Hayatimi etkileyecek bi karar vermem gerekiyor yardim edin lutfen

Nerden baslasam bilmiyorum. 18 yasindayim. Bi erkek arkadasim var 2 yildir beraberiz. Tanismamiz internet uzerinden oldu ama 2 yilda fazlasiyla guvenimi kazandi oturdugum sehre gelip gitti annesiyle babasiyla akrabalariyla telefondan tanisip gorustum. Evlenmek gibi bi hayalimiz var ve bunu gerceklestirmek icin universiteyi yaninda okumak onu yuz yuze tanimak istiyorum. Yaklasik 1 ay once aileme yakalandim sevgilim konusunda. Daha dogrusu annem ogrendi. Annem ogrenir ogrenmez babamda ogrendi tabi. Bir suru kavga kiyamet tartisma. Babam okumicaksin artik liseyi bitirdin yeter o sana diyerek kestirip atti. Telefonumu almaya calistilar. Ogrenim konusunda da önlerde beliren bi insanim zaten. Herkes benden büyük beklentiler icinde falan. Iste bir ay once bunu ogrendiler. Ne yapcagimi dusunmekten ne sinava hazirlanabildim ne baska bisey yapabildim. Ve su an hala universite konusunda ne yapcagimi bilmiyorum. Erkek arkadasim kesinlikle yaninda okumami istiyo. Ailemse sevgilimin hangi sehirde oturdugunu biliyo ve oraya okumaya nasil gidicem bilmiyorum. Kendi aile iliskimden bahsetmem gerekirse de annemle pek fazla anlasamadim hicbi zaman. Zaten babaannem buyutmustu beni. Bu yuzden kendi ailemin evinde bile 18 yildir yaklasik 3 sene falan kaldim. Babaannem ve ailem altli ustlu oturuyolardi. Babaannem vefat edince annemlerin yaninda kalmaya basladim falan. Babamla iliskimse bu zamana kadar iyiydi fakat yaklasik 10 ay once facesinden yakaladigim kadinlarla konusmasi kadinlarin fotograflarina yorum yapmasi falan beni babamdan uzaklastirdi. Bi de sevgili falan yapmis kendine hatta. Halbuki namazinda niyazinda hacca gidip gelmis insanlar ebeveynlerim. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Az cok aciklamaya calistim kendimi. Lutfen yardim edin. Ailemin karsisinda nasil durucam bilmiyorum
Daha evliliğe karar vermek için çok küçüksün. Sevgilin kaç yaşında ve eğitim durumu ne mesela? Sen ne yap et üniversite okumaya bak sonradan kafanı taşlara vurma.

Bence eğitim daha önemli aileni ikna et ayrıldığına zaten ünidede başka erkeklerle arkadaşlık kurarsın ve 18 yaş aşklar genelde geçici oluyor , ölmezsin kafanı kullanırsan daha kazançlı çıkarsın duygusal olursan kaybedersin

Once sunu bi kararlastiralim.
Sen " sevdgim adami daha iyi tanimak icin, evlilik yolunda bi adim atabilmek icin onun sehrine tasinicam" diyosun.
Peki ya sevdigin adamin planlari ne sana dair?
Sirf " benim yakinimda ol" mu diyor yoksa odami evlilik yolunda?

benimde 16 yaşında bi sevgilim oldu. askere gitti geldi bekledim ama ayrılmak zorunda kaldık çünkü annem istemiyodu. sonra ayrıldığımız için psikolojim çok bozuldu ve sevgilim yüzünden ailemle de sorun yaşadığım için üniversite sınavlarına çok iyi hazırlanamadım. normalde bu sebeplerden dolayı başka bi şehre gidip herkesten uzaklaşmak istedim aldığım puan yeterliydi başka şehirde okumak için ama herkesten kaçmak yerine kalıp güçlü olmaya çalıştım. sonra tekrar bi araya geldik ama içten içe onunda ailesi çok iyi bakmıyodu ilişkimize.

