İşyerindeki Haksızlığa Tahammül Edemiyorum

1- ne is verildiyse, ne icin ise alindiysan onu yap
2- bir ise girdiginde, patron da olsa, kendine gore prensiplerin olsun
Biz burada aile gibiyiz laflarina da cok takma
Bir kere hanim-bey diye hitap et ve kendine de kelebek hanim diye hitap ettir ben senli benli.konusmayi dogru bulmuyorum ismimle hitap.etmenizi istemiyorum diyeceksin
is ortaminda abla abi modu, iliskileri lackalastiriyor, saygiyi azaltıyor
3- herkes kendi cayini alıyorsa sen de al ama demleme isine karisma
yani hangi iş kime verildiyse o yapsin
Bir kere temizlik isi senin değil, en fazla rahatsizsan bir islak.mendille masani silersin o kadar
diger turlu çöp toplamak falan senin isin değil
4- patronla konus, sikayet eder tarzda değil de " benim.buradaki gorevim muhasebe değil mi, ben neden bunları yapıyorum eger böyle devam.ederseniz isten ayrilirim ama siz bu kadinla daha cok eleman kaybedersiniz profesyonel değilsiniz dersin tabii is bulup bunlari demen daha dogru
Bir de sigortan var mi?

Ayrıca diger personel niye sesini çıkarmıyor? Patron ne ise yariyor orada?
Aile şirketi/aile.isletmesi/aile apartmani vs icinde aile gecen seylerde ciddiyet ve profesyonellik beklemek yanlis geliyor bana
Aile apartmani ornegini de yaşadığımdan biliyorum biz aileyiz kiramizi ode ama yasam sınırlarını biz belirleriz havalarinda oluyor bu tipler

küçük bir yerde misin? yoksa bu şartları kabul edecek olduktan sonra başka iş bulma şansın çok yüksek, patrona açıkça muhasebe dışında bir iş yapmak zorunda olmadığını, bu iş böyle dönmüyorsa temizlik ve çay işleri için birinin alınmasını söyle. baktın ipler iyice geriliyor, basar gidersin, başka iş mi yok.
çünkü orda ilişkiler laçkalaşmış, zor toparlanır. yeni işinde de ne olursa olsun baştan görevin olmayan şeyleri yapmazsın. nasıl alıştırırsan öyle giderler.

küçük bir yerde misin? yoksa bu şartları kabul edecek olduktan sonra başka iş bulma şansın çok yüksek, patrona açıkça muhasebe dışında bir iş yapmak zorunda olmadığını, bu iş böyle dönmüyorsa temizlik ve çay işleri için birinin alınmasını söyle. baktın ipler iyice geriliyor, basar gidersin, başka iş mi yok.
çünkü orda ilişkiler laçkalaşmış, zor toparlanır. yeni işinde de ne olursa olsun baştan görevin olmayan şeyleri yapmazsın. nasıl alıştırırsan öyle giderler.
Evet küçük bi ilçedeyim ve ben bu işr girebilmek için 3-4 ay sadece yol parasına bi muhasebe bürosunda çalıştım işi öğrenmek için, tıpkı bi eleman gibi sabah 7 de biniyodum otobüse akşam 7 buçukta evde oluyodum çok zor günler geçirdim aylarca 1 kuruş param olmadan gittim geldim o yüzden bu iş bana velinimet gibi geldi açıkcası şuanda herseyde çok yeniyim 800 den fazla veren yok desem yeridir başka iş yerlerinde piyasa böyle benim zaten 300 tl yol param var aylık

