hadi yarışarak zayıflayalım her pazar en çok zayıflayan 1. olsun

Günaydın:)))Geçen hafta 61.100düm bugün 60.200 900gram gitmiş hâlâ 50leri göremedim(Ama olsun buna da şükür:))
Ortağımmmm nerdesin ya kaç gündür çok merak ediyorum seni inşallah önemli bişey yoktur

geçen hafta: 87,3
hedeflenen: 86,3
bugün: 86,3
verilen: 1kg
ceza: yok
yeni hedef: 85,5 (800gr)

bu arada melikecim, şu hedeften 1 kg şartını kaldıralım bence, her hafta 1 kg veremiyoruz ki, eee bu da moralimizi bozuyo

geleceğin çıtır bayanları son kurallar geldiğinden sonra kilo vermede problem yaşıyor topiğimiz. yarışmamızın kurallarının değişmesi gerektiğini düşünüyorum.ama bu değişikliği beraber yaparsak başarı sağlarız.fikirlerinizi bekliyorum.

ben yukarıda da yazdığım üzere, 1 kg hedef şartını kaldıralım diyorum, en az 500 gr olsun bence

merhaba kızlar ben de geldim aranıza birincilik sürekli elimde olursa şaşırmayın ama iyi de motive ederim ama yarışmayı severimmmmmmmmm
pazar günkü kilom : 65.6 bakalım ne olacak

ortağımm olsun vermişsin ya, az ya da çok ben hedeflediğimi verdim çok şükür, 1 kg idi hedefim, tam 1 kilo verdim

Slm ortagim iyi vermissin masallah ben standarda bagladim enaz 500 gidiyor ne yaparsam diyetisyenden randavu alip gidecem ablamla oda gelmek istiyo abla kardes daha citir olucazzzzzzz :)))))))))))

Diyet Kaçamakları (Dönüşümleri)
Diyetisyen Güneş Aksüs, diyetini bozmadan deneyebileceğin kaçamak lezzet önerilerinde bulunuyor…

Eki Görüntüle 1034162
Bol baharatlı, ekşili kısırı kim sevmez? İstersen gün içinden 3 dilim ekmeğini azaltarak ve 1 tatlı kaşığı yağı çıkararak, öğle yemeğinde veya akşamüzeri kısır + ayran yiyebilirsin. Akşama da balık + roka salatası süper olabilir.
1 tabak kısır (9 yemek kaşığı) = 3 dilim ekmek + 1 yağ

Eki Görüntüle 1034161
“Bütün sütler dondurma hâline gelmeli” diyenlerden misin?
Bu haftaki kaçamak hakkını dondurmadan yana kullanmak istiyorsan, diyet programındaki 1 bardak süt/yoğurt yerine 2 top (100 ml) dondurma yiyebilirsin.
Eğer yediğin dondurma light değilse, bugünkü listenden 1 meyveyi eksilt. İşte bu kadar!
2 top sütlü / vanilyalı dondurma = 1 bardak süt + 1 meyve

Eki Görüntüle 1034160
Canın lahmacun mu çekti?
Öyleyse bugün, gün içindeki üç dilim ekmeğini azalt.
Öğle yemeğinde kıymalı bir sebze yemeği yiyerek et tüketimini de azaltabilirsin.
Akşama 1 lahmacun + bol limonlu maydanoz + 1 ayran ile güzel bir yemek seni bekliyor!
1 Lahmacun = 3 dilim ekmek + 1 köfte kadar et

Eki Görüntüle 1034159
Bugün akşamüzeri çayın yanında biraz keyif mi yapmak istiyorsun? O zaman, sabah kahvaltıda zeytin yeme veya öğle yemeğindeki salatana yağ ekleme. Gün içinde yediklerinden 2 dilim ekmeği eksilt. Bu gece meyve yerine sadece 1 bardak süt iç.
Şimdi kekin tadını çıkarabilirsin.
1 dilim çikolatalı kek = 2 dilim ekmek + 2 tatlı kaşığı yağ + 1 meyve

