EVLİLİKTE PARA MEVZUSU

Konu sahibi anandan babandan harçlık alacaksan neden evlendin?

Seni anana babana muhtaç edecek birinin nasıl cinsel ihtiyaçlarını karşılıyorsun?

Bıçak kemiğe dayanmış ne demek hamile kadının çikolata bile alamaması.

Cinnet geçirmen gerekiyor anca öyle anlar bu cimri.

Babandan harçlık alacaksan evli kalma. Boşuna millete karılık etme.

Zaten şu an hamilesiniz. Bebek doğdu büyüdü desek, normalde çalışıyor olsanız bile 2 yıl yine çalışmayacaktınız. Kadının çalışması güzel evet ama ortada bir evlilik varsa erkek de kadının isteklerini almak zorunda. Kadın temizlik yapsın yemek yapsın hamile kalsın evi çekip çevirsin, eşi de hiçbir şey vermesin mi? Eşinizden inatla isteyin. Markete gidince kafanıza göre doldurun sepeti. Siz karı kocasınız. Tabi ki ihtiyaçlarınızı alacak, ekstradan para verecek. Arsız olun biraz.

Apla zaten cimri olunca çapkınlık istese de yapamıyor. Başka bir kadına para harcamaya ödü korkuyor.

Karısını sevdiği için aldatmaması ayrı cimri olduğu için para gitmesin diye aldatmaması ayrı.

Tek sorun dediğin cimrilik çok büyük bi sorun.

Ama bırakmaman iyi olmuş cimri adamı güzeliyecek kadar yokluktasın :)
Bence tam tersi
Adamin parasini yemeyince parasini harcayacak birini buluyor
Benim bi arkadasim kocasinin kartlarini patlatiyordu adami borcsuz harcsiz birakmayacaksin yoksa azitir diyordu nasil da kiymet goruyordu sok oluyordum valla adam ek ise gidiyordu yetisebilmek icin 🤤

Benim eşimde böyleydi. Çok yıprandım bu yüzden sizi çok iyi anlıyorum. Çalışmaya başladıktan sonra rahatladım ben. İnsanın en yakınına bile muhtaç olmaktan cekinmesi çok acı. Zor durumdayken tanıyoruz etrafımızdaki insanlari. Ben sözde en yakınlarım dediğim insanlari en zor ve en savunmasız zamanlarımda tanidim. Beni uzdugu kadar guclendirdide bu durum aslinda (maddi manevi). Kimseye eyvallahim yok artık. Çalışıp didinip hem çocuklarıma hem kendime harciyorum hemde birikim yapıyorum. Şu an eşimden daha fazla kazaniyorum biliyor musunuz. Bana harçlık verirken 10 defa düşünen adam şimdi benden harçlık istiyor. Allah'in işi işte. Size tavsiyem KPSS'ye calismayi sakın ama sakin birakmayin. Bebeğiniz doğduktan sonra eşinizin cimriligi size daha çok acı verecek çünkü. Kendini yine frenlersinde çocuğuna bir anne olarak istediğini alamamak çok koyar. Atanır atanmaz baslarsiniz çalışmaya sizinde cocugunuzunda gözü hiç birşeyde kalmaz.

Son düzenleme:
Erkek dediğin mert olur cömert olur eli açık olur ne tutumlu erkeği severim ne cimrisini. Bekarken çalışıp evlenince oturan kadınlarımızı anlıyorum bir para istemeye çekinmek utanmak markette bisey görsen alayimmi diye sormak bende oyleydim ki bana aylık kendi özel ihtiyaclarim icin her ay maaşından bir asgari ücret kadar yollardi bende onları biriktirirdim de yine harcayamazdim sanki benim emeğim ile kazanılmış bir para gibi gelmiyordu harcayamiyordum aaa sonra baktım böyleee olmuyor harcamaya başladım tabiki bedeva para diye har vurup harman savurmadim hele çocuklardan sonra tamamen bir aile çatısı altında toplandık.
Sözüm size konu sahibi hayat müşterek! kesinlikle gurur yapmayacaksın alacaksın isteyeceksin bu lazım diyeceksin mutlaka almamız lazım diyeceksin kavga etse yok bu pahali dese bile eşiniz tavrınızı koyacaksınız küsüp kenara çekilmek gurur yapmak hiç bir işe yaramaz. Bebeğinizi düşünün. Anne olmak daha ceninken anne olmayı hissetmektir eşinize ancak çocuğunuz baba diyince hissedecek Allah öyle sevgi veriyor onlara. Ailenizden para almayi bırakın eşinize gurur yapıyorsunuz istemekte sorun yaşıyorsunuz ama ailenizden alırken cekinmiyorsunuz bence tam tersi olmalı isteyin isteyin isteyin alisacaktir işten gelirken ekmek isteyin salca isteyin ne bilim çikolata canım çekti diyin ordan başlayın ufak ufak utanmayin
Kalbiniz müsterih olsun bence mutlu olacaksınız ben öyle düşünüyorum inşallah

