Fakir erkeği sadece annesi sever

hayır öyle yorumlamıyorum
ve aile aç da olsa takı yapar bu ailelerde,
işte burada anlatılamayan konu bu memur aileler bunu anlamıyor siz de memursunuz kesin....
bunu daha önce de yazmıştım
tarlaya çapaya gidip, gündelik ırgatlığa gidip, bankadan kredi çekip (mesela çiftçi kredileri uygun oluyor) ya da evli memur 1 tane abi abla varsa ondan alıp takı yapan o kadar çok ki benim etrafımda...ama takısız evlenen yok. yok.

yine 11 kardeş babamlarda tek memur babam 11 kardeş annemlerde tek memur karısı annem benim etrafımda ailesi memur olan çok az kişi var (babamın iş arkadaş çevresi hariç, zaten memur aile, bir de 1-2 çocukluysa ev alıp evlendiriyordu eskiden dediğim de onlar).

aileler memur değil de çocukların bir kısmı memur. işte ailesi memur olanın hele karı-koca memur bir aileden gelenin beklentisi farklı zaten...

neyse misal memur olanlar da illa üst düzey değil diğer yandan, giriş maaşlı memur ya da asgari ücretin bir tık üstü maaşla işe girmiş özel sektör çalışanı. evi olmayan yok mesela onu diyorum, çok nadiren kafası bambaşka insanlar hariç...

5 sene öncesine bir şey demiyorum (çünkü bir kere nesil değişti, + bu bahsettiğim yukarıdaki aile tipinin çocukları zaten artık en kötü 35-40 yaşında alan aldı satan sattı yani, yeni nesil ise daha bi farklı, sonra fiyatlar faizler hepsi değişti) ama dediğim gibi 8-10 sene öncesine kadar asgari ücretle de aldı tüm bildiklerim. sadece önceliği ev almak değil de daha başka şeyler olanlar almadı.

Yani ben anlatayım ama siz yine nispet gibi algılayacaksınız!
Benim eşimin ailesinden gelen takı 200 euro ve 20 gram bilezik.
Benim kendi ailemden gelen takıların toplamı ise 70 gram bilezik.
Toplanan paralar ile düğün salonu parası ödendi. Takılan 200 euro ile TV nin parası ödendi.
Bizim elimizde toplamda 90 gram bilezik vardı. Takılarımızın üzerine her ay bir maaş (1.600-TL) olacak şekilde altın aldık.
(Genellikle ziynet altın aldık ve o tarihlerde ziynet 750 - 800 TL bandıydaydı) Kalan maaşımız ile de kira ve diğer ihtiyaçlarımızı karşıladık. 2016 senesinde evlendim. Ev kiramız 1.000-TL idi.
Bundan 5 sene kadar önce ev taksitimiz 3.000-TL idi. O zaman verdiğimiz kiranın 3 katı gibiydi ev taksitimiz.
O zamanlarda alım gücümüz yine kötüydü ama şu zamankinden çok daha iyiydi.
Ben konu sahibi ile neredeyse aynı zamanda evlendiğim için alınabilir ya birikim yapılabilir olduğunu söylemeye çalışıyorum. Hattının dakikalı olup aylarca içine dakika yüklemesinin yapılamamasına bir mana veremiyorum. ( Elde edilen gelir sağlık gibi önemli başka bir yere harcanmadıysa)
Şuan 2 kişi çalışıyor olmamıza rağmen bir daire almaya gücümüz yok maalesef.

Benim de var 40 yıllık evli dayımların , amcamların ev alamayanları.
Yukarıda bir üye yazmış katılıyorum kesinlikle.
Önceliği ev almak olmayanlar alamadı diye.

Takı da kalmadı ki şimdi.hesaba katmak mantıklı değil.

Kesinlikle doğru ozetledin .. şu ülkede fakir erkek hele de kadir kıymet bilmez nankör bir adamsa hic çekilmez.. Ben eşimi defalarca kendi içimde sorguladım bu aileye neden geldim diye şu an diyorum ki en azından geçim derdimiz yok valla en son ona tutunuyorsun..

+++++++++++
Asgari ucretli olmayanlar bile, her ay kenara 5.000 TL koysa bile yilda 60.000 TL, 6 yilda 360.000 TL yapiyor ona da hicbir sey gelmiyor zaten. Ucretli calisanlarin milyonluk evlere guc yetirmeleri mumkun degil.

Son düzenleme:
bizim oranın standart takısı 100 gramdır
şimdi 100 gram takan olsa da o peşinata yetmez ki maalesef
tren kaçtı.
Bence de takı geliri hesaba katılacak oranlarda bile değil artık.herkes kendi göbeğini kendi kesecek.çok bireysel bir toplumuz artık.ana, babalar bile evlilik arefesinden dönen çocuğuna ne oldu ne bitti diye sormuyor bile.kabullenmekten başka şans yok.

