hamilelikte ev temizliği

minikkuzum

4 erkeğim ve ben:))
Kayıtlı Üye
15 Şubat 2008
1.449
39
kızlar şimdilik her işimi kendim yapıyorum.15 haftalık hamileyim.koltukları da itip çekiyorum çok ağırlar ama kaldırmıyorum da itiyorum altını temizlemek için bi zararı olur mu ki siz nasıl hallediyorsunuz işleri

daha çok yeniymişsin canım itme bence gerçi insan unutup bile yapıo bazen geçen gün ben hurcu kaldırmışım kızım kaç saat kımıldamadı korktum valla

iyi cesaret var sende hamile hamile koltuk cekıyosun
böyle devam edersen bebegıne bişey olunca cok aglarsın
evin temızlıgı cocugundan önemlimi bırak pis kalsın

zaten iki oğlum var 3 yaşında onlardan dolayı ev temiz kalmıyor.ben yapmazsam da kim yapacak yani itince bişey olmaz düşündüğümden yapıyordum ama emin olamadım sormak istedim.diğer konularda çok dikkatliyim ama haftada bir koltukları çekiyordum işte.amaaaan her şey boğuyor insanı bu dönemde temizlik yapsan dert yapmasan daha büyük dert.ama madem öyle diyorsunuz bundan sonra yapmam

bizim ilk bebek birazda ondan daha temkinliyiz canım senin iki tane daha varmış baksana aslında senin daha ii bilmen lazım

ben geçen kilimleri çırpıyordum. kaynanam hemen gelip aldı elimden.kilim yani.. hafif diye umursamamaıştım. "9ayda kokmaz evin.çırpmayıver kızım" dedi. valla hiç bir işe elim varmıyor korkudan...

iki evladım var.her ikisinde de hamilelik boyunca tıpkı senin gibi koltuk masa dolap hep çektim ittim temizledim.üstelik son aylara kadarda temizligi hep böyle yaptım.yinede dikkatli olmak gerek.allah korusun bebişlerimize de bizlerede kaza bela vermesin.bana kolay geliyordu yerden iteklemek ama zor gelen hiçbir işi yapmamak gerek gebelik boyunca.

valla iş yapmadanda olmuyo mecbur yaplıyor bende ittiriyodum kaldırmadıktan sonra sorun yok bence benm ablam 33 haftalık hamile cam siliyor şaşırıyom valla

ilk hamileliğimde kaynanam çok bunaltmıştı beni kolunu kaldırma ayağını indirme,yataktan düz kalkma.resmen eziyettti.şimdi işimi yapıyorum çok şükür burda yok şimdilik tabi.ilkinde böyle çekip itemiyordum evim müsait değildi.temizlemesem de kafayı yiyorum.annem gelince hiç iş yaptırmıyor ama o da her zaman yok amaaan kızlar işte böyle.

valla iş yapmadanda olmuyo mecbur yaplıyor bende ittiriyodum kaldırmadıktan sonra sorun yok bence benm ablam 33 haftalık hamile cam siliyor şaşırıyom valla
ablan cama nasıl sığıyor:))biz kadınlar çok fedakarız çok cefakarız çooookkkk

ayyy inanmıyorum minikkuzum amanın o kadar utandım ki kendimden. ya ben hiçbiş yapmıyorum evimi bok götürüyo içim huzursuz ama. ya aslında korktuğumdan falan da değil. üşeniyorum. iyice tembel oldum. normalde de öyle temizlik yapayım aman şunları çekeyim falan... peeehhh hak getire..
aman allahım yaa benim acilen kendime çekidüzen vermem lazım.
bu arada çok da endişelenme allahın izniyle. çok ağır bi iş yapmadığın müddetçe bişicik olmaz inşallah. şimdi eskilerden bahsetmeye başlicam karınları burunlarında tarlaya giderlermiş deyu ama arada fark var. bizim nesil çürüdü yahu

ben geçen kilimleri çırpıyordum. kaynanam hemen gelip aldı elimden.kilim yani.. hafif diye umursamamaıştım. "9ayda kokmaz evin.çırpmayıver kızım" dedi. valla hiç bir işe elim varmıyor korkudan...

hafifse bişey olmazda tabi ilk aylarsa dikkat etmek lazım bide asla kanepe fln kaldırmayın kızlar..amann allah korusun...iş sonrada olur..kocişlerden yardım alın..çektirin biraz yaa..bu nee..