Eki Görüntüle 1034158
Sanırım cheesecake hayranları kadar ondan korkanlar da çok… “Kesin kalorisi çok yüksektir!” diyorsan haklısın ama neden ince bir dilim yemeyelim ki? İnce bir dilim cheesecake yemek istediğinde, sabah kahvaltıda zeytin veya zeytinyağı yeme. Gün içindeki ara öğünlerini sadece süt veya ayran olarak yap; yani ceviz, fındık gibi yağ grubundan besinleri bugün tercih etme. Bir dilim ekmek ve iki porsiyon meyveyi de listenden çıkardığında, akşamüzeri bir dilim cheesecake’in tadını çıkarabilirsin!
1 dilim cheesecake = 2 meyve + 2 yağ + 1 ekmek

Eki Görüntüle 1034169
Türkiye gibi bir ülkede diyet yapmak zor mu, kolay mı? Kebapçıya gittiğinde “Çok zor!” diye haykırmak istiyor olabilirsin. Oysa diyet yaparken de kebap yenir! Nasıl mı?
Bugün et hakkını kebap olarak kullanmak istiyorsan, Alinazik kebabını tavsiye ederim. Kıyma değil de et ile yapıldığında yağ oranı daha düşük olur. Sebze, yoğurt ve etin bir arada olduğu bu çok lezzetli kebabı yediğinde, öğle yemeğindeki etini ve sebzeni yemiş olacaksın. Bu akşam etsiz bir sebze yemeği, bir kâse yoğurt ve bir dilim ekmek yiyerek günü kurtarabilirsin. Kebabın yanında bir parça pide veya lavaş yediysen, akşam ekmek yememelisin.
1 porsiyon Alinazik kebap = 3-4 köfte kadar et + sebze

Eki Görüntüle 1034156
Kurabiye canavarını kıskanmayan var mı aramızda? Herkes çayın yanında bir kurabiye görünce bu durumdan hoşlanır. Bugün, akşamüzeri çayının yanına kepekli bir kurabiye koy. Karşılığında gün içinden 1 dilim ekmeği, aradaki 1 meyveyi ve ceviz-fındık gibi ara öğününü çıkar. Ana öğünlerden ise bir şey eksiltmene gerek yok. Eğer şeker yerine pekmez veya tatlandırıcı ile yapılmış bir kurabiye bulabilirsen daha da iyi!

1 kurabiye = 1 ekmek + 1 meyve + 1 yağ

Eki Görüntüle 1034155
Mercimek kadar lezzetli bir yiyecek var mı diye düşünüyorum bazen… İster çorbasını yap, ister yemeğini, ister salatasını… Herhalde bu güzel ve faydalı bakliyatı sevmeyen yoktur. Hele mercimek köftesi deyince herkesin ağzı sulanır! Mercimek, bulgur, nane, taze soğan ve baharatlarla hazırlanan bu lezzetin kalorisi çok da yüksek değil. Eğer bugün bir porsiyon (3 adet) mercimek köftesi yemek istiyorsan, gün içinden bir dilim ekmeği öğününden çıkar ve salatana yağ ekleme. Çözüm işte bu kadar basit!
3 mercimek köftesi = 1 dilim ekmek + 1 tatlı kaşığı yağ

Eki Görüntüle 1034154
Çikolatanın mutluluk verdiğini artık hepimiz biliyoruz. Çikolata sevenlerden bir dernek kurulsa, milyonlarca insan üye olabilir. Kimi üzüldüğünde sakinleşmek, kimi mutluluğunu paylaşmak, kimi rahatlamak için çikolata yer; kimi de tatlı krizi tuttuğunda çikolataya koşabilir.
Sen de onlardan biriysen ve haftada bir kez kaçamak yaparak zayıflamaya devam etmek istiyorsan, bu hafta kaçamağını kahvenin yanına koyacağın bir parça çikolata ile yap. Gün içindeki meyve ve yağ oranını azaltınca, bir veya iki küçük parça çikolatayı rahatlıkla yiyebilirsin. Ama bu miktarı aşmamaya dikkat et!

