İçimde ne varsa anlatmalıyım yoksa çatlamak üzereyim

sblnstml

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Haziran 2011
196
4
Bu formu kayınvalideme sinir olduğum bir gün google'ye kaynanamı sevmiyorum diye yazınca buldum ve çooook mutlu oldum paylaşıp içimi dökebileceğim bir yer bulduğum için. İnsan etrafındaki insanlara herşeyi anlatamıyor dolayısıyla içinde kalanlar içini acıtıyor insanın. Ben 5 yıllık evliyim. Ben ne kadar farkedememiş olsamda benim sorunlarım taaa en başından sözlüyken başlamış aslında şimdi düşündükçe kafama dank ediyor Halbuki Allah biliyor ya ben evlendiğim günden beri ( kınamda yaşadığım kötü olaya rağmen (anlatıcam) ) görümcemi abla, eşimin annesinide anne yerine koydum. Ben bu evdeyim artık dedim aileme nasılsam onlara da öyle olmalıyım (ki kayınvalideme yaptığım hizmeti anneme yapmadım ben )dedim. Ama olmuyo eğer karşınızdaki insanlar da biraz fitnecilik biraz bencillik biraz benbilirimcilik birazda kıskançlık varsa hooop ortaya nur topu gibi sorun çıkıyor.Kaynanamlar beni istemeye gelecekler görümcemle telefonda konuşuyoruz ( ben tamamen bir saflıkla yani söylediğim şeyin oraya varacağını düşünmeden görümcemi arkadaş yerine koyup) o gün ne giyicem bilmiyorum dedim. O da bana sen isteme günü giy bişeyler biz sözde alırız artık dedi. ilk şokumu yaşadım ama size yemin ediyorum ben tamamen karşımda bir ablam bir arkadaşım varmış gibi konuştum yani hiç siz alın gibi ima etmeye çalışmadım. Sonra sözdü nişandı derken evlilik yaklaştı görümcem bana yok yatağını bazalı al diyo yok onlara gittikçe eşinin takımını gösterip biz aldık eşimin takımını deyip siz alcaksınıza getirmeler eşyalarıma altınıma donuma varana kadar onların seçmesi beni süs gibi götürüp getirmeleri ve benim buna ragmen ve durumları o zamanlar çok iyi olmasına rağmen hem uygun hem güzel olanına bakmaya çalışmam... anlıyacağınız ses çıkarmadıkça tepeme bindiler. Neyse kına günüm geldi onlarda erkek kınaya gelmezmiş (biz bu arada farklı memleketlerdeniz) babam zaten stresli görümcemi aradı sadece -"siz nasıl insansınız insan bir sormaz mı sizin adetiniz nedir gelsin mi gelmesin mi damat diye sormaz mı" dedi. Görümcem açtı ağzını yumdu gözünü babama sen kimsin, polis olmuşsun adam olamamışsın, terbiyesiz, daha pek çok şey söyledi babama yani anlayacağınız kınamı cenazeme çevirdi. Babam kızım bak sen bunlarla yapamazsın ezilirsin son kez soruyorum eminmisin dedi o gün bana ki babam hiç istememişti onları kapıdan çıktılar bacadan girdiler sırf ben istediğim için verdi ailem. Amcam onları araştırmış komşular hep çocuk iyi ama ailesi bir işe yaramaz demişler. Bana çok düşün dediler ben dinlemedim.Neyse evlendim daha bir haftalık gelin ya varım ya yokum kaynanam bana onlarda otururken -bizde damat kınaya gelir ama damatlığı alınırsa dedi. Allahım başımdan aşağı kaynar sular boşaldı resmen beni parayla ezmeye çalıştı biz eşimin damatlığını almadık çünkü onlarda bana nişanlı kaldığım sürece 2 bayram geçti 13 ay nişanlı kaldım bana bir gömlek dahi almadılar. Benim ailem hiçbir zaman onlara siz şunu alın bunu alın demedi hatta altın konusunda babam o eve gidicek olan sensin ne kadar istersen sen söyle biz karışmayız dedi o kadar töleranslı davrandı ki benim için. Ama onlar bana kendileri 10 bilezik takıcaz dediler nişanımda 5 bilezik taktılar 5 bilezik te düğünde takıcaklardı pahalandı dediler kaynanamın bileziklerini taktılar evlendiğimin ertesi