Hpv as!!

doras

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2008
266
2
arkadaşlar hpv aşısı hakkındaki düşünceleriniz nedir??ben bu rahimağzı kanserine karşı geliştirilen aşıyı vurdurmayı düşünüyorum..ancak iki kız hayatını kaybetmiş bu yüzden,şayet bu doğruysa vazgeçeceğim aşılanmaktan...bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

ooo hiç duymadım böyle birşey ama ben de endişelendim şimdi.. acaba neden oldu bu. veya doğru mu...
Ben de yaptırmak istedim ama henüz olmadım. Onun bir testi varmış çok pahalı, yapan iyi bir yer bulamadım bulabileceğim zaman da vaktim olmadı. Ayrıca bu aşı sadece %70 koruma sağlıyormuş, her sene smear testi de yaptırmaya devam edilecekmiş. 9-26 yaş arasında değilsen de yapıyorlar ama asıl bu yaş aralığı için yani 26+ isen işe yaramayabilir mi demek oluyor bu, Ne anladım ben bu işten. süprizzzzz
Zaten her sene test yaptıracaksam erken safhada birşey olursa - Allah korusun - yakalanır ve tedavi edilir diye düşünüyorum. bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum...

Ben de şimdiye kadar bu tarz bir şey duymadım.
Bildiğim kadarıyla bu aşı Dünya Sağlık Örgütü tarafından öneriliyor. Amerika'da filan çocuklar doğar doğmaz yapılıyor. O nedenle böyle bir şeyin geçek olacağını pek düşünmüyorum.

Kızlar boşuna endişeleniyorsunuz. HPV virüsünden korunmak için en mantıklı yöntem aşılanmak.
Bence vakit geçirmeden doktorunuzdan aşı rendevusu alın

Sevgili yaggmur,
Bu aşı eczanelerde satılıyor. Benim kızıma yaptırdığım aşının adı Gardasil. Piyasada iki tane aşı varmış. Biri sadece rahim ağzı kanserine neden olan HPV türüne etki ederken Gardasil birçok HPV türüne karşı koruma sağlıyor. Biz o nedenle Gardasil'i seçtik.
Aşıyı eczaneden satın aldıktan sonra istediğiniz yerde yaptırabilirsiniz. Aşı koldan yapılıyor.
Eğer kafanıza takılan başka soru varsa lütfen çekinmeden sorun.

Ben de aşı tercihimi Gardasil'den yana kullandım. Bunun tek nedeni yaptığım araştırmalar sonunda bu aşının bana daha düvenilir gelmesi oldu diyebilirim. Aşının ilk dozunu çok kısa bir süre önce oldum. Geçen Cumartesi günü Hürriyet'te aşıyla ilgili neredeyse bir sayfa haber görünce sevinmedim dersem yalan olur:)

Ben aşının seçimi konusunun ikinci planda olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle korunma bilincine kavuşmamız, bu hastalıktan korunma kararı vermemiz gerekiyor.
Sonrasında zaten çeşitli araştırmalar yaparak aşının markası kolayca seçiliyor. Ben de tercihimi Gardasil'den yana kullandım.
Ve şimdi etrafımdaki birçok kadını HPV ve rahim ağzı kanseri konusunda bilinçlendirmeye çalışıyorum.
Çoğu piyasadaki aşıların fiyatlarını öğrenip bana fiyat konusunda sorular soruyorlar.
Hep aynı şeyi söylüyorum: "Bence aşılanma kararı verdikten sonra aşı seçiminde doktorunuzdan yardım alın. Onun önerilerine kulak verin ama seçimi kendiniz yapın" diyorum.

en son sorduğumda dozu 250 tl civarıysı ,hala aynı mı bilen var mı?açıkçası 250 tl tek doz,3 doz 750 çok pahalı gelmişti.

ben bu aşıyı yaptırdım ve hiç bir sorunla da karşılaşmadım bence yaptırılması gereken birşey eğer imkanınız varsa kesinlikle yaptırın..

aşının fiyatı yine aynıymış 250 civarında tek dozu 3 doz yapılıyo birde biraz fazla gelebilir ama sağlığınız için değer

arkadaşlar bu aşı eczanelerde satılıyor ve alıp özel doktorunuza vurdurtabiliyorsunuz,aşı koldan yapılıyor ce 6 aylık sürede 3 aşama şeklinde yapılıyor.yalnız bu 6 ay içerisinde hamile kalmayı düşünmemeniz gerekiyor.ve bildiğim kadarıyla aşıdan önce bu virus vücudunuza yerleşmişse aşının ileride faydası olmaz,aşıdan sonra vücuda girecek virusu engelliyor diye biliyorum ben ama en güzeli sağlam bir kadın doğumcudan bilgi alın ve yaptırın.sağlıkla kalın...

