Ev, Evlilik tapu işlemleri

İnanın en başından beri durumun farkındayım ailemle zaten bi mesafe var aramda eşim bunun bilincinde ben sadece eşimin ailesine güvenemiyorum yarının garantisi yok tamam boşanmayız ama eşime bir şey olursa diye endişeleniyorum çübkü anlatabildim mi bilemiyorum ama Allah korusun böyle bir durumda gidebilecek bir ailem yok benim ki ben de gitmek istemem mesleğim var çalışıyorum kendime zaten bakarım ama yarını bilemeyiz bu korkutuyor beni
Ailenizin yaptığı haksızlık ve kusura bakmayın ama terbiyesizlik lakin eşinizin ve ailesinin de yaptığı haksızlık ve terbiyesizlik.

Kimse ailesini seçemiyor, kimse ailesinin yaptıkları yüzünden de ailesi bile vuruyor bizde vuralım deme hakkına ve haddine sahip olmamalı.

Ailesi altınları yedi, bizde kendi taktıklarımızı kendi adımıza alacağımız eve gömelim bu kadının elinde avucunda bir şey olmasın demek bu resmen.

Ailenizin yaptıkları yüzünden boynunuz eğilmesin, kendinizi mahçup da hissetmeyin zira size takılan altınları kaçıran kendi adına bir yatırıma dönüştüren siz değilsiniz aileniz hakkınız olanı yemiş bundan da zerre utanmamış.

Şimdi de eşiniz hakkınızı yemeye çalışıyor, karısını seven adam bu tip hesaplara girmez, ailesi ezmek için evin yarısını biz ödeyeceğimize göre ev bizim üzerimize olsun gibi tekliflerle geldiğinde, ev bizim tapu da bizim üzerimize olacak, bu şartlarda yardım etmeyi kabul etmiyorsanız kredi çekerim der ailesine de ezdirmez, aile arasında bunu konuşmuşlar ki eşiniz size ev annemlerin üzerine olsun demiş.

Siz siz olun ne ailenizin yaptıkları yüzünden boynunuzu eğin ne hakkınızı yedirin, dik durun ve ev ikimizin üzerine olsun ailenin değil deyin.

Merhaba sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri içinden çıkamadığım bir düşüncem var konu şöyle ki ev almayı planlıyoruz yalnız evin parasının yüzde 50 sini eşimin ailesi kalan yüzde 50 si ise düğün takıları ve bilezikleri ile biz karşılayacağız ama eşim ev annemin ya da babamın üzerine olsun dedi ben de tamam dedim onu da anlıyorum bir boşanmada falan belki hak talep ederim diye kendince korkuyor olabilir ama ben de onun ailesine güvenmiyorum şu an çocuğumuz yok fakat ileride olur da Allah korusun eşimin başına bir şey geldiğinde onların beni evimden çıkaramayacağını bilemem ki sürekli böyle düşünüyorum acaba çok mu ince ve fena düşünüyorum gerçekten endişe ediyorum.
Eşine ev senin uzerine olsun falan diye gaz verin . Aileisnin üstüne olması sıkıntı

Ailenizin yaptığı haksızlık ve kusura bakmayın ama terbiyesizlik lakin eşinizin ve ailesinin de yaptığı haksızlık ve terbiyesizlik.

Kimse ailesini seçemiyor, kimse ailesinin yaptıkları yüzünden de ailesi bile vuruyor bizde vuralım deme hakkına ve haddine sahip olmamalı.

Ailesi altınları yedi, bizde kendi taktıklarımızı kendi adımıza alacağımız eve gömelim bu kadının elinde avucunda bir şey olmasın demek bu resmen.

Ailenizin yaptıkları yüzünden boynunuz eğilmesin, kendinizi mahçup da hissetmeyin zira size takılan altınları kaçıran kendi adına bir yatırıma dönüştüren siz değilsiniz aileniz hakkınız olanı yemiş bundan da zerre utanmamış.

