Ev, Evlilik tapu işlemleri

Peki bunu kırmadan incitmeden yani ilişkimizi yaralamadan nasıl söylemeliyim eşime

Annemin altınlarımıza konmasının ezikliğini hissediyorum hala bu durum beni yeterince yaraladı. Bu yüzden evet dedim ama içim içimi yiyor. Kırgın olduğum bir noktadan Bir de sen beni yaraladın. Bu dünyada güvenecek kimsem yok gibi hissediyorum. Annem de ortada bıraktı. Yarın öbür gün sana bir şey olsa vefat etsen ben çocuklarımla ortada kalırım.
Bu minvalde bir konuşma yapardım ben olsam.
Annenizi sakın savunmayın. Yemişsiniz orada bir halt. Ama altınlar hala sizin hakkınız. Bunu unutmayın kendinize güvenin. Annenize de ne kadar kırgın olduğunuzu belirtin. Eşinizi kendi tarafınıza çekmeniz lazım. Tapu yarı yarıya olsun teklifiyle gidin. Yarısı eşinizin olsun yarısı ailesinin.

Ben kk nin aksine mantikli buldum.
Ailenin 3 cocugu var, diger 2ai kucuk halen. Buyuge ev alip diger 2 kucuge zamani gelince ev alamayabilirler. O durumda esiniz hakkaniyetli geldi bana, ailemin ustune olsun, sonra kardeslerimle mal paylasimi yaparim diye dusunmus.

Sizin bu ev icin bir katkiniz yok (yanlis anlasilmasin ) emek olarak yok demek istiyorum. Hani yillarca calismis para biriktirmis degilsiniz. Oyle olsa insanin icine oturur. Ama su durumda altinlar zaten kira bedeli olarak bile dusunulebilir. Daha 2 gun once konu vardi, ev sahibi 2 yillik kirayi pesin istiyor, 400 kusur bin ediyor toplamda.

Bana mantikli geldi. Kira derdinden kurtarir bu durum sizi. Esinizle anlasin, sonrasinda da para biriktirip direk kendi uzerinize olacak bir mulk edinin.

Ben kk nin aksine mantikli buldum.
Ailenin 3 cocugu var, diger 2ai kucuk halen. Buyuge ev alip diger 2 kucuge zamani gelince ev alamayabilirler. O durumda esiniz hakkaniyetli geldi bana, ailemin ustune olsun, sonra kardeslerimle mal paylasimi yaparim diye dusunmus.

Sizin bu ev icin bir katkiniz yok (yanlis anlasilmasin ) emek olarak yok demek istiyorum. Hani yillarca calismis para biriktirmis degilsiniz. Oyle olsa insanin icine oturur. Ama su durumda altinlar zaten kira bedeli olarak bile dusunulebilir. Daha 2 gun once konu vardi, ev sahibi 2 yillik kirayi pesin istiyor, 400 kusur bin ediyor toplamda.

Bana mantikli geldi. Kira derdinden kurtarir bu durum sizi. Esinizle anlasin, sonrasinda da para biriktirip direk kendi uzerinize olacak bir mulk edinin.
Bu da mantikli geldi ama iki ortak tapu da olabilirdi. Cocuklarin haklari da kalirdi.
Hatta es kisisi biraz daha ince dusunup ,aileme dusuk kira odeyelim diyebilirdi. Kardes haklari olarak.

Eşinin bu şekilde düşünmesi gayet mantıklı.
Aileniz altınları alarak zaten sizi zor bir duruma düşürmüş.
Eşimin ailesi altınları alsaydı. Ailem bana takılan altınları bana verseydi ve böyle bir ev durumu olsaydı. Bende eşinizin düşündüğünü düşünür altınları aileme verirdim. O altınlar sizin değil.
Aileniz altınları direkt size verseydi böyle bir şeye şiddetle karşı çık derdim.
Olay bu şekilde fifty fifty oluyor. Eşiniz sizi kırmadan bu yola başvurmuş.
Size o evde oturun diyerek zaten iyilik yapıyorlar.
Altınları aileniz alırken sesiniz yükselmediyse bunada sesinizi yükseltmeyin. Daha kötü duruma düşersiniz

Bu da mantikli geldi ama iki ortak tapu da olabilirdi. Cocuklarin haklari da kalirdi.
Hatta es kisisi biraz daha ince dusunup ,aileme dusuk kira odeyelim diyebilirdi. Kardes haklari olarak.

Bilemiyorum ya,
Hangi birimizin 2 yillik evliyken ev alacak parasi birikti ki.
Direk aile aliyor diye dusunuyorum ben, evin yari fiyatini odeyecek takilar da hep erkek tarafindan.
Zaten bu aile hakkaniyetli belli, kizin annesine kimse bisey dememis, kizin maasina falan kimse karismamis. Muhtemelen imkan olursa diger cocuklarina da ev alirlar. Gene bu ev bu arkadasa kalir.

Ben konu sahibi yerinde olsam, kendim de mal mulk edinmek istedigimi elbette soylerim. Bunda yanlis anlasilacak bisey yok. Ama suanki durum da dezavantajli degil kesinlikle.

