Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Chomoni Beach

Eki Görüntüle 3005853

Grand Mosque Du vendredi

Eki Görüntüle 3005855

Mount KarthalaEki Görüntüle 3005856

Lake Dziani Boudouni

Eki Görüntüle 3005857

@Bonus sana özel 😁
Eki Görüntüle 3005859

KOMORLAR

Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde, Mozambik Kanalı'nın kuzey bitim noktasında, Mozambik'in açıklarında, Hint Okyanusu'nun batı, Madagaskar'ın ise kuzeybatısında yer alan bir ülke. Ülkenin hak iddia ettiği ancak Fransa denizaşırı bölgesi olarak Fransa tarafından idare edilen Mayotte adası da ülkenin güneydoğu açıklarında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Moroni'dir.

Ada olması nedeniyle kara komşusu bulunmayan ülkeye deniz sınırı bulunan Madagaskar güneydoğusunda yer alırken, Afrika anakarasında en yakın nokta 297 km uzaklık ile Mozambik kıyılarıdır. Komorlar coğrafî olarak Mayotte ile birlikte Komor Takımadaları'nın bir parçasını oluşturmaktadır. Büyük Komor adası ülkenin en büyük adası konumunda olup, ülkenin başkenti de bu ada üzerindedir.

Ada ülkesi genelinde bulunan tropikal yağmur ormanlarının oranı son yıllarda azalma göstermiş olup, güncel olarak ülkenin yüksek kesimlerinde gözlemlenebilmektedir. Ülkenin toprak örtüsü günümüzde plantasyon ve savanlar belirlemektedir. Komorlar'ın ovalarında hindistan cevizi, muz ve mango ağaçları bulunmaktadır. Ülkenin kıyı kesimlerinde mangrove ağaçları gözlemlenmektedir.

Komorlar adası genelinde yerel ve o ülkeye özgü türler bulunmaktadır. Adada sık rastlanılmayan kuş ve kaplumbağa türleri bulunmaktadır. Bunların haricinde sadece bu adaya özgü bir hayvan olan ve nemli burunlu maymunların alt familyası olan makimsiler grubunun bir üyesi olan kuyruksüren makisi (Eulemur mongoz) yaşamaktadır. Komorlar'ın kıyılarında ise birçok balık çeşidi yaşam alanı bulmaktadır. Burada özellikle kemikli balıklar üst sınıfının altı sınıfı et yüzgeçliler üyesi olan Coelacanthiformes gözlemlenebilmektedir. 1938 yılına kadar nesli tükenmiş olarak konumlandırılan balık çeşidi, söz konusu yılda kıyı kesimlerinde gözlemlenmiştir.

Komor Adaları'na İslam 14. yüzyılda girmiştir ve halkın tamamı Müslüman olmuştur. Tarihi kaynaklardan anlaşıldığına göre, bu adalar Müslümanlar'ın girmesinden önce büyük ölçüde boştu. Müslümanlar bu adalara girdikten sonra, burada ayrı bir sultanlık kurdular. Zamanla Komor Adaları'nı oluşturan dört büyük adanın her birinde ayrı bir sultanlık kuruldu ve zaman zaman bu sultanlıklar arasında çatışmalar oldu.

1978'de Ahmed Abdullah tarafından gerçekleştirilen bir darbeyle Ali Suveylih görevden uzaklaştırıldı. Yeni başkan Ekim 1978'de anayasayı değiştirerek devletin resmî adını Komorlar Federal İslâm Cumhuriyeti yaptı. Ahmed Abdullah da Fransa'yla iyi geçinmeye özen göstermesine ve İslâmileştirme faaliyetini sadece halkı kendine bağlamak için kullanmasına rağmen Batılılar'ın desteklediği paralı askerler tarafından kendisine karşı birkaç kez başarısız darbe girişiminde bulunuldu.Ahmed Abdullah, Kasım 1989'da bir suikast sonucu öldürüldü ve yerine Said Muhammed Çuhar geçirildi.
Ülkenin en önemli ihracat ürünlerini vanilya, parfüm esansı ve karanfil oluşturmaktadır.