Arkadaşlar daha önce buna benzer konu açmıştım ne yapacağımı bilmiyorum 1 yıllık evliyim 3 aylık hamileyim eşimle birbirimizi seviyoruz beni çok sevdiğini biliyorum evine düşkün bana değer verir düşünür mutlu etmeye çalışır ailesi de öyle severler el üstünde tutarlar ama eşimle evlendiğimizden beri anlaşamadığımız konu para meselesi ben evlenmeden önce çalışıyordum kendim özgürce harcayan bir insandım ailem de aynı şekilde kısıtlamadı beni fakat şuan da çalışmıyorum kpss çalışıp atanmaya çalışıyorum eşim memur kira ödemiyoruz arabamız da var borcumuz da yok fakat ben hiç para harcamıyorum en başından beri kendi isteğimle bana şunu alırmısın bile diyemedim kişisel ihtiyaçlarım dahil bir yerden para gelir annem verir babam gönderir o şekilde idare etmeye çalışıyorum bi kaç kere ufak tefek ihtiyacım oldu çok küçük şeyler onlara bile borcu olmadığı halde bu ay harcama yaptık alma bir şey dedi istediğim şey sadece 70tl lik bir şey bunu asla unutamadım buna benzer bi kaç şey daha yaşadıktan sonra ben hepten kendimi geri çektim artık asla istemiyorum bir şey özgürce beğendiğimi alan bir insandım yani her şeyi alıyordum demiyorum ama hesabımı yapar beğendiğim şeyleri alırdım şimdi ise kendimi misafir gibi hissediyorum markete gittiğimizde arabaya kişisel tek bir şey atmıyorum aburcubur çikolata her şey dahil buna kendisi alırsa alır benim canım istese bile almıyorum, tartıştık bir iki kere özrü diledi anlamadan yaptım asla böyle bir şey yapmam dedi ama değişen bir şey yok bazen annemlere gidiyorum ya da çarşıya çıkıyorum cebimde 20 30 tl den başka para olmuyor 2024 yılında yaşıyoruz ekmek 10tl su 10 tl olmuş memleketine gidince ailesine gelince hiç hesap yapmaz 1000tl baklavaya verir dışarı da yemek masraflarını hep öder 1000tl 1500tl eve alır getirir arabaların yakıtını doldurur ben şimdi hamileyim ilk çocuğun heyecanlıyım hevesliyim ama daha tek bir çöp almadan başladı o pahalı bu pahalı kaliteli alma ne gerek ucuzu olsun kendi kardeşleri hep özel hastaneye gidiyor ben ağzımı bile açamıyorum söz konusu olamaz bebek arabası bakıyoruz ucuzu olsun hiç bir şeye heves bırakmadı hiç bir şey almak gelmiyor içimden daha hiç bir şey almadan bu kadar söylenen insan almaya kalksam ne yapar çatlak kremleri lohusa pijamaları görüyorum bakmakla kalırım sadece söylesem ne tepki vereceğini bilmiyorum ama geçmişte örnekleri olduğu için söyleyip kötü bir şey duymaya gücüm kalmadı. Yanımda mutlu değilsin yemek yemek bile istemiyorsun benimle diyor ailenin arkadaşlarının yanında yüzünde ki o mutluluğu görebiliyorum aynı mutluğu benimleyken yaşamıyorsun diyor ama rahat değilim beni rahat hissettirmiyor evimi yuvamı çocuğumu benimseyemiyorum bile çok üzgünüm bu durumdan evet bana değer verir sevdiğim bir şeyi alır getirir yemeğe götürüyüm seni der ama ben kendimi misafir gibi hissediyorum hadi yemeğe gidelim diyemiyorum mesela başkasına sorsan kocan sana karşı ilgili düşünceli seni seviyor evine bağlı hep seninle vakit geçirmek istiyor kötü alışkanlığı yok der tamam çoğu konularda haklılar ama bazı konuları da ben görmezden gelemiyorum artık ne yapacağımı bilmiyorum bana akıl verin lütfen
Neden eşinden para istemiyorsunuz?
Bakın hamilesiniz. Sürekli doktor kontrolüne gidiyorsunuz. Dışarı çıkıyorsunuz. Hiç mi canınız bir hamburger menü çekmiyor? Olmuş iyi kalite 1 hamburger menü 500 tl. Bir bebek mağazasına girip birseyler bakmıyor musunuz? Gratis vs uğrayıp bir deodorant, krem, güneş kremi vs almıyorsunuz? Bunların hepsinin parasını aileniz verecek ise neden evlisiniz ki?