Bak ben 12 yillik evliyim, kayinvalidem de varyemez, biseylerini gormedim bugune degin 🤣 o yuzden mesela bana nazaran cok sansli bir durumda 😇

Ben böyle şeylere çok karşıyım neden ailesi para veriyorki ? Kimseden para alıp ev almam işte sonra böyle oluyor onlara laf düşüyor. Kimseye laf ettirmemek için kendiniz paranızla alın aşamıyorsanız hiç girişmeyin bu işe. Ben evin yarı parasını versem bende kendi üstüme yapardım evi.

Merhaba sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri içinden çıkamadığım bir düşüncem var konu şöyle ki ev almayı planlıyoruz yalnız evin parasının yüzde 50 sini eşimin ailesi kalan yüzde 50 si ise düğün takıları ve bilezikleri ile biz karşılayacağız ama eşim ev annemin ya da babamın üzerine olsun dedi ben de tamam dedim onu da anlıyorum bir boşanmada falan belki hak talep ederim diye kendince korkuyor olabilir ama ben de onun ailesine güvenmiyorum şu an çocuğumuz yok fakat ileride olur da Allah korusun eşimin başına bir şey geldiğinde onların beni evimden çıkaramayacağını bilemem ki sürekli böyle düşünüyorum acaba çok mu ince ve fena düşünüyorum gerçekten endişe ediyorum.
Niye tamam diyorsun yahu saf mısın sen? Adam senin paranla senden mal kaçırıyo anasına. Bir de tamam anlıyorum hak talep ederim diye korkuyor diyorsun. Hak talep edeceksin tabiki düğünde takılan her şey senin. Şaka mısın aa

Bilemiyorum ya,
Direk aile aliyor diye dusunuyorum ben, evin yari fiyatini odeyecek takilar da hep erkek tarafindan.
Zaten bu aile hakkaniyetli belli, kizin annesine kimse bisey dememis, kizin maasina falan kimse karismamis. Muhtemelen imkan olursa diger cocuklarina da ev alirlar. Gene bu ev bu arkadasa kalir.

Ben konu sahibi yerinde olsam, kendim de mal mulk edinmek istedigimi elbette soylerim. Bunda yanlis anlasilacak bisey yok. Ama suanki durum da dezavantajli degil kesinlikle.

Bak ben 12 yillik evliyim, kayinvalidem de varyenez, biseylerini girmedim bugune degin 🤣 o yuzden mesela bana nazaran cok sansli bir durumda 😇
Siz de cok incesiniz. Tabi burdan niyetlerini bilemeyiz. Belki oyledirler.
Ama ortak tapu en mantikliymis burada.

Niye tamam diyorsun yahu saf mısın sen? Adam senin paranla senden mal kaçırıyo anasına. Bir de tamam anlıyorum hak talep ederim diye korkuyor diyorsun. Hak talep edeceksin tabiki düğünde takılan her şey senin. Şaka mısın aa

+++
Ne igrenc insanlar yahu, daha evlenmeden konu sahibesinden bosanirken para kacirmayi dusunuyorlar. Ben olsam igrenirim, asla evlenmem. Evlerinid e alip bilmem nerelerine soksunlar varyemezler.

Merhaba sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri içinden çıkamadığım bir düşüncem var konu şöyle ki ev almayı planlıyoruz yalnız evin parasının yüzde 50 sini eşimin ailesi kalan yüzde 50 si ise düğün takıları ve bilezikleri ile biz karşılayacağız ama eşim ev annemin ya da babamın üzerine olsun dedi ben de tamam dedim onu da anlıyorum bir boşanmada falan belki hak talep ederim diye kendince korkuyor olabilir ama ben de onun ailesine güvenmiyorum şu an çocuğumuz yok fakat ileride olur da Allah korusun eşimin başına bir şey geldiğinde onların beni evimden çıkaramayacağını bilemem ki sürekli böyle düşünüyorum acaba çok mu ince ve fena düşünüyorum gerçekten endişe ediyorum.

Yuzde 50si dugun takilariyla alinacaksa neden esinizin anne babasi uzerine?

Bilemiyorum ya,

Bak ben 12 yillik evliyim, kayinvalidem de varyemez, biseylerini gormedim bugune degin 🤣 o yuzden mesela bana nazaran cok sansli bir durumda 😇
Aile gerçekten de öyle durumları zaten her çocuğuna ayrı ev mirası bırakacak kadar yerinde benim bunu sormamdaki amaç hayatın her türlü halinin olabileceğini düşündüğüm içindi hepinize verdiğiniz cevaplardan dolayı çok teşekkür ediyorum

İsteyemez ki. Gelinin ailesi kız tarafının tüm takılarını almış. O zaman adam da başlar senin ailenin katkısı mı var, hatta tüm altınları aldılar diye. Sonra o iyi olan ilişki gidecek, tüm ömür laf sokmalarla geçecek. Kocam altınları ailesine kaptırsa, evliliğimiz baştan yıkılırdı. Pısırık bir adamı ne yapayım ben.
Zaten ailesi niye almış onu anlamadım. Ama karşı tarafın üzerine ev yapılırsa mal gibi ortada kalacak. Bu konular düğün öncesi konuşulması gerek

X