Kayinvalidemin evinde cok pasif ve cekingenim

Ayni sehirde yasiyorsaniz Belki farklidir. Gunluk gorusuluyordur. Farkli bir sehirden gelince ve yatili kalinca insan sadece oturmak da istemiyor. Ama Bana sorumluluk yuklenmesi Sen yap denmesi Beni gercekten cok strese soktu.
Dedigim gibi 75 yasinda. 60 yasinda bir kayinvalide olsa daha baska . O zamanlar oyle degildi.

Suan ayni ulkede bile yasamiyoruz kaynanamla. Yine yapmam aylarca kalinmiyor neticede(en azindan biz kalmayiz). Ben kendi anneme de gittigimde beni mutfaga sokmaz. Uzun kaliyorsaniz mutfaga girin elbet ama esiniz de girsin sizinle mutfaga neden oturuyor? 1 tencere yemek cikartcaksiniz alti ustu. Sofrati da donatmayiverin her gun.
Ayni sehirde yasiyorken Kv bizi kahvaltiya cagirip kahvalti hazirlamadiginda eşim girip yapiyordu hep. Sizin niye kalbiniz sıkışıyor yani?
Siz yokken kim yapiyor yemegini?

Merhaba kadinlar klubu. 12 yillik evliyim.40 yasindayim. Yurtdisinda yasiyorum. Her yaz ailelerimizi ziyarete geliyoruz. Kayinvalidemi ziyarete geldigimizde elim ayagim tutuluyor. Yemek yapacak olmak ya da evdeki diger isler Beni cok panikletiyor. Normalde de cok hamarat degilim ama iyi kotu kendi evimin islerini hallediyor, yemegimi yapiyorum. Ama kayinvalidem de cok stres oluyorum geceleri uyuyamiyorum. Iyi insanlar ama Bana gore daha duzgun ve yetenekliler. Kendimi cok ezik pasif hissediyorum. Kayinvalidemin kizi da cok hamarat.
Bu halime o kadar uzuluyorum ki. Neden Ben bu kadar cekingenim, beceriksizm. Kalbim sikisiyor. Kendi evime donmek icin gun sayiyorum. Burada dertlesmek istedim. Belki tavsiyeleriniz olur. Kac gundur geceleri uyuyamadim, ne yemek yapicam,ne yapmam lazim , nasil yardim etmem lazim kayinvalideme . Daha yemek bile yapmadim.Kafamda hep sorular,ama icraate gelince cok pasifim.
Yurt dışından gelene hizmet edilmez mi ? Yani sizden en fazla çay dagitmabi ,yediğini toplamani beklerler.oturup.icli köfte açacak halin yok. Yatağını topla, yediğini topla vs yeter.

Kayinvalideleriniz kac yasinda. Benim ki 75 yasinda yasi da var. Saglik problemleri de var. Ama evinin idaresini iyi yapan bir kadin. Onu da yormamamk icin yardim etmek istiyorum. Yemekleri Ben yapmak istiyodum. Ama stres pain Beni pasiflestiriyor. Yanlis yaparim begenilmez kaygisi. Keske salabilsem kafaya takmasam. Hislerimden cok yoruldum
Baskasının evınde bende bırsey yapamam.
Siz yardım edın ,tamamıyle yemek yapmak zorunda degılsınız
Cok uzun suremı kalıyorsunuz

2 yıllık evliyim kendi evim dışında başka yerde yemek yapamıyorum. Eşimin ailesi il dışında en fazla 3 günlük gideriz onda da mangal falan geçiştiririz.
Bi kere çorba yaptım. Salata falan yaparım bulaşık toplarım yeterli. Kendinizi zorunlu hissetmeyin herkesin yemek bilgisi olmak zorunda değil ben hamur işini hiç bilmem mesela eşimin eli daha yatkındır o yardım eder annesine bende getir götür işleri yaparım.