Eki Görüntüle 1034153
Otlu bir gözlemenin verdiği hazzı, güzel kokulu çay ile tamamlayınca kendini çok mutlu hissedeceğini düşünüyorsan, yapacağın şey çok basit: Bugün yediklerin arasından dört dilim ekmeği çıkar ve salatana da yağ ekleme. Kahvaltından bir dilim peynir de eksiltince, çayının yanına yarım gözlemeyi rahatlıkla koyabilirsin.
Yarım Gözleme = 4 dilim ekmek + 2 tatlı kaşığı yağ + 1 dilim peynir
1 meyve + 1 tatlı kaşığı yağ veya 2 ceviz = 1 kare (madlen) çikolata

Eki Görüntüle 1034152
Bazı kişiler için sucuk ekmek ya da sucuklu yumurta Pazar günlerinin vazgeçilmezidir. Sabah kahvaltısında veya ailece yapılan mangal keyfinde sucuğun yeri çok önemli olabiliyor. “Peki, arada bir sucuk kaçamağı yapabilir miyiz?” diye soracak olursan, bunun yanıtı: Evet. Sucuk yağlı et grubuna girer. Pazar kahvaltısında yediğin takdirde ise o günkü protein ve yağ hakkını azaltman gerekir.
Yani öğle yemeğinde et yerine kıymalı veya etsiz bir sebze yemeği yersen ve ayrıca kahvaltıda zeytin, zeytinyağı ve ceviz yemezsen bir miktar sucuk ile Pazar kaçamağı yapabilirsin. Fakat unutma: Zeytin, zeytinyağı ve cevizdeki yağlar faydalıdır. Ancak sucuktaki doymuş yağ zararlı yağlar grubunda yer alır. Kısacası bu kaçamağı nadiren yap derim.

Eki Görüntüle 1034171
Çikolata severlerin çok tuttuğu bir tatlı da eklerdir. Kremalı ve yağ oranı yüksek olduğu için diyetteyken yemek çok doğru değil ama biz şu an kaçamak yapıyoruz, öyle değil mi?
Kaçamak yapmak istediğinde, onun yerine diyetinde neyi değiştireceğini iyi öğrenirsen ve bu kaçamakları haftada sadece bir gün yaparsan problem yaşamazsın. Ekler yemek istediğinde gün içinde yediklerinden bir dilim ekmeği ve iki porsiyon meyveyi eksilt. Ayrıca üç porsiyon yağı da azaltman gerekiyor. (Salatalarına koyduğun yağ ve sabah yediğin zeytin gibi.) Bu kaçamağı öğle yemeğinden sonra yaparsan, akşam yağsız ızgara sebzeyle yoğurt yemelisin. Böylece toparlaman daha kolay olur.
1 porsiyon ekler = 1 dilim ekmek + 2 meyve + 3 porsiyon yağ

Eki Görüntüle 1034173
Diyet kaçamaklarını bir liste yapalım desek, herhalde en başlarda hamburger gelir. Özellikle gençlerin favorisi olan hamburger, bazıları için olmazsa olmaz… Peki nasıl yapalım bu kaçamağı?
Öncelikle hamburger yediğimizde gerçekte ne yiyoruz ona bakalım: Et + ekmek + sebze (marul-soğan-domates) + ketçap + yağ ( mayonez ). Aslında bu yazdıklarımda tehlikeli bir şey yok… O zaman bugün et hakkın yerine köfte yemiş olacaksın. Yani gün içerisinde başka et yeme. Bugün yiyeceğin ekmeklerin de üç dilimini iptal et. Sebze veya salatana ekleyeceğin yağı çıkararak mayonez ilaveli bir hamburger yiyebilirsin (ama bence onsuz da güzel oluyor). İçine marul-soğan-domates ilavesini bolca yaparsan daha uzun süre tok kalabilirsin.
Ama dikkat! Yiyeceksen gerçek hamburger ye. Yani sana binlerce menü sunan fast-food restoranları yerine, gerçek köfte ile hamburger yapan yerleri tercih et.

