Eve aldığımız yardımcımız

arkadasim bulgaristanlidan hayir gelmez benim babam okadar yardim etti hic yaranamadi
arkasindan vurup gittiler elin kadinini iyce tanimiyorsun belliki icin sinmemis hicbirseyini
7 aylik hamilesin bide bana sorarsan hic düsünmeden gönder derim baska bakicimi yok arkadasim,
tanimiyorsun etmiyosun ailenden biri de degil neden cekiniyosun ???
allah korusun bir hastalik gecse altindan nasil kalkicaksan en hassas dönemdesin suan sen
geceleri korkuyorum diyorsun acaba bebis dogduktan sonra yine korkarmisin ???
bana sorarsan gönder bide yabanci alma türk olmasi daha iyi,
bebeginizle mutluluklar dilerim

bu nasıl bır yorum yaaa???

Neden ınsanları genellıyorsunuz?
Babanızın yardım ettıklerı sukur bılmez dıye hepsı aynı mı?

Bende bulgarıstan turk lerındenım.

Ama cok sukur merhametım de var,ıyılıgın kıymetını bılmek te...

Ne demek bulgarıstanlı dan hayır gelmez...
Cok buyuk bır onyargı bu,heryerın ıyısı var kotusu var...

Konu sahıbı arkadasım...

Anlattıklarına cok sınırlendım.
Tamam dedıklerı buyuk kısmı dogru olabılır,
yanı orada hayat cok zor,paraya ıhtıyacı olabılır.

Ama bu demek degıl kı boyle pıs olsun.bıseyden anlamasın.

Nıce tanıdıklarım var yıllardır bu ıslerde calısıyorlar.
Ama gayet tıtız ve temızler.
Sanada boylesı denk gelmıs uzuldum.
Duzen adab tertıp ogrenememıs mı 9 yıl koca yıl dıyorsun...

Ama bazı ınsanlarda su var
aldıgım paranın karsılıgını verebılıyormuyum dıye dusunmez,bu kısı de oyle bırı oyle anladım ben...
Bence yol yakınke n yolla.

Bızde ılk geldıgımızde cok ıhtıyac sahıbıydık.
Calıstık da.temızlık ev ısıne gıtmedık ama
nerede calısıyorsak hakkını verdık.

Bırdahakı secımını ıyı yapmanı onerırım.

Ama yıne sececegın kısı gocmenlerdn olabılır
bır farkla,yıllardır tr de yasamıs
vatandas olmus aılesı burda olan bırını secmenı onerırım.

Ama dıkkat et cok tıtız olsun duzen adab bılsın.
Ve gercekten ıslerıne yardımcı olsun.

Cocuk bakımına gelınce ben bızımkılerın cocuk bakımını cok begenıyorum.az gunes gorsunler hemen cocukları dısarı cıkarıyorlar faydalansın dıye,tıtız temız ve saygılı da bulabılırsen ohh ne guzel....ayrıca hırsız degıllerdır genelde,cocugunu guvenle emanet edebılırsın ama zamanla tabı...

Dıpnot )bızım mıllet cok kılolu olmaz sureklı haraket halınde oldukları ıcın...

Sanada duse duse pıyangodan bu cıkmıs..
Yol yakınken yolla derım.

9.ayıma girdim ve şuanda istiycegim son şey tanımadıgım birine, ustelik duzeni ,tertibi olamayan bi o kadar bilmiş ve patavatsız birine katlanmak , birde üstüne bunun icin para vermek.Bence eşinizle alın karsınıza konusun ve gonderin .

bu arada dedıgı dogru oturum ıznı para ıle alınıyor.

Fakat soyle bır durum var,
farzedelım yabancı uyruklu bırını calıstırıyosunuz
kı buyuk ıhtımal calısma ıznı yoktur
bırı sıkayet etse sızın basınız derde gırer
kacak ızını olmayan ıscı calıstırmaktan...
Bu sebebten kımlıgı olan bırını calıstırın.

Cervenızden esden dosttan ısını ıyı yapan bırı mutlaka bulunur onlardan tavsıye alın

ınternetten bulmak herzaman daha rısklı...

