İşyerindeki Haksızlığa Tahammül Edemiyorum

Ara ara yerlerde uçusuyo işte bende rahatsz oluyorum , hatta bana ilk başlarda saçın açık işe gelme dökülüyo bile dedi kıyafetlerime bile laf ediyo giydiğim bi tşört pantolon. Neymiş burası bunu kaldırmazmış daracık giyiyomuşum burda bi sürü adam var diyo

sana ne de o zaman geç bile kalmışsın

Git parkta otur o zaman. Senin o kadar erken gitmenin sebebi evet otobüs saatlerinin öyle olmasi olabilir. Ama yarım saat falan değil 1 saat 15 dk. İş yerine gidiyorsa bile masaya dayanır 9 a kadar uyurdum. Sen ama silip supuruyorsun yerleri, havalandiriyorsun ve kendi islerini yapaya başlıyorsun. Niye yapıyorsun bunu böyle yaparsan temizlikci de gelir gel benim işlerimi de yap der.
Kendi işlerimi erken bitireyim diye çalışmaya başlıyorum ama kadın o kadar yüzsüz ki 1 sabah o gelene kadar çayı koymasam odaya kadar geliyo kelebek hayırdır sen çayı koymamışsın diye artık benim görevim belledi bide bana sormaya gelene kadar git kendin koy işte ama yook.

Canim bu son söylediğin çok

15 kişinin çalıştığı bir ofiste iki kadın mi ofisi siliyor sadece. Ofiste ayakkabılarını ile dolasiyorsunuz 4. Gun supurulmez ise toz olur zaten.

Neyse bu arada temizlikçi dediğiniz kadın da sanırım sekreter. Telefonlara o bakıyorsa misafiri o karşılıyorsa öyle gibi geliyor. Ofise temizlikçi cagirmadiklari için temizleme işi ona kalmış gibi. O da bağıra bağıra temizlik benim işim mi dediğine göre böyle. O zaman kadın olduğunuz icin bu işlerin sadece sizin tarafınızdan yapılması konusunda isyan çıkarın. Herkese bir gün belirleyin. O gün çay ve mutfak ve işleri ve tuvalet temizligi o kişide olsun. 15 kişilik ofiste neredeyse 2.5 -3 haftada bir gün size bu iş düşer. Sekreter de rahatlar. Siz de rahatlarsiniz.
Yok canım sekreter değil hatta patron aslında işyerine sekreter almak istiyomuş bu ablanın müşterilerle konuşması bile kaba o yzden ama bi elemana daha boşuna para veremem demiş sonra da ne işi var sabah bi buraları siliyo öğlene kadar yemek yapıyo bulaşıklar bile makinede yıkanıyo öğleden sonra ne işi var telefon gelirse bağlar demiş vazgeçmiş eleman almaktan.. O hem aşcı hemde temizlikçi giriş de bi yeri var orda oturuyo sürekli telefon zaten cebinde dolaşıyo bize bağlıyo. Bütün gün telefon bağlıyo sanmayın zaten direkt hatları arıyo müşteriler ancak bilmeyenler olursa onu arıyo bize bağlaması için. Ofisin de diğer bütün odalarnı siliyo zaten sadece bizim odaya girmiyo bide arşive.

