Hiç evlenmemiş kadın hiçbir yere sığmaz, pişman olur mu mutlaka?

Etrafınızdaki insanların hakkınızda ne düşündüğü hiç önemli değil, evlenmiş olsanız bu sefer de evliliginizle ilgili yorum yapar canınızı sıkarlar memursunuz, güçlü bir kadınsınız ve henüz çok gençsiniz hayatın ne getireceği belli olmaz, mutlu kalın

Çok şükür sözleri beni etkilemiyor ancak bana telkinde bulunan teyze de aslında evliliğin binbir zorluğunu çekmiş, evlatları için sürekli çabalamış ancak çocukları ve çocuklarının eşleri tarafından istenmemiş biri. Yine de evlenmemiş kadının bir yere sığamadığı düşüncesi ve görüntüsüne inanmış.

Sen sığdın da ne oldu teyze de geç

bu mesajını okuduğumda ben kendisinin onca çabasına rağmen bir yere sığamadığını görüyorum. "en azından evlendim" diye mutlu olacaksa olsun tabii ama bana epey pişman göründü buradan bakınca. teyze tamamen yansıtma yapmış, kendi dediğine kendisinin inandığını sanmıyorum

benim de böyle uzaktan tanıdığım akrabalar var. kendi evlilikleri çok kötü gidiyor, kocasının p*rno alışkanlığı yüzünden ele güne rezillikleri çıktı falan. kadın beni her gördüğünde kendi konusu açılmasın diye vahhh vahh sen de evlenemedin diye dövünürdü, tepki vermem için gözümün içine bakardı. ben de ona ahhh çok haklısın ah ah falan yapıyordum. napıyım yani, kötü niyetli cahil insanla oturup tartışacak halim yok. sen de teyzeye he de gitsin.

Ben hiç kimseden bir beklentisi olmayan biriyim, aile bireylerim bile olsa. Ailemle yaşamak benim için sıkıntı değil, isterim ki onların yanında olayım, bana yaptıkları fedakarlıkların karşılığını maddi manevi verebileyim. Hayatımı istediğim gibi de yaşıyorum aslında ama sadece ben bu kadar memnunken dışarıdan böyle örnekler verilmesi beni meraklandırdı. Belki de bana bu telkini yapan komşumuzun en büyük başarısı evlenip çocuk sahibi olmaktı kendince bilmiyorum. Kötü niyetle de söylemediğine inanıyorum, sadece merak ettim gerçekten evlenmemiş kadınlar bu pişmanlığı yaşıyor mu, ekonomik özgürlükleri olsun veya olmasın birilerine sığınmak zorunda mı kalıyorlar diye.

Ben de gerçekten insanların neler yaşadığını görünce kaybettiğim herhangi bir şey olmadığını düşünerek iyi ki diyorum. Allah hakkımızda hayırlısını versin her zaman.

O kadar ben ki..”Bu hayatı iyi bir insan olarak yaşama isteğimden başka hayalim de yok”
Konu sahibi erken yorulmuş olabilir miyiz acaba?
Hakikaten öyle; hiçbir hayalim, idealim, hiç kimseden zerre beklentim yok. Çok şükür mesleğim var, ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum, kendimi mutlu etmeye çalışıyorum. İyi bir insan olarak, kimseyle hiçbir mücadele içerisine girmeden, incitmeden yaşayıp gitmek istiyorum. Yorulmuş da olabilirim, eskiden daha canlı, heyecanlıydım, ama bu halimden de şikayetçi değilim açıkçası.

Çok şükür gerçekten sahip olduğum her şey için Allah’a ne kadar şükretsem azdır. Aile bireylerimden, kardeşlerimden dahi hiçbir beklentim yok. Onlar iyi olsunlar, sağ olsunlar başka hiçbir şey istemem. Kimse benim için yorulmasın, benden yana incinmesin isterim. Ailemin yanında olmaktan memnunum açıkçası, haklarını ne yapsam ödeyemem. Ben kendi kabuğuma çekilmeyi, yalnızlığı seven biriyim, kimseyi merak etmem de hiç, sıkılmam da yalnızlıktan. Ailem de bu konuda anlayışlıdır. Onlar da bu konu bir şekilde açılsa, bir yuvan olsun, çocukların olsun onları da büyütelim, mürüvvetini görelim istiyoruz derler ancak hiçbir zaman küçücük bir baskı, kısıtlama uyulamadılar beni tanıdıkları için. Beni tanımayan kişiler ilerleten zamanda pişman olacağımı düşünüp olumsuz örnekleri sunuyorlar bana.

Kızlarınızın güçlü kadınlar olduğunu, mutlu evlilikler yaptığını ve torunlarınızı görmenizi diliyorum Allah’tan.

Tek başına inanın kendi sorumluluğunu alması ile kendini geçip çocuklarının sorumluluğu ile yaşaması gözümde daha çok büyüyor. Allah kolaylık versin, çocuklarını güzel bir şekilde yetiştirirler umarım. Yalnız kalmamak evlilikle, çocukla garantilenmiyor aslında. Eşi, çocukları olup fiziken, ruhen yalnız kalan bir sürü insan var halbuki.

