Evlilikte Yaş Farkı

civilim16

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2022
3
17
50
GÜNCELLEME: Merhabalar konuyla ilgili güncelleme paylaşmak istedim. Aileler tanıştı. Biraz gümbürtü kopsa da, nışanlım :))) herkesi ikna etti ve aile arasında sade bir törenle nışanlandık. Çok mutluyum. Yorumlarını esirgemeyen herkese tek tek teşekkür ederim.

Herkese merhaba, ben 47 yaşında daha önce hiç evlenmemiş bir bayanım. Şimdi sorunum şu yaklaşık 10 ay önce hayatıma 32 yaşında birini aldım. Kendisi şuan 33 yaşında. İkimiz aynı kurumda memuruz. İlişkimiz bundan 10 ay önce başladı kendisi gelip bana karşı duygularını söyledi. başta olmaz desem de sonradan şans vermeyi seçtim. Hatta o zamanlar buraya da bir konu açmıştım. Ancak ne üyelik şifremi hatırlıyorum ne de kullanıcı adımı o nedenle o üyeliğime ulaşamadım. neyse konuya devam edecek olursam. Bu şahıs 20 yaşındayken bizim kuruma girmişti. Lise kpss ile o zamanlar öğrenci idi okuyordu sonra okulunu bitirince kurum içindeki sınavı kazanıp bilgisayar mühendisliği kadrosuna yerleşmişti. Bende veri hazırlamacıyım. yani ikimizde memuruz.

10 aydır birlikteyiz ve gerçekten çok mutluyuz. Karakteri çok düzgün biri azimli çalışkan dürüst biri. Hem duygusal olarak hemde düşünce yapısı olarak çok iyi anlaşıyoruz. Sorun şurada başlıyor. Bu adam biz ilk görüştüğümüzden bu yana niyetim ciddi diyordu ve geçenlerde beni artık yeterince tanıdığını ve ciddi adımlar atmak istediğini söyledi. Ancak ben bu işin sonunu pek iyi göremiyorum bu kadar yaş farkı ve en önemlisi aileler büyük tepki gösterir diye tahmin ediyorum. Sizce bu işin sonu nasıl olur? Kafam çok karışık. Ailelere nasıl söylemeliyiz? Özellikle kendi ailemin bu konuda büyük sıkıntı çıkaracağını çok iyi biliyorum. bu iş daha da ciddiye binmeden ayrılalım diyeceğim ama hem kendim çok üzüleceğim hemde onu çok üzerim. Çünkü evlilikle, benimle ilgili çok güzel ve masum hayalleri var yarı yolda bırakmak istemiyorum. Bana bir akıl verin kızlar. Ne yapmalıyım.

Son düzenleme:
Herkesin kendi hayatı, tercihleri ancak konu açtığınıza göre fikrimi belirtmemde bir sakınca olmayacak.
Ben ne kadın ne de erkeğin kendisinden 14 yaş büyük-küçük biri ile olmasını pek doğru bulmuyorum.
Ama keşke simdi değilde başlarda uzak dursaydınız, iş bu kadar ilerleyince sormak da ne bileyim

Cok fazla yas farki mevcut bence. 15 yil az 1 surec sayilmaz. Bugunden 10 sene sonra anlasabilme ihtimaliniz bence zayif. Ustelik genc erkeklerin libidosu yuksek oldugundan ona uyum saglayabilecek misiniz? Onemli noktalar var bence.
Turkiye'de hanimlarin menapoza girme yasi ortalama 50-55 oldugu icin bu anlamda da bence uyum konusunda ciddi problemleriniz olabilir. Ayrica ailesi var ise eminim sorun cikartacaklardir.

47 yaşında, ekonomik özgürlüğü olan biri ailesinden izin almamalı. Ancak karar bildirmeli.

Bu kadar korkmayin, bu sizin hayatınız.

Bugüne dek evlenmemişsiniz.

Şimdi Onlarin istegi ile reddetseniz ne olacak?

Tam sizin denginiz biri yine gelmeyecek.

Yaş olarak denk bulsanız diger ozellikler istediginiz gibi olacak mi?

Siz onaylıyorsanız kimseye laf bırakmayın.

Gerekirse habersiz nikah kıyarsınız.

19 yaşında toy degilsiniz.