Herkese merhaba,
Ben özel sektörde aşağı yukarı 10-15 kişilik bir ofisin muhasebe departmanında çalışıyorum.
Bu işyerine de mayıs ayında başladım daha 4-5 ay oluyor yeni sayılırım diğer çalışanlara bakınca onlar 2-3 yıllık hep.21 yaşındayım bu arada.
Her neyse iş yerimizde yemek ve temizlik işlerine bakan bir ablamız var 7 yıldır burada ve bu kadın bana kafayı takmış durumda.Artık öyle bi duruma geldik ki o beni boğazlamak istiyor bende onu.
Sorun şu ki bu abla aynı zamanda patronun kardeşinin hanımı. Yani insiyatifli kadrolu ayrıcalıklı eleman. 40 yaşında eli ayağı tutuyor gayet dinç hatta biraz fazla anasının gözü tabiri caizse :KK62:
Bu abla sabahları 8 de işe geliyo 2-3 sabahta bir ofisin patrona ait olan kısmını siler süpürür muhasebeye girmez ne silmeye nede süpürmeye. Geldiğim günden beri ben siliyorum sabahları köyde oturduğum için herkesten önce geliyorum 7:45 civarı bende odamız pis oluyo diye siler süpürürüm mesai normalde 9 da başlıyo.Herkes gelene kadar hem temizliyorum hemde çalışımaya başlıyorum.
İşe başladım ertesi gün bana herkesin içinde tuvaleti niye viledayla silmedin çıkarken diye bastı fırçayı neye uğradığımı şaşırdım çnkü eski işyerimde böyle bişey görmedim neymiş herkes tuvaletten çıkarken arkasını siliyomuş. Ama öyle bi dünya yok tabii adamlar ıslatmış heryer çamur milletin pisliğini ben niye siliyorum.
Zaten böyle başladı hersey sabahları işe ondan 15 dk önce geliyorum onu bile kullanıyo çayı koymasam kızıyo niye çayı koymadın diye, oda yetmiyo odamdan çağırıyo kelebek çayı demleyiver benim işim var diye.
Kadını hiç sevmiyorum sürekli bağırıp çağırıyo bana güzellikle rica etse elimden geldiğnce her işinde yardımcı olurum ama yok emrediyo yapmayınca kızıyo bide sanki benm işim gibi. Bide arada bi çaktırmadan tehdit ediyo buraya neleri geldi de gitti işte çay demlemek benim işim mi ben tuvalet silemem ben onu yapamam diyenlerin hepsi gitti burası bi aile işyeri diyo.
Yemin ediyorum paraya ihtiyacım olmasa 5 dk durmam burda. Kadın kendine konduramıyo temizlik yapmayı çay yapmayı çok üşengeç sadece yemek yapıyo gelen telefonları bize bağlıyo. İşyerine gelen müşterilere bile çay ikram etmez istemedikleri sürece. Sabahtan akşama kadar oturuyo. Beni de hem küçük buldu hemde yeni başladım diye ezmeye çalışıyo.
Biraz önce de çay aldım döndüm odaya ortalığı yıktı yine çayı en son kim aldı görmüyo mu alan kişi bitmiş insan yenisini koyar demler.Kocaman insanlarsınız diyo bende hiç ses etmedim. Patronda ne dese beğenirsiniz bakalım yarın sen demleme çay içmek isteyen demler diyo.
Kendimi zor tutuyorum bu nasıl haksızlık ya küçüğüm yeni başladım diye bunları ysamak zorunda mıyım ben buraya muhasebe elamanı olarak başladım yapmadığım şey yok, kargoları almaya bile ben gidiyorum sabahları neymiş öğleden sonra korgocuyu beklersek geç kalırmışız önemli evraklar geliyomuş.
Çayı koy kelebek çayı demle kelebek tuvaleti sil kelebek odayı sil temizle havalandır kelebek kargolara git bak kelebek :cry:
Bizim odanın çöpleri toplanacağı zaman bile geliyo atıyo önüme çöp poşetini çöpleri toplarsın kelebek diyo, hatta geçen lavobaya girdim çıkarken oranın çöpünü de alıver diyo bende girmedim lavobaya geri döndüm.
Offf Allah'ım ben napıcam bu kadınla bizim odadaki herkes farkında bunu ama kmse bişey diyemiyo sende bişey deme onla uğrasan zararlı çıkıyo diyolar.
Tam bir yobaz bu kadın.
Allah'ım bana sbaır versin