günü görümcemle hemen bana inip (altlı üstlü oturuyorum kaynanamla) bakalım kaç altın takılmış getir dediler bütün herşeyi getirdim baktılar saydılar sonrada gündelik takacağım künye gibi şeyler hariç herşeyimi alıp bunlar yukarıda anneminkilerin yanında kalsın diyip hatta annemlerin taktığını eline alıp görümcem -istersen bunlar kalsın diğerleri yukarıda kalsın dedi pis pis gülerek.Sanki ben hırsızım namusumu orda bırakıp altınları alıp kaçıcam yinede sesimi çıkarmadım. Aldılar gittiler annemleri aradım -bırak alsınlar dediler bişey demediler.Yine o zamanlarda annemlere el öpmeye gittiğimde babam yeni foto çektirmiş bende onu aldım eve getirdim çerçeveleyip gümüşlüğümün içine koydum kaynanam gördü hemen - adam o suratsızı niye koydun oraya dedi Allahım ölsem mi öldürsem mi bilemedim yine de baktı bozuldum kaldım öyle adam şaka diyiimm (şilvesi varda ) dedi. Eşime bile söylemedim. Ben evlenene kadar hiç birlikte yiyip içme yoktu hatta görümcem nişanlıyken bir ara bana bir mi yemeyi düşünüyosun diye sordu laf almak için ağzımdan bende tabiki ayrı dedim. eşimede sorduğumda o da tabiki ayrı dedi hiç öyle bir muhabbetimiz olmadı eşimle ama benim kaynanam evlendim 3 gün sonra başladı sabahtan hergün çağırmaya baktım bir yiyip içmek istiyor bende salaklık dedim ne var bütün gün o yalnız ben yalnız gidiyim oturayım bir çocuk olana kadar dedim. Demez olaydım kızımı doğurdum olay yememi ayırdım olay kızıma 40 gün bile süt veremedim süt göğsümde kitlendi yok emzirmiyomuşum yok mama vermiyomuşum sanki öldürmek için 9 ay karnımda taşıdım kızımı deli yaaa.Kızımı annemle banyo yaptırıcam yeni doğmuş daha hemen sabahtan damladı evimeki biz yıkamayalım o da yıkasın diye çocuğu ayak bileklerinden tutup ters çevirip durdu bir yapma dedim bir tarafı çıkar bilemeyiz minik bebek iki dedim üçüncüde denemeye kalkıştığında elinden aldım ağladı gitti ben de suç varmı arkadaşlar yaa söyleyin kaç kere güzellikle uyardım. çocuklar doğunca doktor bile öyle yapıyomuş be salak doktor ilk seferde yapıyo onu çünkü yeni doğan çocuk ciğerlerinden nefes almaya başlasın diye.. çocuğum ilk haftalarda 150 gram verdi hemen alamadı annem yanımdaydı o zamanlar görümcem bana -bir insanın çocuğun o halini görmemesi için mal olması lazım dedi. annem için dedi bunu inana biliyomusunuz onun kızı ilk hafta 1 kilo almış ama çoook ahh ettim dedim bir dahaki çocuğu sağlıklı olsun ama ben ne yaşadıysam o da yaşasın diye allah biliyo ve o doğurdu daha hastaneden çıkmadan 3 günde çocuk 600 gram verdi (bir sene önce yeni doğum yaptı da) Ne oldu yarı doktordun benim anama mal diyodun ne olduu gerizekalı yarı doktordun niye o çocuk verdi o kiloyu.Alma mazlumun ahını işte.kendi işine gelmez kaynanasıyla eften püften kavga çıkartır senelerce konuşmaz bana haftada çık temizle anamın evini der. Bir evden 1000 tl kira geliri var 3 daire 1 dükkandan kira alıyo benim kayınpederim çok mu zor ayda bir yardımcı tutup evi temizletmek. Ben eşeğiyim ya ben yaparım ama allah biliyo çok yaptım karnım burnumda 4metre kare halılarını balkondan sirkeledim yıkadım yaz temizliğini kış temizliğini yaptım. Ama o benim doğumumda hastanede bile bir kere elimden tutupta kalkmama yardımcı olmadı eve geldim onla altlı üstlü oturmama rağmen bir tozumu bile almadı annem hem bana baktı hem evimi temizledi hem çocuğumu kucağıma verdi. Bide üstüne üstlük kaynanam bir kere geldi annem sandalyenin tozunu almayı unutmuş