Hayatimi etkileyecek bi karar vermem gerekiyor yardim edin lutfen

Canım belli ki.zeki bir insansın okumayı da seviyorsun . Ama canım sakin aile saadetini bulmak için erken bir evlilik yapma. Yağmurdan kaçarken çığ altında kalma. Sen okuluna git sevgilin sevgili olarak hayatında kalsın suan için bu sıfat yeterli. Bak abla tavsiyesi güzelim sakin erken evlenme. Ailevi problemlerini de sevgiline anlatma. Inşallah çok başarılı olursun okulunda hayatında çok mutlu ol. Ama dedigim gibi evlilik çok sonraki plan olmalı .

16 yaşında bir genç kız ne kadar olgun olursa olsun doğru karar verme olasılığı düşüktür. Sevgili seçimin muhtemelen senin yanlış kararlarından biri olacak önümüzdeki 8-10 sene içinde.

Şu an sadece sevgilinin yanına gitmeye odaklandığın için doğru karar verme olasılığın ne kadar olgun olursan ol yine düşük.

Şu durumda baban muhtemelen ya burada kalacaksın ya okumayacaksın diyecek. Okulunu bitirip kendi ayaklarının üstünde durana kadar ailenin kurallarıyla yaşamaya mecbursun. Okumamayı mı tercih edeceksin yoksa ailenin yanında okumayı mı? Ya da 18 yaşında sevgiline kaçıp hayatının içine mi edeceksin?
Yanlis anlasildim sanirim. Olay sadece sevgilimin yaninda okumak degil. Eger orda okuyamazsam okumak istedigim bolumden de vazgecmis olucam. Ve bunun olmasini istemiyorum. Sevgilimden bagimsiz dusundugumde de orda okumak istedigimin farkina variyorum. Ve ayrilma ihtimalini de dusunerek hareket ediyorum. Sorumlulugunu aliyorum. Acikcasi ayni sehirde sevgiliyken ayrilmayi evlendikten sonra ayrilmaya tercih ediyorum.

Canım belli ki.zeki bir insansın okumayı da seviyorsun . Ama canım sakin aile saadetini bulmak için erken bir evlilik yapma. Yağmurdan kaçarken çığ altında kalma. Sen okuluna git sevgilin sevgili olarak hayatında kalsın suan için bu sıfat yeterli. Bak abla tavsiyesi güzelim sakin erken evlenme. Ailevi problemlerini de sevgiline anlatma. Inşallah çok başarılı olursun okulunda hayatında çok mutlu ol. Ama dedigim gibi evlilik çok sonraki plan olmalı .
Evlilik sonraki plan zaten. Okuduktan sonra geliyo benim icin evlilik. Ama okurken ayni zamanda sevdigim insani yuz yuze yakindan tanimak istiyorum. Evlilik kararini o sekilde tekrar vermek istiyorum.

Yanlis anlasildim sanirim. Olay sadece sevgilimin yaninda okumak degil. Eger orda okuyamazsam okumak istedigim bolumden de vazgecmis olucam. Ve bunun olmasini istemiyorum. Sevgilimden bagimsiz dusundugumde de orda okumak istedigimin farkina variyorum. Ve ayrilma ihtimalini de dusunerek hareket ediyorum. Sorumlulugunu aliyorum. Acikcasi ayni sehirde sevgiliyken ayrilmayi evlendikten sonra ayrilmaya tercih ediyorum.

Yok anladım ben seni. Ama yanlış yoldasın senin yaşında yeğenlerim var, onlar bu taleplerle gelse aynı tepkiyi veririm.

Sevgilin okumuyor, bu bence büyük bir sorun. Kimine göre değildir belki ama bu yine de senin yaşında alınabilecek bir karar değil bence. Ciddi problemler yaratabilecek bir durum.

Senden çok daha küçükken orta sondayken motor meslek lisesinde okuyan bir erkek arkadaşım vardı. Ben onunla evlenmeyi düşünmemiştim tabi ki o yaşta ama birkaç ay süren bişeyler yaşamıştık. Şimdi arabamı satın aldığım, her sene bakıma verdiğim serviste usta olarak çalışıyor aynı adam. Şu an onunla bırak evli olmayı ilişki yaşadığımı bile düşünemiyorum. O kadar farklı şekillerde geliştirdik ki kendimizi bir arada olmamız mümkün değil. O beni ben onu hatırlamıyor gibi yapıyoruz karşılaştığımızda. Geçmiş üzerinden 15 sene zaten.

Bu sene istediğin bölümü tutturamazsan seneye tekrar girersin sınava mesele değil. O baba seni trabzona göndermez, hiç ümitlenme.