1- ne is verildiyse, ne icin ise alindiysan onu yap
2- bir ise girdiginde, patron da olsa, kendine gore prensiplerin olsun
Biz burada aile gibiyiz laflarina da cok takma
Bir kere hanim-bey diye hitap et ve kendine de kelebek hanim diye hitap ettir ben senli benli.konusmayi dogru bulmuyorum ismimle hitap.etmenizi istemiyorum diyeceksin
is ortaminda abla abi modu, iliskileri lackalastiriyor, saygiyi azaltıyor
3- herkes kendi cayini alıyorsa sen de al ama demleme isine karisma
yani hangi iş kime verildiyse o yapsin
Bir kere temizlik isi senin değil, en fazla rahatsizsan bir islak.mendille masani silersin o kadar
diger turlu çöp toplamak falan senin isin değil
4- patronla konus, sikayet eder tarzda değil de " benim.buradaki gorevim muhasebe değil mi, ben neden bunları yapıyorum eger böyle devam.ederseniz isten ayrilirim ama siz bu kadinla daha cok eleman kaybedersiniz profesyonel değilsiniz dersin tabii is bulup bunlari demen daha dogru
Bir de sigortan var mi?

Ayrıca diger personel niye sesini çıkarmıyor? Patron ne ise yariyor orada?
Aile şirketi/aile.isletmesi/aile apartmani vs icinde aile gecen seylerde ciddiyet ve profesyonellik beklemek yanlis geliyor bana
Aile apartmani ornegini de yaşadığımdan biliyorum biz aileyiz kiramizi ode ama yasam sınırlarını biz belirleriz havalarinda oluyor bu tipler
Sigortam var çok şükür iş yerinde hanımı beyi geçtim patron Prenses bile diyo bazen, asılır gibi değil de diyo işte ama bütün bayanlara diyo hadi Prenses hızlı yap işlemi tarzında bende çok rahatsız oluyorum beyli hanımlı olsak hiç biri olmazdı bide odaya girerken kapı bile çalınmıyor ki höt diye giriyorlar zaten temizlikçi kadın neyse patronda aynı biri okumuş biri ilkokul mezunu ama kafalar aynı, patrona göre biz çok rahatmışız evimizde gibiymişiz orda. Bu arada daha önce de temizlikçi kadına daha önce muhasebe de çalışan bi bayan haddini bildirmiş böyle sileceksen hiç silme bizim odayı demiş silerken böyle heryere vura vura siliyomuş kendi çapında da söyleniyomuş sonra o abla da öyle diyince vay efendim sen bana temizlikçi mi dedin ben temizlikçi değilim diye ortalığı ayağa kaldırmış 2 gün sonra kızı işten çıkarmışlar benim böyle bi lüksüm yok iş ilanlarına bakıyorum hiç bi sonuç yok küçük bi ilçede çalışıyorum zaten

Sabır et bakalım gün doğmadan neler doğar inşaAllah herşey gönlünce olsun canım amin

Sigortam var çok şükür iş yerinde hanımı beyi geçtim patron Prenses bile diyo bazen, asılır gibi değil de diyo işte ama bütün bayanlara diyo hadi Prenses hızlı yap işlemi tarzında bende çok rahatsız oluyorum beyli hanımlı olsak hiç biri olmazdı bide odaya girerken kapı bile çalınmıyor ki höt diye giriyorlar zaten temizlikçi kadın neyse patronda aynı biri okumuş biri ilkokul mezunu ama kafalar aynı, patrona göre biz çok rahatmışız evimizde gibiymişiz orda. Bu arada daha önce de temizlikçi kadına daha önce muhasebe de çalışan bi bayan haddini bildirmiş böyle sileceksen hiç silme bizim odayı demiş silerken böyle heryere vura vura siliyomuş kendi çapında da söyleniyomuş sonra o abla da öyle diyince vay efendim sen bana temizlikçi mi dedin ben temizlikçi değilim diye ortalığı ayağa kaldırmış 2 gün sonra kızı işten çıkarmışlar benim böyle bi lüksüm yok iş ilanlarına bakıyorum hiç bi sonuç yok küçük bi ilçede çalışıyorum zaten
Allah yardimcin olsun..
zor bu devirde ..
her yerde bir sikinti oluyor..
benimde is yerimde ustume geldiler ..
bana gorevim olmadigi halde kendi gorevlerini yaptirmaya calistilar..
noldu???
ben konistum boyle boyle bu gorevi yapamam bazi sebeplwrim var dedim yok anlarlar mi???
vicdansizlar..
naptim biliyor musun kelebelek..
dedimadem bana bunu yaptiracaksiniz ben bu iste yokum dedim ciktim..
ben o isi seviyorum diye hep ustume geldiler cikamaz zannettiler ama oyle bi ciktim ki..
ardima bile bakmadan parada sikinti cekiyorum yeni is bulamadim ama kimse beni ezemez anladin mi??
bu yasima kadr insanlarin bana yaptilalri haksizlik burama kadr geldi artik sabir falan yok bende..
ama içim rahat biliyor musun??
biliyorum cunku..
rabbim onlardan benim hakkimi alacak ..
dilerim rabbimden olmeden once onlardan benim hakkimi alsin..
ben hakkimi helal etmiyorum hicbirine ..
Allahin adaletine inaniyorum ben cunku..
bu dunyada olmasa bile ahirette allacam hakkimi ben..

