Hanimiş 2013 aralık kuzularının ek gıdaları :)

ben meyve puresi kavanozuna mayaliyorum 1 ogunluk oluyor cok iyi oluyor

1 kavanoz sut
1 cay kasigi ev yogurdu

sutu ilitip kavanoza koy icine 1 cay kasigi yogurdu koy
iyice sar 5 saat disarda mayalansin ister 5 saatin sonnda yedir.
yemicekse 5 saatten sonra dolaba kaldir.

ben termos bardak icin kaynar su koyuyorum
.kavanozu da termos bardaga yerlestiriyorum. koyulan su kavanozun yarisina gelecek sekilde koyuyorum.

5 saat bekletip dolaba kaldiriyorum

yarasin mniklerimize

Son düzenleme:

Of esracım buradaki tariflere içim gidioyor hepsini denedim masal duru hiçbirini yemiyor hazır olursa löp löp yiyor oda sadece hero baby i canm sıkılıyor baya napıcam hep hzır mamalarmı yiycek
Evde yaptığım tek tarhanayı yiyor meyve sularını içiyor püreler yoğurtlar yemiyor yaa

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

aa bak bu aklıma gelmemişti püreyi sulandırıp vermek dur ondanda yapayım arada bir amaç püreyi verip çiğneme hareketini geliştirmek sende fazla verme o şekilde istersen

Yogurtlu sebze çorbası

1 kepçe yogurdu 1 su bardağı suyla sulandırıyoruz. İçine patates, havuç evdeki sebzelerden ekliyoruz ben bugün ilk kez patatesle yaptım.
Sebze yumuşayınca blendırdan geçirip 1 tk tereyagı ekliyoruz. Afiyet olsun :)

Tavuk suyuna sebzeli erişte çorbası

Tavuk suyunda enginar patates havuç kabak haşlayıp haşlanmasına yakın içine 2 yemek kaşıgı erişte ekledim pişince blendır ve yağ :)

aa bak bu aklıma gelmemişti püreyi sulandırıp vermek dur ondanda yapayım arada bir amaç püreyi verip çiğneme hareketini geliştirmek s

ende fazla verme o şekilde istersen

sebze corbasini yayla corbasini puturl veriyorum.
hatta yayla corbasinin pirincleri tane tanee.
yiyor onu zorlanmiyor.
ama meyve puresini biberonla verdim zaten toplam 2- 3 kere verdim da misafirlikteydik.
birisindede ben carsidaydim esim verdi.
zaten bnu da o buldu.

valla cok kolay oluyor zaman darlignda..

aycaaa

ayca da sevdi kvanoz meyvesini.
ama zaten katki maddesi yok %100 meyv icerir yaziyor...
bird 1 ay snra zaten herturlu meyv cikar rahatca veririlir pureler..
dert etme.
valla sebze corbasini yagsiz tuzsuz nasil yiyosa sapur supur yiyor.
hele enginar suyu koydugumda cok sevdi..

ya esracım verme şu kavanoz meyvelerinden, evet %100 meyveyle yapılıyor ama SKT'leri çok uzun, raf ömrü çok uzun... içerilerinde koruyucular var...
tabii senin tercihin ama ben asla vermeyi düşünmüyorum.

ya esracım verme şu kavanoz meyvelerinden, evet %100 meyveyle yapılıyor ama SKT'leri çok uzun, raf ömrü çok uzun... içeririnde koruyucular var...
tabii senin tercihin ama ben asla vermeyi düşünmüyorum.

yazn yaptigimiZ dmateslerde hala duruyio kavanozda. nn gibidir diye dusunuyodum ama:44:
zaten de haftada bir ik veririm. meyve vaktide geliyo ya.
cagan hic yememisti ndan. bu da sevdi smdi.

lmzssa z veririm

yazn yaptigimiZ dmateslerde hala duruyio kavanozda. nn gibidir diye dusunuyodum ama:44:
zaten de haftada bir ik veririm. meyve vaktide geliyo ya.
cagan hic yememisti ndan. bu da sevdi smdi.

lmzssa z veririm

sen bilirsin canım, bunu daha önceden de yazmıştım eşimle ben işimizden dolayı çok fabrika gezdik, biliyoruz nasıl olduğunu, inan orda çalışanlar bile vermiyor çocuklarına onları... geçen mesela buraya ülkerin mama fabrikasının çok temiz ve hijyenik olduğunu yazmıştım, ben gezdim orayı. ama eşim malların yüklendiği alanı da görmüş, diyorki o yulafları falan kamyondan döküyorlar üstü sinek dolu, kuşlar uçuşuyo, sıçıyo ediyo, iyice sinir oldum.
eşim arı mamanın fabrikasının da çok pis olduğunu söyledi mesela. ben orayı hiç görmedim, bi de diyodum ki arı mama çok güzel, yeğenime hep ondan verdik, Ege'ye de vercem dedim, şimdi ona da niyetim yok...
dediğin gibi zaten 1 ay sonra çıkar tüm meyveler, gönül rahatlığıyla veririz.

anaaam kiz meltemm
sondaki kizgn kk isareti ne elim carpmis. ben koymadimdi haaaa..
yanlis anlaslmasin.
sanki kiziyomusum gib olmus.

bilgin icin tesekkur edeim canim.
o zamann bende dikkat ediyim bariii...

anaaam kiz meltemm
sondaki kizgn kk isareti ne elim carpmis. ben koymadimdi haaaa..
yanlis anlaslmasin.
sanki kiziyomusum gib olmus.