Ve hep deneme yanılma yapın...
Mısal ıse aldıgınız kısıyı denemek ıcın cesıtlı seyler yapın bakalım nasıl tepkı verecek,cok dıkkatlı olun derım zaman kotu,tekrar hata yapıp yenıden uzulmenızı hıc ıstemem.

Hayırlı dogumlar dılıyorum.

okurken fenalık bastı valla. kısa zamanda çıkaracağınızı söyleyin başka iş baksın

İyi niyetinizi takdir etmemek elde değil gerçekten, ancak iyi niyetiniz size yanlış yaptırıyor, ve karşınızdaki hanımefendi bunu çok iyi kullanıyor.

Siz bu insanı size yardımcı olsun diye evinize aldınız. Ben bunun çok büyük cesaret olduğunu düşünenlerdenim. Ama şartlar böyle gerektirmişse elbet denenecektir, yapacak bir şey yok. Ama unutmayın, sizin ilişkiniz onun size ev ortamında yardımcı olması ve sizin ona bir oda ve maaş vermeniz üzerine kurulu. Peki bu kadın beklentilerinizin kaçta kaçını karşılayabildi?

Sizin rahatsızlık duyduğunuz şey sadece alıştığınız düzenin bozulmasından dolayı değil. Gündelik hayatınızda büyük bir değişim yaşanmış, ve evine yardımcı eleman alan hemen hemen herkes mutlaka ilk zamanlar kendini kendi evinde rahatsız hissetmiştir, ama sizinki sadece bu değil. O yüzden vicdan hesaplaşmaları yapmanıza gerçekten gerek yok, ama işte insanız. Ben bile buradan "acaba hemen iş bulabilir mi, çok mağdur olur mu?" diye düşünüyorum, ancak bu durum o kadının size ve ailenize uzun vadede yarardan çok zarar getireceği gerçeğini değiştirmiyor.

Kadının hayatınıza girmesinin öncelikli sebebi evinizde yalnız kalamıyor oluşunuz. Ancak bu kadın sizin ev arkadaşınız olarak değil yardımcınız olarak geldi ve yükünüzü hafifletmesi gerekiyor. Ancak bu kadın hijyen ve saygı mevhumlarından yoksun. Hadi üstünkörü temizlik yapmasını, yemek hiç yapamamasını falan da geçelim, yahu çamaşır sulu ellerle gıda maddelerine dokunması ne demek oluyor! Öksürüp tıksırıp elleri yıkamaması, daha evvel ekmeğini yediği ailelerin mahremlerini size açması, yatak odanıza izinsiz girip kurcalaması, bazı konularda bilhassa hassas olduğunuzu bile bile abuk sabuk hurafelerle sizi negatif yönde etkilemeye çalışması.... Ya arkadaşım siz iyi misiniz? Bu insanın evinizde ne işi var?

Bebeğiniz olacak. Bebeğinizin bakımından tamamen siz sorumlu olacaksınız ama aynı evde yaşıyor olacaksınız ve dolayısıyla bebeğinizi o kadından ne kadar uzak tutmak isteseniz de bunu yapamayacaksınız. O kadın kim bilir en son ne yaptığı veya nerelere dokunduğu elleriyle bebeğinize dokunacak. Sürekli öksürdüğünden bahsetmişsiniz, kronik bir rahatsızlığı mı var, yoksa dönemsel miydi bilmiyorum ama bu kadın gelecekte de öksürecek, ve bebeğiniz ne idiği belirsiz bir havayı soluyacak. Evinizin genel temizliğinden o sorumlu olacak, ama makinanın yıkadığı bulaşığa dokunduğu el bile sizi rahatsız edecek. Etmeli de. Daha bir sürü şey de sayabilirim. Üniversite döneminde temizlik konuları yüzünden çok zorluklar ve anlaşmazlıklar yaşamış, göçebe olmuş bir insanım ben. Ve siz zamanla tuttuğu kapı kollarından bile tiksinir duruma geldiğim insancıklardan biri gibisini, hem de çok daha hadsizini ve eğitimsizini evinize güya size yardımcı olsun diye alacaksınız, muhtemelen sürekli peşinden koşup yaptıklarının üstünden geçeceksiniz, ve ev giderlerini onunla paylaşmayacak, bir de üstüne para vereceksiniz.

