıktığında inip haber vercekmişim ben şok.sonra çay kahve getirmemeye filan başladılar bana bildiğin psikolojik baskı.neden? Yaşımız küçük diye

Başta taviz vermişsiniz
Ayrıca taviz tavizi doğurur bu net !!
Ha siz işyerine girerken iş tanımınızda bunların da yapılması gerekiyor denildiyse ayrı söylenmenizi gerektirecek bir durum yok ortada.AMA yok sadece muhasebe diye alındıysanız patron değil Patronun kralından çekinmeyin hakkınızı arayın.Bu iş kapısını açan Rabbim başka kapılarıda açar.

Ezdir anacım kendini ezdir. Ya dünyada iş mi kalmadı? Bir sürü de fikir verilmiş her birine ama öyle ama böyle demişsin. E biz ne yapalım? Sen kılık kıyafetine karıştığı anda ona tokat gibi cevap verecektin. Böyle tepene çıkarlar işte.

Burada size tavsiye veriliyor ama siz daha çok sadece işten yakınma durumundasınız. Olay işe geç gitmekle çözülmez ki diye savunma mekanizması geliştirmişsiniz. Siz bu şekilde devam ederseniz olay çözülmeyecek. Herkesin paraya ihtiyacı var, ama işiniz olmayan şeyleri yapmak zorunda değilsiniz. Sert çıkmak zorundasınız artık kadına. Bu kadar yüz verilmez ki kimseye. İşe geç gitmek zorundasınız bence 9da işte olmak zorundasınız yoksa bu işin çözülecek yeri yok. Patronunuzla konuşun demiş bazı arkadaşlar ama ben pek işe yarayacağını sanmıyorum. Madem yenisiniz iş yerinde, buraya birini almayı düşünmek sana mı kaldı diyebilir patronunuz. Bunu kadınla çözmek zorundasınız. Bu da anca ondan uzak durup, işe erken gitmeyip, size bir şey demesine izin vermemekle olur.

Herkese merhaba,
Ben özel sektörde aşağı yukarı 10-15 kişilik bir ofisin muhasebe departmanında çalışıyorum.
Bu işyerine de mayıs ayında başladım daha 4-5 ay oluyor yeni sayılırım diğer çalışanlara bakınca onlar 2-3 yıllık hep.21 yaşındayım bu arada.
Her neyse iş yerimizde yemek ve temizlik işlerine bakan bir ablamız var 7 yıldır burada ve bu kadın bana kafayı takmış durumda.Artık öyle bi duruma geldik ki o beni boğazlamak istiyor bende onu.
Sorun şu ki bu abla aynı zamanda patronun kardeşinin hanımı. Yani insiyatifli kadrolu ayrıcalıklı eleman. 40 yaşında eli ayağı tutuyor gayet dinç hatta biraz fazla anasının gözü tabiri caizse :KK62:
Bu abla sabahları 8 de işe geliyo 2-3 sabahta bir ofisin patrona ait olan kısmını siler süpürür muhasebeye girmez ne silmeye nede süpürmeye. Geldiğim günden beri ben siliyorum sabahları köyde oturduğum için herkesten önce geliyorum 7:45 civarı bende odamız pis oluyo diye siler süpürürüm mesai normalde 9 da başlıyo.Herkes gelene kadar hem temizliyorum hemde çalışımaya başlıyorum.
İşe başladım ertesi gün bana herkesin içinde tuvaleti niye viledayla silmedin çıkarken diye bastı fırçayı neye uğradığımı şaşırdım çnkü eski işyerimde böyle bişey görmedim neymiş herkes tuvaletten çıkarken arkasını siliyomuş. Ama öyle bi dünya yok tabii adamlar ıslatmış heryer çamur milletin pisliğini ben niye siliyorum.
Zaten böyle başladı hersey sabahları işe ondan 15 dk önce geliyorum onu bile kullanıyo çayı koymasam kızıyo niye çayı koymadın diye, oda yetmiyo odamdan çağırıyo kelebek çayı demleyiver benim işim var diye.
Kadını hiç sevmiyorum sürekli bağırıp çağırıyo bana güzellikle rica etse elimden geldiğnce her işinde yardımcı olurum ama yok emrediyo yapmayınca kızıyo bide sanki benm işim gibi. Bide arada bi çaktırmadan tehdit ediyo buraya neleri geldi de gitti işte çay demlemek benim işim mi ben tuvalet silemem ben onu yapamam diyenlerin hepsi gitti burası bi aile işyeri diyo.
Yemin ediyorum paraya ihtiyacım olmasa 5 dk durmam burda. Kadın kendine konduramıyo temizlik yapmayı çay yapmayı çok üşengeç sadece yemek yapıyo gelen telefonları bize bağlıyo. İşyerine gelen müşterilere bile çay ikram etmez istemedikleri sürece. Sabahtan akşama kadar oturuyo. Beni de hem küçük buldu hemde yeni başladım diye ezmeye çalışıyo.
Biraz önce de çay aldım döndüm odaya ortalığı yıktı yine çayı en son kim aldı görmüyo mu alan kişi bitmiş insan yenisini koyar demler.Kocaman insanlarsınız diyo bende hiç ses etmedim. Patronda ne dese beğenirsiniz bakalım yarın sen demleme çay içmek isteyen demler diyo.
Kendimi zor tutuyorum bu nasıl haksızlık ya küçüğüm yeni başladım diye bunları ysamak zorunda mıyım ben buraya muhasebe elamanı olarak başladım yapmadığım şey yok, kargoları almaya bile ben gidiyorum sabahları neymiş öğleden sonra korgocuyu beklersek geç kalırmışız önemli evraklar geliyomuş.
Çayı koy kelebek çayı demle kelebek tuvaleti sil kelebek odayı sil temizle havalandır kelebek kargolara git bak kelebek :cry:
Bizim odanın çöpleri toplanacağı zaman bile geliyo atıyo önüme çöp poşetini çöpleri toplarsın kelebek diyo, hatta geçen lavobaya girdim çıkarken oranın çöpünü de alıver diyo bende girmedim lavobaya geri döndüm.
Offf Allah'ım ben napıcam bu kadınla bizim odadaki herkes farkında bunu ama kmse bişey diyemiyo sende bişey deme onla uğrasan zararlı çıkıyo diyolar.
Tam bir yobaz bu kadın.
Allah'ım bana sbaır versin
Psikolojik taciz dupeduz. Tavrini koy isten cikarilirsin en kotu ihtimal. Bas havani. Belki ise yarar

