Evlilikte bütçe yönetimi nasıl olmalı

Kızlar sorunu çözmek için burdayım zaten ,aileme aciyorum konuyu sen abartıyorsun, alttan al düzelir diyorlar, kocani kendine çekmeye çalış diyorlar,taktik yap diyorlar her evlilikte olur diyorlar. Kendimi sorunlu gibi hissetmekten bıktım artık ve gerçekten yoruldum. Adım atmak için soruyorum

Senin kocan oyle biri degil ama...taktik vs

hep bir cevap bir mazeret - eski eşimle biz de böyleydik. ortak hesap açıp ikimizde her ay para eklerdik ona harcamalar için maaşlarımızın geri kalanları kişisel kim ne harcarsa artık deyip olayı kapadı kaç kere konuşmama rağmen sonrasında anladım ki o kişisel hesabından annesinin ve kızkardeşinin tüm giderlerini karşılıyormuş - annesinin kendi üstünde olan 4 evi vardı bu arada :)
Bu sebeple mi ayrildiniz peki

Evlilikte senin paran benim param olmamalı evet ama bu iki tarafın da şeffaf olduğu ilişkiler için geçerli, siz eşinizin nereye ne ödediğini kaç para birikim yaptığını, bunu hangi hesapta topladığını biliyor musunuz ki paranızı emanet edeceksiniz. Bütün ödemeler sizde görünüyor. Sana ek kart çıkartayım dediğinde asıl amacı 'nasıl olsa ödemeleri ben yapıyorum maaşını ver' demek. Ödemeleri size yıktığı sürede de ya sizden gizli bir birikim yapıyor ya da anasına veriyor. Boşanmaya kalktığınızda 'sen bana para mı verdin ne birikimi' deyip kaçacak. Size önerim ev giderleri için ortak bir hesap açıp oraya aylık düzenli para koymanız. Hatta o hesaba ait kredi kartları çıkarıp ev harcamalarını oradan yapmanız. Bu adam kaz gibi yolacak sizi. Ha birikim de tek hesapta olmak zorunda değil, siz maaşınızdan kalanla kendi hesabınızdan döviz altın alın o kendi hesabından, ev alacak olunca nasıl olsa birleştireceksiniz bu paraları.

Onanhavale yaparken de mutlaka açıklama yazın '... tl para ... gr altın almak için gönderildi' ya da '....tl birikim yapma amacıyla gönderildi' şeklinde. Ben 16 yıllık evliyim eşime maaş havalesi yaparken 'ev giderleri ve yatırımlar' diye not düşüyorum.

Oyle bi ise yaramaz borc yazacaksin

Kızlar sorunu çözmek için burdayım zaten ,aileme aciyorum konuyu sen abartıyorsun, alttan al düzelir diyorlar, kocani kendine çekmeye çalış diyorlar,taktik yap diyorlar her evlilikte olur diyorlar. Kendimi sorunlu gibi hissetmekten bıktım artık ve gerçekten yoruldum. Adım atmak için soruyorum
Ailene neden acıyorsun ki sen evlenip sen ayrılıyorsun, baba evine geri dönmeyeceksin. Kimseyi dinlemek ikna etmek zorunda değilsin. İçine sinmiyorsa bitmiştir.

Benim çalıştığım hastane markete pazara uzak ,kendisi bu konumlara yakın bir yerde çalışıyor. Bir de her gün iş çıkışı ve haftasonu baba ocağını birkaç saat ziyaret etmeden eve gelemeyeceği için pazar alışverişini o yapar
Bunlsr fatura ve kira toplamına denk mi yani

Ya ailem diyor ki,içkisi kumarı yok,karıya kıza gitmiyor bi sigarası var idare et kızım diyor
Yok artık. Evli insanın karıya kıza(!) gitmemesi olması gereken bir durum. Buna şükredecek değilsiniz.
Hadi aileniz eski kafa, cahil insanlar. Siz eğitimli çalışan bir kadın olarak kendinizi bu kadar aza razı etmek istiyor musunuz gerçekten?
En bıcır bıcır olup birbirinizden ayrılamayacağınız zamanlarda adam sizi değil annesini tercih etmiş.
Farkında mısınız?
Siz sevip sevilmeyi hak etmiyor musunuz?
Bir ömür böyle bir şeye razı yaşamak mı istiyorsunuz gerçekten?
Evlilik böyle bir şey değil.

