Fakir erkeği sadece annesi sever

Yeme bizi diyor bir de. Niye yiyeceksem, sanki yalan borcum var ajsjsjsj
Bizim de bir arkadaş var, öğretmen maaşı az değil ki ben geçiniyorum diyor hemen atladık: yalnız olsak biz de geçiniriz ama çocukları da geçindirmek zorunda olunca yetmiyor

Bizim de bir arkadaş var, öğretmen maaşı az değil ki ben geçiniyorum diyor hemen atladık: yalnız olsak biz de geçiniriz ama çocukları da geçindirmek zorunda olunca yetmiyor
Çocuk hasta olunca o ayın ek dersi iptal. Muayene, tahliller, doktorun yazdığı ilaçlar vs. Ama Ferhans şimdi der ki ne var devlet hastanesine gidin, doktorun yazdığı özel ilaçları da almayın geçinirsiniz.

2 kısı calısıyorz ev kıramız dusuk,ama yıne ay sonu zor gelıyor.Yanı calısmaktan baska carenız yok bu durumda.
Ben aldııgım maasın yarısını krese verıyorum.
Cocuk ıcın calısıyorm gıbı bısey.
Bebek kalmayacak o bebe,buyuyecek ısteklerı de buyuyecek.

Bence annesi de sevmez.
Anneler de para da pulda gözü.
Anneler gününde şunda bunda ne almış ne satmış ne kadar harçlık vermiş ona bakıyor.

Öncelikle Allah yardımcınız olsun bu ekonomide bu devirde tek maaşla geçinmek zor. Ben öğretmen maaşımla bekarken kendimi zar zor geçindiriyordum maaşımın yarısı kiraya gidiyordu. Bebek bezlerinın, bebek mamalarının fiyatlarını gördükçe de Allah çocuk sahiplerinin yardımcıları olsun diyordum.

Benim çevremde zengin adamla evlenen kadınlar da genelde aileden zengindi. Hiç öyle zengin oğlan fakir kız masalına denk gelmedim Bi arkadaş demiş ya kadın çok güzel olacak ya da kadın da zengin olacak diye. Gerçekten durum bından ibaret. Zengin bir adam kalkıp da maddi durumu olmayan biriyle evlenmiyor kolay kolay. Onlar da yine maddiyatı eşit, kendisine ayak uydurabilecek kadınlarla evleniyor benim gözlemim.

Şimdiki sünepe, çulsuz erkeklere nasıl uygulatacaklar sanki ? Herkes evde kalıyor ama maşllah yine de burnundan kıl aldırmıyor.
valla ne okuyo ne de çalışıyor bu kızlar
gayet de yaptırıyorlar...daha doğrusu onlara gerek yok anaları babaları pazarlığı öyle kesiyor. rayiç X liraysa mesela başlıkta görücü gelmeye niyeti olana baştan ona göre bilgi veriliyor. ben analarının kef kef gülüp "heh bunu da 15 bin liraya satarım" (bu dediği kızı, kız da 14 bilemedin 15 yaşında zaten, 15inde veriyorlar oğlan düğünü yapacak kadar çalışana 2-3 sene geçiyor...15 bin de 15 yıl önceki rakam) biliyorum. şimdi son rayici bilmiyorum bu yaz türkiyede değilim. ama vakti olanı kırsal kesimi bi dolaşmaya davet ediyorum...

hatta memleketle de alakasız rizeli bir arkadaşım anlattı daha geçen hafta
yenge hanım üstüne ev istemiş -ki zaten aile apartmanında oturacaklar evlenince kirada filan değil, 150 bin lira da nakit istemiş düğünden önce
daha bir de bu aile evde oturan gelini firmalarında çalışan gösterip SGKsını yapıp maaş yatırıyor her ay -bu ikinci gelin bu da aynısı olacakmış.

ha illa yapmak zorunda mı dersen
benim bir yengem için de anası süt parası istemişti
teyzem o ne bizde öyle adet yok ben veremem öyle bir para dedi
bizde hakketen yok. mehir senedi de yok. başlık da süt parası da pazarlık da yok
vermedi ama kız istiyordu evlenmek nişan bozulmadı. evlendiler. isteyen hadi yüzsüz ama verende de var bir alıklık. veriyorlar.