Eki Görüntüle 1034174
Çocukken çayın yanında yenen pek çok şey gibi mücver de çok güzel gider. Artık yetişkin ve formunu korumaya çalışan bir kadın olduğunda, çayın yanında yenilen bu güzellikleri azaltmaya, hatta şekersiz çay ile yoluna devam etmeye başlarsın. Ama çok seviyorsan, arada bir mücver yiyebilirsin tabii ki. Önemli olan porsiyona dikkat etmek. Kabak, yeşillikler ve un ile hazırlanan mücverin tek kötü tarafı aslında yağda kızartılıyor olması… Ama istersen fırında da yapabilirsin.
Mücver yiyeceksen, gün içerisinde yediğin ekmek dilimlerini ve kullandığın yağı azalt. Mesela öğle yemeğinde yağsız ton balıklı veya peynirli salata ye. Böylelikle akşamüzeri bir, iki tane mücverle diyetinde kaçamak yapabilirsin.

Eki Görüntüle 1034148
Sabahları işe giderken poğaçacının önünde uzun bir kuyruk görüyorum. Bu kadar çok insan her sabah poğaça yiyebilir mi? diye her seferinde şaşırıyorum. Sanırım poğaça hem annelerimizin evde yaptığı özel bir şey, hem de en hızlı kahvaltı yapma şekli. Üstelik en ucuzu! Sanırım böyle düşünen çok kişi var. Gerçi bu kadar yağlı bir besinle güne başlamak benim tavsiyem değil. Yine de kaçamak yapacaksan, sabah değil ama akşam üzeri demlenmiş bir çayın yanında ev yapımı güzel bir poğaça yiyebilirsin. Zeytinyağıyla yapılmış ve üzeri çörek otu ile süslenmiş olursa daha da iyi olur. Karşılığında gün içinden iki dilim ekmek hakkını ve salatalarına ekleyeceğin yağı azaltman yeterli.

1 adet ev yapımı poğaça = 2 dilim ekmek + 2 yağ

Eki Görüntüle 1034147
Pizzanın neredeyse yüzlerce çeşidi var! Ve hepsi de harika görünüyor. Eskiden “sebzeli pizza” dediğimde arkadaşlarım yüzünü buruştururdu. Şimdi gerçekten güzel pizza yapan bir yerde ıspanaklı, kırmızı biberli ve biraz da et ilaveli bir pizza yediği zaman herkes mutlu oluyor. Pizza kaçamağı benim en sık yaptıklarımdan. Sana da tavsiye ederim.
Bu hafta sonu dilediğin bir günde, kahvaltında ekmeği bir veya iki dilimle sınırlı tut. Öğle veya akşam yemeğinde güzel bir pizza ye! İçinde sucuk, salam, biftek vb… varsa o günkü et hakkını da yemiş sayılırsın. Tek sıkıntı aslında yağ. Ama bunu da dert etmeyelim: Gün içinde zeytin, zeytinyağı ve kuru yemiş yemezsen, diğer öğünde de yağsız ton balıklı bir salata veya közlenmiş sebze + yoğurt ile idare edersen, rahatlıkla günü kurtarabilirsin.
1 dilim pizza = 2 dilim ekmek + 2 et + 2 yağ

Eki Görüntüle 1034146
Çikolatalı sufle, tatlıların en özellerinden biridir. Evde kolay kolay yapılmaz. Dışarıda da iyi yapan yeri bulman zordur. İçinden akan çikolatası ile tam bir lezzet şöleni olan sufleyi çok iyi yaptığına veya en iyi yapan yeri bildiğine eminsen, bence bir porsiyonu arkadaşınla paylaş. Çünkü bu tatlı hem çok lezzetli, hem de çok kalorili! Kaloriyi azaltmanın en güzel yolu da sevdiğin biriyle paylaşmak.
“Ben bunun tamamını yerim” diyorsan, o zaman bugün yediklerinden azaltman gereken şeyler var: Öncelikle iki dilim ekmeğini azalt. Bugün iki porsiyon meyve eksik ye. Bu tatlı bolca yağ içerdiğinden, gün içinde başka yağlı bir şey yememende fayda var. Yani bugün ceviz, fındık, badem, zeytin veya zeytinyağı yerine tatlıdan gelen yağı almış olacaksın. Son olarak, bu kaçamağı her hafta değil, ayda bir kez yapmanı tavsiye ederim.
1 porsiyon sufle = 2 dilim ekmek + 2 meyve + 3-4 porsiyon yağ