sonuç ne mi oldu ? şubatta söz kestik 3 hafta sonra da nişanım var ailelerimiz de çok iyi anlaşıyo (Allah nazarlardan korusun) evimizi de aldık ve düğün yeri bakmaya başladık :)

demem o ki hiç bişey için umutsuzluğa kapılma yapabildiğinin en iyisini yap ille o okul o bölüm diye diretme ben hiç aklımda olmayan bi bölüm okudum bu sene mezun oldum ve şimdiden hocalarımdan iş teklifi alıyorum çok da seviyorum mesleğimi. Allahtan ümit kesilmez.
Allahtan ümit kesilmez tabiki. Erkek arkadasimda zaten su an askerde. Sirf sinava calismam konusunda etkilenmeyeyim diye daha erken askere gitme karari aldi. Su an diyarbakirda. Bu kadar cok emek verilmisken berbat etmek istemiyorum bu emekleri. Kimseye yuz cevirmek istemiyorum. Okumak istedigim bolumdende vazgecmek istemiyorum. Rabbim verir heralde derdimin devasini. Zaten hep en cok istenenden imtihan edilirmis insan :)

Once sunu bi kararlastiralim.
Sen " sevdgim adami daha iyi tanimak icin, evlilik yolunda bi adim atabilmek icin onun sehrine tasinicam" diyosun.
Peki ya sevdigin adamin planlari ne sana dair?
Sirf " benim yakinimda ol" mu diyor yoksa odami evlilik yolunda?
O da evlilik yolunda. O da ayni benim gibi dusunuyo. Baska bi sehirde okuyup iliskiyi devam ettirmeyi teklif ettigimde ben nasil seni taniyip evlenicem bu isin sonunda dedi mesela

ailenden uzakta bir unv kazanmaya calis kesinlikle,sevgilini de hayatinin merkezi yapma bu onemli kararda,kafani cok taslara vurursun sonra
Olay sadece sevgilim degil ki. Sevgili yine bulunur farkindayim bunlarin. Ama soyledigim gibi hayaller var. Ne biliyim ailemle yasayamadigimiz o aile hayatini zamani geldiginde kendi yuvami kurarak yasamak istiyorum. Meslegim olsun istiyorum. Cocuklarim oldugunda onlarla ilgileneyim istiyorum. Evimle ilgili kendini gelistirmis bi insan olmak istiyorum. Bu hayallerimi gerceklestirirken sevdigim insanin da yanimda olmasini istiyorum

Daha evliliğe karar vermek için çok küçüksün. Sevgilin kaç yaşında ve eğitim durumu ne mesela? Sen ne yap et üniversite okumaya bak sonradan kafanı taşlara vurma.
20 yasinda ve lise mezunu. Okumak taviz vermedigim bi konu zaten. Orda bi sorun yok

O da evlilik yolunda. O da ayni benim gibi dusunuyo. Baska bi sehirde okuyup iliskiyi devam ettirmeyi teklif ettigimde ben nasil seni taniyip evlenicem bu isin sonunda dedi mesela

Peki sen ne yapmayi dusunuysun? Aileni dinlemeyip onun sehrinemi gidceksin? Yada once gonullerinimi yapicaksin razi olsunlar diye.

Peki sen ne yapmayi dusunuysun? Aileni dinlemeyip onun sehrinemi gidceksin? Yada once gonullerinimi yapicaksin razi olsunlar diye.
Sorun da o zaten ne yapcagimi bilmiyorum :) ailem okumamamdan kacmamdan korkuyo sanirim. Kacarsan seni sileriz tarzi seyler soylediler. Her zaman boyle ithamlara maruz kaliyorum

Sorun da o zaten ne yapcagimi bilmiyorum :) ailem okumamamdan kacmamdan korkuyo sanirim. Kacarsan seni sileriz tarzi seyler soylediler. Her zaman boyle ithamlara maruz kaliyorum

Kacmayi bi aklindan cikar.
Bi erkek icin aileni karsina almak ilerde bisey olursa arkanda bi dayanak birakmamak demektir. Ne yap ne et. Ama kacma. Acaba simdiden bi soz felan yapilsa dahami ilimli olurlar? Sonucta sozlu olursunuz? Ama tabi daha tanima asamasinda oldgunuz soyledjn. Bilemedimki. Sevdgin gelse ikna etse aileni desem; ne sifatla. Ben isin icinden cikamadim.