temizlik yaparken - sandalyenin tozunu almadığızmı tozdan gözükmiyiii dedi. Bogucaktım kendimi zor tuttum. Annemle çay içerler bardağı kırarcasına tabağa bırakıp annemin önüne itip bir çay daha koy hele demeleri gördükçe aklıma geliyo bir kaşık suda boğsam doymam o derece doluyum. Kızım kilo verdi diye herkezin gelen misafirin önünde bana eee çocuğuna bakamayan bilmem ne olur gider (burayı yazamıyorum ama o alenen söyledi) hangi kadın çocuk doğurmuşta bakamamış bi senmisin çocuk doğuran bakmayı bilen allahın cahili bir yere gideriz sanki ben oğlunu silah zoruyla evlenmeye zorlamışım benim ailem onun evine gelip oğlunu istemiş gibi -benim oğlum istemiydiki demeleri beni delirtiyo be kadın senin oğlun 29 yaşında evlendi 15 inde evlenmedi gerizekalımı senin çocuğun istemediği biriyle evlensin. yaa allahım aklıma geldikçe deliriyorum.benim babam 3 sene önce vefat etti. geçenlerde bir kere görümcemden konu açıldı ailevi sorunlarından - benim kızım sinirli dedi bende - evet biraz sinirli dedim bana - senin baban çok mu has dedi. yaaaaa geri zekalı sen dedin ben de seni tastik ettim. benim ölmüş babamdan sanane deliricem. benim bir bekar kaynım var sağolsun pek bi soğuk nevaledir. kaynanamlar yazlığa filan bir yere gittiğinde evini derleyip toparlamak için çıkarım yukarı kaynım kapıdan bir başını çıkarıp - ne var der yemek götürürüm - benim karnım tok der elimde tepsiyle kapıda kalırım. eşimin anası bacısı dahil tüm akrabalar -olsun sen yap derler o bana minnet etmiycek ben ona köpek olucam oldu başka bu arada kaynım görümcemlede konuşmaz o yüzden 5 senedir ben evlendim evleneli benim görümcem annesinin evine yatmaya gelemez. bende gelsin biraz dinlensin diye geçen sene tam da sınavlarım zamanında( istanbul üniversitesinde 2 yıllık bir bölüm okuyorum) çağırdım bende kalırsın dedim geldi bende kaldı görümcemin zoruna gidiyo kaynım yüzünden babasının evinde kalamamak kaynanamla kavga etti bende sen onun yüzünden beni babamın evine koymuyosun diye kaynanam _ e burada babanın evi dedi sinsice bana bakarak. yani 4 duvar senin kocanın diye evdemi senin oluyo yuva benim yuvam gerizekalı size iyilik yapmaya çalışanda kabahat görümcem de bir de - orası öyle ama diyo be gerizekalı o zaman aşağıdaki kiracılara gel ben burda kalıcam de diyebilirmisin? ya insanları anlamıyorum ben sırf benim yaptığım iyiliğin altında kalmamak için üste çıkacaklar lanet olsun sizin gibi insanlara ben hiçbirşey demedim o zaman geçen eşimden yakınıyo kaynanam bana çalışmıyo diye (iş yok nasıl çalışsın) (zamanında durmadan çalışmışlar orta okul lise hep çalışmış işleri çok muş o zamanlar) bende o arada lafı soktum kaynanama_ dedim evet niye çalışmıyosa zamanında çok çalıştıysan şimdide evinde oturuyosun dedim. sustu kaldı. artık susmak yok her iğneye çuvaldız var bende bundan sonra karşımdaki insan kim olursa olsun. yeter. artık kaynanamda anladı bendeki soğukluğu daha yazmadığım pek çok şey var bu arada daha beni ne temizliğe çağırıyo dün yazlığa gitti temizlik yapcak bu sene ilk defa gitti. hersene beraber gider temizlerdik bende ağız ucuyla haftaya git iki gün gelir temizlerim dönerim dedim yok ben ağır ağır temizlerim dedi sanki bende çok hevesliydim zaten bu sene gidemiycem finaller bütünlemeler sonrada ramazan giriyo kimsenin eşeği değilim ben neyse şimdilik bu kadar yazıyım çok uzun oldu ama okuyabilene helal olsun heee siz bana akıl verin ne olur nerde benim hatam?