ben koltukları iteklemekle bisey olacagını sanmıyorum. Ben tüp bebekle hamile kaldım herkes aman bulaşık makinasını yerleştirme uzanma ağır kaldırma falan filan deyip durdular yani hangi bigün gelecekler evimi temizlicekler iki günde bir bulasık makinamı yerleştircekler yada bi kova kaldırcam kimi bulucam. Ben pek takmadım öyle şeylere açıkcası benim doktorumda o konuda rahat biraz benim gibi :) Diyorki eğer bebekte bir sağlık problemi varsa sen perde astığında yada ağır bisey kaldırdığında düşük olabilir eğer bebek sağlıklıysa hic bisey olmaz. he bebek saglıksızsa zaten perdede asmana gerek yok düşük olur. Ben bunu internettende okumuştum ve benim kafama yattı açıkcası.Annem anlatıyo bana ve kardesime hamileyken içi kömür dolu kova taşırmış ben yakmasam kim yakacak sobayı diyo, elimizde yığınla çamaşır yıkardık şimdiki gibi makina falan yoktu diyo. Bir evin içinde 7-8 kişi kalıyorlarmış ve gelin olduğu icin herisi annem yapıyomuş. Eğer olsaydı siz doğamazdınız diyo. Kaldıki bence bi koltuk itmekten biseycik olmaz. Ama bence dikkat et ama böyle itmekten falan makina yerleştirmekten biseycik olmaz.Temizlikte eşim bana yardımcı oluyo daha önceleri kadın vardı haftada bir gelirdi simdi anlaşamadık ayrıldık esimle beraber yapıyoruz temizliği. Daha doğrusu ben ona yardımcı olmaya çalışıyorum bana pek bisey bırakmıyo. O süpürüp siliyo ben kahvaltı masasını bulaşıkları hallediyorum. Toz alıyorum, banyo wc temizliyorum bide yemek yapıyorum. haftaici dizilerimi izlerkende ütümü yapıyorum eşimde yerleştiriyo. Allah razı ollsun cok yardımcı bana.

Bende haftasonu banyomu yıkadım fayansları önce bir güzel deterjanlı su ile fırçaladım sonra hortumla yıkadım birde kuruladım (tabi bunları çekçek ile yapıyorum mesela kurularken kurulama bezini çekçeğe sarıp yukarıdan aşağıya çekiyorum) sonra duşakabini ovdum dolapları sildimlavabo klozet derken birde evi sildim sonra bu arada sürekli makinaya çamaşır attım akşam oldu azıcık belim ağrıdı fakat gece olduğunda bir sancım olduki anlatamam size doğuracağım sandım adet sancısından beter bir sancıyla sabaha kadar kıvrandım sakın böyle şeyler yapma benden tavsiye tecrübe ile sabit yani

ilk gebeliğimdi, hiç hamile gibi yaşamadım bebeğim şuan 1 yaşında.

evlendim ve 40 km uzaga atandım 6 haftalık hamileydim gidiş geliş yapıcaktım 3 km de yürüme yolum vardı minibüslerde süründüm soğukta ayazda yağmurda karda bekledim yürüdüm....

sabah 07:30da iş başı yapmam gerekiyordu

bu yüzden 7deki minibüe yetişmek için 06 50de evden çıkmam gerekiyordu.
hafta içi böyle haftsonlarıda seminerler im vardı 70 km uzaga gidip geldim.

evde süpürdüm koltukta yittim yolda yürüdüm çantada taşıdım..

koltukları yan bacağımla yittim. ev süpürdüm ama vilada ile sildim.cam silmedim çamasırım yıkadım ütümüde yaptım.

hiç dinlenmeden yeni güne başladım.

sakınan göze çöp batar misali.hiç sakınmadım bebeğime hiçbir sey olmadı . ama düşük riski varsa korunmakta fayda var. her bünye farklı.

Hamilelikten önceki yaşantıma aynen devam ediyorum.Hiçbirşey değişmedi diyebilirim.Bu arada 35+6 hamileyim.Temizliği hep eşimle birlikte yapardık hala birlikte yapıyoruz.Her akşam yemek yapıyorum.Yeri geliyor iş yerimde geç saatlere kadar mesaiyede kalıyorum.Ama kendimi çok yorduğum zamanlarda belim çok fazla ağrıyor,pişman oluyorum,kızımda benimle yoruluyor mu acaba diye düşünüp duruyorum.Ama yapmasak kim yapacak?Eşim yardım etsede her an herşeyi ondan isteyemem ki...Ama ilk üç ay daha dikkatli olmak gerektiğini biliyorum.Çok fazla ağır kaldırmamak lazım.

Son düzenleme:

yataktan düz kalkmamak nasıl oluyor? ben hiç dikkat etmedim buna yaa.

yani ayaklarını yana sarkıt diyor.haklı olabilir kayınanalar ama çok sıktkları zaman da cılkı çıkıyor.bi kere söyleseler yeteeeerrrr

ben her gün her yeri temizlemiyorum ama sık sık yapıyorum özellikle süpürme işini ama silmeyi o kadar sık değil napiiim.banyoyu sık sık çam.suyula fırçaalıyorum.işte bulaşık toz vs.onlar bi şekilde oluyor da mutfak doalplarının içi dışı,banyonun çakmeceleri yazlık kışlık karışık hala onlaaarr.kapılar işte bunlar içimi sıkıyor bi türlü başlayamıyorum yapmaya aaayyyyyy:96:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…