Fakir erkeği sadece annesi sever

sizin anneniz anne olmaması gereken bir kadınmış
kendi anneniz üzerinden %100 gibi genellemeler yapanız hiç sağlıklı değil....

benim annem ev hanımıydı kalabalık aileleri olan bir sülaleden geliyorum kendi evimizde de her zaman en az 4-5 çocuk oldu
iyi okullarda okuduğum için arkadaşlarımın anneleri genelde çalışan kadnlardı
annesininin ev hanımı-çalışan kadın olmasından bağımsız olarak mutlu çocuk da vardı mutsuz çocuk da

ama aynı sizin gibi hiç anne olmaması gerekirken muhafakazar kesimden olması hasebiyle anne olmuş bir doktor hanımın kızı vardı yakın arkadaşım
kızı tesettüre filan sokmuşlardı
nefret ederdi annesinden...evde 1 kere sıcak yemek olmadan büyümüş.

ne oldu sonunda kaçtı ülkeden kurtuldu, annesinin sokmaya çalıtığın kalıpla hiç alakasız bir insan oldu, şimdi gayet de mutlu...ona ve onun gibi çocuklara sorsak evet annelerin çalışmaması lazım..örneklemi nasıl seçtiğinize bağlı bu.
Ben 5 yasına kadar en azından cocugun anne ile büyümesi terbiyesini ahlakını ve özbenliğini anneden alması gerektiğine inanıyorum. Zaten yapılan bilimsel arastırmalar sizin dediğinizi değil benim düsüncemi savunuyor ama ben bunu baz almam 100 cocuga soralım 100 cevap alalım sizin dediğinizi hic bi cocuk söylemez . Birde annem sabah 6 da ise gidiuor ben 9 da okula gidiuorum diye sacımı öremedi diye beslenme programıma uyamadı diye anne olmaması gerektiği kanaatine nasıl vardınız bilmiyorum anca laf olsun torba dolsun iste ben karsımdakini manipüle edecek seyler söylim kızdırayım sonrada üste cıkarım… ama yok ben size istediğinizi vermeyeceğim…zaten günaydın demiuorsan aksam yemeğini sabah kahvaltısını beraber yapmıyor gününün nasıl gectiğini konusamadıgın cocugu insanun yapmaması gerekir :) cünkü doğuranı sen yetistirebi baskaları oluyor.. he bu arada 4 yasında annem ise gitsin mutlu olurum diyen tek bi cocuk görürsen tekrar yaz, ama görmediğin sürece rica edeceğim üstüne tez yazdığım konuyu bana anlatma olur mu? ( bu arada dipnot araştırmalara göre calısan anne cocukları öz bakım becerileri yönünden evde olan annelerin cocuklarına göre daha iyi olduğuda gercek fakat mutlu olan cocuk annesi ile büyüyen cocuktur ben uydurmuyorum bunu arastırmalar … sen özbakım becerisi yüksek cocuk yetistirmek istersin, ben ise mutlu cocuk yetiştirmeyi seçiyorum zira etraf becerikli ama anneyle az anı bitirmis cocuklarla dolu)

Son düzenleme:
Kurumsal yerlerde de çalıştım,şu anda da 3500 kişilik bir fabrikanın 170kişilik açık ofisinde bölüm sorumlusuyum. Esas kurumsal yerler izinler konusunda sorun çıkarmaz. Merdivenaltı yerler sorun eder anne baba izinlerine. Ben 3,5 sene çalışmadım, annem ben doğduğumda hep çalıştı hiç birimiz mutsuz olmadık bundan dolayı. Mutsuzluk varsa sizin kendinizle alakalıdır her zaman. Çalışan annemle gurur duyuyorum,iyi ki istifa edip de geleceğini tehlikeye atmamış.
Zaten anne olsun baba olsun ikisi de eşit imkanlardadır. Börek sarılacaksa baba da sarar,gece uyumazsınız yine yaparsınız. Ben gece 2de yatıp sabah 5te kalkıyorum. Eşim de günde 16saat çalışıyor çünkü çocuğumuzun geleceğini garanti altına alıyoruz. Beslenme listesine de,etkinliklere de hiç uymadığımız olmadı. Becerikliyiz çünkü. Yapamayan varsa kendi sorunu. Çalıştığı için değil. Siz öyle zannediyorsunuz.