Son düzenleme:
Sen şimdi rahatladın mı onu söyle
Epey dökmüşsün içini,hepsini okuyamadım ama yazmak sana iyi gelmiştir.

Sen şimdi rahatladın mı onu söyle
Epey dökmüşsün içini,hepsini okuyamadım ama yazmak sana iyi gelmiştir.

ehh işte ama asıl çok bekliyorum bir gün üstüme gelseler bir tartışma ortamı yaratsalarda özellikle eşim varken bende içimde ne varsa döksem diye bekliyorum Çünkü çoook akıllıdırlar eşimin yanında bana bişey demezler. bende söylemem eşime evimin huzuru kaçmasın diye bilirler.

DD bu yazının hepsini okusamDhukuk dersini ezber yapar gecerdim ama bencede rahatlamısındırD:

oyhhhhhhh
neydı yawww oyle
bır nefeste okudum sankı sen bır nefeste hıc ara vermeden anlatıyormussun gıbı geldın gozumun onune

ne cok doldurmuslar senı maasallah sabır tasıymıssın da
butun bunlar olurken neden susuyordun
ve esın bılıyormuydu tum bu olanları
hangı nokta da anladın sana ıyı nıyetle yaklasmadıklarını da artık yeterrr dıyebıldın merak ettım

İfade tarzını hoş ve sempatik bulduğum için sonuna kadar okudum..
K.validen çok cahil, baş edemezsin.. Görümce de ondan yüz buluyor anlaşılan. Koskoca annesi saygı duymazsa, o da duymuyor işte.
Gelini ile oğlunun yaşadığı ev için, kızına "babanın evi" diyebilen bir mantıkla uzlaşabileceğini sanmıyorum.

Üniversitede okuyormuşsun, gayet mantıklı da bir hanımsın, belli ifadelerinden.
Sen bu insanlarla anlaşmak, uzlaşmak zorunda değilsin, önce bunu kabul et.
Az görüş, mümkünse uzağa taşın desem ne dersin? Maddi olarak var mı bu imkan?

Özellikle "oğlum istemiydiki" tarzı ifadelerine eşin ne diyor?

Bu arada her bebek doğduktan 1 hafta sonra belirli bir ağırlık kaybı yaşar, bu olması gereken bişey zaten. Görümcenin cahilliği tamamen bunu bilmemek.

valla arkadaşım ben okurken daraldım
Allah sana sabır versin başka ne denir bilemiyorum
ama keşke en baştan biraz tavır koyabilseymişsin
iyilik yapmak başka birine kul köle olmak başka
seni köle yerine koymuşlar bu insanlar
hadi yaptın ettin takdir etselermiş o da yok
Allah kolaylık versin
bundan sonra tepkini göster kimseye zorunlu olarak hizmet etmek zorunda değilsin
kendi evin kendi çocugun var o kadar iş sana yeter de artar
kocaman adam olmuş kaynın mesela bi zahmet kendi acıkınca yumurtasını kırsın makarnasını pisirsin
evi de dagıtmayıversin annesi yokken pesinde esyalarını toplucak bir annesi yok
yengesine saygı duysun
ama aile icinde de sorunlular anladıgım kadarı ile tek dersleri sen degilsin zaten
kaynın da gorumcenle konusmuyormus baksana