tamamen saçmalık. böyle iş yeri mi olur diyeceğim ama oluyor çünkü aynısı ben de var. aile şirketi !!! haha güleyim bari. hiçbirşey yapmak zorunda değilsin. kendinden asla taviz verme. duyma görme diyeceğim ama bunların yaptığı tamamen psikolojik baskı. bir kere yaş muhabbetini bir kenara bırakın iş yerinde. yok küçük yok büyük. sonuçta sen eğitimini aldın ve işe başladın. gereken cevabı ver. hiç çekinme işten atılırım diye de düşünme. atılırsan da atıl , sana yazık . daha kurumsal bir firmada çalışmaya bak bence. aile şirketlerinden uzak dur! böyle saçma birşey olamaz ya aileymiş :))
benim çalıştığım yerde aile şirketi diye takılıyor, profesyonellik sıfır. yemek yapan çalışan yok mu sizde?
biz de var temizlik çay servisi yemek vs. yapıyor. o işe geç gelince en erken gelen ben olduğum içn benden bekleniyor çay koymak. ama ben de yapmıyorum. erken çıksın evden gelsin koysun çayını çorbasını. herkes kendi işini yapacak. yok öyle bir dünya.
size birşey derse bence altta kalmayın gereken cevabı verin

Akşamları evden pratik kahvaltılıklar hazırla tost,ekmek arası pogaça gibi park varsa parkta oturursun.İşlerini erken bitirince ödül mü verecek size patron olan sana oluyor.
Geç gitmek çözüm değil ki kadın gün içinde de aynı, geç gidince sadece çayı koymam demlemem ama gün içinde yine çpleri topla diyecek yine çay aldında aman niye demlemedin diyecek . Kadın buranın müdürü gibi

Valla kelebek ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin.

Maalesef yapacak birşey yok, sen ne kadar nazik şekilde patrona söylesen de adam senden yana değil kardeşinin eşinden yana olur.

Baksana sen demleme bakalım diyormuş kadına.

Keşke başka iş bulabilsen..

TOplama çöpleri silme tuvaleti pes edecek eninde sonunda
O zaman kavga çıkar işte çöpleri toplamayınca gelip soruyo niye toplamadın diye, aman o almamış ben toplayayım diye bişey yok patronada onların odasının çöpünü toplamak bana mı kaldı diyince patronda ona evet sen toplamalısın onlar çöpcü değil muhasebe elamnı diyecek bi insan değil

O zaman kavga çıkar işte çöpleri toplamayınca gelip soruyo niye toplamadın diye, aman o almamış ben toplayayım diye bişey yok patronada onların odasının çöpünü toplamak bana mı kaldı diyince patronda ona evet sen toplamalısın onlar çöpcü değil muhasebe elamnı diyecek bi insan değil
o zaman ayrı işe bakın sitelerden illaki dönüş olacaktır oralara başvuru yapın.

Yok canım sekreter değil hatta patron aslında işyerine sekreter almak istiyomuş bu ablanın müşterilerle konuşması bile kaba o yzden ama bi elemana daha boşuna para veremem demiş sonra da ne işi var sabah bi buraları siliyo öğlene kadar yemek yapıyo bulaşıklar bile makinede yıkanıyo öğleden sonra ne işi var telefon gelirse bağlar demiş vazgeçmiş eleman almaktan.. O hem aşcı hemde temizlikçi giriş de bi yeri var orda oturuyo sürekli telefon zaten cebinde dolaşıyo bize bağlıyo. Bütün gün telefon bağlıyo sanmayın zaten direkt hatları arıyo müşteriler ancak bilmeyenler olursa onu arıyo bize bağlaması için. Ofisin de diğer bütün odalarnı siliyo zaten sadece bizim odaya girmiyo bide arşive.

Tamam da sana burada bak bu kadar fikir veriyorlar. Sadece dert yanmaya gelmiş gibisin. Bu kadın temizlik yapmiyorsa temizlik probleminiz var demektir. Kadın seni kadın olduğun için bu işin içine çekmeye çalışıyor. Sen de ben evimde bile temizlik yapmıyorum gelip burada yapamam diyeceksin. Eğer temizlik yapılacaksa bu ofiste 15 kişi var sadece benden isteme madem böyle bir sorun var madem temizlik senin görevin değil o zaman herkes bu sorumlulugu almalı sıra yapalım de kadına. Bu kadar basit. O zaman erkekleri de işin içine sokarsiniz herkes bu sefer temizlikçi varsa biz niye yapıyoruz demeye başlar. Belki o zaman patron ipleri eline almaya karar verir.