Bakın birçok anneye göre çok şanslısınız. Birçok kadın çalışmak zorunda olduğu için el kadar bebekleri sabahları arkalarından ağlarken işe gitmek zorunda. Ben kadınlar anne olduktan sonra ev kadınlığına geçiş yapsınlar demiyorum, ama belli bir yaşa kadar bebekle tamamen annesi ilgilenebilse keşke diyorum. Benim bir çocuk doğurmam, ancak onu beyninin en aktif çalıştığı, etrafında olan biten her şeyi bir kayıt makinesi gibi hafızaya aldığı, kişiliğinin temellerinin atıldığı bir dönemde bir başkasına "biz yaptık ama alın siz yetiştirin, olmadı biz eşimle sonra düzeltmeye çalışırız" der gibi teslim etmem fikri bana korkunç geliyor, ve bebek fikrini bir süre için daha erteliyorsam, biraz da bu sebepten.

Şimdi niye bunları anlattım.. Siz de buna yakın sebeplerle işinizden ayrılmışsınız. Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin, yavrunuz bence şanslı, annesi hep yanında olacak. Ama bana kalırsa bu hassasiyeti alıp evinize soktuğunuz insanlar konusunda da göstermeniz gerekiyor, çünkü o sizi ve babasını olduğu kadar onu da görecek ve tanıyacak. Davranışlarında, konuşmalarında ister istemez onu da örnek alacak, ruhen etkilenecek. Bu konuda gerçekten çok daha fazla şey de söylenebilir, ama inanın neresinden tutsanız elinizde kalır.

Zaten referans olarak gösterdiği kişi bile size alttan alta olumsuz mesaj vermiş. Siz de iyi niyetinizin ve tecrübesizliğin etkisiyle bugüne kadar bir şekilde gelmişsiniz. Şu on günde bile ne kadar bezdiğiniz ortada. Ama inanın bu konuda kendinizi suçlu hissetmeniz gerekmiyor. Kötü hissedebilirsiniz, çünkü gerçekten çalışmaya mecbur bir insansa bu zihniyetle gerçekten bir yerlerde dikiş tutturması çok zor, onu pek iyi bir gelecek beklemiyor. Hassas kalpli bir insansanız bu sizi üzebilir, ama kendini suçlu hissetmek çok başka bir şey, lütfen bu ikisini karıştırmayın, çünkü bir işe alınıp o işi yapmaktan âciz olan kendisi. Biraz gayret gösterseydi, en azından temizlik konusunda sizi tatmin edebilseydi ben inanıyorum ki siz de bazı şeyleri görmezden gelmeye çalışabilirdiniz, ama bu şekilde olmaz, size yazık. İşi veren siz, para veren siz, taviz veren siz, kuralları koyan o, olmaz.

Henüz doğumunuza da var, yatılı elemanın iyisini bulmak eminim zordur, ama çok daha iyisini, en azından daha anlayışlısını ve temizini bulabilirsiniz bence. Yavrunuz, o ve siz beraber çok fazla zaman geçireceksiniz, o yüzden çok seçici olmalısınız, ve bazı konularda asla taviz vermemelisiniz. Sabıka kaydı, sağlık raporu gibi belgeleri isterken asla utanıp sıkılmamalısınız. Part-time işlere girerken bile yerine göre kişiden ne bilgiler isteniyor, siz evinizde sizinle birlikte yaşayacak kişiyi seçeceksiniz, tabi ki ince eleyip sık dokuyacaksınız, bu konuda kendinizi rahat hissetmelisinizdir. Gerçekten güvenilir bir kişi de zaten bundan gocunmaz, veya bu talebinizi sorgulamaz, temiz sicilini size sunar, ve sizin için çalışmaya ihtiyacı varsa bi zahmet kafasına göre davranmaz kendini yaşadığı eve uydurmaya çalışır.

Allah iyilerle karşılaştırsın.