Ya ailem diyor ki,içkisi kumarı yok,karıya kıza gitmiyor bi sigarası var idare et kızım diyor
O kendi ekonomik gücü olmayan kadınların züürt tesellisi, sen bunun için mi okuyup meslek sahibi oldun. Kocana sponsorluk. Kimseyi dinlemek zorunda değilsin, sen kendi ayakları üzerinde kimseye muhtaç olmayan bir insansın. Eski kafalıların sözleriyle yaşamak zorunda değilsin

Benim çalıştığım hastane markete pazara uzak ,kendisi bu konumlara yakın bir yerde çalışıyor. Bir de her gün iş çıkışı ve haftasonu baba ocağını birkaç saat ziyaret etmeden eve gelemeyeceği için pazar alışverişini o yapar
Her şeyi siz ödüyorsanız evli kalmanıza gerek yok. Boşanın ve eşinizin masrafından kurtulun

Bunlsr fatura ve kira toplamına denk mi yani
Kesinlikle değil ki zaten ben de yapıyorum market alışverişi vs.. ya problem benim harcamam ödemem de değil. Adamın sorumsuzluğu, adamın görevlerini yerine getirmediği halde üstüne üstlük beni sorgulaması ,paramı ona yolladığım halde bir olmuyorsun demesi. Hem beni eril enerjimi yükseltiyor hem de diyor ki beni adam yerine koymuyorsun. Ortak para biriktiriyoruz ne bir yemek ,ne bir sürpriz, ne kaliteli vakit gecirme. Onlara gelince onu da benden bekliyor,ben isteyekmisim, ben iştahsızmısım yemezmisim,ben ruh gibiymisim. Yeter ya bıktım manipule edilip eksik hissettirilmekten. Kıyafetimi o sececekmis, kokumu o begenecekmis, tahta gibiymisim zayifmisim. Her yerde beni rencide ediyor. Ya beni gerçekten sevse. Ben bunu kafama takar miyim Allah askina

Kesinlikle değil ki zaten ben de yapıyorum market alışverişi vs.. ya problem benim harcamam ödemem de değil. Adamın sorumsuzluğu, adamın görevlerini yerine getirmediği halde üstüne üstlük beni sorgulaması ,paramı ona yolladığım halde bir olmuyorsun demesi. Hem beni eril enerjimi yükseltiyor hem de diyor ki beni adam yerine koymuyorsun. Ortak para biriktiriyoruz ne bir yemek ,ne bir sürpriz, ne kaliteli vakit gecirme. Onlara gelince onu da benden bekliyor,ben isteyekmisim, ben iştahsızmısım yemezmisim,ben ruh gibiymisim. Yeter ya bıktım manipule edilip eksik hissettirilmekten. Kıyafetimi o sececekmis, kokumu o begenecekmis, tahta gibiymisim zayifmisim. Her yerde beni rencide ediyor. Ya beni gerçekten sevse. Ben bunu kafama takar miyim Allah askina
Bütün bunlara rağmen halâ evlisin yalnız, bas tekmeyi bak hayat enerjin nasıl geri geliyor. Adam senin hiçbir şeyini beğenmiyor ki, beğenmeyene kapı orada, senden korkacak değilim, demelisiniz. İnşallah korunuyorsunuzdur çünkü sizin durumunuzdaki insanlar tam boşanma kararı aldığında hamile olduğunu öğreniyor çünkü

