9 aylık bebeğim ek gıda da yetersiz mi besleniyor

Biz biraz yemek seçiyoruz o nedenle bebeğime ayrı yapıyorum.
Sebze yemeğini kıymalı yapıyorum sebze kalorisi düşük olduğunu düşündüğüm için akşamları mama tarzı meyve veriyordum kilo alsın diye ama onu da ara öğün gibi vermeye çalışıyım. Onun haricinde yemek yerse.
Bazen de öğlen ve akşam yer değişiyodum akşam sebze verebiliyordum.
Kaloriye kiloya çok takılma . Dediğim gibi o tarifler de her çocuğa yaramıyor. En mantıklısı çocuğun sağlıklı beslenmesi . Püreleri muhallebileri boşver . Doktorlar onlari çok önermiyor . Instagramdaki kilo aldıran tariflere de inanmıyorum.

Yemeklerin kalorisini artirmak icin yag ekleyebilirsiniz. Sebze yemegine mesela bol zeytinyagi koyun, merak etmeyin bir sey olmaz. Yine yogunlastirmak ve kalorisini artirmak icin sebze yemekleri ya da corbalarina irmik koyabilirsiniz. Kilosu az degil bu arada gayet normal. Yulaf unu bile olsa kaloriyi un yerine kuruyemisler, zeytinyagi, tereyagi, avokado muz gibi nispeten daha kalorili meyveler ve et ve baliktan almasi cok daha iyi.

Benim oğlanda az yer ama ben baya biz ne yapıyorsak veriyorum artik kızartma ve hamur isi disinda ayırmıyorum pek sizde alıştırın mesela pure yapmayın herseyi çileği muzu bizimki ısırarak yer dut mevsimi tam dut veriyorum yogurt verin bolbol yemekleri kemik sulu et sulu yapın mesela patates yemegini sever kabak corbasi müşteride tepside yapin biraz yumusak oluyor evet ama seviyorlar yoğurtla

Kız bebenin gönlünü yapmak zor parmak kadar ama :KK70: ana olunca anladım biz 2 aylık olanı memmun edemiyoruz. Sarımsak seviyorsa yesin bişi yesin de aman moduna doğru evriliyorum ben😁
benim ilk çocuğum 7 yaşında hiç yemek yeme sıkıntımız olmadı çok iştahlıydı oğluşum
kızımdada yavas yavas patates kayısı bıraz ezdim verdim 6 aylık olacak daha 2 haftamız var kız sarımsak biraz acı gibi sadece oğlumda bırazcık çorbasına koyardım 1,5 yaşta çorbalara yakısıyor gerçekten sarımsak güzel cacıkta ama kaynanam her yemeğinmi sarımsak olur ya 😒3 sene kaynanamla yaşadım çok şükür ayrıldım yoksa kod adım Sarımsaktı ahaha

Bebeğim 9 aylık, 8 kilo. Kilosu düşük.Erkek bebek. Ne kadar yediğini takip ettim.
Sabah tereyağlı ruşeymli omlet yapıyorum yarısını yiyor (20 gr)
Öğle sebze yemeği (60 gr)
Akşam yulaf unlu meyve püresi (70-80 gr)
Toplamda 160 gr yemiş oluyor ama bu ayda 3 bebek kavanozu yiyebilir deniyor yani yaklaşık 375 gr yemeli. Ne yapmalıyım sanki püre tarzı şeyleri ve çorbaları gram olarak daha çok yiyor ben taneli, pütürlü vermeye çalışıyorum.
Eksik yedirdiğimi de hissediyorum yumurtayı yesin bitirsin diye yanında bişey vermiyordum ama bugün yarım yumurta sonrası meyve püresi verince onu biraz yedi mesela.
Menüyü nasıl zenginleştirebilirim. Meyve püresi olarak bi gün avokado, bir gün armut, elma, muz çeşitlendiriyorum her gün farklı meyve. İçerisine de yulaf unu ve irmikle yaptığım püreyi ekliyorum, ceviz, keçiboynuzu özü ekliyorum.
Öğle ana sebze yemeğinin içinde soğan,sarımsak,patates,havuç bunları ekliyorum
bazen tarhana çorbası veririm.
Nasıl menü yapacağımı bulamıyorum da genelde aynı şeyleri yediriyor gibiyim
Mücver denedim yapamadım kıvamını içi pişmedi yapıştı falan. Farklı ne yapacağımı bilemedim. Farklı farklı tarifler var aslında ama yemek konusunda biraz kötüyüm o tarifleri tutturamıyorum ya da her malzeme evde olmuyor çünkü farklı bir şeyler katıyorlar.
Bence yapısal bir durum ben hiç kasmiyorum ek guda konusunda ben ne yersem ondan yediriyorum genelde pankek yapıyorum çok seviyor kahvaltıda bebek keki yapiyoeum pekmez muzlu tatlı patates kiymayla yemek yapıyorum o nu çok seviyor çorbaları çok seviyor herg un meyveli yoğurt yapıyorum

