EVLİLİKTE PARA MEVZUSU

Bu sorunlar, dertler neden çoğu zaman hamile olunca kafaya dank ediyor bende bunu anlamıyorum. Gerçekten böyle bir adama neden çocuk yaptınız? Üzücü bir durum yahu evlenip hala anne baba parası ile harçlık yapmak...
Burada dün bir nafaka konusu vardı, siz boşansanız muhtemelen sonunuz öyle olur. Eşiniz nafaka azaltmaya gidip 300 lira neyine yetmiyor der.
Valla yapacak bir şey yok pısırıklığı bi kenara bırakıp gözünüzü açacaksınız, ağzınızla olana kadar isteyeceksiniz, ek kart talep edin hatta. Ailesine harcadığını bi zahmet çekirdek ailesine de harcasın. Siz sessiz sessiz durmaya devam ederseniz daha çok ezilirsiniz.
Ayrıca bence Adam sizi sevmiyor ya da parayı sizden daha çok seviyor.

Son düzenleme:
Yani ne kadar yapmayın denen şey varsa yapmışsınız. Evlenip 1. yılına bebek sahibi oluyorsunuz. Bir de KPSS çalışıyorum atcancam (BDV'daki korunurken hamile kaldımdan sonra 2. favorim). KPSS evlenmeden çalışılır, atanılır, biraz insan kendi parasını harcar sonra evlenir. Eşi ne kadar muhteşem olsa da evliliğine adapte olur iyice sonra çocuk planlar.

Siz her şeyi yapmışsınız şimdi 9 aylık olmuşsunuz, doğum olcak soru soruyorsunuz. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alın inşallah. Artık pek başka diyecek bir şey kalmamış.

Sizi onkadar iyi anlıyorum ki...
6 Senelik evliyim, evliliğinin ilk üç senesinde noktası virgülüne aynı şeyleri yaşamışız.
(2 TL değerindeki bir emzik için saatlerce kavga edip günlerce konusmadigimiz bile oldu)
başka sebeplerle çok büyük kavgalarımız da oldu. sizin de dediğiniz gibi aramızdaki sevgiye istinaden devam ettim bu evliliğe
şimdi düzeldi bir çok şey , düzeltmenin yöntemi de şudur.... konuşmak bazen kavga ile bazen güzellik ile ama buraya yazdığın ve bize yansıttığın tüm duyguları eşine de benimsetene kadar her yolu deneyerek konuşun ve anlatın illa ki bir yerden sonra anlayacak sizi ve düzelecek buna canı gönülden inanıyorum,

(burada her durumda boşan diyen bir tayfa var ama bence şiddet sevgisizlik ve aldatma yoksa boşanmak doğru değil)

6 Senelik evliyim, evliliğinin ilk üç senesinde noktası virgülüne aynı şeyleri yaşamışız.
(2 TL değerindeki bir emzik için saatlerce kavga edip günlerce konusmadigimiz bile oldu)
başka sebeplerle çok büyük kavgalarımız da oldu. sizin de dediğiniz gibi aramızdaki sevgiye istinaden devam ettim bu evliliğe
şimdi düzeldi bir çok şey , düzeltmenin yöntemi de şudur.... konuşmak bazen kavga ile bazen güzellik ile ama buraya yazdığın ve bize yansıttığın tüm duyguları eşine de benimsetene kadar her yolu deneyerek konuşun ve anlatın illa ki bir yerden sonra anlayacak sizi ve düzelecek buna canı gönülden inanıyorum,

(burada her durumda boşan diyen bir tayfa var ama bence şiddet sevgisizlik ve aldatma yoksa boşanmak doğru değil)
2 liralık şey için hele ki bu emzikse yani ortak çocuğumuz içinse kavga etmeye, kendimi açıklamak için didinmeye gerek olmalı mı sizce? Hak edilen bu mu? Bir de yazmışsınız günlerce konuşmadığımız bile oldu diye. Hayat bu kadar cimrilikte savaş verecek kadar uzun değil bana göre.

Ayrıca bu da bir şiddet. Psikolojik şiddet, maddi şiddet adını siz koyun.