Cinsel hayatınız nasıl konu sahibi?
Gerçekten başka şehirden geldiğinizde sizle evde kalmayıp annesinde kalmak istemesine çok şaşırdım.
Eşimle 13 senedir beraberiz 10 senedir evliyiz. Ailesi her sene köye oğlun eşin gelmese de sen gel der. Ben ayrı kalamam öyle uzun eşimden çocuğumdan der gitmez. Bak on senelik evliliğim var bir hafta beni görmese asla gidip annesinde kalmaz beni özler benle kalmak ister.
Bu çok absürt bir durum

olacak gibi değil ya cidden başka şeyler aşılır da bu laflar bu tavırlar aşılmaz ne demek tüm giderleri sen karşılıyorsun en başından o başlamalıydı yada oertak hesap açıp herkes maailarını oraya yatıracak tüm giderler karşılanıp kalanlar birikime ayrılır sen kalan oarayı da yolluypsun ama onun maaşından haberin yok

Gerçekten başka şehirden geldiğinizde sizle evde kalmayıp annesinde kalmak istemesine çok şaşırdım.
Eşimle 13 senedir beraberiz 10 senedir evliyiz. Ailesi her sene köye oğlun eşin gelmese de sen gel der. Ben ayrı kalamam öyle uzun eşimden çocuğumdan der gitmez. Bak on senelik evliliğim var bir hafta beni görmese asla gidip annesinde kalmaz beni özler benle kalmak ister.
Bu çok absürt bir durum
Eşim 35 yaşına kadar ailesinden hiç ayrılmamış,en küçük çocuk, ablaları abisi düşük not alsa kızar eşime seslerini bile cikarmazlarmis. Ne sabah kalkmak bilir ,ne akşam yatmak bilir. Bi dediklerini iki etmemişler eşimin. Diğerleri evlenmiş gitmiş,bu da yemiş içmiş gezmiş işte. Alan mutlu veren mutlu. Evdeki anne babanın da her işine koşmuş, ki halen de koşuyor. Eşime sormadan hiç bir şey yapmazlarmis,kayinvalidem halen her şeyi eşimden ister. Esim işten çıkardı, 4bucuk 5te saat 7 7bucuga kadar baba evine uğrar ondan sonra gelirdi. Hafta sonu öğlene kadar yatar, kahvaltıdan sonra akşama kadar babasına yardıma giderdi iş yerine.Esimin ne kendini geliştirmeye,ne bir yeni bir şey öğrenmeye vakti olmamış ailesinden. Ama çok mutlu,iyi ki öyle yapmışım diyor . Tek zevki güzel yemek yemek. Zaten kayinvalidem ne istiyorsa onu yapmış,yemekte de çok seçici yemez etmez. Yani yapışık gibiler aileyle,her aksam uzun uzun telde konusma. Dedim sen cok iyi bir evlat olabilirsin ama kesinlikle iyi bir koca degilsin. 2bucuk ay önce kayinpederimi kaybettik,öyle olunca 40 gün kadar kayinvalidemde(kayinvalidemle) kaldık yalnız kalmasın diye. İznim bitince ise gittim,ordan eve uğrayıp üst baş değişip kayinvalideme geçiyordum. Gelen gidenle ilgileniyorduk, sonra gelen giden tükendi ama bizim gitmelerimiz orda kalmalarimiz tükenmedi.Eltimler alıp 10 gün kendi evlerine götürdüler. Sonra tekrar geldi işte kayinvalidem ve benim de gorevlendirmem çıktı 5 haftalık. Bu 4.haftam konunun devamı için eski başlıklara bakabilirsiniz.

Bu çok absürt bir durum
Eşimle cinsel uyumumuz çok iyi ama şöyle bir durum var ki hep gidip ben gönlünü alicam ,ben alttan alicam ben orta yolu yapicam ,susacağım vs vs...kendisi trip atar çekilir köşesine, kaç kere hıçkıra hıçkıra ağladığımı bilirim bi kere gelip özür dilemedi,sarılmadı,alttan almadı. Neymiş kendi kendime problem uretiyormusum,onun hiçbir suçu yokmuş, kime sorsak kendini haklı bulurmus

X