Bakın bende işsizim iş arıyorum. Issizlik maaşım var ama eşim maaşını her aldığında ne kadar istiyorsun, göndereyim diyor. Ayrıca eve ve kendime alışveriş vs için kredi kartı bende. Çünkü yemeği ben yapıyorum eve alışverişi ben yapıyorum ayrıca bireysel ihtiyaçlarım da oluyor. Tabi ki bana yardımcı olacak. Bana şu an bütçe ayırmak zorunda. Ki ben hamile değilim canım bir şey çekse yemesem bir kereden sorun olmaz. Sizin canınız bir şey çekse yemeniz lazım. Bedeniniz büyüyor. Belki tshirt, pantolon olmuyor. Almanız lazım. Çocuğunuza birseyler almanız lazım.

Bugün eşiniz gelince hem kredi kartını alın hem de hesabınıza para atsın ama öyle 1000 tl değil. Memur maaşı şu an 60 bin diye biliyorum. Kira yok, kredi yok diye anladim o zaman en az 20 25 bin göndersin.Böyle hamilelikte sürekli nefsinizi körelterek yaşanmaz. Hiçbir ihtiyacınızı karşılamayacak ise niye evlendi ki? İşsiz bile olmasanız kredi kartı sizde kalsın. Eve mutfak alışverişini kadınlar çoğunlukla yapar. Affedersiniz de babanız size harçlık veriyor. Eşiniz bundan utanmıyor mu? Ailesine 1500 tlye baklava alsın size de her ay para atsın ve kartını versin.

Bir de siz iş hayatına çabuk donemeyeceksiniz. En az 1, 2 yıl çalışamayacaksıniz tahminen. Size hem kredi kartını vermek hem de her ay belli bütçe ayırmak zorunda. Hamile kadının 20 tl ile sokağa çıkması ne demek?! Bedeni değişiyor bir hamile pantolonu, bir çatlak kremi alamamak ne demek?! Çocuğuna bir zıbın alamamak ne demek?! İnsan 20 tl ile çocuğunu o paraya bakkala göndermez. Bu akşam konuşun eşiniz siz istemedikçe vermeyecek. Size bütçe ayırmak zorunda. Çocuğunuzun vebaline giriyorsunuz. Hamile halinizle canınız çekip dışarıda bir yemek yiyememek ne demek?! Çok üzüldüm. Mutlaka eşinizle konuşun.

