İçimde ne varsa anlatmalıyım yoksa çatlamak üzereyim

Allah yardımcın olsun cnm..Çok terbiyesizlikleri var ..Ama en çok kabullenemediğim rahmetli babanın arkasından konuşmaları..Senin yerinde olsam sırf bunun içintavrımı tamamen değiştirirdim.Ne gider evinin temizliğini yaparım,ne de kendi annem gibi görürm...

canım eşin nereli kaynananın şivesi çok tanıdık geldi ve ve benim cinlerimi tepeme çıkarmaya yetti de

bende değiştirdim artık zaten tatlım gidip işinide yapmıyorum bir laf söylediğinde de cevabını veriyorum

Allah sabır versin canım ....
en büyük hatamız baştan tavrımızı koyamıyoruz alttan alıyoruz ve kaybeden ezilen taraf biz oluyoruz işte bende çok alttan aldım kötü olan yine ben oldum....yok artık bundan sonra herkes hakettiği kadar ....sesini çıkaranlar daha kıymetli oluyorlar çevremde var adamlar istediklerini nasıl yaptırıyorlar üstüne birde kayınvalide hizmet ediyor gelinine ,kız evi düğünde eşyalarını dört dörtllük aldırıyor oğlan evine üstüne birde gelin kayınvalidesinden çay bekliyor var mı böyle birşey kayınvalide gelinin ayağına çay getiriyor nerde böyle kayınvalideler bize denk gelmez ...başta ezilmişsin ama sonradan tavrını koymuşsun boşver kendi hayatına bak ...

vallahi ben hiçbirşey beklemiyorum onlardan sadece beni huzursuz edecek laflardan iğnelemelerden vazgeçsinler artık yoksa işler sarpa saracak başka birşey istemiyorum bana uzak allaha yakın olsunlar

Karnıma kramplar gire gire okudum, okudukça şiştim sen nasıl dayandın, dayanmayı bırak şimdiye kadar eşine anlatmamayı nasıl başardın.
Bu tür ilişkilerde en iyisi karşılık vermektir, yani güzelce cevabını vereceksin hadlerini bildireceksin yoksa onlar sen susuyorsun diye devam eder, olan senin sinir sistemine olur.
Bak onların yüzünden bebeğine süt bile verememişsin, değdi mi?
Annem de ilk evlendiğinde hiç cevap vermezmiş, sonra amcam evlenmiş yengem her dediklerine yarı şakayla yarı ciddi karşılık vermiş,
annem o zaman anlamış niye ben hiç birşey demedim diye kızmış kendine, çünkü babannem yengem cevap verince şaşırıp kalıyormuş.
Ben de çoğu zaman cevap vermem çünkü verirsem ağır konuşurum, kalp kırmak istemiyorum.
Ne bileyim mesela benim görümcemler benden büyük ve benim yaşım da küçük değil öyle, nişanlıyken falan sürekli abime şöyle bir kız bulduk tanıştırdık kız şöyle güzeldi, yok böyle iyiydi.
Ben de bir gün ya hiçbiri benimle mukayese bile edilemez dedim ki öyle, eşim önceden evlenmeyi bile düşünmüyordu.
Bir kez yine öyle bir konuşma yapıyorlardı, ben de ya siz abinizi bırakın o buldu evlencek kız ki ben olmasam da erkek sonuçta birini bulur, siz kendinizi düşünün dicektim vazgeçtim. Çünkü çok ağır bir laf olurdu, hakettiler mi evet ama ben o kadar acımasız olamam insanları en zayıf noktalarından vuramam.
Bunun gibi çok var, Allaha havale ettim onları. Zaten beddua etmesem de buldular cezalarını.
O yüzden kırıcı olmadan cevap vermek lazım.

Son düzenleme:
Tecrübelerime dayanarak söylüyorum anında cevabı yapıştırcan bunlara başka türlü başedilmez hacı:)

Aileme laf gelse dayanamam ben, Allah korusun öyle bir durumdan.
Kovarım evden.

