Hoşbeş Sayfası

Pasta ekleyeyim de gözümüz gönlümüz açılsın:)Üstü biraz bozuldu ama.

Limonlu ıslak kek.

Son düzenleme:
KABAK SUFLE

2 yumurta
1 adet kabak
1 adet hazır yufka
1 çay bardağı süt
Yarım çay bardağı sıvıyağ
Dereotu,tuz,pulbiber,karabiber
Kaşar

Kabak rendelenir.Yufka küçük küçük içine parçalanır.Diğer malzemeler de eklendikten sonra karıştırılıp,borcama dökülüp pişirilir.Borcamı yağlamanıza gerek yok.İçine kaşar rendesi koyulduğu gibi üstüne de koyulur.

Vay anasını ne cezalar vermişler askerlere.Bombacıya 8 yıl,teröristlerle savaşana müebbet.Yazık bu millete yıllarca hizmet etmişler,düştükleri durumlara bak.Suçları varsa da bu kadar ağır olmamalıydı bence.Ülkede adalet kalmamış artık.Devlet her yeri yönetiyor.Sanatçıları da gözaltına almışlar.Eyleme katıldıkları için intikam alıyorlar.

Son düzenleme:
Cocuklugumdaki bayramlari ozluyorum.cok kalabalik bir aile degiliz aslinda akraba var da Aslinin dedigi gibi akbaba onlar.cocukken de anneannecime giderdik sabahtan dayimlar hep gurbette idi bir bayram da gelmezlerdi.ogleden sonra babaanneme giderdik biz bize otururduk halamin biri istanbulda yasiyor.hic bir bayram gelmezlerdi bursadaki halamin da dort cocugu var.anca kendi cocuklari torunlari ona giderdi.aslinda hepimizin babaannemde toplanmasi dogru olan ama iste hic olmadi.ikinci gunu filan halamlara giderdik. Buyuyunce kuzenler baska yerlere gittiler.herkes tatillere kacar oldu e tabii biz de.
Simdi anneanne babaanne rahmetli olunca kaldik bi basimiza.Allah onlarin eksikligini gostermesin.bursadaki halam da rahmetli oldu.amcam zaten seneler once 33 yasinda oldu.mezarliklar daha kalabalik.
Eskiden de dedigim gibi pek bisey yoktu ama o gunleri bile ozler oldum.ne bayramlik heyecani ne bayram sabahi telasi...
Temizlik lafin gelisi.bayram gunu gelen icin degil kendimiz icin temizlik.
Komsu desen o da yok.arkadalar desen eskiden bir telefonlasirdik.simdi ituz kisiyle birlikte bana da ortak bi mesaj.ne icerik var ne duygu.ortak atilanlara donmuyorum bile.ben yine isimle hitap ederek yaziyorum hak edenlere.

KABAK SUFLE, Limonlu ıslak kek. Ülen, adamı azdıriyürsün. Limonlu şeyleri oldum olası severim. Kaşar da neyin içine girse, lezzetlendirir. Ellerine sağlık. Afiyet olsun. Sok gözümüze gözümüze. Sufleyi aldım. Diğerinde tarif yok hacı. Annem fırında kabak böreği yapar. Yoğurt, yumurta, peynir, dereotu, yağ. baharatlar kor.

Nee 100 misafir mi? Anam. Bize kaç kişi geliyor acaba. Belli olmaz. Ama o yoğunlukta olmaz. İyi ki.

Bayram temizliği için camları, kapıları ve banyoyu kadın temizledi. Gerisi bana kaldı. Derin temizlik yok. Süpür, sil. Sıkıntıya gelemem. Aslı, ben de bayramlardan hoşlanmam. Hazır ol bekle misafiri. Rahat rahat ev kıyafetleriyle oturmak varken. Büyük olarak bir dayım var Allah ömür versin. Sonra annem büyük, bize geliyorlar daha çok. Bir, iki de komşu iadei-ziyareti. O kadar. Çok sıkılıyorum ben bayramda. Çalışırken hoşuma gidiyordu ama. Bayram tatil demekti. Hemen turlara.

Aslı, burnun ne alemde. Kanama, pıhtlaşma zamanı var ya kanın. Acaba trombositlerin azlığıyla mı alakalı bir durum. Daha kanarsa ihmal etme. Sinir oluyorum doktora gitmeye ben de. İğne niye kilo yapsın ki. Bir B12 iştah açar, o kadar.