Kesinlikle hemen postalayın evinizden hiç muhattap almayın kendisini.EŞiniz söylesin seyahete çıkıyoruz filan diye sallayın gitsin.Okurken gerildim bende hamileyim.Ne bedduası edebilirki hep beddua etse ne olacak Allah sizi biliyor çektiklerinizide.

konuyu sabırla okudum
ama sızınde bu yanınızda baska bırıyle yasamaya hazır oldugunuzu dusunmuyorum
kadın problemlı ama sızde ısrarlar tylot vermemenız bana tuhaf geldı ayrıca aranızda cok az yas var

Yazmadan gecemeyeceğim ne kadar iyi niyetlisiniz.bu kadar hoşgörü bence cok fazla.sankı ev sahıbı o da siz misafirmişssiniz gibi olmuş.biraz dobra olun gönderin demıyorum ama yapması gerekenı sert bı sekılde soyleyın.oturup konusmaya fırsatı olmasın sadece çaışssın sonra da odasına gıtsın tabı kı oturur da ama bu kadarı fazla bence

canım allah kolaylık versin aynı sorun bende de var bende kimse yokken evde tek kalamıyorum
ama benim eşim erken geliyo akşam biryere gidemiyo bence sen o kadını biran önce gönder
hiç taviz verme sende eşinde çok anlayışlısınız karşındaki insanı kırmamak için çok titizsiniz ama yapma
sonra çok pişman olursunuz sana soruyum şimdi sen çocuğunu ona teslim edebilirmisin edemezsen niye kalsın titiz değil yemek yapamıyo fazla lakayit
izinsiz odalara girmeler yarın birgün daha neler olur.hiç sitres yapma başkalarını dene belkide çok kişi gelip gidicek ama eminim sonunda bulucaksın
iyi sadık titiz .... yani mükemmeli bulmak zor

valla acima acicak hala dusersin demisler...
ben de ilk baslarda acidim kadina ama cekilmez biri bence...
gonderin gitsin baskasini bulursunuz...

canım ben işyerime doğru güvenilir temizlikçi bulana kadar inanın 5 ayda 10kişi denedim.sonunda tutturdum.benim duygu sömürüsü yapıyor dediğim elemanım kayınvalideme numarasını vermiş kadın birgünlüğüne gelmişti,işte yardım edin bana kıyafetler yolayın diye.şok olmuştum.yahu insanda biraz gurur olur.ama sigarasından keyfindende eksik olmaz.birkere oğlu için eşimin takım elbisesini istedi.beğenmiş paramzı yokta verseniz benim oğlum giyse demişti,kusura bakmayın dedim paranızı sigara verceğinize oğlunuza harcayın dedim.görüşürsünüz beğenmezseniz değiştirirsiniz doğru insanı bulana kadar eve gelen kişiyede evi nasıl temizlemesini istediğinizi yemeği düzeni herşeyi ayrıntılı anlatın baştan.insanları işe almak çalıştırmak kolay değil.zamanla öğrenirisniz ben 15kişiyi idare ediyorum çok zor inanın çok zor.öyle duygusal davranırsanız parmağınızda oynatırlar.

Yahu siz ona alışmak değilsiniz ki o size uymak ve alışmak zorunda.
Sanki o ev sahibi siz yardımcı gibi bi çekingenlik içindesiniz sizinki de normal değil.
Alın karşınıza deneme sürecimizde bize uygun olmadığınızı anladık deyin ve gönderin

kesinlikle katılıyorum!

Melike hanım, sizinle benzer durumları yaşayan biri olarak tek bir şey söyleyebilirim, kesinlikle bu bayanla yapamazsınız, size bi faydası olmadığı gibi başınıza dert olur. Herşeyi yapmaya çalışıyormuş gibi görünür ama aslında hiç bi işi tam olarak yapmazlar. Zaten işte bilmiyorlar, şartları şurtlarıda yok.
Yeni doğmuş bi bebekle kucağınızda bi de bu dertlerle uğraşmayın geriye kötü anılar kalmasın. Sonra çok kafanıza vurursunuz.

arkadaşlar ben çalışıyorum küçük çocuğum var malum temizlik filan. ama bu temizlikçilerden bile sıkıntı yaşadığım için artık kimseyi alamıyorum. bende karşımdakini çok kırmak istemeyen bir insanım böyle olunca şunu yap bunu yap desemde 2. bişey diyemiyorum. 1 sene öncesine kadar 15 günde bir gelen biri vardı. ama baktım ki işi tam yapmıyor sben üstünden yapsam aynı oluyor bıraktım. 1 senedir kendim yapıyorum. öyle böyle yorula yorula yapıyorum güvenemiyorum çünkü.
bende sizin yerinizde olsam yollardım. zaman geçtikçe iyice zorlaşacak. bayanı tanımıyorum ama iyide olsa siz uyum sağlayamamışsınız o sebeple bir an önce yollayın. iylikten maraz doğar. daha sonra daha kötü olmasın.