Son düzenleme:
Arkadaşlar daha önce buna benzer konu açmıştım ne yapacağımı bilmiyorum 1 yıllık evliyim 3 aylık hamileyim eşimle birbirimizi seviyoruz beni çok sevdiğini biliyorum evine düşkün bana değer verir düşünür mutlu etmeye çalışır ailesi de öyle severler el üstünde tutarlar ama eşimle evlendiğimizden beri anlaşamadığımız konu para meselesi ben evlenmeden önce çalışıyordum kendim özgürce harcayan bir insandım ailem de aynı şekilde kısıtlamadı beni fakat şuan da çalışmıyorum kpss çalışıp atanmaya çalışıyorum eşim memur kira ödemiyoruz arabamız da var borcumuz da yok fakat ben hiç para harcamıyorum en başından beri kendi isteğimle bana şunu alırmısın bile diyemedim kişisel ihtiyaçlarım dahil bir yerden para gelir annem verir babam gönderir o şekilde idare etmeye çalışıyorum bi kaç kere ufak tefek ihtiyacım oldu çok küçük şeyler onlara bile borcu olmadığı halde bu ay harcama yaptık alma bir şey dedi istediğim şey sadece 70tl lik bir şey bunu asla unutamadım buna benzer bi kaç şey daha yaşadıktan sonra ben hepten kendimi geri çektim artık asla istemiyorum bir şey özgürce beğendiğimi alan bir insandım yani her şeyi alıyordum demiyorum ama hesabımı yapar beğendiğim şeyleri alırdım şimdi ise kendimi misafir gibi hissediyorum markete gittiğimizde arabaya kişisel tek bir şey atmıyorum aburcubur çikolata her şey dahil buna kendisi alırsa alır benim canım istese bile almıyorum, tartıştık bir iki kere özrü diledi anlamadan yaptım asla böyle bir şey yapmam dedi ama değişen bir şey yok bazen annemlere gidiyorum ya da çarşıya çıkıyorum cebimde 20 30 tl den başka para olmuyor 2024 yılında yaşıyoruz ekmek 10tl su 10 tl olmuş memleketine gidince ailesine gelince hiç hesap yapmaz 1000tl baklavaya verir dışarı da yemek masraflarını hep öder 1000tl 1500tl eve alır getirir arabaların yakıtını doldurur ben şimdi hamileyim ilk çocuğun heyecanlıyım hevesliyim ama daha tek bir çöp almadan başladı o pahalı bu pahalı kaliteli alma ne gerek ucuzu olsun kendi kardeşleri hep özel hastaneye gidiyor ben ağzımı bile açamıyorum söz konusu olamaz bebek arabası bakıyoruz ucuzu olsun hiç bir şeye heves bırakmadı hiç bir şey almak gelmiyor içimden daha hiç bir şey almadan bu kadar söylenen insan almaya kalksam ne yapar çatlak kremleri lohusa pijamaları görüyorum bakmakla kalırım sadece söylesem ne tepki vereceğini bilmiyorum ama geçmişte örnekleri olduğu için söyleyip kötü bir şey duymaya gücüm kalmadı. Yanımda mutlu değilsin yemek yemek bile istemiyorsun benimle diyor ailenin arkadaşlarının yanında yüzünde ki o mutluluğu görebiliyorum aynı mutluğu benimleyken yaşamıyorsun diyor ama rahat değilim beni rahat hissettirmiyor evimi yuvamı çocuğumu benimseyemiyorum bile çok üzgünüm bu durumdan evet bana değer verir sevdiğim bir şeyi alır getirir yemeğe götürüyüm seni der ama ben kendimi misafir gibi hissediyorum hadi yemeğe gidelim diyemiyorum mesela başkasına sorsan kocan sana karşı ilgili düşünceli seni seviyor evine bağlı hep seninle vakit geçirmek istiyor kötü alışkanlığı yok der tamam çoğu konularda haklılar ama bazı konuları da ben görmezden gelemiyorum artık ne yapacağımı bilmiyorum bana akıl verin lütfen
Valla ne diyeyim bilemedim üzüldüm durumunuza hele birde hamilesiniz.Ihtiyaçlarınızı görmezden gelen bir adam kuru kuru seviyorum dese nolur.Hersey para evden adım at harcamaya başlıyor insan.Sadece ihtiyacta degil zaman zaman şımartmak ister kendini .Istedigi cikolatayi bile almaya cekinilen bir evlilik olmasada olur bana göre.Siz sessiz kaldikca onun işine gelmiş anlaşılan.Durumunuz fena degilmis.Oturun karsisina.Benim ihtiyaclarim isteklerim var ve calismadigimi biliyorsun en azindan calisana kadar.Bana her ay şu kadar para birakmalisin ben evli bir kadinim,cebimde 30 lirayla gezemem ögrenci degilim,diye kendisiyle acikca konusun.Karı koca arasinda para mevzusu olmamali siz istemeden bunu düşünüp bırakmalı.Ağlamayana meme yok derler lütfen sessiz kalmayın bunun bir evlilik oldugunu ona hatirlatın.Sonrada sadece ihtiyaclar degil zaman zaman sırf kendinizi sımartmak icin kendinize güzellikler yapın.Bu dünyaya bizde bir kere geliyoruz ve gecen günlerin telafisi yok ama gelecegı degistirmek elimizde.Bebeginiz uğur getirsin,sağlıkla kucağınıza aĺin inşallah

A anneask Şu yazdığımı okuyabildiniz mi?