bilgin icin tesekkur edeim canim.
o zamann bende dikkat ediyim bariii...

yok canım yanlış falan anlamadım.
ben zaten o işaretlerden hiç anlamıyom, ben klasik şekilleri kullanıyom ve anlıyom :)))

Huhu selam tatlislar

Avakado erken degil mi
Doktorum tropik hicbir sey verme dedi
Kbabamin avakado bahceleri var biz cok severiz ama kizima daha vermicem
Bu arada blender kullanmayin
Kahvalti icin henuz cok erken
Sutunuz azalir
Hala asil ogun anne sutu
Ek gidalar doyumluk degil

Mirakar ala kizlar biz ne yapicaz
Muhallebi yapiorum
Sutumu ekliorum
Pekmez de katiorum
Yogurt yok menumuzde cok kotu

Cilek kivi bakla patlican tropik besinler yasak kizlar

Gizem esra tarifleriniz harika
Ama biskuvi yogurt malesef bizim icin yasak suan

Bizde ek gıda baya doyumluk süt bitti bitcek artmıyo yetmiyo hiç

Canım tropikler bizim için evet yasak ama avokadoyu veriyor anneler normal çocuklara... Valla canım biz ek gıdaya geçnedik henüz önümüzdeki cuma allerji doktoruna gideceğim... Ondan sonra başlayacağız ... Ama yoğurt meselesi benim de çok kafama takılıyor özel mamalarla muhallebiler yaparız heralde Ca ihtiyacını oradan alacak... Onu tükettiği sürece sorun olmaz demişti doktor.. Ama ayrıntı bilmiyorum... Bakalım haftaya görecez ne olacak diye...

canım sen de mi alerjik annelerdensin ((
ben veriyorum avakado, hiç bir sıkıntımız yok...
ben tavuk ciğeri bile yedirdim 2 kere...
doktorumuz muza da başlattı, aslında 6. ay diyordu muza da ama Ege ishal olduğu için 5. ayda olmamıza rağmen başlattı.
çok şükür ateş, ishal bitti.
ben şimdiye kadar elma, armut, havuç, patates, kabak, tavuk ciğeri, yoğurt, avakado, muz, muhallebi verdim çok şükür bir sorun yaşamadım.
alerjik olmadığımız için, avakado ayına uygun canım, dr.lar 4. ay diyor.
ama evet daha tropik birşeye izin yok...
avakado bir sıkıntı yaratmadığı için bol bol vericem, zeka gelişimi için çok etkiliymiş ve avakadonun yağı anne sütünün yağına en yakın gıdaymış.
bi de artık hiç sütüm yok, 3 gündür hiç emmiyor (
o yüzden de mamayı ek gıdalarla desteklemek benim için daha iyi, içim daha rahat ediyor.

3/4 su bardağı su
1,5 tatlı kaşığı pirinç unu
1 tatlı kaşığı aptamil muzlu tahıllı gece muhallebisi
Bu şekilde pişiriyoruz.
sonra küçük boy şeftalinin yarısını eziyoruz, ılımış muhallebiye katıyoruz.
üzerine 1 ölçek devam sütü katıp karıştırıyoruz.
Afiyet olsun :))

kızlar ben muhallebilere devam sütünü ve aptamil muhallebiyi besin değerini arttırmak için katıyorum. yoksa pirinç unuyla yapılan muhallebinin hiç bir besleyici değeri yok, sadece tok tutuyor...

sağolun kızlar,
3 gün kuralına uyan anneleri (ben de dahil) görüyorum etrafımda tabak ellerinde çocuk kovalıyorlar, bu yüzden bu kez çok da kurala uyasım yok,
sadece hangi yiyecekler bu aylarda verilebilir hangisi ağır gelir kestiremiyorum,
geçen ablasına yaptığım havuçlu patatesli mercimek çorbasından verdim birkaç kaşık, mahvoldu yavrum, kıvrandı durdu, gece uyuyamadı bile

Mercimek 8-9.aydan önce verilmiyo canımcım 😕özel mesaj atıyorum sanaa

canım mercimek ağır gelmiştir. bildiğim 9. ayda başlanıyor.
3 gün kuralına uyan anneler tabak ellerinde bebeklerin peşinde koşuyor diye düşünme. ben uyguluyorum bu kuralı, ama hiç sorun yaşamadım ne versem hapur hupur yiyiyor Ege. hiç yalvar yakar beklemedim tepesinde, ağzını açıp açıp bekliyor. ama evet zorlanan anneler de var, ama bunu 3 gün kuralına bağlama. 3 gün kuralı alerjik reaksiyon olup olmayacağını gözlemlemek için. bence mutlaka gözlemle..
ben 4. ayda elma ve armut suyuna başlamıştım. 4. ay sonuna doğru havuç, patates, kabak sebzelerine başladım. (3 gün kuralıyla ekledim yeni sebzeleri)
5. ayda yoğurta başladım. Ege ishal olduğu için doktorumuz muza başlattı.(aslında muza 6. ay diyorlarmış). ishali düzeldi şimdi muz vermiyorum yine de, kabız yapıyor bağırsakları yorulmasın diye.
avakado 4. ayda başlanabiliyor, avakado verdim 3-4 kere. avakadonun özellikleri çok hoşuma gitti.
http://www.gurmebebek.com/avokado-225
tavuk ciğeri verdim 3 kere...
dün de şeftaliye başladım.
muhallebi veriyorum akşamları.

Bugün kahvaltıya başladık çok sevdi masal löp löp yedi😀
Zaten meyve ve sebze pürelerini yemiyor naocam bilmiyorm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…