Şimdi de eşiniz hakkınızı yemeye çalışıyor, karısını seven adam bu tip hesaplara girmez, ailesi ezmek için evin yarısını biz ödeyeceğimize göre ev bizim üzerimize olsun gibi tekliflerle geldiğinde, ev bizim tapu da bizim üzerimize olacak, bu şartlarda yardım etmeyi kabul etmiyorsanız kredi çekerim der ailesine de ezdirmez, aile arasında bunu konuşmuşlar ki eşiniz size ev annemlerin üzerine olsun demiş.

Siz siz olun ne ailenizin yaptıkları yüzünden boynunuzu eğin ne hakkınızı yedirin, dik durun ve ev ikimizin üzerine olsun ailenin değil deyin.
Çok güzel bir yorum oldu inanın tüm kararsızlığım bir an somut bir hal aldı ve üzerimden kalktı. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Ne kayinailenin parasini alacaginiz eve dahil edin ne altinlarinizi verin. Kiz tarafi da olsa erkek tarafi da olsa ziynet esyalari kadina aiitir. Para pul icin mahcup olacak durumunuz yok, siz o hissi esinize verirseniz esiniz de size bu teklifi eder. Aileniz ayri birey siz ayri bireysiniz. Esiniz bu durumu hata olarak goruyorsa faturasini ailenize keser size degil. Ikincisi para verip tapuyu size verselee bile o evde huzurunuzun olma ihtimali cok dusuk. O evi sahiplenecekler ve allah korusun esiniz vefat etse sirf tapusu sizde diye huzur verirler mi saniyorsunuz? Bugun ileride sorun cikarirlar koekusunu hissetmenize sebep bir sey varsa emin olun tapu sizde de olsa olacak olan olur. Asla o evi almayin aldirmayin. Tirnagi olan basini kasir, diyeceklerim bu kadar.

Çok güzel bir yorum oldu inanın tüm kararsızlığım bir an somut bir hal aldı ve üzerimden kalktı. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Rica ederim, anlatımınızdan çok hanımefendi bir kadın olduğunuz anlaşılıyor, ailenizin yaptıkları yüzünden kendinizi mahçup hissettiğiniz için erkek tarafının taktığı altınlara bile benim diyememişsiniz kasada durmuş, belli ki siz hem iyi bir kadınsınız hem de kim ne yaparsa yapsın kötülükle karşılık vermeyen iyi niyetli birisiniz, okuyunca üzüldüm sizin gibi birinin eşine olan sevgisi, iyi niyeti suistimal edilmemeli, aileniz vurmuş eşiniz de vurmak istiyor, ailenizin yaptığı haksızlığın sorumlusu da suçlusu da siz değilsiniz, asla bunun mahcubiyetini yaşayıp kendinizi suçlu hissetmeyin, ki çalışıyormuşsunuz eve katkınız oluyordur kiraya faturalara bu da bir emek, eşinize karşı muhabbetiniz sevginiz saygınız da bir emek, insanın sevgisi paha biçilemez, ev alalım ama ailemin üzerine olsun demek sevgide hesapçı olan kişilerin yaptığı bir şeydir, bir ev alacaksanız tapu ya eşinizle size ait olsun ya hiç ev alınmasın ama asla kayınvalide üzerine olmasın.