Hayata ve herşeye gıcığım .mutluyken az biraz normale dönüyor, sonra kaldığım yerden aynen devam
Yavrum balım bak bu kadar kıskançlık cildine zararlı. Erken kırışırsın
Kalbine de zararlı 40 yaşına gelmeden hık diye gidersin

Ne yazık ki dibine kadar haklısın. Eşimin ailesi düğünümüzü yaptı evimizi verdi üstüne hala her fırsatta destek olurlar, başka türlüsünü yaşasak bol bol eşimle birbirimize sarardık heralde

O zamanlar kimsenin bir kaç ayakkabısı bir kaç montu tıka basa dolu gardolapları yoktu
Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz?
Alım gücü daha iyiydi diyorum. Yaşam standardı daha yüksekti diyorum. İnsanlar 2 parça gıda alıp dünyanın parasını ödemiyorlardi.
Sorunuza da cevap vereyim madem..evet bu kadar giyim yoktu. Nicelik değil nitelik çok önemliydi. Birkaç tane giysi vardı kaliteli giysi vardı. Yüzde yüz yün kazak alınırdı 1, 2 tane senelerce giyilirdi. Çoğu markanın ürünü içeriği kaliteli idi. Şimdi ne var 50 kazağımız var hepsi dandik. Hepsi polyester. İçeriği plastik. Plastik iplikten yapılan terleten kazaklar. Bu mu alım gücü? Gerçek yün kazak kışın 1.000 tl idi. O da en ucuzu. Kim alabilir 5 10 tane gerçek yün kazağı? Yaz ayı geliyor. Mağazalara gittiniz mi bilmiyorum. %100 pamuk tshirt fiyatları uygun sanılan mağazalarda bile 200 Tlden başlıyor. Bu mu alım gücü? Asgari ücretli bir aile kaç tane alabilir? En fazla 2 tane. O da en fazla.. Geçen gün avmye gittim. Gerçekten deri güzel kaliteli ayakkabılar 2.000 tlden başlıyor. Plastik ayakkabı desen t..ile başlayan sitede 400 tlye de var. Bu mu özenilen şey? Kalitesiz mallara kaldık. Eskiden 1, 2 tane kaliteli alınırdı. Simdi alıyoruz hepsi kalitesiz. Kaliteli giysiler çok pahalı. Kaliteli giyinmek isteyen 1,2 tane alabiliyor hemde çok pahalı fiyata. Şu anki pahalılığı siz normal bulabilirsiniz ama ben 40 yaşına yakın olduğum için normal bulamıyorum. Bu zamanda her kalemde alım gücümüzün nasıl sert bir şekilde düştüğünü görebiliyorum çünkü.

Son düzenleme:
Yani Lupetta, aileden kalan evi malı neyi yoksa ücretli çalışanların çoğu fakir klasmanına düşüyor artık. Ekonomi bir acaip ne kadar çalışırsan çalış 2 yakan bir araya gelmiyor Paranın hiçbir değeri yok inanın , dışarı bir çıkıyorsun bakıyorsun 500TL 1000TL uçmuş gitmiş. O yüzden bence adama çok da yüklenme elinden bu kadarı geliyor. Zengin değilse de değil, boşver siz birbirinizi sevingeçinmeye gönlünüz olsun bence yeterli.

O günleri bilmesek bolluk ve refah içinde diye anlatacaksınız. Evlenirken Bir öğretmen maaşıyla sadece yatak almıştık.

Ayy gerçekten anlamadım öyleyse kusura bakmayın ❤
işe ne zaman döneceksiniz
inşallah kendi anneniz veya kv bakarlar güzel bir şekilde

iki doğumumda da sıkıştık bizde.. çünkü tek maaşa düşmüştük
herkeste oluyor neredeyse üzülmeyin
biran önce işe dönmeye bakın

Allah bebeğinizi sağlık ve sıhhatle büyütmeyi nasip etsin

O günleri bilmesek bolluk ve refah içinde diye anlatacaksınız. Evlenirken Bir öğretmen maaşıyla sadece yatak almıştık.
Bolluk refah zamanı diye anlatmıyorum. Türkiye hiçbir zaman çok refah bir ülke olmadı ve asla da olamayacak.
Alım gücü çok daha iyiydi diye anlatıyorum. Şimdi de anca bir yatak bir de çekyat alırsınız.(çok iyi kalite olmayanlardan) Şu an çok fazla seri üretim olmasına rağmen fiyatlar 50 yıl önceki gibi pahalı. Ülkede inanilmaz bir enflasyon var çünkü. Gönül isterdi ki alım gücümüz tüm ülkece artsin ama artmayacak. Neyse iyi forumlar.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…