Evlilik sonraki plan zaten. Okuduktan sonra geliyo benim icin evlilik. Ama okurken ayni zamanda sevdigim insani yuz yuze yakindan tanimak istiyorum. Evlilik kararini o sekilde tekrar vermek istiyorum.

Iste canım aslında benim demek istediğim suan senin evlilik ile ilgili birseyler düşünmemen gerektiği. Tamam sevgilinin olduğu şehre git orada oku. Ama okulunu bitir mesleğini eline al. Sonra çok sonra evlilik ile ilgili kararlar al. Bir arkadaş demiş , okul hayatını sevgiline göre değerlendirme diye çok doğru söylemiş. Bence de herseyden önce kendin için oku diplomani al. Daha yolun çok başındasın hayatında nelerin değişeceğini bilmiyorsun. Bu konu da çok ince düşünüp kararlar al. O kızdğın aileni yeri gelir çok aradigin zamanlar olur . Çok gencsin daha .

Nerden baslasam bilmiyorum. 18 yasindayim. Bi erkek arkadasim var 2 yildir beraberiz. Tanismamiz internet uzerinden oldu ama 2 yilda fazlasiyla guvenimi kazandi oturdugum sehre gelip gitti annesiyle babasiyla akrabalariyla telefondan tanisip gorustum. Evlenmek gibi bi hayalimiz var ve bunu gerceklestirmek icin universiteyi yaninda okumak onu yuz yuze tanimak istiyorum. Yaklasik 1 ay once aileme yakalandim sevgilim konusunda. Daha dogrusu annem ogrendi. Annem ogrenir ogrenmez babamda ogrendi tabi. Bir suru kavga kiyamet tartisma. Babam okumicaksin artik liseyi bitirdin yeter o sana diyerek kestirip atti. Telefonumu almaya calistilar. Ogrenim konusunda da önlerde beliren bi insanim zaten. Herkes benden büyük beklentiler icinde falan. Iste bir ay once bunu ogrendiler. Ne yapcagimi dusunmekten ne sinava hazirlanabildim ne baska bisey yapabildim. Ve su an hala universite konusunda ne yapcagimi bilmiyorum. Erkek arkadasim kesinlikle yaninda okumami istiyo. Ailemse sevgilimin hangi sehirde oturdugunu biliyo ve oraya okumaya nasil gidicem bilmiyorum. Kendi aile iliskimden bahsetmem gerekirse de annemle pek fazla anlasamadim hicbi zaman. Zaten babaannem buyutmustu beni. Bu yuzden kendi ailemin evinde bile 18 yildir yaklasik 3 sene falan kaldim. Babaannem ve ailem altli ustlu oturuyolardi. Babaannem vefat edince annemlerin yaninda kalmaya basladim falan. Babamla iliskimse bu zamana kadar iyiydi fakat yaklasik 10 ay once facesinden yakaladigim kadinlarla konusmasi kadinlarin fotograflarina yorum yapmasi falan beni babamdan uzaklastirdi. Bi de sevgili falan yapmis kendine hatta. Halbuki namazinda niyazinda hacca gidip gelmis insanlar ebeveynlerim. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Az cok aciklamaya calistim kendimi. Lutfen yardim edin. Ailemin karsisinda nasil durucam bilmiyorum
bence ünv okumak istiyorsunuz illaki onun yanında okumayın sizin geliceiğnizi etkilemeye hakkı yok.gerçekten sizi seviyorsa okuduğunuz şehire arada sıra gelir sizi görür.sevgi sabır geriktidir öyle hemen herşey olmaz.bu arada o ne iş yapıyor okuyor mu çalışıyor mu?sakın kaçmak gibide hata yapmayın.

Yok anladım ben seni. Ama yanlış yoldasın senin yaşında yeğenlerim var, onlar bu taleplerle gelse aynı tepkiyi veririm.

Sevgilin okumuyor, bu bence büyük bir sorun. Kimine göre değildir belki ama bu yine de senin yaşında alınabilecek bir karar değil bence. Ciddi problemler yaratabilecek bir durum.

Senden çok daha küçükken orta sondayken motor meslek lisesinde okuyan bir erkek arkadaşım vardı. Ben onunla evlenmeyi düşünmemiştim tabi ki o yaşta ama birkaç ay süren bişeyler yaşamıştık. Şimdi arabamı satın aldığım, her sene bakıma verdiğim serviste usta olarak çalışıyor aynı adam. Şu an onunla bırak evli olmayı ilişki yaşadığımı bile düşünemiyorum. O kadar farklı şekillerde geliştirdik ki kendimizi bir arada olmamız mümkün değil. O beni ben onu hatırlamıyor gibi yapıyoruz karşılaştığımızda. Geçmiş üzerinden 15 sene zaten.

