Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mücellâ - Nazan Bekiroğlu

Cumhuriyetle yaşıt bir kızın 1920 - 1970li yılların Türkiyesindeki nostaljik hikayesini okuyoruz bu kitapta.

Henüz anne karnındayken babasız kalan ve kız çocuğu olması hasebiyle annesinin tavizsiz sıkı prensipleriyle büyüyen , konu komşu ,eş dost akraba herkesin derdine yardımina koşarken maalesef kendi hayatını yaşayamayan saadete eremeyen yapayalnız bir kızın hikayesi Mücellâ.

Zamanlama olarak denk geldiği 2.Dünya savaşının ulkemiz üzerindeki etkilerini ve sag- sol davalarının yansımalarını da hikayenin arasına serpiştirmiş yazarımız.

Nazan Bekiroğlunun ustaca kurgularına ve kelimeleri raksettirerek muhteşem cümleler kurmasına alışmışken bu kitabın diğer kitaplarına nazaran az biraz geride kaldığını düşündüm .Kitap elbette ki güzel ama Nar Ağacı gibi güçlü bir kitabın akabinde okuduğum için böyle hissettim sanırım.

Hikâyenin yazılma serüveni de anladığım kadarıyla kitaptaki Nazlı karakterinin iyi bir kitap kurdu olduğunu gören Mücellâ "sen iyi bir okuyucu olduğuna göre iyi de yazarsın, benim hikayemi de yazarmisin" ricasıyla Nazan Bekiroğlu yaşanmış olan bu hikayeyi kaleme aliyor.

"En yakıcı aşktan geri dönmek, en basit bir evliliği bozmaktan daha az hasar verirdi "

" ..Yangından geriye ne hasar kaldığını ancak dumanlar dağılınca anlayacaktı. Yara sıcakken duymamisti acıyı. Gerçek acı zamanla başlayacaktı. "
Demek Mücella da benim gibi doğmuş büyümüş merak ettim bunu okuyayım .

Ay yok 1000k da bile yorumum yok. İlk oraya yapıp buraya kopyalıyordum. İyi ki hatırlattın. Yarın halledeyim ben onu😅
Yap yap merak ettim, biri daha okumuştu sanki ama kimdi hatırlayamadım 😑
Bitirmek üzereyim ben de çok sevdim, kurgu çok tanıdık ama edebi açıdan oldukça doyurucu.
En güzeli :KK48:sana da afiyet olsun canım 🌹😘
Teşekkür ederim canım 😍💜

Demek Mücella da benim gibi doğmuş büyümüş merak ettim bunu okuyayım .
Ah canım 💜 Zor bir süreç yaşamışsın belli ki .Başlama hikayeniz ayni olabilir ama burdan seni tanıdığım kadarıyla sen içindeki pozitif enerjiyi hayatına aksettirmesini bilen güçlü bir kadınsın. Ama Mücellâ oyle değil hep annesinin boyunduruğu altında kalarak hiç bir zaman kendisi olamayıp hayat akıp giderken hayallerini yaşayamadan yaşlanan, sessiz ,sündürülmüş bir karakter ne yazik ki

Kukrim Kukrim Mücellâ'yı okumak istersen Nar Agacindan önce okumani oneririm. Çünkü Nar Ağacından sonra doyurmayabilir. Bir röportajında genç nesile daha çok hitap etmek için bu kitabını çok sade bir dille yazdığını söylemişti.Akıcı sade bir dil bu kitaptaki .Kurgu da ağır değil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X