neden susuyordum evimde huzursuzluk çıkmasın diye, evet eşim bilmiyordu çünkü kendileri pek bi akıllıdır bana kesinlikle eşimin yanında laf sokmazlar kızımın doğumunda yeter artık dedim çünkü kaynanamın yüzünden 40 gün bile emziremeden sütüm göğsümde kitlendi tabi görümcemde uğraştı ama kaynanamın eline su dökemez.ve şimdi artık yavaş yavaş elimi eteğimi çekiyorum onlardan anladılar onlarda

Tam olarak da anlamamış aslında..
Hala k.valideye ev temizliğine gitmeyi kabul ediyor da, sadece "ağız ucuyla söyleme" noktasına gelmiş.
"Benim böyle bir vazifem yok" desene arkadşaım, ne cüretle teklif ediliyor bu sana??

canım yazın biraz karışık zor okudum ama okudum işte....

mesafeli ol canım kaynana ve görümceye.....

sen yine insanlığını yap üstüne düşen bırak onlar bilmesin allah bilsin..... o yeter.....

ama kendinide artık kullandırma....

sen lohusayken sana bir bardak su vermeyen , bi ihtiyacın varmı diye sormayan insanlara ....

sende yapma....

saygınıda yitirme canım nede olsa senden büyük insanlar allah rızası için saygı duy ve yüz göz olma....

sen eşinle mutluysan diğerleri zaten hayatında misafir.....

birde bu yazdıklarını eşine anlatma erkekler sevmezler annesi suçlu bile olsa kötü birşeyler duymayı istemezler....

sen yuvana bak kızına bak boşver canım gerisini.....çünkü gerisi hikaye.....

zararın neresınden donulurse kardır derler

sımdı ısyan bayragını cektın artık yookkk dıyorsun

bır sonrakı kademeler soyle olacak

* once uzaklastıracak ve uzaklasacaksın

* sonra patron benım kımse bana ıstemedıgımı yaptıramaz benım ıstemedıgımı de yapamaz dıyeceksın

* sonra neden vaktınde bunları yapmalarına ızın verdım dıye kendıne kızacaksın

* sonra ıcınde kalan o acıların acısını cıkarmak ıcın bır gunah kecısı arayacaksın

* eger kı kayınvalıden veya gorumcende bu ıstedıgını uygulayamazsan

ıste o zaman esının vayyy halınee

bi solukta okudum
valla ne diyim çok sabırlıymışsın
anlıyorum evinin huzuru bozulmasın diye, eşine yansıtmamak için yutmuşsun bazı sözleri, hareketleri...
hadi beni küçümsemesini, ezmesini geçtim, biri benim anneme öyle terbiyesizce davranıcak, ölmüş babama saygısızca laflar söylecek ben de sakin kalıcam.
yapamazdım herhalde

Son düzenleme:

benim görümcem ist üni siyasal mezunu 4 yıl okumuş ama ne okumuş anlamadım eşeğe semer vursan eşek yine eşek derler ya hani öyle bişey onunkide zaten aldı ağzının payını yaradan dan o da geçen sene bir oğlan doğurdu 2. çocuğu bu arada 600 gram verdi ilk 3 günde oğlan yaradana kurban olayım ama anladımı nerdeeee .. eğer ki benim eşimin hiç emeği olmadan yapılmış olsaydı o ev yine bir nebze haklılar derdim benim koca ortaokul lise hiç ders çalışamadan bitirmiş köpek gibi işte çalıştırmışlar işçi parası vermemek için ama kaynanam her fırsatta gidin başka yere (laf arasında iğneleyerek) yok benim evim çok söyler. ben çok isterim başka yere taşınmayı kira da olsa razıyım ama eşim taşınmaz o sıkıntıya girmez ama ben çalışmayı düşünüyorum inşallah bu sene çalışmaya başlıycam o zaman daha uzak olurum birazdaha rahatlarım diye umuyorum.öyle bişey ki bide eşimin işi aile işi ama birtek eşim çalışır kaynım 5-6 senelik evliliğimde toplasan 1 ay çalışmamıştır kayınpeder desen kahvede ben evlenirken araba aldılar eşim peşinatını verdi eşimin üstüne alındı araba çalıştı verilen çeklerle taksitler ödendi arada kayınpederimde ödedi ama sorsan bir o yaptı bir tek eşim peşinatı verdi. yazlığa tadilat yapıldı eşimin çalışıp kazandığı çekler gitti. Kayım evde kıçını büyütüyo daha pek çok şeyy yanii