Benim anlamadığım kız tarafı altını alınca normal ama erkek tarafı o altınlarla birde o kadar daha katarak kendi üstüne ev alıp oturmaları için ev verince neden kötü niyetli olsun. Kız kendi ailesinden o altınların bedelini alıp gelmeden bu konuda ahkam kesmesi sadece kendini düşürür. Siz benden mal kaçırıyorsunuz dese kocasına kocasıda sen daha evliliğin ilk günü takıları benden kaçırıp ailene verdin, kişi demek ki kendinden biliyor işi dese ne olacak.
Baskasinin hatasi bir baskasinin hatasini telafi mi ediyor yani sizce? Gelin damada takilan takilara bir taraf goz koyarsa karsi taraf otomatikman hak sahibi mi oluyor? Yanlis yanlisla ortulmez. Oburu ne olcude yanlissa bu da o olcude yanlis. Damat bey de rahatsizsa bu konudan en basta rahatsizligini dile getirebilirdi. He zaten gorunuse gore o altinlar kadinin ve kurdugu ailenin hic olmqmis zaten orasi ayri konu. Ailenin el koymasi icin illa satip araba yukseltmesi gerekmiyor, gordugunuz uzere bir kasaya kapatip el surememek vakti gelince kayinaileye alinacak eve dahil etmek de el koymaktir. Bu durumda kendini dusuren kadin olmuyor. Kadin disinda herkes kendini dusurmus oluyor. Esas bunun icin sesini cikarip tepkisini koymali.

Rica ederim, anlatımınızdan çok hanımefendi bir kadın olduğunuz anlaşılıyor, ailenizin yaptıkları yüzünden kendinizi mahçup hissettiğiniz için erkek tarafının taktığı alınlara bile benim diyememişsiniz kasada durmuş, belli ki siz hem iyi bir kadınsınız hem de kim ne yaparsa yapsın kötülükle karşılık vermeyen iyi niyetli birisiniz, okuyunca üzüldüm sizin gibi birinin eşine olan sevgisi, iyi niyeti suistimal edilmemeli, aileniz vurmuş eşiniz de vurmak istiyor, ailenizin yaptığı haksızlığın sorumlusu da suçlusu da siz değilsiniz, asla bunun mahçubiyetini yaşayıp kendinizi suçlu hissetmeyin, ki çalışıyormuşsunuz eve katkınız oluyordur kiraya kaf
Çok teşekkür ediyorum naif düşünceleriniz için ömrüm boyunca kendime hep öncelikle iyi insan sonrasında ise topluma faydalı insan olmayı ilke edindim çalıştığım tüm okullarda bu durum böyle ilerledi. Ama maalesef ailemi ben seçemediğim gibi onların dünyaya bakış açılarını da düzeltemedim. Eşimi ise ben seçtim öncesinde birbirimizi tanıma fırsatımız oldu ama para konusunda birbirimizden hiçbir beklentimiz olmadı ne evlilik öncesi ne sonrası. Benim paramı asla sormaz ki normalde öğretmen camiası hep para birleşimi için evlenir benim eşim tamamen evi tek başına geçindirir inanın ben defalarca söylememe rağmen karışmamı istemez ben de tabi ki o istemiyor diye savurganlok etmiyorum yine bizim için birikim yapıyorum ama ev konusu benim aklıma takıldı yani şunu bile söylemek istedim tamam boşanırsak bir gün söz hakkım olmaz istemem ben bırakır giderim gözüm olmaz ama ya sana bir şey olurda ben geride kalırsam.. Beni endişelendiren düşündüren tek konu buydu onun dışında hiç kimseyi kırmak üzmek asla istemem. Eşim muhtemelen anne babasını onore etmek için böyle söyledi diye düşünüyorum ama yine de her kadın gibi ben de soru işaretlerini atamıyorum

işte konunun başı ve sonu aynı değil başta kendi altınları gibi ama konu sahibi kendine takılanları ailesine kaptırdığı için işler değişmiş
İşte bende onu anlamıyorum. Kocaya ve ailesine demedik laf kalmamış ama burada asıl kötü niyetli de asıl hesap sorulması gereken kişi de konu sahibinin ailesi. Kaldı ki düğünde sadece kadına eşinin taktığı takılar kadının yoksa erkek tarafın akrabalarının erkeğe taktığı takılar paralar kadının falan değil ki zaten ortada sadece erkek tarafının takıları olduğuna göre o hediyeler zaten konu sahibinin eşine ait.Kaldı ki konu sahibi kendi Bence burada yapacak tek şey konu sahibinin eş madem maaşına karışmıyor o da konu sahibi kendi birikimini kendi yapacak. Kaldı ki uyanıklık eşten mal para kaçırma konusunda hele ki bu mal erkek tarafının taktığı takılar söz konusuyken konu sahibi kendi tarafını takılarını ailesinden alıp ortaya koymadan eşinin ailesini kötü niyetli olmakla suçlaması çok yakışıksız olur. Sen dön kendine ailene bak derler. Zira konu sahibi o takı rezilliğine rağmen eşini ailesi ile mıhattap etmeye devam etmiş.