Merhaba kadinlar klubu. 12 yillik evliyim.40 yasindayim. Yurtdisinda yasiyorum. Her yaz ailelerimizi ziyarete geliyoruz. Kayinvalidemi ziyarete geldigimizde elim ayagim tutuluyor. Yemek yapacak olmak ya da evdeki diger isler Beni cok panikletiyor. Normalde de cok hamarat degilim ama iyi kotu kendi evimin islerini hallediyor, yemegimi yapiyorum. Ama kayinvalidem de cok stres oluyorum geceleri uyuyamiyorum. Iyi insanlar ama Bana gore daha duzgun ve yetenekliler. Kendimi cok ezik pasif hissediyorum. Kayinvalidemin kizi da cok hamarat.
Bu halime o kadar uzuluyorum ki. Neden Ben bu kadar cekingenim, beceriksizm. Kalbim sikisiyor. Kendi evime donmek icin gun sayiyorum. Burada dertlesmek istedim. Belki tavsiyeleriniz olur. Kac gundur geceleri uyuyamadim, ne yemek yapicam,ne yapmam lazim , nasil yardim etmem lazim kayinvalideme . Daha yemek bile yapmadim.Kafamda hep sorular,ama icraate gelince cok pasifim.
E yapma kuzum. Madem evde hamarat yapacak birileri var otur 😃 yapmak zorunda mısın?

Kayınvalidenize ancak yardım edebilirsiniz, evin tüm sorumluluğunu, yemeğini şusunu busunu düşünmek zorunda değilsin, sakin ol sen o evde misafirsin , kim becerikli ise geçsin mutfağa sen de yanlarında yardım et bazı şeylere, herseyi yüklenme , açıkça ben çok anlamam siz yapın ben de yardım edeyim deyin , bunda çekinecek hiçbirşey yok , bildiğiniz yemekleri yapın çok da zahmet etmeyin , beğenmeyen buyursun mutfağa...

Gecen yil kayinvalidem artik yemekleri sen yapicaksin. Kendi kizim hep kendi yapiyor Sen de benim kizimsin gibi seyler soyledi. O zamandan beri stresim cok daha fazla artti. Sene de bir gittigim bir yerde ne kadar iyi olsalar da Rahat edemiyorum. Bu soyledikleri Bana cok yuk oldu.
Kayınvaliden saçmalamış, sakın üstüne alma herseyi , yapabildiğini yap ama sakin kendini yorma , Uyanıklara bak sen ...

Benim kayınvalidem de temizlik hastası. Diken üstündr oluyorum ben de. Yemek yaparken ocağa damlasa bile yüzü düşer. Elinde bir bez hemen siler arkamızdan. Onun yanında kendimi pis hissediyorum. İster istemez elim ayağıma dolanıyor. Koca bir ömrü temizlik yaparak geçirmiş.

Yapabildiğiniz kadar yapın geçin hepi topu 1 hafta için bu kadar strese gerek var mı canınıza yazık, olduğu kadar. Elleri dediniz kadar lezzetliyse bir iki yerler sonra kalkıp kendileri yaparlar ya da açık açık söyleyeceksiniz benim yemeklerim sizinki kadar lezzetli olmuyor biz temizliği halledelim siz mutfağı diye. Kahvaltıdan sonra eşinizle birlikte biriniz süpürün biriniz silip toz alın yeter.

Benim kayınvalidem de temizlik hastası. Diken üstündr oluyorum ben de. Yemek yaparken ocağa damlasa bile yüzü düşer. Elinde bir bez hemen siler arkamızdan. Onun yanında kendimi pis hissediyorum. İster istemez elim ayağıma dolanıyor. Koca bir ömrü temizlik yaparak geçirmiş.
Evet benzer durumlar. Ben de kendimi oyle hissediyorum ve daha fazlasini da yapamiyorum. Onlar farkli sekilde buyumus biz farkli sekilde buyumusuz.

Benim kv de şehir dışında gidince 1 hafta kalıyoruz arada yardım ederdim ancak geçen gittiğimde bu evin kızı sensin artık biseyler yap dedi bende kendi tabağımı bile kaldırmamaya başladım. Kusura bakmasın kimse onca yol gelip yardım edip sömürülemem. İşin yaşlada alakası yok bizim annelerimiz misafir gelince hicbirseye dokundurtmaz biz niye dokunalim
Boyle soylenince direkt gurur kirici oluyor dimi. Evi sahiplenmemiz isteniyor ama biz o evde yasamiyoruz normalde. Ve onun duzeninde olamayabilirim. Kulturel farkliliklar da var belki bolgeden bolgeye. Bu taraf EV islerini kadindan, disari islerini market araba surme erkekten vekaleten bir taraf. Benim annem de misafire birsey demez daha genc tabi 62 yasinda. 75 olunca nasil olur bilmiyorum.