Sizin ilk mesajınızla benim size olan cevabım arasında tam olarak 150 senelik bir fark var,o yüzden en kaba bu şekilde konuşabiliyorum. Delikanlılık vs,kısımlarına hiç cevap vermeyeyim o sebeple. 😊
ben size katılıyorum keşke annemin bir mesleği olsaydı da çalışsaydı..Aa çalışan anne diye dalga geçilmiş onu hiç anlamadım,biz çalışan annesi olan çocuklara imrenerek bakardık ha benim annemde çalıştı ama günü birlik tarlalarda kurumsal değildi yani emeklilik falan yok

ben size katılıyorum keşke annemin bir mesleği olsaydı da çalışsaydı..Aa çalışan anne diye dalga geçilmiş onu hiç anlamadım,biz çalışan annesi olan çocuklara imrenerek bakardık ha benim annemde çalıştı ama günü birlik tarlalarda kurumsal değildi yani emeklilik falan yok
Ah kıyamam, anneniz nasıl uğraştı kimbilir,keşke bir güvencesi olsaydı, emeklerinin karşılığını alsaydı.
Valla ben de anlamadım,nasıl değişik düşünceler var. Elbette farklı fikirlere saygım sonsuz ama tuhaf geldi bana. 84 doğumluyum,benim bile ev hanımı tanıdığım yok,tüm arkadaşlarım ,komşularım,annem hepsi çalışan kesimdi. Hepsi de gurur duyardı,akşam olup da annelerimiz babalarımız sokağın başında belirdiğinde gururla birbirimize gösterirdik. Allah başımızdan eksik etmesin,çok da mutlu çocukluklar yaşattılar bizlere.

Yani şöyle bir başlık yazacağım aklıma gelmezdi 😂

Neredeyse 8 yıllık evliyiz. Ben bebeğim olana kadar hep çalıştım. Şu an 1 yaşında

Düğünü zaten ikimiz yaptık. Ailesinin durumu olmadığı için yardim etmediler. Ben de aileme yardim ettirmedim o yüzden.

Ben çalışırken yine haftada bir de olsa dışarda yemeğimizi yerdik, lüks olmasa da. Ben istediklerimi alabilirdim iyi kötü.

Bebek oldu iyice borç harç oldu.

Hattım faturalı değil, aylık paket yap(am)ıyorum Paketim biter, bitti demem, idare ederim, o da yapmaz. Dışarda yemek zaten kırk yılda bir ki benim en sevdiğim aktiviteydi. Avm'ye ya da gezmeye gitsek eve çoğu zaman aç dönerim. Dışardan döner istesek (o bile lüks) ki o da alındığında "oha şu kadar olmuş fiyatı" diye söyler. Ev sahibiyle davalığız. Eski püskü bir ev ama para olmadığı için çıkamadık ve dava stresini yaşıyorum. Hesabımda şu an kuruş para yok. Tatil desen balayı dışında iki kere gittik, o da otel tatili filan değil.

Bebeği sorarsanız onun her şeyini en iyi şekilde karşılamaya çalışıyoruz.

Yani adam cimri değil ama maalesef fakir bir aileden geliyor ve biz de şu an o kategorideyiz neredeyse. İster beğenmeyin, ister yargılayın, ister linç edin. Buraya döktüm içimi. Diyeceksiniz ki "e bilmiyor muydun?" Biliyordum arkadaşlar. Durumu olmadığını biliyordum ama el ele verip yaparız bir şeyler dedim. Bunun için 6 sene çocuk yapmadım. Şu anda da durum bu. Gerçekten "aşk mı mantık mı" deseler artık cevabım mantık olur. Arkadaşlarıma bakıyorum, durumu iyi olanla evlenenler gerçekten yaşıyor.