Bu sene istediğin bölümü tutturamazsan seneye tekrar girersin sınava mesele değil. O baba seni trabzona göndermez, hiç ümitlenme.
Valla bana gorede artik universite okumus olmak buyuk bi ayricalik degil. Cunku mezun oldugunda insanlar sokta bimde calismaya basliyolar. Ee nerde o dort senelik okumanin karsiligi. O yuzden bi olcut degil artik universite. Ki karisi ogretmen olan bir suru kisi var. Bahsettiginiz problemlerde karsindaki insan kendini gelistirmediginde ortaya cikmaya basliyo. Ki sinava tekrar hazirlanmak gibi bi dusuncem yok. Bu sene kesinlikle universiteye baslamis olmak iatiyorum

Kacma konusuna kesinlikle k
bence ünv okumak istiyorsunuz illaki onun yanında okumayın sizin geliceiğnizi etkilemeye hakkı yok.gerçekten sizi seviyorsa okuduğunuz şehire arada sıra gelir sizi görür.sevgi sabır geriktidir öyle hemen herşey olmaz.bu arada o ne iş yapıyor okuyor mu çalışıyor mu?sakın kaçmak gibide hata yapmayın.
Kacma konusuna kesinlikle karsiyim. Tasvip etmedigim bisey. Ne kadar ailemle sorunlu olsamda telli duvakli gelin olmak isterim. Lise mezunu. Bmw mercedes servisinde calisiyor.

Iste canım aslında benim demek istediğim suan senin evlilik ile ilgili birseyler düşünmemen gerektiği. Tamam sevgilinin olduğu şehre git orada oku. Ama okulunu bitir mesleğini eline al. Sonra çok sonra evlilik ile ilgili kararlar al. Bir arkadaş demiş , okul hayatını sevgiline göre değerlendirme diye çok doğru söylemiş. Bence de herseyden önce kendin için oku diplomani al. Daha yolun çok başındasın hayatında nelerin değişeceğini bilmiyorsun. Bu konu da çok ince düşünüp kararlar al. O kızdğın aileni yeri gelir çok aradigin zamanlar olur . Çok gencsin daha .
Okulumu bitirmek meslegimi elime almak istiyorum. Ama nasil okumak istedigim sehirde okuyacak oldugumu bilmiyorum su an :)

Valla bana gorede artik universite okumus olmak buyuk bi ayricalik degil. Cunku mezun oldugunda insanlar sokta bimde calismaya basliyolar. Ee nerde o dort senelik okumanin karsiligi. O yuzden bi olcut degil artik universite. Ki karisi ogretmen olan bir suru kisi var. Bahsettiginiz problemlerde karsindaki insan kendini gelistirmediginde ortaya cikmaya basliyo. Ki sinava tekrar hazirlanmak gibi bi dusuncem yok. Bu sene kesinlikle universiteye baslamis olmak iatiyorum
Ben 10.seneme giricem canım meslek hayatımda , ingilizce ögretmeniyim ,13 tane okulda görev yaptım tayinler.norm vs geregiyle,bir o kadar idarecim,arkadaşım,ogrencim oldu pekcok da aile tanıdım ve pek çok da vakaya şahit oldum.
Eşi tamirci olan bir meslektaşımla karşılaşmadım henüz evliligi surenlerde tabi..
Ayrıca sen kesin istiyorsun bu sene okumayı Trabzonda?Bakalım Allah istiyor mu boyle olmasını?

Bir de pek çok 18 yaş vakasına da tanık oldum senin hikayen gibi,sonuca ulaşanını da görmedim.

E
Anlıyorum ben seni,sadece sınavına gir tercih zamanı geldiğinde gerçekten olmak istediğin yer neresiyse karar ver,onun yanında mı başka bi ilde mi sonuçta aynı fakülteyi okuyacaksın her türlü değil mi?
Evet ayni bolumu okumak istiyorum. Ki bu sinava hazirlanma surecinde surekli orda okudugumu o sehirde oldugumu orda arkadaslar edindigimi dusundum. Bu dusunduklerim beni fazlasiyla mutlu etti hep. Sadece aileminde destegi olsun istiyorum arkamda. Cok sey istiyorum galiba bu durumda :/

Her üniversite mezunu tabi ki bir değil. Ama sen kendini geliştirirsen ve o yerinde sayarsa ne olacak? Arkadaşlarınla eşini tanıştırman gerektiğinde o mesleğini söylerken ezilmeyecek mi sanıyorsun? Toz pembe değil hayat.

Her şeye hayır diyerek bir yere varamazsın. Ya aileni sileceksin ki şu durumda mümkün değil, ya istediğin bölümden vazgeçeceksin ya da sevgilinle aynı şehirde olmaktan. Başka çaren yok. Sana kolay gelsin ne diyelim.