Bu siteye bir hukukcu sart!
Bence hukuk sitelerine bak mobbing ile ilgili ne yapılabilir diye
Oyle prensesler falan cok lacka, ne bicim is yeri öyle
Bunlar nasil kar edip de isleri büyütmeyi dusunuyorlar anlamadim

Ben bu konunun maaşla ilgili olan versiyonunu mu okumuştum daha önce yada benzerini mi? Çok tanıdık geldide. Daha önce açtınız muhtemelen benzer konu.
Çözüme gelince,bence ağzının payını verin. Gidip patrona x tuvaleti temizlemiyor diyemeyeceğini düşünüyorum. Hadi gitti dedi,patronda sizi çağırdi sordu diyelim"görev tanımımda böyle birşey yok,benden başka kimseden böyle bir talebide yok x'in,bunu bana söyleyebilmenize /sorabilmenize şaşırmakla beraber,yapmayacağımı açıkça beyan ediyorum"deyin. Zorla yaptıramazlar yani,herkes kendi işine baksın. Siz ona gel bu işimi yap demiyorsanız oda diyemez.
Benzerini okumuşsunuzdur önceki işyermde 3-4 ay sadece yol parasına çalışmıştım işi öğrenmek için, muhtemelen o aklınıza geldi. Zten patrona demiyo ki herkesin içinde çingene gibi kavga ediyo alt kat komsusuyla tartışmış da kadına yukardan bi kova su dökmüş siz düşünün artık. Bide işyerinde benden 1-2 yaş büyük bi kız var ikiside birbirinin yanından ayrılmıyor o kız o abla ne derse yapıyo hatta hiç söylemesine bile gerek kalmıyo bu defada o yapıyo siz niye yapmıyosunuz moduna giriyo

Allah yardimcin olsun..
zor bu devirde ..
her yerde bir sikinti oluyor..
benimde is yerimde ustume geldiler ..
bana gorevim olmadigi halde kendi gorevlerini yaptirmaya calistilar..
noldu???
ben konistum boyle boyle bu gorevi yapamam bazi sebeplwrim var dedim yok anlarlar mi???
vicdansizlar..
naptim biliyor musun kelebelek..
dedimadem bana bunu yaptiracaksiniz ben bu iste yokum dedim ciktim..
ben o isi seviyorum diye hep ustume geldiler cikamaz zannettiler ama oyle bi ciktim ki..
ardima bile bakmadan parada sikinti cekiyorum yeni is bulamadim ama kimse beni ezemez anladin mi??
bu yasima kadr insanlarin bana yaptilalri haksizlik burama kadr geldi artik sabir falan yok bende..
ama içim rahat biliyor musun??
biliyorum cunku..
rabbim onlardan benim hakkimi alacak ..
dilerim rabbimden olmeden once onlardan benim hakkimi alsin..
ben hakkimi helal etmiyorum hicbirine ..
Allahin adaletine inaniyorum ben cunku..
bu dunyada olmasa bile ahirette allacam hakkimi ben..
Sizin adınıza gerçekten üzüldüm böyle insanlar yüzünden ekmek paranızdan olmanız çok üzücü bir durum, Allah böylelerini ıslah etsin. Ben şimdilerde duymazdan geliyorum yada bi bahane uyduruyorum bakalım oda anlıyo artık bozulduğumu.