Siz de nasıl çekmişsiniz dertleri üzerinize.
Geç olmuş ama güç olmasın, kolaylaştırın hayatınızı

benim hatam varmi diye sormussun
hatan ilk basta dugun arefesinde, dugun alisverisinde ..
keske o zaman sesini cikartsaydin 6 sene bosa gitmezdi ..
ama hala hayattaysak, hala yasiyorsak bir seyleri degistirmek icin gec degil .. hayatini onlarin elinden geri al ..

arkadaım sen çok doluymuşsun sonunu okurken konunun başını unuttumbende altlı üstlüyüm benimde sorunlarım muhakkak oluyor ama eşim kimseye laf söylettirmez hele görümcem yok babamın evi felan diyemez valla çok severim kendisini ama herkez haddini bilecek koyarım kapıya eşimde suratına kapıyı kapatır.ver cevabını canım ben öyle yapıyorum artık(her zaman diil tabi)içimde tutup dert olacağına dışarı çıksın mert olsun.eşinde arkandaysa ölçüyü kaçırmadan hadlerini bildir.ben k.validemin bir kere evini temizledim oda avzeerini sildim o kadar eli ayağı tutuyor yapsın...kaynına gelince o ne öyle çıkartma yemek felan ben çıkarırım kayın pederime bazen yemek bir dua eder ki dünyalara deyer saolsun değer bilene yapcaksın

Son düzenleme:
Aileni bu kadar ezdirdigin icin sana COK kizdim.
Karsi taraf bastan 'biz boyleyiz' demis, sen de 'tamam, kabul' demissin.
Daha fazla soylenebilecek birsey yok.

canım benim kayınvalidem de erzurumlu konuşmaları benziyo da ondan cinlerim tepeme çıktı.Benimki de beni pek sevmedi.HEp ben yaklaştım ona ama olmadı.BEni istemeyen birine sokulamam.Yeni evli olduğum zamanlarda komşu kıza 'seni alan yaşadı sen çok marifetlisin elinden her iş geliyo dedi' benim yanımda bende bana öyle gelmiştir art niyet yoktur dedim(ki kaynanam kendini beğenmişin tekidir.Asla birini övmez.Her şeyi o bilir .O kutsanmış kavimden gelmiş gibidir.)Neyse bi gün balkonda oturuyoruz.O kızda dışarda yiğenlerine bakıyo.Diyo ki eşime oğlum bu kız çok becerikli kendine de söyledim seni alan yaşadı diye(kız sözlü bu arada) her işi bu yapıyo evde bilmem ne.Ama nasıl sinirlendim.Eşimde 5 senelik evliliğimde sadece 1 kere beni savundu ve dedi ki 'anne sen ne diyosun ya evli adama bekar kız övülür mü.Senin gelininin nesi var'.Ama bu bir bozuldu.BEn gelinime bişey demiyorum.Falan dedi kıvırdı.
Sonra mesela doktora falan gidilcek olduğunda bana söyle ben götürürüm dedim(öğretmenim halledebilirim ,kendisi okumayı biliyo yazma hiç yok onuda eşim ilkokula başladığında öğrenmiş)Ama hanım ben öyle dememişim gibi konu komşuyu yanına alıp gitti.Düğünlerin hiçbirine götürmedi beni(ilk evlendiğimde bana şey dedi ben seni her düğüne götürmem sıkılırsın.Sadece çok yakınlara götürürüm )Ama tabi ben bi baktım en yakın akraba düğünlerine bile çağrılmıyorum.Ve tabi herkes ne bilsin gelin soğuk sanıyolar.YA o kadar çok şey varki.
Ama kırılma noktası şuydu ben ücretli öğretmenim.Kadrolu değilim bu arada.Eşim geçen sene ayaklarından rahatsızlandı.Ve işe düzenli gidemedi.Sadece benim aldığım maaşlar geçinmeye çalıştık.Kiradayız.Ve yemin ederim sadece 1 kere geldi 6 ay içinde 3 kere falanda aradı.Evlerimiz arasında sadece 1 sokak var.Eşim doktora gidecek paramız yok inanır mısınız babam dedi ki kızım bu adam doktora gidecek paranız var mı ?? halbuki yok ben var baba dedim.Kızdı bana yalan söyleme nerden olacak diye.Çıkardı verdi damadı doktora gidebilsin diye.Öz ana baba sadece oğlum doktora git demekle yetindi.Sonra annemler varken onlara hoşgeldin demeye geldiler.O zaman 2 poşet bişeyler almış.Göz boyayacak!! O getirdiklerini benim annem babam (il dışından geliyolar 2 hafta falan kalıp dönüyolar)ve o 2 hafta abartmıyorum hergün en az 2 poşet getiriyolar.Ah ah hala içim yanar.NE suçumuz vardı ki ....

Allah yardımcın olsun.

gerçekten eşin hiç birini bilmiyormu bu olanları. en başta sesini çıkarmadıysanda babana laf attıkları an ortalığı ayağa kaldırsaydın bence.

birde eğer oğlunun evi olarak görüyorsa. neden senin annenden çayını doldurmasını bekliyorki. oğulunun evi kendi eviyse.yemeğini de yapmalı. temizliğinide :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…