Görücü usulü hakkında

Aileler işin içine girince en ufacık mesele büyüyor ya. Normalde iki yetişkin insanın zamanla halledebilecekleri meselelere aileler karışınca daha da karman çorman oluyor. Üstelik arada nesil farkı da var. Size sorun gelen durumlar onlara sorun olarak bile gelmiyor. Bir şey olmaz diyerek insanı evliliğe mecbur bırakıyorlar. İnsan böyle bir baskı ortamında aşkı nasıl doyasıya yaşayacak ki? Sürekli eee hoşlandın mi? eee şimdi ne olacak, söz ne zaman? diye sorulmasını şahsen ben dayanamam. Ek olarak ben yanlış birini seçebilirim o zaman en azından kendim,ettim kendim buldum derim. Görücü usulünde sorun olunca karşı taraflar birbirini suçluyor. Buna da kaç kez şahit oldum. Bu kızı,oğlanı başıma sen sardın,sen musallat ettin oluyor. O yüzden kimsenin benim adıma koynuna gireceğim adamı seçmesini istemem, kimsenin sevgilisini, eşini de ben seçmem o sorumluluğa girmem 🤷🏻‍♀️

Denk olduğuna emin olma bence.benim gördüğüm de kendi işini halledemeyen, asosyal, çekinmeden yazacağım sünepe tipleri yalnızlıktan kurtarma operasyonu.ne kadar da iyi niyetlisin.

Denk dediğim yaş hayat standardı yoksa evet haklısın saçma sapan sevgili bulmaktan aciz olduğu için görücü usulüyle sevgili tutmaya çalışan erkekler var

Aynı fikirdeyim, sevgi her şey değilse bile çok şey. Evlilik bu ya. Arkadaş tanıştırması bile bi yerde okey ama böyle teyzeli falan no. Bizim memlekette de var böyle şeyler
Peki söyle düşününce nasıl geliyor. Burada açılan konulara bakınca çocuğunda ailelerim birbiriyle uyumsuzluğu evliliklere ciddi şekilde yansıyor ve mutsuzluk veriyor. Eğer görücü usulü denk aileler arasında oluyorsa daha mantıklı bir adım olmaz mı ? Sosyolojik açıdan bakarsak yani

Anlamak için soruyorum yanlış anlamayın. Neden?
Bir çok nedeni var, kişi birini tanıyor,mesela evli2 olduğunu çok sonra ögreniyor veya bağımlı olduğunu öğreniyor..örnekler çogalabilir.Mesela ben 19 yaşındayken birini çok seviyordum bana kendini aylarca ögrenci olarak tanıttı,sonra ailem öğrendi,araştırdırlar.Oto yıkamada çalışan biri olduğunu öğrendiler.Daha birçok yalanı vardı.
Örnekler çoğalabilir.
Ben ünıverstede eşimi tanıdım evlendim.
Mutluyum.Bu şekildede mutlu olunabilir ama bana daha riskli geliyor,ailesini geçmis yaşantısını ne olduğunu bilmiyorsun sonuçta,şans işi biraz.
O yüzden birilerinin bildiği biri ile tanışmak daha az risksiz gibi.

Eskiden görücü usulü eve erkek tarafı gelir kız kahve yapar beğenirlerse büyüklere denir öyle olurmuş

Şimdilerde görücü usulü aynen tanışarak yada aşık olarak evlenme şekline döndü

Tanışıp anlaşıp evlilik için birbirlerini tanıyorlar çıkmalar gezmeler vb...sevgili gibi kafalar uyuşuyorsa evlilik yoluna giriliyor
Olmuyorsa herkes kendi yoluna

Ailenin bulduğu yada arkadaş tanistirmasiyla bi farkı yok şimdi

Işin içine aile akraba tanistirmasi girince belki bir beklenti ciddiyet oluyor hepsi bu

Görücü usulü olup mutlu olanda var boşanana diğeri içinde aynen

Önemli olan iyi biri ahlaklı net insanlar çıksın evliliği yürütebilecek kararlı insanlar olsun