Ayrıca bizimkiler mama da içtiği için sabahları mama yerine hem onlara hurmalı muzlu zeytinyag irmikli tahin katıyorum biraz da kaşik maması gibi yediriyorum sora peynirli yumurta seviyorlar bize yaparken onlara da yine omlet yediriyorum.
Sebzeli makarna
İlikli kemik suyu ile çorbalar
evde meyveli yoğurt
Ayran cacık vs
Onlara göre pankek vs yediriyorum 10 aylıklar bizimkiler
Bizim yediklerimizden hafif ezip yediriyorum

Bebeğim 9 aylık, 8 kilo. Kilosu düşük.Erkek bebek. Ne kadar yediğini takip ettim.
Toplamda 160 gr yemiş oluyor ama bu ayda 3 bebek kavanozu yiyebilir deniyor yani yaklaşık 375 gr yemeli. Ne yapmalıyım sanki püre tarzı şeyleri ve çorbaları gram olarak daha çok yiyor ben taneli, pütürlü vermeye çalışıyorum.
Eksik yedirdiğimi de hissediyorum yumurtayı yesin bitirsin diye yanında bişey vermiyordum ama bugün yarım yumurta sonrası meyve püresi verince onu biraz yedi mesela.
Menüyü nasıl zenginleştirebilirim. Meyve püresi olarak bi gün avokado, bir gün armut, elma, muz çeşitlendiriyorum her gün farklı meyve. İçerisine de yulaf unu ve irmikle yaptığım püreyi ekliyorum, ceviz, keçiboynuzu özü ekliyorum.
Mücver denedim yapamadım kıvamını içi pişmedi yapıştı falan. Farklı ne yapacağımı bilemedim. Farklı farklı tarifler var aslında ama yemek konusunda biraz kötüyüm o tarifleri tutturamıyorum ya da her malzeme evde olmuyor çünkü farklı bir şeyler katıyorlar.
Püre tarzı şeyleri çenesini yormadan yiyor, belki ondan daha cok yiyordur o tür şeyleri. Tavuk, et, balık falan yedirebilirsiniz. Baliklardan hangileri 9 aya uygun emin değilim bu arada.
Et suyuna veya tavuk suyuna pirinç pilavı, bulgur pilavı veya sebzeli pilavlar verebilirsiniz. Bir de çoğu kişi tuz vermez bir yaşına kadar. Siz bu aşamada tuzdan sakınmıyorsaniz salçalı yemeklere de alıştırın derim ama salçası mümkün mertebe az olsun. Mesela taze fasülye diyelim. Küçük parcalara bölüp yedirebilirsiniz. Ya bu tür yemekleri o yaşlarda tatmayınca sonrasında da yemiyorlar.
Ben kızıma 1 yaşına kadar yedirmemistim, şimdi çok iştahsız. Balik, tavuk dışında bir sey yemiyor.
Gorumcemin 1,5 yaşında kızı var. Ek gıdada hiçbir sekilde onem vermedi. Zaten çocuğun ustune de cok dusmedi. Önüne geleni acı, tuzlu demeden verdi. Çocuk maşallah çok iştahlı. Sakınan göze çöp batar diye dememişler boşuna. Ben cok üstüne düştüm yemek konusunda. Sonuç 3 yaşında iştahsız bir çocuk.

Anne sütü ne kadar alıyor? Bebeğim mama alıyor. Günde 2 defa mama veriyorum. Akşam yatmadan önce ve gece. 3 defa ana öğün bir defa da meyve saati var.

Akşam neden meyve püresi yiyor ? Normal siz ne yemek yiyorsanız tuzsuz bir şekilde çataşşa ezerek verebilirsiniz. Oğlunuz sürekli püre şeklinde besleniyor anladığım kadarıyla.
Eline haşlanmış sebze verin yesin yada makarna yapın köfte et tavuk elleriyle yemeği öğrensin.
Sürekli püre yaparsanız ileride çok zorluk çekersiniz.
Sabahları haşlanmış yumurta peynir zeytin tarzında verin öğlen çorba akşamda normal bir yemek şeklinde verin. Biz en başından beri öyle yapıyoruz yemek konusunda sıkıntı çekmedik. Ek gıdaya geçtiğinden beri sürekli önüne koydum kendi yedi döktü etraf kirlendi ama 2yaşından beri çok düzgün yemeğe başladı. Meyve püresi bir öğün olarak vermeyin ne kadar doyurucu yararlı olabilirki ?
Benim bebek de 6 aylık mecbur şuna püre veriyorum ne zaman eline vereyim yemekleri peki

Öğle ana sebze yemeğinin içinde soğan,sarımsak,patates,havuç bunları ekliyorum bazen tarhana çorbası veririm.
Menimde 10 aylık iştshsiz erkek bebeğim var .Sabah uyandikdan yarim saat sonra yemek yedirmeye calişin .Benim dütün fazla olduğu için yedirmiyirdum sabahları oğle akşam şekilinde aliyordi ek gidayi.Sabah bəslənməsi verdikdən sonra iştahi bu tik daha iyi .Sert olmayan meyveleri soyup eline veriyorum öyle yuyi püre halinde istemiyo .Benimkinin dişleri var sizinkide yoksa vermeyin .Meyvəli yogurt veriyorum ara oğun olarak .Benimde oğlum daha sulu yemekleri seviyor katı olunca yemek istemiyo .

13 aylık bebeğimin bu saydıklarınızdan az yemesi….

X