Ne yazık ki birbirinden farklı HPV türleri var ve her HPV türü farklı sorunlara neden olabiliyor. Mesela bazısı rahim ağzı kanserine neden olurken bazısı sadece siğile neden olabiliyor.
Aşı size henüz bulaşmamış olan HPV türlerine karşı korunmanızı sağlar.
Evet ne yazık ki bu hastalık çok kolay bulaşabiliyor.
Burada bence önemli olan nokta şu; size daha önce bir şekilde HPV virüsü bulaştıysa diğer türdeki HPV virüslerinin bulaşması da mümkün olacaktır. Aslında bunun sizinle ya da benimle pek ilgisi yok. Bu virüs herkese bulaşabiliyor.
Önemli olan bu virüse karşı aşılanana kadar savunmasız olduğumuzu farkedip bir an önce aşılanmak bence.

Rahim ağzı kanseri aşısını eczaneden satın alıp bir sağlık ocağında vurdurabilirsiniz. Aşı koldan yapılıyor.

doktoruma sormuştum istersen yaptırabilirsin demişti sağlık ocağında yapılıyomuş koldan.birde eczaneci tanıdığım vardı bayan ona sordum sen yaptırdın mı ben biraz deneme aşaması olarak görüyorum dediğimde oda benim gibi düşündüğünü söylemişti.ayrıca tv izlemiştim 2 kadın aşıdan sonra ölmüştü:sinifsinif:

Sn sunset merhaba,
Benim bildiğim kadarıyla rahim ağzı kanseri aşısı nedeniyle bugüne kayıtlara geçen herhangi bir ölüm yok.
Zaten olsa, Dünya Sağlık Örgütü bu aşıyı önermezdi diye düşünüyorum.
Ayrıca sizin deneyimlerinizin eskiye dayandığını düşünüyorum. Sanırım 3 - 4 yıl öncesine dayanıyor olmalı. Çünkü artık hiçbir doktorun veya eczacının bu tarz bir bilgi vereceğini sanmıyorum.
Böyle düşünmemin nedeniyse aşının güvenli oluşunun ve sağladığı korumanın artık kanıtlanmış olması.
Bence bilgilerinizi, referanslarınızı güncellemelisiniz.
Aksi durumda kendinize bir yararınız olmayacağı gibi bu yazdıklarınızla bazı kadınları da yanlış yönlendirebilirsiniz diye düşünüyorum. Ve inanın bu beni çok korkutuyor.

isteyen yaptırır isteyen yaptırmaz ben eczaneci ile10 ay önce konuşmuştum yani uzun zaman değil bana öyle dedimişti ve bekle dedi acele etmememide söyledi

Çok haklısınız, isteyen aşı olur istemeyen olmaz.
ısteyen kendine doktoru, modern tıbbı referans alır isteyen de başka bir kurumu veya kişiyi.
Sonuç olarak gerçek şu ki bu kastalık nedeniyle her iki dakikada bir kadın ölüyor.
Fakat lütfen asıl mesleği hekimlik olmayan kişilerden aldığınız bilgileri, hiçbir dayanağı olmayan düşünceleri burada doğruymuş gibi yazmayın.
Siz beklemeye devam edin. Ama beklerken yukarıda verdiğim ölüm oranını lütfen unutmayın.

Arkadaşlar,
Lütfen internette okuduğunuz her şeye inanmayın. Mantık süzgecinden geçirin. Bir eczacı nasıl olur da herhangi bir hastalık, tedavi veya korunma yöntemi konusunda doktordan veya dünya sağlık örgütünden daha bilgili, daha yetkin, daha güvenilir olur?

Bence Sn sunset, bu başlığa yanlış anlaşılması olası bir şey yazmış.
Sn pinkfloyd da onu düzeltmeye çalışarak, bilgilerini güncellemesini rica etmiş.
Ama arkadaşımızın verdiği cevap hiç mantıklı değil. Burada bilgilenmek için varız. Konuyla ilgili deneyimlerimizi, bilgilerimizi paylaşmak için varız.
Yoksa bir eczacının söylediklerini referans olarak almak için burada değiliz.
Eğer öyle olacaksa hekimlere, modern tıbba, araştırmalara ne gerek var?
LÜTFEN YAZDIKLARIMIZIN BAŞKA ıNSANLAR TARAFINDAN DA OKUNDUĞUNU UNUTMAYALIM.
Kendimiz bile bile yanlış yapsak bile başkalarını yanlışa sürükleyemeyiz.

isteyen yaptırır isteyen yaptırmaz ben eczaneci ile10 ay önce konuşmuştum yani uzun zaman değil bana öyle dedimişti ve bekle dedi acele etmememide söyledi

Sn sunset, ben eczacı değilim. Hatta gördüğüm kadarıyla bu forumdaki birçok arkadaşım kadar bilgili de değilim.
Ancak eğer aşı olmaya niyetlendiniz ve eczacınızın lafıyla geri adım attıysanız, konuyu bir kez daha düşünmenizi rica edeceğim.
Sözünü ettiğimiz hastalık kanser olmasa böyle bir mesaj yazmazdım.
Bence sağlıkla ilgili kararlarımızı verirken doktorların söylediklerine kulak kabartmalıyız.

ben aşıyı oldum, halam kadın doğum uzmanı o istedi olmamı.Sigortam da karşılıyordu.
Çok doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum.

Bu arada beklemek iyi olabilir tabi de bu aşının etkili olması için yaşın küçük olması gerekiyor ben 23 yaşında yaptırdım geç kalmıştım ama o zaman bakire olduğum için doktor olabileceğimi söyledi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…