:KK53::KK53:

Hemen gönderin hemen hemen hemen... Şaka gibi yaa.. Çok ama çok sabırlı davranmışsınız zatenn :KK53::KK49:

size tamamen katılıyorum.bu stresle hamileliğinizde zarar görür.
ben de 2.hamileliğimde tam gün almıştım.ama türktü ve tanıdıktı
doğumdan sonra 40 gün daha durdu.sonra evde başka birinin varlığından
rahatsız olmaya başladım.haftada 3 gelmeye başladı sonra bitirdik
bu tür sorunlar hiç yaşamadım bence siz de yaşamayın.

evde değil yabancı yardımcı bir kadınla kayınvalide,anne,kardeş,kayınço gibi birisiyle yaşamak bile çok zor, kadın odasına akşam 7de giriyor ve biz ses yapmamak için çaba sarfediyoruz, oysa biz eşimle onikiden önce yatmayız, bu konuda bazı kısıtlamalar oluyor evet...
ayrıca gece 5 kere tuvalete kalkan birisi olması da ilk başlarda beni rahatsiz etti, ben bile hamile halimle 2 kere filan kalkarım. Yatılı kadın olayı zor, çok gerekli olmadıkça bende tavsiye etmiyorum.

sen para veriyorsan o bunu haketmek zornda

bence fazla iyi davranmışsınız ben o kadar şeye bile müsama göstermezdim...ayrıca başka kalıcak yeri yoktu hani istanbulda e eltisi varmış ?

bence yollayın başkasını alın

hayır ben anlamıyorm o kadın iş bulup çocuklarına bakmak isterken gayet titiz ve becerikliyken evlere bu tür kadınların gidip iyi niyeti sömürmesi çok garip yaa

evet bazı çelişkili konular vardı, eltisi varmış ama gidemiyormuş, eltisi gidince ona surat yapıyormuş, onu istemiyormuş, bunu da anlayabilmiş değilim, insan insanı bir gece idare etmez mi yahu?
yerli bakıcılar şu anda yabancılardan çok paraya çalışıyorlar öyle de bir sorun var, okumamış, hayatı boyunca ev işinden başka iş yapmamış kadınlar ilk işlerinde bile 1000TL den aşağıya para istemiyorlar, sanki onlar Türkiyede yaşamıyorlar, ben tekstil firmalarında çalıştım, son ütücü ve kontrolcü olan elemanlar sabahtan akşama kadar hiç oturmadan ayakta çalışır ve 700-800TL maaş alırlar, ayrıca her gece mutlaka 11e kadar mesai olur, buna rağmen maaşları 900TLyi bile bulmaz , bunlardan kimsenin haberi yok, hani bir laf var ya bu çocuk bakıcı ev hanımı ablalar ya sayı saymayı bilmiyorlar, ya da hiç dayak yememişler ama ben böyle insanlara 1500TL bakıcı parası verenlerde kabahat diye düşünüyorum. Ben üniversite mezunuyum, ikinci üniversiteye kayıtlıyım, iki yabancı dil biliyorum, 10 senelik tecrübeliyim ama ben işyerinde ancak 1800-2000TL kadar paralara maksimum iş bulabiliyorum, bu adil midir şimdi?
Bu ülkede bu tarz dengelerde tuhaflıklar çok var malesef....

kAdının dediği şeylerde bana pek inandırıcı gelmedi :26::26:
bende bulgaristandan geldim orda bunlar için şirket var zaten pasaport konusunda da inandırıcı değil :KK50::KK19:
içimden bi ses şuan bile evinizde o kadının durması sizin dahada moralinizi alt üst ediceğini söylüyo
bence karşınıza alın ama bi faydası olmucak en azından ben uyardım dersiniz içiniz rahat eder..
bence ingilizce bilen bu konuda eğitim almış birini bulun derim bu kadın size sıkıntıdan ve arkasını toplamaktan başka hayır getrmez.. :KK19:

X