Tamam kadın da kazansın kadın da katkıda bulunsun ama çocuk doğurunca bizim gelir nanay. Buna göre evlenin kızlar
Babam anne babasını tanımamış görmemiş ölmusler. Orda burda akraba evinde sığıntı gibi yaşamış. Askerden sonrada annemle evlendirmisler hiç bir şeyi yokmuş. Sonra gel zaman git zaman bir şeyler yapmaya başlamış ama tam 3 kez iflas etmiş babam. Annem babami hep yüreklendirdi hiç kem kum etmemiş. Aylarca sadece makarna yemişler. Sonradan babamın işleri düzeldi. Tabi bu süreç 10-15 yıl almış. Biz kucuktuk hatırlamıyorum ama o makarnayı hala o kadar güzel yapan yok bence. Her gün yiyiyorduk ama her gün tadı farklı geliyordu. ( Abim hala makarna delisi :) ) babam bulunduğumuz şehrin gözde tüccarı oldu farklı alanlarda zenginleşti. Annemle sıfırdan ev aldılar eski evden çay kaşığı bir yana bir parça elbise bile almadan yeni eşya dizdiler. Babam soranlara yeni evlendik diyordu. Kötü günde yanında olunca , bir işin ucundan yetisince gönlün de zengin olunca bir şekilde düzeliyor.

Ben 5 yasına kadar en azından cocugun anne ile büyümesi terbiyesini ahlakını ve özbenliğini anneden alması gerektiğine inanıyorum. Zaten yapılan bilimsel arastırmalar sizin dediğinizi değil benim düsüncemi savunuyor ama ben bunu baz almam 100 cocuga soralım 100 cevap alalım sizin dediğinizi hic bi cocuk söylemez . Birde annem sabah 6 da ise gidiuor ben 9 da okula gidiuorum diye sacımı öremedi diye beslenme programıma uyamadı diye anne olmaması gerektiği kanaatine nasıl vardınız bilmiyorum anca laf olsun torba dolsun iste ben karsımdakini manipüle edecek seyler söylim kızdırayım sonrada üste cıkarım… ama yok ben size istediğinizi vermeyeceğim…zaten günaydın demiuorsan aksam yemeğini sabah kahvaltısını beraber yapmıyor gününün nasıl gectiğini konusamadıgın cocugu insanun yapmaması gerekir :) cünkü doğuranı sen yetistirebi baskaları oluyor.. he bu arada 4 yasında annem ise gitsin mutlu olurum diyen tek bi cocuk görürsen tekrar yaz, ama görmediğin sürece rica edeceğim üstüne tez yazdığım konuyu bana anlatma olur mu? ( bu arada dipnot araştırmalara göre calısan anne cocukları öz bakım becerileri yönünden evde olan annelerin cocuklarına göre daha iyi olduğuda gercek fakat mutlu olan cocuk annesi ile büyüyen cocuktur ben uydurmuyorum bunu arastırmalar … sen özbakım becerisi yüksek cocuk yetistirmek istersin, ben ise mutlu cocuk yetiştirmeyi seçiyorum zira etraf becerikli ama anneyle az anı bitirmis cocuklarla dolu)
Zahmet olmazsa şu araştırmaları atabilir misiniz? Ben bulamadım bu tarz net veriler.

Ben 20 yıllık kariyerimi çöpe attım, yarım günlük iş buldum çocuklarımı kendim büyütebilmek için. 6 yıldır bu şekilde çalışıyorum. Onlar okuldayken çalışıp, okul bitiminde evde oluyorum.
Maddi anlamda çok sıkıntılar yaşadık bu süreçte ama tek bir gün pişman olmadım açıkçası. Bir çocuğun paradan, güzel elbiselerden, güzel bir odadan daha çok anneye ihtiyacı vardır.
Tabi ki bu ilgili anneler için geçerli. Ev hanımı olup çocuğuyla oyun oynamayan, anlamayan, dinlemeyen bir çok anne tanıyorum.

Ama şu bir gerçek ki, bir çocuk için ilgili bir anneden daha kıymetli, daha mutluluk verici hiçbir şey yok.