Cevaplariniz icin cok tesekkurler. Yalniz olmadigimi bilmek cok iyi geldi. Bugun de diyorlar ki burasi senin evin gibi dusun biz misafiriz diyorlar. Ama sene de 5 gun , 1 hafta kaldigim evde nasil oyle hissedebilirim. Oyle hissedebilenler vardir Belki ama yapi meselesi.
Canım aslinda şunu istiyorlar. 5 günde kalsan kendi evinde evi çekip cevirirsin ya kayinvalidede de evi fekip çevirmeni istiyor. Kafana göre yap yapmanı istiyorlar. Evde yapabildiğin menülerin eksik malzemelerini al esine aldır yap kafana göre takıl.
Zaten 5 gün masraf sizden çıksın bisey olmaz. Yapabildiğin malzemeleri al yap çay ikram kaldır topla yika . Onlar yapsın diye bekleme. Sonra alışırsın.

75 yasinda oldugu icin belki Boyle bir beklentisi vardir diye anlamaya calisiyorum. Kayinpeder de 80 yasinda. Eskiden Boyle degildi. Biz yokken kendi yapiyor yemeklerini, islerini. Benim ailemde daha farkli annem oyle bir beklentiye girmez yasi da daha genc. Dedikleriniz cok iyi geliyor. Esim benim ailemde alisveris disinda evin icinde hic bir is yapmiyor su ve kahveyi bile benden ailemde istiyor. Kadina Boyle bir rol bicilmesi hosuma gitmiyor. Kendi evim ve annemin evi disinda da Rahat edemiyorum. Hele onlar etrafimda iken.
Beklentileri yuksek sanirim.oglumdan da beklentileri yuksek . Cok basarili olacak soyle olacak. Belki motive etmek istiyolar ama stres yapiyor insanda. Ben oyle bir ailede de buyumedim.
Bizim de aynı yaşlar 70 lerce. Ve biz gençler onlara yardımcı olmalıyız. Ben kayinvalime ve babamin evine gidince mutlaka malzememi alır giderim. Hem kendim rahat yerim kendim alinca hem kayinvalidem şaşmaz ne pisirilercek ne yapılacak diye. Bana kaç kez dedi sen getiriyorsun iyi öbür gelinler getirmez diye. Çünkü evdeki kadın bile şaşıyor bazen. Para vardır ama alıp getirmek bulundurmak bile bir iş sonuçta.
Bence siz de ne pisirecegine kendin karar verirsen rahat edersin. Onlar da belki zorlanıyor.

Canım aslinda şunu istiyorlar. 5 günde kalsan kendi evinde evi çekip cevirirsin ya kayinvalidede de evi fekip çevirmeni istiyor. Kafana göre yap yapmanı istiyorlar. Evde yapabildiğin menülerin eksik malzemelerini al esine aldır yap kafana göre takıl.
Zaten 5 gün masraf sizden çıksın bisey olmaz. Yapabildiğin malzemeleri al yap çay ikram kaldır topla yika . Onlar yapsın diye bekleme. Sonra alışırsın.
Evet Boyle istiyolar sanrm gun ve gun bunu anladim. Kendi evimde nasilsa burda da oyle. Ilk gunler cok stres oldum ama onlar disari cikinca birseyleri yapiyorum. Tek basima olunca stres olmadim. Cok buyuk bir dert degil biliyorum ama bu konudaki paylasimlar cok iyi oldu.

Ve ne olursa olsun kendi kizlari gibi bir beklentiye girmeleri bana ters geliyor. Elimden geleni yaparim ama Boyle dusunmeleri insani daha cok strese sokuyr

Boyle soylenince direkt gurur kirici oluyor dimi. Evi sahiplenmemiz isteniyor ama biz o evde yasamiyoruz normalde. Ve onun duzeninde olamayabilirim. Kulturel farkliliklar da var belki bolgeden bolgeye. Bu taraf EV islerini kadindan, disari islerini market araba surme erkekten vekaleten bir taraf. Benim annem de misafire birsey demez daha genc tabi 62 yasinda. 75 olunca nasil olur bilmiyorum.
Bu evi sahiplenmemizi istemek değil kesinlikle yük olarak görmek ve boş durmamız ona battığını belli ediyor. Siz yırt dışından başkasının evine is yapasiniz diye gelmediniz o yüzden bana kalırsa asla yapmayın çünkü her seferinde bu yolu seçecektir bir şey istediginde

X