Bende ılk ıse gırdıgımde cok zor sartlar altında calıstım sneın gıbı degıldı dırek bana takan kısı fabrıka muduruydu . 2 sene sonunda hırsızlıktan suclanarak gorevden alındı ve tum yonetım degıstı ve tumb unlara sahıt olan bır ıs arkadasım sayesınde pozısyonumda maasımdan 2 kat arttı.
Iyı mı oldu e ıyı suanda ama herhalde suanda o yasadıgım 2 senenın 1 haftasına tahammul edemem cok cırkef bır sekılde kacardım burdan dıye dusunuyorum. Sana dayan ya da dayanma dıyemem zıra benımde tahammulum hıc kımseye kalmadı o olanlardan sonra ufacık bır kıvılcımda gemılerı yakmayı dusunuyorum ama 4 senedır pek bı eksın yok 6 senedır buradayım

Bende ılk ıse gırdıgımde cok zor sartlar altında calıstım sneın gıbı degıldı dırek bana takan kısı fabrıka muduruydu . 2 sene sonunda hırsızlıktan suclanarak gorevden alındı ve tum yonetım degıstı ve tumb unlara sahıt olan bır ıs arkadasım sayesınde pozısyonumda maasımdan 2 kat arttı.
Iyı mı oldu e ıyı suanda ama herhalde suanda o yasadıgım 2 senenın 1 haftasına tahammul edemem cok cırkef bır sekılde kacardım burdan dıye dusunuyorum. Sana dayan ya da dayanma dıyemem zıra benımde tahammulum hıc kımseye kalmadı o olanlardan sonra ufacık bır kıvılcımda gemılerı yakmayı dusunuyorum ama 4 senedır pek bı eksın yok 6 senedır buradayım
Bizim patronun değişmesi gibi bi ihtimal yok malesef, bide patronun annesi o kadınla yasıyo yani kayınvalidesi, o yüzden o kadını ne işten çıkartabilkir nede laf söyleyebilir. Yoksa biizm temizlkçi kadın evde kayınvalidesinin başının etini yer patronda bunu bliyo hiç bulaşmıyo ona. İnşallah birgün benmde sizin gibi şansım döner :)

Ayyy Allah sizinde yardımcınız olsun vallahi görgüsüz cahil insana laf anlatmak dert anlatmak kadar zor bişey yok, kadın kendini biçilmiş kaftan sanıyor :) Her işe yeni başlayanı böyle ezermiş zaten kendileri
birgün o kadar insanın ekmegıyle oynadıgı için onun sonu cok kötü olacak sabır ve sadece su duayı yap Allahım bana tuzak kuran kötülük düşünenelerin tez zamanda planlarını kendılerine cevir :halay:

Mobbing hakkında biraz arastırma yap bence. Ses- görüntü kaydı alıp dava acabilir misin vs buna bi bak. En olmadı davanı açarsn tazminatını alırsın. Ama iyice bir arastır bu isler nasıl dönüyor diye.

Benzerini okumuşsunuzdur önceki işyermde 3-4 ay sadece yol parasına çalışmıştım işi öğrenmek için, muhtemelen o aklınıza geldi. Zten patrona demiyo ki herkesin içinde çingene gibi kavga ediyo alt kat komsusuyla tartışmış da kadına yukardan bi kova su dökmüş siz düşünün artık. Bide işyerinde benden 1-2 yaş büyük bi kız var ikiside birbirinin yanından ayrılmıyor o kız o abla ne derse yapıyo hatta hiç söylemesine bile gerek kalmıyo bu defada o yapıyo siz niye yapmıyosunuz moduna giriyo
Anladım evet o konuyu hatırladım,hatta özellikle erken gidiyorum/gitmek zorundayım kismından aklımda kalmış. Ya bilemedim,hiç mi eli yüzü düzgün işyeri yok,kurumsal bir yer yok,çok küçük bir ilce sanırım bahsettiğiniz yer. Çok saçma durumlar yaşamışsınız/yaşıyorsunuz. Ben olsam aşağılamak için söylemiyorum ama yapmam işini,mutfak toparlayıp,çöp atmam,özelliklede böyle biri için yapmam net. Yaşlı olur,ihtiyaçtan çalışıyordur ufak tefek yardım edilir ama bu kadin için kılımı kıpırdatmazdım,istediği kadar zırlasin yani. Terbiyesizliğin lüzumu yok,hepiniz ekmek parasi derdindesiniz,siz ona gel benim işimi yap demiyorsanız oda haddini bilsin,işine baksın.