Fitreyi kime vereceğimi bilemedim. Allahım karşıma çıkar dedim. O gün ekmek bayiinde bir yaşlı kadın, ekmek satan kıza "kızım, fitre verecek olan olursa, benim gelirim yok, oya yapıp geçiniyorum. Beni söyle. Şurada oturuyorum" dedi. Yapıştım kadına. Teyze gel marketten bişeyler alalım dedim. Şaşırdı. Geldi benle. Bugün dua ettim karşıma çıkar diye, sen çıktın dedim. Döndü arkasını ağladı. İnşallah yerini bulmuştur. Kimisi hiç vermiyor. Halbuki fitre zengin-fakir herkesin vermesi gereken şey. Canın için denir. Dilenciye ben de vermem. Eskiden azarlardım, amma Kuran'da azarlamamak gerektiğini okuyalı yapmıyorum.

Filiztoşum, mesajımı görmemişsin. Bu sene yok mu Kuşadası?

Selenim, git tabii ablanlara. Ohh.

Son düzenleme:
Valla öyle akbaba hepsi.Halam babamın cenazesine bile gelmedi.Çok sık görüşmüyorlardı ama konuşuyorlardı.Ama gelmedi.Diğer amcamın cenazesine de gelmedi.Derdi ne bilmiyoruz.Belki yaptıklarından utanıyordur da gelmedi.Babamın çok hakkını yediler.Kendi evimizi bize başka bir yerden çıkmak şartıyla verdiler.O zaman babamın çektiği eziyet halen aklımdaAma aldığı para ona da diğer amcama da helal olmadı.Birinin arabası yandı,diğeri kaza geçirdi.Diğer amcam da bakıma muhtaç şekile yaşıyor.Şimdi gidelim diye çok gözlüyor ama geçti artık.Biz bize yeteriz.Açgözlü akrabaya ihtiyacımız yok.

Emel doktor bana kolestrolden ötürü diyet verdi.O saatten sonra bende bir iştah sorma.İğne iştah açıyor işte.Valla napacağım bilmiyorum.Bu iştahın üzerine o da eklenirse vay halime.Burnum iki gün önce yine kanadı.Neyse ara veriyor artık.İki üç güne düştü.Hep geçecek bu gidişle.Eklediğim şey de kabak böreğine benziyor işte.Islak kekin tarifi burada.Biz misafire çok yaparız bunu.

http://www.kadinlarkulubu.com/kekler-pastalar/356877-nefis-limonlu-islak-kek-resimli.html

Aman şimdiden bayramın kasveti sardı beni.Akrabalık ilişkilerimiz güzel olsa belki hoşlanırdım bu durumdan.Ama amaç görev olunca çekilmiyor.Bana tatil işte o yüzden seviniyorum:)

Ben de fitremin yarısı verdim.Diğer yarısını kadın uğrasın ona vereceğim.Sen çok iyi etmişsin.Ne sevinmiştir kadın.

Filiz biz de ilk günü amcamları,halamları,mahalleyi dolanırdık.Ama daha halamın çocukları bizim kapımızı açmadı.Hep biz mi dolanacağız biraz da onlar gelsin dedik.Onlar da gelmeyince bağlar hep koptu.Büyük zaten annem,babamdı.Biz niye dolanıyorsak.Annemin tarafı da başka şehirde.

Son düzenleme:
Toplu mesajlara ben de sinir oluyorum.Ya aslında herkesin kendine göre derdi tasası var.O dertlerle boğuşurken dost arkadaş unutuluyor.Milletin neşesi yokki açıp muhabbet etsin.Arama süresi uzayınca da bağlar kopuyor.Kimi insan içinde yaşar hayatı,kimisi etrafım kalabalık olsun der.Herkes haklı kendine göre.