Eki Görüntüle 1034145
“Akşama mantı var” sözünü duyunca koşarak eve gidenlerdensen, bu yazı senin için. Mantı her eve girmeli, mutlaka ailecek oturup yenmeli! Bazı yemekler herkesi bir araya getirir. Sanki tüm aile yiyince daha da anlamlı olur o yemek. Mantı da bunlardan biri. Haftada bir kez yemek çok sık olabilir ama ayda bir günü “mantı günü” ilan edebilirsin.
Mantı yiyeceğin gün, beslenme programından üç, dört dilim ekmeği çıkar. Salata veya sebzene yağ ekleme. Bir, iki köfte kadar et ise mantının içinden gelecek. Bunları eksilttiğinde, akşam sofrada kendine bir tabak bol yoğurtlu mantı koyabilirsin. Ama dikkat: Yanına mutlaka bol yeşil salata veya brokoli salatası gibi bol lifli bir sebze hazırla. Sadece bir tabak mantı seni uzun süre tok tutmayabilir.

Eki Görüntüle 1034144
Kaçamakların en sağlıklılarından sayabileceğim bir besin: Cezerye! Mersin’in meşhurlarından olan bu tatlıyı herkes sevmeyebilir ama kendi yerinden gelen bir cezeryeyi yediğim gün benim tüm düşüncelerim değişti. İnanılmaz hafif, lezzetli ve tatmin edici bir tat kaldı damağımda. Tatlı severlerin çok sık aklına gelmese de, havuçla yapılan bu tatlı arada bir ağzını tatlandırabilir.
Güzel bir cezerye bulduğunda kaçırmayak istemezsen, aynı gün beslenme planından iki meyveyi azalt. Aradaki cevizlerini / bademlerini iptal et çünkü cezeryeden hem ceviz, hem de Hindistan cevizi gelecek. Bir parça cezerye yediğinde haftanın kaçamağını da yapmış sayılırsın; daha fazlasının keyiften ziyade zarar getireceğini hatırlatalım.

Eki Görüntüle 1034143
Bazen danışanlarımı dinlerken şu cümleyi duyuyorum: Çok vaktim yoktu, en kolay dürüm bulabildim. Bazen tost bile bulamazken kenarda köşede döner, tavuk şiş, et, köfte ile dürüm yapan yerler bulunabiliyor. Tabii sadece kurtarıcı olarak düşünenler değil, çok sevdiği için dürüm yiyenler de var.
Sebep ne olursa olsun, dürüm seçerken daha az kalori almak için et şiş veya tavuk şiş ile yapılmış ve içine bol yeşillik, domates, tercihine göre soğan eklenmiş olanları tercih etmelisin. Bugün neleri diyetinden çıkaracağına gelince: Et hakkın yerine dürümdeki et veya tavuk gelmiş olacak. Dört dilim ekmek yerine geçen lavaşı da sayarsak, bugün et ve ekmek haklarının yerine dürüm yemiş olacaksın. Diğer öğününde sadece sebze + yoğurt yemeyi unutma.

Eki Görüntüle 1034179
Bu seni keyiflendirecekse, Pazar kahvaltısında yiyeceğin ekmekleri iptal et. Onun yerine açma ve mümkünse sade açma ye. Peki ya içindeki yağ? Korkma, kahvaltıdaki zeytinlere ve salatalarına yağ eklemezsen, açmadaki yağ bugün seni idare edebilir. Diğer yandan bu hamur işi beyaz un ile yapıldığından, seni çabuk acıktırabilir. Bu sebeple kahvaltıda açma yerken, nasıl olsa çok kalori aldım diye düşünüp başka bir şey yemeyeyim deme. Tabağına mutlaka yumurta, domates, salatalık, biber, maydanoz ve nane de al. Bir de güzel bir yürüyüş yaparsan, için rahat olarak günü tamamlayabilirsin. 1 açma = 2 dilim ekmek + 2 yağ

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…