Ayrıca bu kafa yapısı nişanlıyken bile size kendini göstermiş. Evleri malları mülkleri var durumları çok iyi dediğiniz insanlar takıda bile cimrilik yapmışlar. Demek istediğim adam belli ailesi belli, ben bunu adam ederim değiştirim diye mi yola çıktınız? Daha hamile değilken 4 aylık evliyken de aynı konuyu açtınız. Size 3 kuruşu çok gören cimri adam hamile olunca da 3 kuruşu fazla görüyor. Niye hemen çocuk yaptın denmesinin sebebi bu. Nikahlı kocasından yaptığı çocuğun hesabını size mi verecek diyenler damlamadan yazayım dedim. Eğer çalışmaya devam etseydiniz kimsenin size harçlık vermesine gerek kalmazdı. Çocuğunuza alınacaklara bile gerek yok ucuz al diyor. Sen karışma der istediğinizi kaliteli olanı alırdınız. Kim verecek parayı babanız mı, eğer öyle olacaksa niye bu adamla evlenip düzenli hayata alıştırdınız? Herkes gitsin babasının evinde takılsın madem.

Cimri herif. Aldatılmaktan bile daha rezil bir şey bana göre.
Cebinde beş kuruş paran yokken hiç mi soğumuyorsun bu adamdan? Sevebiliyorsun? Yatabiliyorsun?
Buz gibi soğumak için sebep.
70₺ nin hesabını yapan adıma 7 liralık değer vermem erkeğim diye gezmesin.
Evet çalışmalısınız o ayrı. Ama isterseniz siz bireysel milyarder olun hiç farketmez adam cimriyse iş bitmiştir

Arkadaşlar daha önce buna benzer konu açmıştım ne yapacağımı bilmiyorum 1 yıllık evliyim 3 aylık hamileyim eşimle birbirimizi seviyoruz beni çok sevdiğini biliyorum evine düşkün bana değer verir düşünür mutlu etmeye çalışır ailesi de öyle severler el üstünde tutarlar ama eşimle evlendiğimizden beri anlaşamadığımız konu para meselesi ben evlenmeden önce çalışıyordum kendim özgürce harcayan bir insandım ailem de aynı şekilde kısıtlamadı beni fakat şuan da çalışmıyorum kpss çalışıp atanmaya çalışıyorum eşim memur kira ödemiyoruz arabamız da var borcumuz da yok fakat ben hiç para harcamıyorum en başından beri kendi isteğimle bana şunu alırmısın bile diyemedim kişisel ihtiyaçlarım dahil bir yerden para gelir annem verir babam gönderir o şekilde idare etmeye çalışıyorum bi kaç kere ufak tefek ihtiyacım oldu çok küçük şeyler onlara bile borcu olmadığı halde bu ay harcama yaptık alma bir şey dedi istediğim şey sadece 70tl lik bir şey bunu asla unutamadım buna benzer bi kaç şey daha yaşadıktan sonra ben hepten kendimi geri çektim artık asla istemiyorum bir şey özgürce beğendiğimi alan bir insandım yani her şeyi alıyordum demiyorum ama hesabımı yapar beğendiğim şeyleri alırdım şimdi ise kendimi misafir gibi hissediyorum markete gittiğimizde arabaya kişisel tek bir şey atmıyorum aburcubur çikolata her şey dahil buna kendisi alırsa alır benim canım istese bile almıyorum, tartıştık bir iki kere özrü diledi anlamadan yaptım asla böyle bir şey yapmam dedi ama değişen bir şey yok bazen annemlere gidiyorum ya da çarşıya çıkıyorum cebimde 20 30 tl den başka para olmuyor 2024 yılında yaşıyoruz ekmek 10tl su 10 tl olmuş memleketine gidince ailesine gelince hiç hesap yapmaz 1000tl baklavaya verir dışarı da yemek masraflarını hep öder 1000tl 1500tl eve alır getirir arabaların yakıtını doldurur ben şimdi hamileyim ilk çocuğun heyecanlıyım hevesliyim ama daha tek bir çöp almadan başladı o pahalı bu pahalı kaliteli alma ne gerek ucuzu olsun kendi kardeşleri hep özel hastaneye gidiyor ben ağzımı bile açamıyorum söz konusu olamaz bebek arabası bakıyoruz ucuzu olsun hiç bir şeye heves bırakmadı hiç bir şey almak gelmiyor içimden daha hiç bir şey almadan bu kadar söylenen insan almaya kalksam ne yapar çatlak kremleri lohusa pijamaları görüyorum bakmakla kalırım sadece söylesem ne tepki vereceğini bilmiyorum ama geçmişte örnekleri olduğu için söyleyip kötü bir şey duymaya gücüm kalmadı. Yanımda mutlu değilsin yemek yemek bile istemiyorsun benimle diyor ailenin arkadaşlarının yanında yüzünde ki o mutluluğu görebiliyorum aynı mutluğu benimleyken yaşamıyorsun diyor ama rahat değilim beni rahat hissettirmiyor evimi yuvamı çocuğumu benimseyemiyorum bile çok üzgünüm bu durumdan evet bana değer verir sevdiğim bir şeyi alır getirir yemeğe götürüyüm seni der ama ben kendimi misafir gibi hissediyorum hadi yemeğe gidelim diyemiyorum mesela başkasına sorsan kocan sana karşı ilgili düşünceli seni seviyor evine bağlı hep seninle vakit geçirmek istiyor kötü alışkanlığı yok der tamam çoğu konularda haklılar ama bazı konuları da ben görmezden gelemiyorum artık ne yapacağımı bilmiyorum bana akıl verin lütfen
Siz bir cinnet geçirme vaktiniz gelmiş,bunları aynen ona da söyleyin neden cekiniyorsunuz ki, ihtiyaçlarım var bebeğin de benimde ,kaç kere doğum yapacam özel hastane istiyorum diyin çekinmeyin ya kocanız o sizin, ihtiyaçlarını söyleyemeyeceksen sokaktaki ahmetten ne farkı var