Bayram sonrasi bakalim kismet Kusadasi.ozlesin biraz beni bu sene baska yer olsun diyorum ama kardesimi ve de arkadasimi ikna edemiyorum.
Narkotik yine bir suru unlu toplamis uyusturucudan. ne Kenan İmirz. kalmis ne Engin Altan , Nehir Erdogan ,İlker Aksum...
Aslicim simdi senin bu burun kanamasinin nedeni b12 eksikligimiymis ?
Cam silmek demeyin bana.eskiden severdim. Parlamasi yok gibi olmasi hosuma giderdi ama balkonlari kapayinca cam sayisi artinca biktim.kapicinin hanimin kardesi siliyor artik.toz almak da zor be anacim .bitmek bilmiyor.surekli kadin almak da bizim isimize gelmiyor.ben titiz insanim benim gibi yapmayinca olmuyor:))))

Filiz sanatçıları Gezi eylemleri yüzünden aldılar bence.Aralarında kullananlardan olabilir ama bazılarını da milletin gözünde küçük düşürmek için aldılar.Demin gazetede okudum.Edip Akbayram'ı sabah kahvaltısına çağırmışlar Başbakanlıkta.Katılamam diyince adamın geçmiş dönem defterlerini incelemeye almışlar.Resmen diktatörlük.

Benim burun kanamasının sonucunu bulamadılar daha.Devam ederse burun filmi çekecek.Doktora gitmemin tek iyi yönü B-12 eksikliğinin ortaya çıkması.Yoksa tez zamanda bunayacaktım:)

Ben de toz alma işini severim.Herşey yerli yerine oturuyor ya hoşuma gider.El senin kadar temiz yapamazki.Bizim eski işyerine çingene bir kadın geliyordu.Yer sildiği bezle masa silmeye kalkışmıştı.Höyttt dedim daha yapmadı.Sen çok titizsin derdi bana:)))

Ben de sevmiyorum eve kadın getirmeyi. Zaten bende gerek de yok. Bizim ev küçük, iki kişilik Çabuk temizleniyor.
Ben nedense ev işi yapmayı çok sevmiyorum. Büyük ablam nasıl mutlu olur temizlik yaparken, nasıl bir enerji ve canlılık. İşten gelir, Cuma geceleri temizlik yapar, haftasonunda rahat edebilmek için. Banyo ve mutfak hijyeniyle de kafayı bozmuş durumda. Çamaşır suyunu neredeyse içecek Antepe misafirliğe gitmişti. Çamaşır suyu ve tuz ruhuyla tuvaleti temizlemeye kalkmış, ikisini karıştırınca zehirlenmiş, hastaneye kaldırmışlar. Aynı şeyi çalıştığı işyerinde de yapmış, koca firmada yeteri kadar temizlemiyorlar diye, sen git içim rahat etsin diye, çamaşır suyu ve tuz ruhu dök. Bizi aramışlardı, "Seda hanım zehirlendi, hastaneye kaldırdık" diye toplam üç defa kendini böyle zehirledi.

Son düzenleme:
Limonlu ıslak kek güzel görünüyor Aslı, denemek lazım.
Kabak sufleyi de denemek isterim. Ben kabağın en çok kızartmasını severim. Şöyle karışık bir kızartma, üzerine yoğurt veya güzel bir domates sosu.

Selen benim kardeşim de zehirlendi bu kış.Hastanede serum yedi geldi.İkisini karıştırmamak lazım.Çok tehlikeli.Senin ablan baya titiz anlaşılan.

Fırın sütlaç da üstüme tanımam:)

Ben de aynı şeyi düşündüm. Kindar, diktatör iktidar. Millete verdikleri hapis cezalarına bakın. Darbeyi yapan K. Evren'e bişey yok. Darbe yapma ihtimali olanlara, gerçekleştirmedikleri eylemler için ağırlaştırılmış müebbet. Allah sorsun ne diyelim. Elden gelen yok. Her sabah dua ediyorum, Allah haksız isnadlarla oraya konanları kurtarsın, o haksızlıkları yapanlara aynını yaşatsın. Bişey değil, adam orgeneral. 30 yıl emek vermiş, ünvan düşürme, emeklilik haklarından men falan. Bu kadar kin olmaz. Hiç mi ailelerinin mağduriyetini düşünmüyorlar. Nasıl vicdan. Allah'a havale.

Banyo temizlemeye gelen kadın, duş teknesini ovmuş, yalandan duvarları silmiş, o da dama dama. Duşkabinin camları, dış kısımları, musluklar, lavabo, tuvalet öyle duruyor. Ben yapmam, yapmam, ama yaptım mı da adam gibi yaparım işi. Ah, duş teknesi kıç kadar olmasa. Rahat dönemiyorum içinde. Bir de astımım olduğundan, kapalı yerde öyle ç.suyu vs. soluyamıyorum.