aman allahım!!
canım sende peygamber sabrı mı var

nasıl bir kaynanadır o öyle yaa
yemin ediyorum yerinde olsam 1 kere bile temizlemezdim evini en baştan mesafemi koyardım,birlikte vakit geçirmezdim
tebrik ediyorum seni sabrından dolayı.

görümcem yok görümcem olsa ya da kayınvalidem babama"sen kimsin"gibi bir laf edecek ve ben onun yüzüne bakacağım.gerçekten çok olgunca davranmışsınız..

yookk şimdi eşime bu konuda hiçbirşey diyemem çünkü hiçbirini bilmiyo şu yazdığımı o da okusa inanamaz heralde ama anne bacı bir beni tutacaksa bir de onları tutar bende bu sefer başlarım kavgaya ne gerek var değer mi evimin huzurunu kaçırmaya dimi

içimde kalan son iyi niyet kalıntıları onlar da geçecek geçecek inşallah

canının çok sıkıldığı belli haklısın da ama bu sayfalarda aynı sorunları yaşayan onlarca kadın var. Allaha şükret çok daha kötüleri var seninkiler en azından laf sokmadan falan anıyor gibi duruyor. ama tabiki herkesin derdi kendine yetiyor.
hatayı başta yapmışsın etrafında hiç dikkatli ol mesafeni koru diyen olmamış gibi (bence mutlaka olmuştur) sıcak davranmış kendi ailen bilmişsin ama maalesef eşinin ailesi bile kendi ailen gibi olmuyor. tabi bizim ülkemizde nedense gelin deyince sömürülmesi, ezilmesi, salak yerine konulup küçümsenilmesi gereken düşman göz önüne geliyor.
sana önerim laf sokarken ya da cevap verirken kavgaya mahal verme, eşine şikayet edilmene sebep olacak onunla aranı açacak olaylara, tartışmalar çıkmasına izin verme. bir problem olduğunda onlardan önce eşine sen anlat ama tamamen objektif olarak anlatmaya çalış.
lafın iyisi şakayla ya da gülemseyerek sokulur sakın unutma. söyle ve konuyu değiştir onların cevap verecek fırsatı kalmasın.
tabi bunun yanında allah kolaylık ve sabır versin

ohh be bitti kendini sakin suclama konus sakin altta kalma bence belliki seni zayif görmüsler ezmeye calisiyorlar agizlarin payini ver onlara ve ailenide koru onlarin hic bir hakki yok senin ailene laf soylemeye.Peki bu durumda esin napiyor bu olanlari biliyormu?? Bir keresinde benimde kaynanam (artik kaynanam degil bosandim ) aileme bir laf soylemisti bende dedimki sen benim ailemin hakkinda boyle konusamassin kadin dondu kaldi bende senin gibi cok sesizdim. O yüzden sakin altta kalma karsiligini ver.Vermedikte noldu sanki.Hakkinda hayirlisi olsun canim.

anlatmıyorum zaten ama çok içimde hepsi geceleri uyuyamıyorum hep aklıma geliyo sinir oluyorum ama allah biliyo çok istiyorum birgün eşimin yanında benle bir tartışma ortamı yaratsalarda ağzıma geleni söylesem diye sabır allahım sabırrr

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…