Bir çok nedeni var, kişi birini tanıyor,mesela evli2 olduğunu çok sonra ögreniyor veya bağımlı olduğunu öğreniyor..örnekler çogalabilir.Mesela ben 19 yaşındayken birini çok seviyordum bana kendini aylarca ögrenci olarak tanıttı,sonra ailem öğrendi,araştırdırlar.Oto yıkamada çalışan biri olduğunu öğrendiler.Daha birçok yalanı vardı.
Örnekler çoğalabilir.
Ben ünıverstede eşimi tanıdım evlendim.
Mutluyum.Bu şekildede mutlu olunabilir ama bana daha riskli geliyor,ailesini geçmis yaşantısını ne olduğunu bilmiyorsun sonuçta,şans işi biraz.
O yüzden birilerinin bildiği biri ile tanışmak daha az risksiz gibi.
Ben artık görücü usulüne de güvenmiyorum aracı olan kişilerin yalan dolanları çok oluyor başıma geldi çünkü

Eskiden bende sıcak bakmıyordum bu duruma ama sonradan fikrim değişti. Burada özellikle sorunlu evlilikleri gördükçe birazda mantıkla gitmek doğru gelmeye başladı. Kaldı ki bence görücü usulü tanışmanın arkadaşların aracılığı ile olan tanışmalardan farkı kalmadığını düşünüyorum. Görüşüp buluşursunuz, konuşursunuz, etkilenirseniz, fikirleriniz uyuşursa devam edersiniz ve ilişki başlar. Belki arada aşk olmaz ama sevgi olur. Ortak bir kararla da nişan, düğün tarihi ayarlarsınız. Bugün tanışıp 1 ay sonra evleneceksiniz diye bir durum yok.
Bu şekilde evliliklerde aileler çoğunlukla daha iyi anlaşıyor, ailesel sorunlar en azından indirgeniyor. Sana, yaşayışına, kültürüne uygun birileri oluyor, maddi olarak çoğu zaman bir şeyleri yerine koymuş kişiler oluyor.
Haa ama dikkat edilmesi gereken noktalarda var. Adam anneci mi, kendi çapında ilişkiler yapmış mı yoksa bu konularda çok pasif kalmışta mı olmamış, size karşı tutumu nasıl gibi gibi.
Annem bana dün geldi konuştu mesela 3 kere haber yollamışlardı ben sürekli reddetmiştim. Bu sefer tamam bi konuşalım diye kabul ettim. Belkide gerçekten kaderimde o vardır ve ben ısrarla reddediyorumdur. Denemekten ne zarar gelir ki? Çünkü kabul etmek istemesekte belli bir yaştan sonra çevremizdeki yaşıtlarımızdan da bekar, istediğin gibi birini bulmak çok zor.

Son düzenleme:
Ben artık görücü usulüne de güvenmiyorum aracı olan kişilerin yalan dolanları çok oluyor başıma geldi çünkü
Genelde oğlanın sevgilisi oluyor ve ondan habersiz size haber gönderiyorlar değil mi? Benim de başıma geldi daha önce. Görücü usulü tanıştırmak için arıyorlar ama bir de duyuyorum ki oğlan ya uzun boylu ya da zengin birini istiyor. Saçma sapan kriterleri var erkeklerin. Hele benim çevrem kötü insanlarla dolu. Internetten birileriyle tanışmayı denediniz mi? Sınıf arkadaşımın 6 yıllık sevgilisi var mesela internetten tanismislar. Ama tabi dikkatli olmak lazim

Bende direkt anneler araya giriyor, aileler araya girdiği için iş daha ciddi boyuta dayandırılıyor araya giren aracılar da genelde uzaktan tanıdığımız yaşlı kadınlar oluyor o yüzden.. mesela bi arkadaş aracı olsa daha farklı olur tabi demek istediğim bu.
Ha arkadaş ha anne ne farkı var,sonuçta tanıştırılıyorsunuz.Gördünüz diye hemen evlenilmiyor,i stersen devam edersin,istemezsen ayrılırsın.Kimse kafana silah dayamıyor yani.Görücü usulü tanışıp aşık olan da çok.
Hayati inanç senin görmediğini gören makul gözler vardır ,der görücü usulünde unutmayın Her aşk evliliği başarılı,diğeri başarısız diye bir kural yok,burada yüzlerce konu var,aşık oldum boşandım diye.

X