Son 1 sene içinde iki maaşın bile yetmediği bir döneme girdik ne yazık ki..
Ekstra çocuk ve evin tek maaşa düşmesi doğal olarak eski standartların yaşanmayacağı anlamına da geliyor.
Gönül ister tek maaş, çocuklara ve sosyal aktivitelere fazlasıyla yetsin
Lütfen bunun bir süreç olduğunu unutmayın,maddi zorluklar gelip geçer ama eşinizin maddi durumunu bu şekilde görmeyin.
Şahsen eşim benim arkamdan böyle konuşsa uçurumdan atarım kendimi herhalde

Siz kadinlari ne zannediyorsunuz tam zamanli otomatik makinemi ? Heryerde aynı yorum gecinemeyince kadın suçlu oluyor. Kadin hem ev isi yapsin hem 9 ay hamile bebek tasisin bin zahmet dogursun. Sonra bebek bakımı artı ev işi artı yemek devam etsin. Bunlarin ustune birde eşi memnun etmek var. Bunlarda az geliyor birde kucuk bebegi birakip iş baksın çalissin. Kadinlar basini dik tutucak diye diye iyice supurge ettiniz.

Hayat iniş çıkışlarla dolu malesef. Evlendiğimden bu yana kendimce zirveyi de gördüm, dibinde dibini de gördüm. Çok zor geldi ama insan bir yerden sonra toparlanıyor. Şimdi çok şükür bu günüme diyorum. Bu günler de geçer merak etmeyin. Mesele para meselesi de değil aslında. Cebimizde beş kuruş olmadan sahilde oturduğumuz gülüp eğlendiğimiz günlerde oldu, bir ton paramız varken keyifsiz evde tıkışdığımızda. Mevzu nasıl mutlu olduğunuzda. Hatta mesela en güzel evlilik yıl dönümü kutlamam cebimizdeki son parayla şarap alıp kutladığımızdır. para çok önemli evet ama kalpte hissedilen o bambaşka

Akraba evliliği yapan kesimde mi gördünüz bu adetleri; yabancı gelin ( akraba olmayanları böyle nitelendiriyorlar) alanlarda da aynı miktarda takı vb adetleri geçerli mi ?

Akraba evliliği yapan kesimde mi gördünüz bu adetleri; yabancı gelin ( akraba olmayanları böyle nitelendiriyorlar) alanlarda da aynı miktarda takı vb adetleri geçerli mi ?
her iki durum da mümkün
hatta şöyle bir durum daha var

kırsal kesimdeki erkekle evlenecek kız mesela benim köyümde yok (herkes okuduğu için atanamasa edemese bile beyaz yakalı eş istediği için) -zaten bu adetler bizde yok ama komşu illerde, ilçelerde hatta aynı ilçede başka köylerde var.

neyse mesela benim köyümün de köydeki erkeği, evlenecek olsa köyden kız alabilse normalde başlık vs yok bizde...
ama alamaz ki köyde kız yok
mecbur yani...

İş hayatına döndüğünüz zaman düzelecektir bu durum. Malesef hayat eskiye göre çok daha pahalı artık

Yapmayın. Eskiden annelerimiz hafta da yemeğe mi gidiyordu tatile mi çıkıyordu. O günlere dönülse eminim istemezsin
eskiden insanlar ev, yazlık alabilirdi şu an insanlar kirayı nasıl ödeyeceklerini düşünüyor. Tek fabrika işçisi maaşıyla iki ev alınabilen dönemden 2 memurun ev alamadığı döneme geçtik.

Ne iğrenç şeyler bunlar ya. Başlık parası süt parası. Bunları kabul eden kadında da sıkıntı var bence. İnsan ben mal mıyım da beni satıyorsunuz diye düşünür. Tek suçlu kadın değil tabii ki. Bu düzene ortak olan damat da aileler de suçlu.

Şimdiki sünepe, çulsuz erkeklere nasıl uygulatacaklar sanki ? Herkes evde kalıyor ama maşllah yine de burnundan kıl aldırmıyor.
Sünepe çulsuz erkekler? Bu nasıl bir zihniyet nasıl bir karşı cins düşmanlığı ya. İnsanlar ana babalarından miras kalmadığı ve bu dönemde hak yemeden zengin olmanın çok zor olması nedeniyle neden aşağılanıyor?

Çok üzüldüm. işte ülkenin geldiği hal. sebep olanlar refah içinde...

Çünkü yeterince plan yapma ve çözüm bulma yetenekleri gelişmemiş.boşvermişler, tembeller.bu yüzden aşağılanıyor.ben sağlam, garanti bir meslek ve işten bahsediyorum bu arada.zengin olmaktan değil.yanlış anladın galiba ?

Yanlış anlaşılmak istemem ama 8 yıllık bir evlilik, ve ilk 6 yılı çocuksuz bir şekilde karı - koca çalışmış insanların kenarda iyi kötü bir birikimi olmalı.
Hayatın ne getireceği hiç belli olmuyor. O yüzden aslında herkes imkanı dahilinde kenara üç beş bir şey atmalı.

Telefon faturası ödeyemeyecek kadar bir maddi sıkıntı içine düşmek için ya aşırı plansız olmak ya da çok talihsiz olaylar yaşamak lazım.
Umarım feraha erersiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…