Merhaba sevgili Kadınlar Kulübü üyeleri içinden çıkamadığım bir düşüncem var konu şöyle ki ev almayı planlıyoruz yalnız evin parasının yüzde 50 sini eşimin ailesi kalan yüzde 50 si ise düğün takıları ve bilezikleri ile biz karşılayacağız ama eşim ev annemin ya da babamın üzerine olsun dedi ben de tamam dedim onu da anlıyorum bir boşanmada falan belki hak talep ederim diye kendince korkuyor olabilir ama ben de onun ailesine güvenmiyorum şu an çocuğumuz yok fakat ileride olur da Allah korusun eşimin başına bir şey geldiğinde onların beni evimden çıkaramayacağını bilemem ki sürekli böyle düşünüyorum acaba çok mu ince ve fena düşünüyorum gerçekten endişe ediyorum.
Ne münasebet anne yada babasjnin üstüne olması.Nasil kabul edersiniz altınlar sizin ve ayrıca bosanirsaniz tabiki hak talep edeceksiniz onlar kendini garantiye alırken siz neden kendinizi harciyorsunuz

Bir avukat olarak söylüyorum boşanma davalarında velayetten bile sıkıntılı konu bi varsa o da mal paylaşımı. Size tavsiyem asla böyle bir şeye izin vermeyin.
Birşey sormak istiyorum ortak tapu yapılmazsa mesela eşinin üstüne olursa ev eğer eşi evliyken evi satarsa boşanma durumunda nasıl paylaşım oluyor. Habersiz sattı falan diyip hakkını alabiliyor mu

Eşim muhtemelen anne babasını onore etmek için böyle söyledi diye düşünüyorum ama yine de her kadın gibi ben de soru işaretlerini atamıyorum
Siz yine de ev alınacaksa tapusunun eşiniz üzerine olmasını talep edin, gerekirse ailesinin vereceği kısmı onlara borçlanıp geri ödeyin ama tapu onların üzerine olmasın, Allah mutluluğunuzu da evliliğinizi de daim eylesin, ikinize de sağlıklı ömürler versin ama dünya hali kime ne olacağı belli olmuyor, Allah muhafaza korktuğunuz gibi eşinize bir şey olsa sizi o evde tutmazlar, isterseniz 30 senelik gelinleri olun evden çıkarırlar benzer bir durumu bir yakınım yaşadı, 17 senelik evli kadının gözünün yaşına bile bakmadılar daha eşi vefat ettiği andan itibaren kadını evden gönderme planları yapıldı.

Siz gururlu hakkaniyetli de bir kadınmışsınız, eşinizden bahsederken ki sözcüklerinizden anlaşılıyor gururunuz ve hakkaniyetiniz, bu yüzden Allah göstermesin ama eşinize bir şey olsa ailenize de gitmezsiniz onların da sizin arkanızda olmayacağı belli zaten, e bu durumda her ne kadar kendinize yetecek bir maaşınız da olsa başınızı sokacak bir eviniz de olması şart, hele de günümüz şartlarında ev alma imkanı da yakalamışken neden ailesinin üzerine olsun ki, onlar oğullarını onore etsin madem, ev evlatlarının üzerine olsun zira kendileri takmış da olsa kasadaki altınlar sizin, düğünde size hediye diye takıldı aileniz yedi diye kayınvalidenizin de yemesine müsade etmeyin.