Ben 10.seneme giricem canım meslek hayatımda , ingilizce ögretmeniyim ,13 tane okulda görev yaptım tayinler.norm vs geregiyle,bir o kadar idarecim,arkadaşım,ogrencim oldu pekcok da aile tanıdım ve pek çok da vakaya şahit oldum.
Eşi tamirci olan bir meslektaşımla karşılaşmadım henüz evliligi surenlerde tabi..
Ayrıca sen kesin istiyorsun bu sene okumayı Trabzonda?Bakalım Allah istiyor mu boyle olmasını?

Bir de pek çok 18 yaş vakasına da tanık oldum senin hikayen gibi,sonuca ulaşanını da görmedim.
Ben kesin istiyorum tabi ama Rabbim ne cikartir karsima bilmiyorum. Bu noktada dua etmekten baska biseyde gelmiyo tabi elimden :)

Her üniversite mezunu tabi ki bir değil. Ama sen kendini geliştirirsen ve o yerinde sayarsa ne olacak? Arkadaşlarınla eşini tanıştırman gerektiğinde o mesleğini söylerken ezilmeyecek mi sanıyorsun? Toz pembe değil hayat.

Her şeye hayır diyerek bir yere varamazsın. Ya aileni sileceksin ki şu durumda mümkün değil, ya istediğin bölümden vazgeçeceksin ya da sevgilinle aynı şehirde olmaktan. Başka çaren yok. Sana kolay gelsin ne diyelim.
Hayati toz pembe gormuyorum. Ki yasima gore fazlasiyla farkindayim bunun. Sadece hayal ettiklerimi gerceklestirmek istiyorum. Sonuclari kotu olsa bile sorumlulugunu almak istiyorum. Ne bileyim. Cok karisik bi durumdayim. Allah yardimcim olsun. Tesekkur ederim zamaninizi ayirdiginiz icin :)

Benim kardesimden bile küçüksun. Okuyunca icim cız etti.
Yaşına gore çok büyük laflar okudum üzüldüm senin için.
Sevgilini daha yakindan tanimak icin değil kendi ayaklarinin ustunde durmak kimseye muhtac olmamak gelecegini kurmak ve kimseye minnet etmemek adına okumalisin....
Baska yolun yok...

Benim kardesimden bile küçüksun. Okuyunca icim cız etti.
Yaşına gore çok büyük laflar okudum üzüldüm senin için.
Sevgilini daha yakindan tanimak icin değil kendi ayaklarinin ustunde durmak kimseye muhtac olmamak gelecegini kurmak ve kimseye minnet etmemek adına okumalisin....
Baska yolun yok...
Amacim sadece onu yakindan tanimak degil elbette. Diger mesajlarda da bunu anlatmaya calistim. Amacim hem okumak istedigim bolumu okumak istedigim sehirde okumak hemde biraz olsun mutlu olmak. Cidden kendimi fazlasiyla huzursuz mutsuz hissediyorum. Ve hayal ettiklerime kavustugumda mutlu olcak oldugumu hissediyorum. En azindan denemek istiyorum

benim bu hayatta tecrübe ettiğim en önemli şey; eğer o senin kaderinse hayat size ne yol çizerse çizsin o yollar sonunda birleşir.
Iste o kaderi bilemedigim icin bu endisem :) kaderimde varsa tabiki birlikte oluruz ama iste insanin basina sikinti oluyo bunlari dusunmek belirsizlikler falan :)

benimde 16 yaşında bi sevgilim oldu. askere gitti geldi bekledim ama ayrılmak zorunda kaldık çünkü annem istemiyodu. sonra ayrıldığımız için psikolojim çok bozuldu ve sevgilim yüzünden ailemle de sorun yaşadığım için üniversite sınavlarına çok iyi hazırlanamadım. normalde bu sebeplerden dolayı başka bi şehre gidip herkesten uzaklaşmak istedim aldığım puan yeterliydi başka şehirde okumak için ama herkesten kaçmak yerine kalıp güçlü olmaya çalıştım. sonra tekrar bi araya geldik ama içten içe onunda ailesi çok iyi bakmıyodu ilişkimize.

sonuç ne mi oldu ? şubatta söz kestik 3 hafta sonra da nişanım var ailelerimiz de çok iyi anlaşıyo (Allah nazarlardan korusun) evimizi de aldık ve düğün yeri bakmaya başladık :)

demem o ki hiç bişey için umutsuzluğa kapılma yapabildiğinin en iyisini yap ille o okul o bölüm diye diretme ben hiç aklımda olmayan bi bölüm okudum bu sene mezun oldum ve şimdiden hocalarımdan iş teklifi alıyorum çok da seviyorum mesleğimi. Allahtan ümit kesilmez.

ailenden uzakta bir unv kazanmaya calis kesinlikle,sevgilini de hayatinin merkezi yapma bu onemli kararda,kafani cok taslara vurursun sonra

X