Seninle evlenecek olan kişi hangi şehirde okuduğunla ilgilenmez. Kaldı ki ailenin yanında oku ara ara gelip görsün. Jem daha yaşın küçük daha çooook kişi girip çıkacak hayatına.

Kacmayi bi aklindan cikar.
Bi erkek icin aileni karsina almak ilerde bisey olursa arkanda bi dayanak birakmamak demektir. Ne yap ne et. Ama kacma. Acaba simdiden bi soz felan yapilsa dahami ilimli olurlar? Sonucta sozlu olursunuz? Ama tabi daha tanima asamasinda oldgunuz soyledjn. Bilemedimki. Sevdgin gelse ikna etse aileni desem; ne sifatla. Ben isin icinden cikamadim.
Kacmak kesinlikle karsi oldugum bisey. Ailemden sadece biraz olsun arkamda olduklarini hayallerime biraz olsun saygi gosterdiklerini gormek istiyorum.

E

Evet ayni bolumu okumak istiyorum. Ki bu sinava hazirlanma surecinde surekli orda okudugumu o sehirde oldugumu orda arkadaslar edindigimi dusundum. Bu dusunduklerim beni fazlasiyla mutlu etti hep. Sadece aileminde destegi olsun istiyorum arkamda. Cok sey istiyorum galiba bu durumda :/
Sen kazan üniversiteni istediğin yere git ailenin yanından da uzaklaş,bak tıp okudum eşim okumadı maaşlarımız farklı ama hiç umurumuzda,hiç takılmam öyle şeylere ama sevgilin de en azından açıktan da olsa bi üni bitirsin ileride canını sıkarlar,kpss'ye de girebilir memurluk için, sen dert etmezsin belki ama belki ileride bir olay olur canınız sıkılır fln

Sen kazan üniversiteni istediğin yere git ailenin yanından da uzaklaş,bak tıp okudum eşim okumadı maaşlarımız farklı ama hiç umurumuzda,hiç takılmam öyle şeylere ama sevgilin de en azından açıktan da olsa bi üni bitirsin ileride canını sıkarlar,kpss'ye de girebilir memurluk için, sen dert etmezsin belki ama belki ileride bir olay olur canınız sıkılır fln
Zaten bi yanina gitsem kpss ye girmesi icin ikna edicem onu. Lise kpsssinden de bir suru memur olan var sonucta. Erkek arkadasimin yaninda okumak istiyorum. Gercekten yazmali miyim tercih listeme? Su an aklimda tercih listeme gizli gizli yazmak var. Ciktiginda mecburen gonderirler diye dusunuyorum. Oldu ki gondermediler bu sefer akrabalar karsi cikar. Onlarida dinlemezlerse ben orda okuyup meslegimi elime alicam ister karsimda ister yanimda durursunuz demeyi dusunuyorum. Tabi ne kadar direncli olurum bilinmez :/