Bu hayatta insanı ayakta tutan iki şey var maddiyat ve tecrübe. Lakin neyin olursa olsun ileride ne olacağını bilemezsin. İnsanın farklı muhtaçlık durumları var mesela çok paran olsa da yaşlanınca birini ücreti karşılığında tutmakta bir tür muhtaçlıktır. İnsan dağ taş değil zamana yenik düşen canlılarız evlenenler de muhtaçlık yaşıyor, eşi, evlatları tarafından bakılmayan çok insan gördüm. Dünya işlerine çokta hükmümüz geçmiyor o yüzden inancıma sığınırım hep Rabbim düşkünlükle imtihan etmesin

niye yük olacaksınız ki
memursunuz gider maaşınızla bir bakımevinde kalırsınız
tek çocuğum var ben de onun hayatını ipotek etmicem
gidicem huzurevine
En doğru düşünce aslında bu, beklentisiz hayat. Çünkü beklenti insanı küstürür, beklentiniz olmadığı halde iyiliklerle karşılaşınca mutluluk ve memnuniyet hali ortaya çıkıyor.

Aklıma şey geldi.. birkaç sene önce, 35 galanım o zamanlar, arabam evim var şükür çalışıp şıkır şıkır işime gidip geliyorum. Bizim alt katta 90 larında bir nene var zarzor yürüyen. Bana bir gün demez mi, sen de evlenemedin zavallı, diye yani kadın nerdeyse kötürüm, hayatının son demlerinde (allah hayırlı ömürler versin tabi ayrı da) o kdın bile bile kendi şartlarında beni acınası görüyordu o şartlarımda bu bizim toplumun kodlarına islemiş yani, ne desek boş ben o kadına nasıl anlatayım acınası olmadığımı. İşin bu taoplumsal baskı olayına zor da olsa takılma yani. Henüz gençsin de, ha niyetin varsa nasip olur inşallah en güzelinden, ancak bu bakış açısı ile değerlendirme

Bunu çok kez duydum, hatta işten eve, evden işe bir hayatım olduğu ve işte de sadece öğle aralarında masamdan ayrıldığım için bazı arkadaşlarımdan çok sitem sözü duydum. Görücü beklediğimden değil aslında, bir görücü dahi gelmedi bunca sene, evde olup da hiç sosyal hayatı olmayan kızların kapıları aşınıyor bazen görüyorum o yüzden belirttim. Çok albenili biri de değilim, sanırım hevessizliğim dışarıdan da belli oluyor. Ben konumda kendimi pek iyi ifade edemediğim için halimden şikayetçiymişim gibi algılandım sanırım, ancak memnunum hayatımdan. Dışarıdan böyle bir telkin duyunca merak ettim gerçekten bir zamanlar evlilik istemeyen kadınlar sonrasında pişman ve başkalarına yük mü oluyorlar diye.

Umarım düzelir her şey ve evliliğiniz mutlu bir şekilde sürer. İnanın, evliliğin kadına yüklediği onca sorumluluğun küçücük bir parçasını dahi yerine getirebilecek kuvvette olduğumu düşünmüyorum fiziken ve ruhen. Kendimi tanıyorken de maceraya atılmak istemiyorum. Dilerim hayatınızın zor kısmı geride kalır ve en kısa zamanda her şeyin gönlünüzce olduğu döneme girersiniz.

Amin, gerçekten hiçbir halin, durumun garantisi, kalıcılığı mümkün olmuyor. Hakkımızda en hayırlısı neyse o olsun her zaman.

Bence aile evi diye bi gerçek de var ahsj

Ay evet çok komik ya bir de bu evlenemeyenlere üzülenlerin ah vah edenlerin harika evlilikleri olsa haklılar galiba diyeceğim de farklı zamanda yapılmış konuşmalarını montajlayıp önlerine koysak bir daha dünyaya gelsem asla evlenmem, şimdiki aklım olsa daha geç evlenirdim derler ama biz evlenemeyenlere üzülüp büzülüyorlar

Bir de dikkatimi şu çekti: okumamış, mesleği olmayan kadınlarımız, kızlarımız evlenmiş çoluk çocuğa karışmışsa asla onlara üzülmüyorlar vah yavrum okumadın bir mesleğin olmadı diyen yok. Ama bir kadın en güzel üniversiteyi okusa da çok iyi bir kariyeri olsa da vah vah sen de evlenemedin bir yuvan olmadı diyorlar

Senin de bir yuvan olsun sözünü hiç anlayamadım zaten. Evlenmeyen kadın sokakta yatıyor sanki ya da ailesine kira ödüyor evlenince ekmek elden su gölden yaşayacak heralde

Benzer durumdayız konu sahibi. Hatta ben senden biraz daha büyüğüm. Mesleğim var ailemden ayrı yaşıyorum. Belli bir yaşa kadar evlenmeyi kendim istemedim. Erken yaşta evlilik hiç bana göre değil. Ben istediğimde de gönlüme kafama uyan biri çıkmadı karşıma. Yaşım geldi geçiyor yalnız kalmayayım yaşlanınca ne yaparım gibi düşüncelere asla kapılmıyorum. Çok konforlu bir hayatım var. Şu anki standartlarımın üstüne çıkacaksam evlenirim öbür türlü anasının memesinden ayrılmamış prenses sendromu yaşayan günümüz erkekleriyle uğraşıp ömrümü çürütemem!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…