Yeni bir haftadan herkese günaydınlar :KK68:
Kimler neler okuyor bakalım 👀
Ben Abumrabum, Terk Edenler ve Kalanlar bir de Tutunamayanlar'ı okuyorum

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
Eleadora Eleadora
@Levaiz
@Mehfam
C Capanin Gururu Teyom
@UcanSupurge
@Bonus
@WOMAN
@Kukrim
@JES
@Ysf42
@Nosking
@Otrera
@Oriana
@Natsume
@dgdln
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
firdefs firdefs
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
Nikinik Nikinik
@_BuRc_
X xnobodyx
A Arrietty_
@Aspasiaa
@Balkiz94
@Black Light
Mrsay Mrsay
@LADY VEGA
@ASSOSyal
@Buralardutluuugdu
HAbibte HAbibte
@fesang
@Cordelia
@Less-is-More
@Aylakkadin
@ssevilll
@Brahma90
@Cledyana
@Bencebuarkadas
Günaydınlar 🌸

Bak zorla kitap alisverisi yaptiracak bana 🤣 ocagimiza incir agaci diktin calci 😂😂 saka bi yana tavsiyelerinizle cok guzel kitaplar okudum ve aldim iyiki var bu topik ❤❤ ince memed serisi vardi aklimda bu ay onun yanina ilistirivereyim olmazsa 🤭
:KK70: Fiyatlar da artıyor bence bekleme fazla. İnce Memed'i okumalısın mutlaka ama peş peşe okuma zevk alamazsın

Chomoni Beach

Eki Görüntüle 3005853

Grand Mosque Du vendredi

Eki Görüntüle 3005855

Mount KarthalaEki Görüntüle 3005856

Lake Dziani Boudouni

Eki Görüntüle 3005857

@Bonus sana özel 😁
Eki Görüntüle 3005859

KOMORLAR

Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde, Mozambik Kanalı'nın kuzey bitim noktasında, Mozambik'in açıklarında, Hint Okyanusu'nun batı, Madagaskar'ın ise kuzeybatısında yer alan bir ülke. Ülkenin hak iddia ettiği ancak Fransa denizaşırı bölgesi olarak Fransa tarafından idare edilen Mayotte adası da ülkenin güneydoğu açıklarında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Moroni'dir.

Ada olması nedeniyle kara komşusu bulunmayan ülkeye deniz sınırı bulunan Madagaskar güneydoğusunda yer alırken, Afrika anakarasında en yakın nokta 297 km uzaklık ile Mozambik kıyılarıdır. Komorlar coğrafî olarak Mayotte ile birlikte Komor Takımadaları'nın bir parçasını oluşturmaktadır. Büyük Komor adası ülkenin en büyük adası konumunda olup, ülkenin başkenti de bu ada üzerindedir.

Ada ülkesi genelinde bulunan tropikal yağmur ormanlarının oranı son yıllarda azalma göstermiş olup, güncel olarak ülkenin yüksek kesimlerinde gözlemlenebilmektedir. Ülkenin toprak örtüsü günümüzde plantasyon ve savanlar belirlemektedir. Komorlar'ın ovalarında hindistan cevizi, muz ve mango ağaçları bulunmaktadır. Ülkenin kıyı kesimlerinde mangrove ağaçları gözlemlenmektedir.

Komorlar adası genelinde yerel ve o ülkeye özgü türler bulunmaktadır. Adada sık rastlanılmayan kuş ve kaplumbağa türleri bulunmaktadır. Bunların haricinde sadece bu adaya özgü bir hayvan olan ve nemli burunlu maymunların alt familyası olan makimsiler grubunun bir üyesi olan kuyruksüren makisi (Eulemur mongoz) yaşamaktadır. Komorlar'ın kıyılarında ise birçok balık çeşidi yaşam alanı bulmaktadır. Burada özellikle kemikli balıklar üst sınıfının altı sınıfı et yüzgeçliler üyesi olan Coelacanthiformes gözlemlenebilmektedir. 1938 yılına kadar nesli tükenmiş olarak konumlandırılan balık çeşidi, söz konusu yılda kıyı kesimlerinde gözlemlenmiştir.

Komor Adaları'na İslam 14. yüzyılda girmiştir ve halkın tamamı Müslüman olmuştur. Tarihi kaynaklardan anlaşıldığına göre, bu adalar Müslümanlar'ın girmesinden önce büyük ölçüde boştu. Müslümanlar bu adalara girdikten sonra, burada ayrı bir sultanlık kurdular. Zamanla Komor Adaları'nı oluşturan dört büyük adanın her birinde ayrı bir sultanlık kuruldu ve zaman zaman bu sultanlıklar arasında çatışmalar oldu.