tamamen saçmalık. böyle iş yeri mi olur diyeceğim ama oluyor çünkü aynısı ben de var. aile şirketi !!! haha güleyim bari. hiçbirşey yapmak zorunda değilsin. kendinden asla taviz verme. duyma görme diyeceğim ama bunların yaptığı tamamen psikolojik baskı. bir kere yaş muhabbetini bir kenara bırakın iş yerinde. yok küçük yok büyük. sonuçta sen eğitimini aldın ve işe başladın. gereken cevabı ver. hiç çekinme işten atılırım diye de düşünme. atılırsan da atıl , sana yazık . daha kurumsal bir firmada çalışmaya bak bence. aile şirketlerinden uzak dur! böyle saçma birşey olamaz ya aileymiş :))
benim çalıştığım yerde aile şirketi diye takılıyor, profesyonellik sıfır. yemek yapan çalışan yok mu sizde?
biz de var temizlik çay servisi yemek vs. yapıyor. o işe geç gelince en erken gelen ben olduğum içn benden bekleniyor çay koymak. ama ben de yapmıyorum. erken çıksın evden gelsin koysun çayını çorbasını. herkes kendi işini yapacak. yok öyle bir dünya.
size birşey derse bence altta kalmayın gereken cevabı verin
Kadın zaten beni ilk başlarda tehdit ediyodu alelen. İşim var diyodum yapmıyodum neleri geldi de gitti çay demlemem diyenler mi dersin ben tuvalet falan temizleyemem diyenler mi dersin öyle şey yok herkes ne yapıyosa kendine ddedi.
Bu çay servisi yapmayı geçtim çayı demlemekten aciz. Allah'ım bana yardım etsin valla ya

Valla kelebek ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin.

Maalesef yapacak birşey yok, sen ne kadar nazik şekilde patrona söylesen de adam senden yana değil kardeşinin eşinden yana olur.

Baksana sen demleme bakalım diyormuş kadına.

Keşke başka iş bulabilsen..
Ahhh keşkee

3 Maymunu oynamak en iyisi.. Ne derse desin duyma.. Çöp poşetini mi veriyor sana.. Çöpleri'mi topla diyor.. toplama o çöp poşetini koy kapının önüne.. Çay mı demle diyor.. demleme sadece sen yoksun orada.. Sadece kendi işini yap. Kavga edersen seni haksız bulurlar.. İştenmi kovmaya çalışacaklar.. Git şikayet et.. Kimse şahit olmasa bile.. Ses kaydı al.. Bir şekilde haklı çıkarsın.. Tazminatını da alırsın..

o zaman kalır çöpler

yani ofiste ne kadar çöp olur ki ya

kalsın bir hafta

biraz da bu ofislere evlerimizdeki komşular gelir ayıp olur modundan çıkıp da gitmek lazım

yani kadın gitsin kelebek çöpleri toplamadı desin

patron da gelip sana neden toplamadın desin o zaman dersin ki işe alırken bana muhasebe elemanı olacaksın dediniz çöp atılacak demediniz ki der bakarsın yüzüne

bakın acil durumda her iş yapılır ama bu iş elinize yapışacaksa anında da bırakılır

Tamam da sana burada bak bu kadar fikir veriyorlar. Sadece dert yanmaya gelmiş gibisin. Bu kadın temizlik yapmiyorsa temizlik probleminiz var demektir. Kadın seni kadın olduğun için bu işin içine çekmeye çalışıyor. Sen de ben evimde bile temizlik yapmıyorum gelip burada yapamam diyeceksin. Eğer temizlik yapılacaksa bu ofiste 15 kişi var sadece benden isteme madem böyle bir sorun var madem temizlik senin görevin değil o zaman herkes bu sorumlulugu almalı sıra yapalım de kadına. Bu kadar basit. O zaman erkekleri de işin içine sokarsiniz herkes bu sefer temizlikçi varsa biz niye yapıyoruz demeye başlar. Belki o zaman patron ipleri eline almaya karar verir.
Malesef biraz dert yanıyo gibi oluyorum kusura bakmayın hepiniz, sorun aslında temizlik de değil kadın genel anlamda her işi başkasına yaptırmaya çlaışıyo ben yeniyim diyede beni kestirdi gözüne. Bide işyernde bi kız daha var onunla çok yakınlar o sürekli yardımcı oluyomuş o yuzden onu öne sürüyo. O yardımcı oluyo diye bende olmak zorunda mııym işi yok demekki sana yardım ediyo. Off sanırım yapılabilecek hiç bişy yok kadınla konuşsam laftan anlayacak bi tip değil patron deseniz ondan farksız ya ayrılcam kii oda neredeyse imkansız bu iş için aylarca sadece yol parasına başka bi yerde çalştım, yada bu kadını ite kaka yola getircem bi şeklde