3 sene boyunca 2 lira icin bile kavga ettiginiz adama sevgi besleyebilip, aşik kaldiysaniz tebrik ediyorum cidden. Bosan diyenler halâ sevgi kalabilecegini dusunemiyordur haliyle.
Yapilan şey ekonomik şiddet zaten 🙄

Cimri herif. Aldatılmaktan bile daha rezil bir şey bana göre.
Cebinde beş kuruş paran yokken hiç mi soğumuyorsun bu adamdan? Sevebiliyorsun? Yatabiliyorsun?
Buz gibi soğumak için sebep.
70₺ nin hesabını yapan adıma 7 liralık değer vermem erkeğim diye gezmesin.
Evet çalışmalısınız o ayrı. Ama isterseniz siz bireysel milyarder olun hiç farketmez adam cimriyse iş bitmiştir
Ya hamile haliyle kim şu an işe alır,burada direk kadınlara işe gir deniliyor ya evlilik böyle bir şey değil,hamile de olur çocuk bakma durumu da olur iş de bulamaz,bu durumlarda eşi ihtiyacını karşılamak zorunda,neden eş o zaman?

Ekonomik şiddet şiddet sayılmıyor mu, emzik için değil de mama veya tedavisi için de kavga eder eder oturur muydunuz? Kadın kendini dilenci gibi hissediyor. Çocuğunun ihtiyaçlarını gidermeyen, emziği için kavga eden adam ve sevgi nasıl oluyor? Normalde tiksinilir böyle adamdan. Çocuğuna değer vermeyen adamları da ilahlaştırmayın artık. Düzeltmenin yolu sizde işe yaramış, konu sahibinde işe yarayacağı garanti mi? Kadın niye ezim ezim ezilsin, para vermeye ikna etmeye çalışsın? İnsan evlendiği kişiye hayat arkadaşına niye dilenci olsun?

Ekonomik şiddet şiddet sayılmıyor mu, emzik için değil de mama veya tedavisi için de kavga eder eder oturur muydunuz? Kadına kendini dilenci gibi hissediyor. Çocuğunun ihtiyaçlarını gidermeyen, emziği için kavga eden adam ve sevgi nasıl oluyor? Normalde tiksinilir böyle adamdan. Çocuğuna değer vermeyen adamları da ilahlaştırmayın artık. Düzeltmenin yolu sizde işe yaramış, konu sahibinde işe yarayacağı garanti mi? Kadın niye ezim ezim ezilsin, para vermeye ikna etmeye çalışsın? İnsan evlendiği kişiye hayat arkadaşına niye dilenci olsun?
Yıl olmuş 2024 hala annanem gibi kafalar. "Dayağı yok, karı kız, kumarı yok daha ne". Beni 3 kuruş için konuşturacak adam, kendi bebeğime emzik almak için münakaşa ettirecek hamile halimle sonra ben ona sevgi beslicem. "Yuvamı" dağıtmayacağım. Şiddetin bir çeşidi bu da aslında ama herkesin de kocası çok iyi çok şükür Allah'a :KK70:

Sizi, eşini bu devirde cebinde 20 lirayla dolaştıran erkek müsveddesinden üremek niye? Nasıl saygı duyabiliyorsunuz böyle bir adama, nasıl hala sevip yanında durabiliyorsunuz? Bir de seviyor değer veriyor demişsiniz. Değer veren adam eşimin dışarıda başına bir hal mi gelir, ihtiyacı mı olur, yolda mı kalır, hamile kadın canı bir şey mi çeker diye düşünüp cebine ek kart koyardı. Bu forumda çok pintilik gördük de böylesi ilk sanırım. Çocuğa yazık. Keşke çoğalmasanız.

Evi arabasi var, evin tek oğlu, memur filan diye begeniyorsun, rahat ederim diye evleniyorsun o da ne! onca bollugun icinde sefaleti yaşıyorsun.
Memur erkek öyle olur, üç kuruşun hesabini yapar tek derdi ev araba almak olur, emekli olana kadar iskence gibi hayat yaşar yaşatır, geçmiş olsun.

burada her durumda boşan diyen bir tayfa var ama bence şiddet sevgisizlik ve aldatma yoksa boşanmak doğru değil)
E tamam işte burada da sevgisizlik ve ekonomik şiddet var zaten? Aldatma yok sadece, ondan mı boşamasın?

Ya hamile haliyle kim şu an işe alır,burada direk kadınlara işe gir deniliyor ya evlilik böyle bir şey değil,hamile de olur çocuk bakma durumu da olur iş de bulamaz,bu durumlarda eşi ihtiyacını karşılamak zorunda,neden eş o zaman?
Gir hamile halinle çalış demedim ki ben? Genel olarak çalış dedim. Ayrıca çalışsa bile kendi parası olur eve vermek durumunda da değil. Klasik evlenince KPSS sendromu bu konuda o ayrı. 70₺ nin hesabını yapan adamla boşanmalı o zaman. Neden eş o zaman evet ? Neden böyle bir eş

2 liralık şey için hele ki bu emzikse yani ortak çocuğumuz içinse kavga etmeye, kendimi açıklamak için didinmeye gerek olmalı mı sizce? Hak edilen bu mu? Bir de yazmışsınız günlerce konuşmadığımız bile oldu diye. Hayat bu kadar cimrilikte savaş verecek kadar uzun değil bana göre.

Ayrıca bu da bir şiddet. Psikolojik şiddet, maddi şiddet adını

Olan olmuş biten bitmiş niye evlenmeden atandın,bebek yaptın bunlar senin için anlamsız laflar evleneceklere küpe olsun da.... Sana gelince öyle geçiştirilecek bir mevzu değil bir gün kavga etmeden surat asmadan alacaksın karşına güzellikle rahatsız olduğun konuları ve nasıl hissettiğini hissettirdiğini bir bir anlatacaksin.Cozum yollarini ek kart artı hesabına para yollaması gerektiğini aile olmanın bir parçası olduğunu tatlı tatlı anlat.Yakana sakın sakın küsme.Esinde zaten cimrilik var pekiştirme,isine de geliyordur.Biraz alıcı ol,isteyici ol.Boyle istemeyerek susarak daha kıymetli olmazsın.Baktin iyilikten güzellikten anlamıyor mu tırnaklarini çıkaracaksın yapacak birşey yok.Aslinda bu yollara hiç girmemen lazım üzgünüm evliliğin maddiyat kısmı hiç sizdeki gibi değil,olmamali kendiliğinden düşünmeli ama SEVİYORUM SEVİYOR dediğin için yapman gerekenleri anlattım.

Böyle konuları okuyorum bi hışımla birşeyler yazıyorum. Sonra amaan nasılsa kocam beni çok seviyor içkisi kumarı yok diye başlayacaklar diyorum ve siliyorum. Konu başa geçerse bi bakıyorum aynen öyle olmuş oluyor. Bu konuda onlardan biri
. Arkadaşım kocan belli hep böyleymiş bi şekilde hamile kalınmış böylede devam edeceksiniz. Umarım bi şekilde mutlu olmayı başarırsınız. Yukarda bi üye demiş 3 5 sene uğraşın düzeliyorlarmış. Şimdiden başarılar 💪🏻

X