Zaten bi yanina gitsem kpss ye girmesi icin ikna edicem onu. Lise kpsssinden de bir suru memur olan var sonucta. Erkek arkadasimin yaninda okumak istiyorum. Gercekten yazmali miyim tercih listeme? Su an aklimda tercih listeme gizli gizli yazmak var. Ciktiginda mecburen gonderirler diye dusunuyorum. Oldu ki gondermediler bu sefer akrabalar karsi cikar. Onlarida dinlemezlerse ben orda okuyup meslegimi elime alicam ister karsimda ister yanimda durursunuz demeyi dusunuyorum. Tabi ne kadar direncli olurum bilinmez :/
Şöyle söyleyim ne hayatta göndermem diyenleri gördüm,yazdılar tercihlerini gittiler,üniversiteni kazan sen,seni orda bir başına bırakacakşarını düşünmüyorum kız evlatsın sonuçta ve evden uzaklaşman en iyisi derim ben,lise zamanımızda biz eve dönerken bazen otostop çekerdik,bizim okulun ilerisinde üni vardı,ünili bi abla arabasına almıştı beni tesadüf tıp okuyordu bana ailenin yanında okuma kaç demişti ilk o çelmişti aklımı :KK70: iyi ki de çelmiş,bu yaşlarda insanlar ailesinden uzaklaşmalı iyiki başka şehirde okudum üniyi diyorum ve sevgilini de tatlı tatlı ikna et bak sen bunu çok güzel becerirsin,çok başarılı olursun vs diye

Şöyle söyleyim ne hayatta göndermem diyenleri gördüm,yazdılar tercihlerini gittiler,üniversiteni kazan sen,seni orda bir başına bırakacakşarını düşünmüyorum kız evlatsın sonuçta ve evden uzaklaşman en iyisi derim ben,lise zamanımızda biz eve dönerken bazen otostop çekerdik,bizim okulun ilerisinde üni vardı,ünili bi abla arabasına almıştı beni tesadüf tıp okuyordu bana ailenin yanında okuma kaç demişti ilk o çelmişti aklımı :KK70: iyi ki de çelmiş,bu yaşlarda insanlar ailesinden uzaklaşmalı iyiki başka şehirde okudum üniyi diyorum ve sevgilini de tatlı tatlı ikna et bak sen bunu çok güzel becerirsin,çok başarılı olursun vs diye
Valla biraksalar simdi gidicem baska sehre. Ki lisenin son senesini okulumun yurdunda kalarak gecirdim sorunlardan uzak kalmak icin. Oturdugum sehri tercih listesine sokmayi bile dusunmuyorum. Gonderirler heralde cikinca dimi ya? :)

Valla biraksalar simdi gidicem baska sehre. Ki lisenin son senesini okulumun yurdunda kalarak gecirdim sorunlardan uzak kalmak icin. Oturdugum sehri tercih listesine sokmayi bile dusunmuyorum. Gonderirler heralde cikinca dimi ya? :)
Göndermeyip ne yapacaklar,üni kazanmışsın gideceksin , okumaya gittin devlet yurduna yerleştin silecekler mi seni para mı göndermeyecekler,çalışırsın yahu zorda kal sen devletten talepte bulunurum dersin haberlere çıkarım dersin kızlarını okutmuyorlar diye afişe olurlar bunlar uç örnekler tabi,olmicak bunların hiçbiri :KK70: az da olsa gönderirler para merak etme sen toplum baskısı akraba baskısı diye bi şey var,ya tatlım sen kazan gerisi çok kolay takma bunların hiçbirini 18 yaşındasın sen yahu düşünme bırak kazan okulunu yaşadığın şehri yazma,istediğini yaz sevgilinin yaşadığı şehri yaz geri gelir

Göndermeyip ne yapacaklar,üni kazanmışsın gideceksin , okumaya gittin devlet yurduna yerleştin silecekler mi seni para mı göndermeyecekler,çalışırsın yahu zorda kal sen devletten talepte bulunurum dersin haberlere çıkarım dersin kızlarını okutmuyorlar diye afişe olurlar bunlar uç örnekler tabi,olmicak bunların hiçbiri :KK70: az da olsa gönderirler para merak etme sen toplum baskısı akraba baskısı diye bi şey var,ya tatlım sen kazan gerisi çok kolay takma bunların hiçbirini 18 yaşındasın sen yahu düşünme bırak kazan okulunu yaşadığın şehri yazma,istediğini yaz sevgilinin yaşadığı şehri yaz geri gelir
Allah razi olsun valla ya :) korkudan dusunmekten sistim resmen :) gerekirse kendim calisip da okurum oyle okumayan yok sanki :) ama iste stresten bunlar hep :)

X