Daha evvel biri de muftak dolabını tellemiş manyak. Çizik çizik etmiş. Bir de demez mi "cif mi kaldı ne, niye böyle oldu ki" diye. Kaç yıllık ev kadını. Saf ayakları yapıyor. O gidince, yakından bir baktım ki, tellemiş zilli. Yeni mutfak yaptıracak zaten gücümüz yok. Baktıkça sinir oluyorum. Tabii intizarımı da arkadan yapıştırdım. Yeni ev aldı, muftak yaptırdı. darısı başına.

Biri daha var. Kapı sildiriyorsun. Büyük büyük sekizler yapıyor. Silmiş oluyor. Tozu aynen duruyor. Bana da gelenler geliyor. Ama Ayten psikolojik olarak tatmin oluyor.

Anam Selenim, senin abla da bi hoş. O zehirlenmeler, akciğere kalıcı hasarlar bırakıyormuş. ileride koah nedeni oluyormuş Allah korusun.

Aslı, tarif için teşekkürler. Yine gözümüze sokmuşsun. Sütlaç. Kazandibi terchimdir.

Bu sabah kardeşim kabristana götürdü. Babamla, anneannemi ziyaret ettik. Karşıyaka'dalar. Dedem Cebeci mezarlığında. Başka sefere kaldı.

Yarın giremezsem, hepinizin bayramını şimdiden kutluyorum. Daha nice bayramlara birlikte erişmek nasip olur inşallah. Uzatın yanaklarınızı Bu da Mukaddesime

Son düzenleme:
Emel gerçekten çok ağır cezalar.İçlerinde öyle kin biriktirmişler ki ne yapsalar yetinmiyorlar.Yaşlı başlı adamlar,hapishanelerde ölüp gidecekler

Temizlikçi gelince peşinde dolanacaksın.Yoksa baştan sağma yapıyor çoğu.Bir günde bir ev temizlenir mi kapısı,penceresi bir de sil süpürü var.Baştan yapmasa nasıl biter o kadar iş gün içinde.Biz o işleri anca bir haftada yaparız.Bir hafta da oramız buramız ağrır.Onlara bak her gün başka işte.Sana da hep dandikleri rastlamış.Yazık olmuş mutfak dolabına.Benim anlattığım kadın da klavyeyi musluğun altına tutup yıkamıştı.

Ben de herkesin bayramını kutluyorum.Güzel geçirin bayramı inşallah.Bayram nasıl güzel geçerse artık:)

Son düzenleme:
Ben de simdiden hepinizin bayramini kutluyorum.Daha nice saglik mutlulukla ramazanlara bayramlara kavusmak kismet olsun.Amin :)))

Arkadaşlar Ramazan bayramımızı kutluyorum, sağlıkla nice bayramlara hep birlikte, tüm sevdiklerimizle ulaşmayı nasip eder inşallah Allah'ım hepimize. Ülkemizi de tüm pisliklerinden temizler inşallah. Adaletin tecelli edeceği, hakkın yerini bulacağı güzel yarınlar diliyorum ulusumuza ve tüm dünyaya...
Canım Emelim, biz de seni öpüyoruz...

Son düzenleme:
İşte Bayram gününe uyandık. Allah nice bayramlara sağlıkla, huzur ve mutlulukla kavuşmayı nasip eder inşallah. Hepinize, tüm sevdiklerinizle ağız tadıyla, sevgiyle yaşayacağınız güzel bayramlar diliyorum sevgili arkadaşlarım. Hepinizi kucaklıyorum ve öpüyorum.

Son düzenleme:
Her gecen sene cocuklugumuzun bayram sabahi heyecanlari kalmasa da ,biz de buyuklerimiz gibi nerde eski bayramlar desek de yine de bir bayram gunu heyecani az da olsa var.llah bu gunlerimizi aratmasin ve sevdiklerimizle ve belki de aramiza yeni katilacaklarla nice bayramlara diyorum ve sizleri opuyorum koydaslarim.(zamaninda belginin madigudisi Craig enisteden ne bayram harcliklari almisligimiz vardi hey gidi gunler be )

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…