1978'de Ahmed Abdullah tarafından gerçekleştirilen bir darbeyle Ali Suveylih görevden uzaklaştırıldı. Yeni başkan Ekim 1978'de anayasayı değiştirerek devletin resmî adını Komorlar Federal İslâm Cumhuriyeti yaptı. Ahmed Abdullah da Fransa'yla iyi geçinmeye özen göstermesine ve İslâmileştirme faaliyetini sadece halkı kendine bağlamak için kullanmasına rağmen Batılılar'ın desteklediği paralı askerler tarafından kendisine karşı birkaç kez başarısız darbe girişiminde bulunuldu.Ahmed Abdullah, Kasım 1989'da bir suikast sonucu öldürüldü ve yerine Said Muhammed Çuhar geçirildi.
Ülkenin en önemli ihracat ürünlerini vanilya, parfüm esansı ve karanfil oluşturmaktadır.

Yeni bir haftadan herkese günaydınlar :KK68:
Kimler neler okuyor bakalım 👀
Ben Abumrabum, Terk Edenler ve Kalanlar bir de Tutunamayanlar'ı okuyorum

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
Eleadora Eleadora
@Levaiz
@Mehfam
C Capanin Gururu Teyom
@UcanSupurge
@Bonus
@WOMAN
@Kukrim
@JES
@Ysf42
@Nosking
@Otrera
@Oriana
@Natsume
@dgdln
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
firdefs firdefs
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
Nikinik Nikinik
@_BuRc_
X xnobodyx
A Arrietty_
@Aspasiaa
@Balkiz94
@Black Light
Mrsay Mrsay
@LADY VEGA
@ASSOSyal
@Buralardutluuugdu
HAbibte HAbibte
@fesang
@Cordelia
@Less-is-More
@Aylakkadin
@ssevilll
@Brahma90
@Cledyana
@Bencebuarkadas
🙋😊
Davıd Eagleman - Beyin Senin Hikayen kitabını okuyorum. 😍

:KK70: Fiyatlar da artıyor bence bekleme fazla. İnce Memed'i okumalısın mutlaka ama peş peşe okuma zevk alamazsın
Fiyatlar artiyor diye gecen ay yüklü bi alisveris yapmistim esime de tembihledim sakin bana önümüzdeki ay kitap aldirma diye 😂 bakalim nolcak 😁

IMG_20220214_001248.png

Çok ilginç bir kitap okudum.
Nermin Yıldırım Unutma Beni Apartmanı nda Nilgün Marmara'nin intiharından bahsediyordu. Gerçekten ilginç bir intihar:
"Çocuklarının baş ucuna bolca kurabiye ve süt bırakıp kapılarını sıkıca bantladı. İçeriye gidip hava gazı fırınının içine kafasını soktu… Sürekli düşünmek fazlaydı ve sonunda düşünmekten vazgeçti Nilgün. 13 Ekim 1987’de, henüz 29 yaşındayken, kendini altıncı kattaki evlerinden aşağı bıraktı. Bir çığlık bile atmamıştı…"
Nilgün Marmara'yi ve şiirlerini araştırırken Nilgün Marmara'nin bitirme tezi olarak yazdığı ve sonradan kitap olarak basılan Slyvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi adlı kitabı buldum. Slyvia da genç yaşta intihar etmiş bir şair ve Nilgün Marmara'nin da ondan etkilendiği düşünülüyor.
Açıkçası her ikisinin de şiirleri pek anlamadım 😊 Marmara'nın anlaşılır şiirlerinden alıntı yapıyorum

"biliyorum bir gün dayanamayacak küçük kalbim
arkamı dönüp inandığım ve güvendiğim herşeye
veda edeceğim"

"ey iki adımlık yerküre
senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!"

Bu ay in kitabini bulamadim 😒
Halbuki adim gibi emindim gordugume daha onceleri. Sistem de cikmiyor. Ya hayal gordum yada belirli bir sure sonra satiyorlar. Oyle bir durum oldu.

Ikinci kitap olarak
Hüseyin Kiran dan Resul u sectim.
Konusunu bilmiyorum. Kapak fotosuna kandim yeni kutuphanede görünce 🤭

Eklentiler

• 16448596158426078465641815560924.jpg
    16448596158426078465641815560924.jpg
    41,9 KB · Görüntüleme: 24
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X