Yaş farki evet fazla ama bilmiyorum ki yaş farkına rağmen çok mutlu olan çiftler de var. Aileler her şeye konuşabilir yorum yapabilir ama artık aile tepkisiyle sinecek yaşta değilsiniz ikinizde. Siz ilişkinizi gözden geçirin. Gerçekten mutlu, uyumlu musunuz? Gerçekten anlaşabiliyor musunuz, enerjiniz uyuyor mu? Erkekler evlilik lafını çok kolay dile getirip senaryo çizebilirler çok ciddiye almamak lazım. Siz kendi hayalinize, gerçekten ne istediğinize odaklanın.

herkesin özgür iradesi, karşınızdakinin samimiyeti ve sevgisinden eminseniz son karar size aittir.
peki önemli mevzuları konuştunuz mu ?
misal 3-4 sene sonra çocuk sahibi olmak istese sizin için imkansıza yakın bir şey olacak bu, bu konudaki ortak kararınız ne ? yada kararınız var mı?
adam 45 olduğunda siz 60 olacaksınız, görüntü hakkında bir şey demeyeceğim fakat cinsel anlamda ayak uydurabilecek misiniz ?
bazı kadınlar o yaşlarda da çok aktif olabiliyor ama siz kendinizde bu gücü görüyor musunuz ?

Merhabalar
Ailenizden izin alacak bir yaşta değilsiniz. Evet yas farkı çok fazla, kuşak farkı var aranızda ancak bu anlaşmanıza engel olmamışsa kimseye bir şey demek düşmez. Kaldı ki, şu an yaştan dolayı ayrılmanız karşı tarafa büyük haksızlık. En başında da aranızdaki fark bu şekildeydi sonuçta, baştan kabul edip göze almışsınız zaten.
Aileler garip karşılayabilir, sorun çıkarabilir, laf söz olabilir ama siz iki kişilik ailenizi kurup kapınızı kapatttığınızda herkes o evin dışında kalacak. İkiniz mutluysanız neden olmasın ki? Bakın Pınar Altuğ yıllardır linç ediliyor hem yaş farkı hem de görüntü olarak eşinden çok büyük durduğu için ama buna rağmen yıllardır çok mutlu bir evliliği var, kimseyi de ciddiye alıp üzüldüğünü sanmıyorum. Kimi zaman lafa lafla karşılık veriyor kimi zaman dalgaya vuruyor ama her zaman gururla "eşim, aşkım, çocuğumun babası" diye paylaşıyor eşini. Siz de psikolojik olarak her şeye hazırlıklı olun, dış dünyaya kulaklarınızı tıkayın. Sevgiliniz de aynı şekilde. Ama hemen evlenmeyin yani bir süre daha sevgili veya nişanlı kalarak hem birbirinizi aile olma düşüncesiyle iyice ölçüp tartın hem ailelerinizi daha detaylı tanıyın derim.
Bir de çocuk sahibi olma konusunda detayli düşünüp ona göre hareket etmek gerekiyor yaşınızdan ötürü. Sevgilinizin bu konudaki beklentilerini iyi anlamalısınız. Son olarak da evet kimse bir başkası için dış görünüsünü değiştirmek zorunda değil ancak hem sağlık için hem de bundan 10 15 sene sonra fiziksel olarak çökmemek ve yaş farkını belirgin hale getirmemek adına şimdiden spora ve sağlıklı beslenmeye özen göstermenizi tavsiye edebilirim.

Ya bizim iş yerinde de vardı böyle bir çift. Sonucunda ne oldu biliyor musunuz? Adam yeni gelen memur kızlardan kendinden 10 yaş küçük bir kızı seçti altı ayda evlendi. Kırklarındaki diğer abla çok zor günler yaşadı halen daha yaşıyor. Bir de kamu kurumu insan rezil olduğuyla kalıyor valla. Duyuluyor falan çok kötü oluyor.

Umarım aynı şeyler başınıza gelmez ama bilin yani bu riskleri.

Yeri geliyo yaşıtınız insanla bile aynı görüşte fikirde hayat tarzında olamıyosunuz. Önemli olan ne istediğinizi bilmeniz her ikinizinde artıları eksileri ortaya koyup ona göre bi yol haritası çizebilirsiniz. Evlilikte en önemli konu cinsellik ve çocuk sahibi olma en çok enine boyuna düşünmeniz gereken konu bu. Yarın öbür gün eşiniz çocuk istediğinde yaşınız biyolojiniz buna müsade etmediğinde birlikte yola devam edebilecek sevgiye sahipseniz anlaşabiliyorsanız yaşın çokta önemi yok. Peygamber efendimizin ilk hanımıda kendisinden yaşça büyük ve zengin bi hanım idi. Umarım hakkınızda hayırlısı olur

Bana bu kadar büyük farklar çok sıkıntı yaşatır gibi geliyor. Kuzenim 35 yaşındayken 60yaşında biriyle evlendi, çok seviyorumlar la, kimseyi dinlemeye rek...Sonuç gördüğüm çok mutsuz, çokta uzun sürmeyecek gibi o evlilik..Evet sizin ki bu kadar değil belki 15 yaş daha az görünüyor ama yine de bu evlilik sizi mutlu eder mi bilemedim, her yönüyle düşünmek lazım

Ay hangi taraf erkekti? Hala evliler mi?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…