Kadın zaten beni ilk başlarda tehdit ediyodu alelen. İşim var diyodum yapmıyodum neleri geldi de gitti çay demlemem diyenler mi dersin ben tuvalet falan temizleyemem diyenler mi dersin öyle şey yok herkes ne yapıyosa kendine ddedi.
Bu çay servisi yapmayı geçtim çayı demlemekten aciz. Allah'ım bana yardım etsin valla ya

merak ettiğim şey şu. siz işe alınırken, hangi konularla sizin ilgileneceğinizi, patronunuz söylemiştir elbet diymi. siz de ona göre kabul ettiğiniz haliyle. eğer ki patronun dediklerinin dışında birşey söz konusu ise, bunu gidip söyleyin. biz sizinle bu şekilde anlaşmıştık, bunların yapılması gerektiğini bana söylememiştiniz de.

bir de şöyle birşey aklıma geldi. madem orası bir aile şirketi. her gün birisi ilgilensin. o kişi günü geldiği zaman çay da demlesin gün boyu, masa temizliği de yapsın, çöpleri de alsın. en azından böyle bir fikirle giderseniz, tüm hafta sizden beklenilmez bu gibi şeyler. her gün biri yapar ofiste.

Kadını al konuş ben temizlikçi görevlisi olsaydım o işi yapardım benim işim muhasebe lütfen benimle bundan sonra laubali konuşmayın ve sizin yapacak işlerinizi sırtıma yüklemeye çalışmayın sizin çırağınız değilim diye konuşun ve aynı gün patronuzuda olayları olduğu gibi bilgilendiriki yalan yanlış patronu doldurmasına fırsat vermeyin, yoksa bu kadından kurtulamazsın bundan sonrada hiçbirşey asla yapma çirkef insanla baş etmesi zor olur patronda insansa o kadına haddini bildirir , korkmayın haklıysan hak yerini bulur. Allah yardımcınız olsun canım amin

Patronunuza bi öneriyle gidin, Bizim bi temizlik ve servis görevlisine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Müşteri gelince çay servisi yapacak kimse yok, bizim kalkıp çay getirmemiz pek şık olmuyor, isteyecek kimse de yok, bazen X hanım (sekreter yada herneye adı işte)dan istiyoruz ama o benim görevim değil diye hoflaya puflaya getiriyor müsteriye mahcup oluyorum o da haklı her işe koşturuyor. Burada temizlik yapan, tuvaletleri temizleyen, çöp alan, çay demleyen, çay servisi yapan, birine ihtiyacımız var, deyin.Çay bitti neden kimse demlemedi kavgası bu yaştaki insanlara yakışmıyor. Herkes kendi işini yapsa falan deyin ya da Sizden daha uzun süredir orda olan birine dedirtin.

Ahhh ben ona neler diyecem de denmiyo çnkü kimse bu durma mahal vermiyo.
Hersey patrondn kaynaklanıyo almış adamı arkasına, ben ona ben yapamam dediğim zaman olay direkt kavgaya gider öyle bi durumda da her türlü ben haksız çıkarım. Daha önce bu kadın bizim odayı siliyomuş bigün ama heryere vura vura sinirli sinirli eski çalışanlardan bi ablada ona ya ayşe abla böyle kafamıza vurur gibi sileceksen temizlceksen hiç yapma demiş. Sonra vay efendim sen bana temizlikçi mi diyosun temizlik yapmam senin mi görevin diyosun diye ortalığı yıkmış patrona anlatmış kadın işten çıkartılmış

yeni bir iş bul canım daha yaşın küçük bosver oyle hakszlgn oldugu ortamda calısma umarm yakn zamnda iş bulrsn

X