Okusa bile anlayabilir mi 😁

Hamile kadın çikolata bile alamıyorum diyor, ona diyor ki ‘ben de 2 tl için, emzik için dövüştüm şimdi çok mutluyuz bu kk ya aldanıp kocasız kalma’ diyor 😁

Zorunan koca bulunca demek ki 😁 Kaybetmemek için uğraşı çok oluyor

Okusa bile anlayabilir mi 😁

Hamile kadın çikolata bile alamıyorum diyor, ona diyor ki ‘ben de 2 tl için, emzik için dövüştüm şimdi çok mutluyuz bu kk ya aldanıp kocasız kalma’ diyor 😁

Zorunan koca bulunca demek ki 😁 Kaybetmemek için uğraşı çok oluyor
Bir ümit işte ne bileyim… Anlamasa da yaprak kımıldar belki ajskkd.

Yorumları okumadım ama “siz de çalışın” diyenler olacaktır.
Çözüm sizin çalışmanız değil, ben çalışıyordum toplam gelirimiz bayağı iyiydi ama eşim olacak adam en ucuz ürünleri almaya, beni esnafın yanında utandıracak şekilde pazarlık yapmaya çalışırdı.10₺ nin hesabını yapar kendini kârda sayardı.
Yani bu adamlara çalışmak çözüm değil, evet sizin için iyi olur ama çözüm değil.
Çözümü ben söylemeyecğim ama sevildiğinizi hiç sanmıyorum..

KPSS evlenmeden çalışılır,
Aynen öyle. Ailem beni KPSS için kursa göndermişti, hangi kitabı istiyorsam almıştım, 0 sorumluluğum vardı, kafam rahat çalışıp atandım. Evlendikten sonra atanmak benim gibi eşi olanlar için zor mesela, çikolata bile almayan adam kursa mı gönderecek fazladan test kitabı mı alacak? Şimdi boşanıyorum ve yanıma kâr kalan, en büyük destekçim işim kariyerim oldu.

Beni sever düşünür istediğimi alır ama ben market sepetine canımın çektiği bir çikolata bile atamıyorum. Burda bir paradoks yok mu sizce. Yani hangisi doğru ben anlamadım. Kök Ailesine yağdırıp çekirdek ailesinden kısmaya çalışan erkeğe tahammül etmemeli ve buraya yazdıklarınızı en çıplak haliyle kendisine anlatmalısınız. Neden içinize atıyorsunuz

Tek sorunu cimrilik olan kocamdan bosanmayip adami düzelttim diye ONURSUZ ilan edildim 👏👏 ne diyim Allah Türk aile yapısını sizin gibilerden KORUSUN.
Türk aile yapısı bence sizin bu yaşadığınız olay değil. Sizin ki biraz farklı bir şey. Kavgadan beslenen bir evliliğiniz var. Kocanız hayat arkaşım dediği insana kendisinden birisi olan çocuğundan esirgiyor. Evlenmeden nasıl fark edemezsiniz bu durumu.

Bir kadının kesinlikle ekonomik özgürlüğü olması lazım kimseye tavsiye etmiyorum beni çok sevdiğini biliyorum ama gerçekten çok soğuyorum inşallah en yakın zaman da atanır paramı kazanırım o zaman istediğim gibi konuşurum söz hakkına sahip olurum diye düşünüyorum
Şu an için atanmanız pek gerçekçi değil maalesef şimşek kamuya yeni alım çok az yapacağız dedi ve siz hamilesiniz bebekle KPSS çalışmak imkansıza yakın destekçiniz yoksa..

Merhaba arkadaşım hamilesin ve duygusalsin, buradaki bazı hanım arkadaşların yıkıcı lafları ile kendini üzme, onlar eşleri ile hava atma ve de kendilerini kanitlama peşindeler baska bir dertleri yok bu tipler hayatinin her alanında mevcutlar.... gelip senin yuvani yikarlar sonra gecip karsina kendi yuvalarinin havasini atarlar kötülükten baska isleri yok çünkü ,sen kimseye bakma anladığım kadariyla sizin tek sorununuz para mevzusu onu da bir şekilde çözersin sen bebeğine ve ailenin huzuruna odaklan, o yorumları okuyunca icim daraldı sen eşine inanıp güveniyorsan sakın kimseyi dinleme eşini düzeltecek yöntemler bul, evlilik bitirmek bu ⁹kadar basit birsey değil, sen beni dinle erkekler eğitim ile evrim bile geçirirler sen ona öğretmenin yolunu bul,
ayrıca bana seviyesizce yorum yapanlara cevap yazarak kendi seviyemi düşürdüğüm için de kendimden özür diliyorum bu cümlemi idrak ederlerse eger çok şaşıracağim ama neyse... artık cevap yazmayın gerçekten okumayacağim boşuna o güzel beyinlerinizi ve parmaklarınızı yormayın hepinize mutluluklar

X