Ben 20 yıllık kariyerimi çöpe attım, yarım günlük iş buldum çocuklarımı kendim büyütebilmek için. 6 yıldır bu şekilde çalışıyorum. Onlar okuldayken çalışıp, okul bitiminde evde oluyorum.
Maddi anlamda çok sıkıntılar yaşadık bu süreçte ama tek bir gün pişman olmadım açıkçası. Bir çocuğun paradan, güzel elbiselerden, güzel bir odadan daha çok anneye ihtiyacı vardır.
Tabi ki bu ilgili anneler için geçerli. Ev hanımı olup çocuğuyla oyun oynamayan, anlamayan, dinlemeyen bir çok anne tanıyorum.

Ama şu bir gerçek ki, bir çocuk için ilgili bir anneden daha kıymetli, daha mutluluk verici hiçbir şey yok.
İste söylemeye calıstıgım seyi öyle güzel özetlediniz ki, olay bu. Sanki ben cocukken annemi cok özleyip üzüldügüm eksiklik cektiğim icin ebeveynlerim kötüymüş gibi konusulmus. Halbuki kendileri de cocuklarını bırakmıs olmaktan vicdan azabı cektiği icin saldırgan bir tutum icindeler ve ben onların psikolojilerini de anlıyorum.. siz ne güzel mutlu bi cocuk yetistirmis, cocugunuzun anı defterine dolu dolu anılar koymussunuz. Hafta ici aksamları 3 saat gördükleri cocuklarının mutlu olduklarını sanıyorlar. Cocukluk insan hayatında sadece 1 kez ve cok kısa dönemini içeriyor. Doyasıya yasasın ben sizin ve cocugunuz adına öyle mutlu oldum ki🙏🎀💙 harika bi annesiniz

Zahmet olmazsa şu araştırmaları atabilir misiniz? Ben bulamadım bu tarz net veriler.
1920 den beri konu ile alakalı onlarca arastırma yazıldı cizildi siz bulamadınız demek anlıyorum hanımefendi. Prof. Dr norma razonu okuyun, doc.dr. Sefa saygılı, pedagog ali cankırılı suan aklıma gelen ilk isimler… size iyi okumalar

1920 den beri konu ile alakalı onlarca arastırma yazıldı cizildi siz bulamadınız demek anlıyorum hanımefendi. Prof. Dr norma razonu okuyun, doc.dr. Sefa saygılı, pedagog ali cankırılı suan aklıma gelen ilk isimler… size iyi okumalar
Demek pedagog diye bir şey var öyle mi? Bilgilerinizin sağlamlığından hiç şüphem kalmadı hanımefendi.

İste söylemeye calıstıgım seyi öyle güzel özetlediniz ki, olay bu. Sanki ben cocukken annemi cok özleyip üzüldügüm eksiklik cektiğim icin ebeveynlerim kötüymüş gibi konusulmus. Halbuki kendileri de cocuklarını bırakmıs olmaktan vicdan azabı cektiği icin saldırgan bir tutum icindeler ve ben onların psikolojilerini de anlıyorum.. siz ne güzel mutlu bi cocuk yetistirmis, cocugunuzun anı defterine dolu dolu anılar koymussunuz. Hafta ici aksamları 3 saat gördükleri cocuklarının mutlu olduklarını sanıyorlar. Cocukluk insan hayatında sadece 1 kez ve cok kısa dönemini içeriyor. Doyasıya yasasın ben sizin ve cocugunuz adına öyle mutlu oldum ki🙏🎀💙 harika bi annesiniz
Valla ben "Şimdi eve gitsem kafam şişecek" deyip özellikle mesaiye kalan anne de gördüm, yılda bir kez tatil hakkım var, çocuklarla dinlenemem deyip çocuğunu yaşlıların yanına bırakıp 5 yıldızlı otelde tatil yapan da.

Elbette melek gibi, iş çıkışı evladına koşan birçok anne mevcut. Asla herkes için konuşmuyorum. Hayat şartları malûm birçok anne çalışmak zorunda. Ama işin içine çocuk girince herşey çocuğun konforuna göre ayarlanmak zorunda. Bu kadar net.
Ben kesinlikle her kadının anne olmaması gerektiğini düşünenlerdenim.

Siz de üzülmeyin, çocuğu ihmal etmeden de para kazanılır. Belki daha az kazanılır ama huzurla da yenir o para.

X