Patronun kardeşinin eşi diyorsun yani patronun yengesi oluyor.Dolayısıyla sen ne yaparsan yap istersen orada müdür ol yine de o kadın kadar değerin olmaz malesef.
Gerçekler acıdır ya bu işi bu şekilde kabulleneceksin ya da kendine iş bakacaksın bi yandan.
Ailenin taşınma imkanı falan yok mu mesela illa orada mı yaşamak zorundasınız ya da en azından senin başka bir yere taşınma imkanın yok mu mesela?
Yani neden illa o köy de yaşıyorsun ki adam akıllı bi iş bul bence o köyden çıkamazsan üzgünüm ama adam akıllı bi iş bulamazsın.
Bir de neden erken geliyorsun biraz daha geç gelsen en azından sabahları kullanamaz seni yani otobüs seferi varsa tabi köyden.
Bir de senin yerinde olsam kendime sallama çay veya nescafe alırdım böylece o kadının çayını içmemiş olurdum en azından ben içmiyorum o nedenle demliyorum abla diyebilirsin.

Patronun kardeşinin eşi diyorsun yani patronun yengesi oluyor.Dolayısıyla sen ne yaparsan yap istersen orada müdür ol yine de o kadın kadar değerin olmaz malesef.
Gerçekler acıdır ya bu işi bu şekilde kabulleneceksin ya da kendine iş bakacaksın bi yandan.
Ailenin taşınma imkanı falan yok mu mesela illa orada mı yaşamak zorundasınız ya da en azından senin başka bir yere taşınma imkanın yok mu mesela?
Yani neden illa o köy de yaşıyorsun ki adam akıllı bi iş bul bence o köyden çıkamazsan üzgünüm ama adam akıllı bi iş bulamazsın.
Bir de neden erken geliyorsun biraz daha geç gelsen en azından sabahları kullanamaz seni yani otobüs seferi varsa tabi köyden.
Bir de senin yerinde olsam kendime sallama çay veya nescafe alırdım böylece o kadının çayını içmemiş olurdum en azından ben içmiyorum o nedenle demliyorum abla diyebilirsin.
Maalesef o köyden dışarı çıkamıyorum bi sonraki otobüs 10 da merkez de oluyo bende istemiyorum ama elimden başka bişey gelmiyo, taşınma imkanımız yok şuan ıçin bu işi de çok zorlukla buldum 3 ay sadece yol parasına işi öğrenmek için bi yerde çalıştım burdan önce o yüzden şimdi halime şükreder durumdayım bu mevzu dışında

bir çaycı abla yüzsüzlüğü daha. genelleme yapmak istemesem de malesef böyle oluyorlar. misafir çayını sana verdirmek istemeler, temizliği sana yaptırmak istemeler falan filan diye uzar gider. ben mesafe koymuştum benim işim değil maaşının 3/1 verirsen yardım ederim demiştim. sonra çıt yok

bir çaycı abla yüzsüzlüğü daha. genelleme yapmak istemesem de malesef böyle oluyorlar. misafir çayını sana verdirmek istemeler, temizliği sana yaptırmak istemeler falan filan diye uzar gider. ben mesafe koymuştum benim işim değil maaşının 3/1 verirsen yardım ederim demiştim. sonra çıt yok
Bizimki de hakediyor aslında böyle bi lafı ama işyernde kimse sesini çıkartmayınca benm çıkartmam abes kaçarmış bizim odada bi abla var o öyle dedi, boşver canım sen idare et diyo. Valla benm eski işyermde bi abla vardı ben çayı koyuyodum yine o gelene kadar kadın utancından yerin dibine giriyodu mahçup oluyodu kızım sen yat dinlen herkes gelene kadar boşver ben hazırlarım çayı diyodu bi işi olsun beni yardıma çağırıken işin var mı diye eziliyodu kadın resmen ahhh ahhh şimdi ki, kelebek bana markete gidiver bi koşu hadi sen gençsin diyo .

:) bol bol güldüm ama sinirden. Yaşının ufaklığı veya işe yeni başlamanla alakası yok bence, karaktersiz her türlü karaktersizdir çünkü. 10 yıldır aynı işyerindeyim, en kıdemli benim üstüne üstlük mali müşaviriyim firmanın. Ama sanırım sizin çaycının hısım akrabası bizde, ya da birebir ikizi. Yaşımda var, kıdemimde ama tavır aynı. Asla temizlik vs işi olmaz, çay kahve ikramı yok böyle bir şey. Misafir gelirse de mutlaka isteyecek, o da keyfi yerindeyse yapar. yoksa kalkar kendin yaparsın.

X