tek çare yeni iş bulup çıkman canısı. bu yaşta çok kolay benimsemişsin çok zorları,imkansızları :kızgın: Risk almadan olmuyor bazı güzel şeyler...şimdiden böyle eziyet edersen kendine emekli olana kadar çok çekersin.

Evet küçük bi ilçedeyim ve ben bu işr girebilmek için 3-4 ay sadece yol parasına bi muhasebe bürosunda çalıştım işi öğrenmek için, tıpkı bi eleman gibi sabah 7 de biniyodum otobüse akşam 7 buçukta evde oluyodum çok zor günler geçirdim aylarca 1 kuruş param olmadan gittim geldim o yüzden bu iş bana velinimet gibi geldi açıkcası şuanda herseyde çok yeniyim 800 den fazla veren yok desem yeridir başka iş yerlerinde piyasa böyle benim zaten 300 tl yol param var aylık
800 mu aliyosun? Yoksa daha da mi az?

O zaman benim mi işim benm mi görevim diyomuş. Kendisini buranın sekreteri gibi görüyo temizlikçisi gibi değil. Yakıştıramıyo, inanın bazen müşteriler tatlı getiriyo akşam üstü 4-5 arası geliyo bizim odaya kadar mutfaktan tatlınızı alın diyo o kadar komik duruma düşüyo ki odaya kadar söylemye geliyo ama elinde 2 tabağı getirmiyo. Patrondan destek buluyo tabi

Yok canım sekreter değil hatta patron aslında işyerine sekreter almak istiyomuş bu ablanın müşterilerle konuşması bile kaba o yzden ama bi elemana daha boşuna para veremem demiş sonra da ne işi var sabah bi buraları siliyo öğlene kadar yemek yapıyo bulaşıklar bile makinede yıkanıyo öğleden sonra ne işi var telefon gelirse bağlar demiş vazgeçmiş eleman almaktan.. O hem aşcı hemde temizlikçi giriş de bi yeri var orda oturuyo sürekli telefon zaten cebinde dolaşıyo bize bağlıyo. Bütün gün telefon bağlıyo sanmayın zaten direkt hatları arıyo müşteriler ancak bilmeyenler olursa onu arıyo bize bağlaması için. Ofisin de diğer bütün odalarnı siliyo zaten sadece bizim odaya girmiyo bide arşive.

Sizin patron cingöz. Sekretere maaş ödemektense sekreterin işini temizlikçiye yüklemiş, hal böyle olunca da kadın asıl görevini benimsememiş, işte böyle kafasına göre esip gürlüyor. Patronla konuşmanız lazım. Ofise telefonlara bakacak sekreter alsınlar, o kadın da asıl görevinin başına geçsin.

okuyunca sinirlendim sen niye başta taviz veriyosun kimse elini sürmüyoken erken gelip silip süpürüyosun bunu yapma başka biyerde çalışıncada yapma bir iş yerinde herkesin görevi neyse o yapılır gerekirse başka iş arayışına gir ama bu işten çıkarsan nolur şu kadının saçını başını yol ne münasebet sen muhasebe elemanısın temizlikçi veya çaycı değil sorumlunla yada patronla bu konuyu sert bi dille konuş ama kendine güvenin olsun çekinme sustukça herşeye tamam dedikce o iş senin görevin olur
+1
fedakarlık için insanlık için yaparsın görevin olurmuş derler ya aynı mesele

X