Bunu diyemedim düğünden bi süre sonra küstüm ama nitekim insan kendi ailesi ile cok fazla küs kalamıyor ben de sineye çektim bi süre sonra
Siz sineye çekmişsiniz de kayın aileniz ve eşiniz çekmemiş, o yüzden sizin olan altınlarla alınan ev kayın ailenin üstüne oluyor işte. Evliliğiniz anneniz yüzünden büyük yara almış ama.daha haberiniz bile yok...

Çok teşekkür ediyorum naif düşünceleriniz için ömrüm boyunca kendime hep öncelikle iyi insan sonrasında ise topluma faydalı insan olmayı ilke edindim çalıştığım tüm okullarda bu durum böyle ilerledi. Ama maalesef ailemi ben seçemediğim gibi onların dünyaya bakış açılarını da düzeltemedim. Eşimi ise ben seçtim öncesinde birbirimizi tanıma fırsatımız oldu ama para konusunda birbirimizden hiçbir beklentimiz olmadı ne evlilik öncesi ne sonrası. Benim paramı asla sormaz ki normalde öğretmen camiası hep para birleşimi için evlenir benim eşim tamamen evi tek başına geçindirir inanın ben defalarca söylememe rağmen karışmamı istemez ben de tabi ki o istemiyor diye savurganlok etmiyorum yine bizim için birikim yapıyorum ama ev konusu benim aklıma takıldı yani şunu bile söylemek istedim tamam boşanırsak bir gün söz hakkım olmaz istemem ben bırakır giderim gözüm olmaz ama ya sana bir şey olurda ben geride kalırsam.. Beni endişelendiren düşündüren tek konu buydu onun dışında hiç kimseyi kırmak üzmek asla istemem. Eşim muhtemelen anne babasını onore etmek için böyle söyledi diye düşünüyorum ama yine de her kadın gibi ben de soru işaretlerini atamıyorum
Eşinize bu şekilde anlatırsanız bence sizi anlayacaktır. Konuşun derim ben

Eşinize bu şekilde anlatırsanız bence sizi anlayacaktır. Konuşun derim ben
Bence de konuşmalı, konuyu anlatımı eşini anlatırken kullandığı sözler, ailesinin yaptıklarından duyduğu mahcubiyet, altınlar benim evde benim olsun her şey benim diyenlerden değil iyi niyetli bir kadın, o yüzden ailesi ezmiş bir de eşiyle eş ailesi ezerse hemcinsi olarak üzülürüm şahsen.

Birşey sormak istiyorum ortak tapu yapılmazsa mesela eşinin üstüne olursa ev eğer eşi evliyken evi satarsa boşanma durumunda nasıl paylaşım oluyor. Habersiz sattı falan diyip hakkını alabiliyor mu
alınabilir ortak mülkiyet olmasına gerek yok edinilmiş mallara katılma rejimi geçerli. Evlilik birliğinden sonra alınmış olması lazım

Bence de konuşmalı, konuyu anlatımı eşini anlatırken kullandığı sözler, ailesinin yaptıklarından duyduğu mahcubiyet, altınlar benim evde benim olsun her şey benim diyenlerden değil iyi niyetli bir kadın, o yüzden ailesi ezmiş bir de eşiyle eş ailesi ezerse hemcinsi olarak üzülürüm şahsen.
Düşünceleriniz ve görüşleriniz beni öyle çok mutlu etti ki umarım siz de bu güzel görüşleriniz için ansızın çok mutlu olursunuz. Bu platformda ki yorumlardan yola çıkarak bu gece konuyu eşime açmayı düşünüyorum. Umarım onu kırmadan kendimi güzelce ifade edebilir ve bu konuyu kapatırım, güzel düşünen ve benim düşüncelerimden dolayı yargılamayan tüm üyelere teşekkürlerimi sunarım.

işte konunun başı ve sonu aynı değil başta kendi altınları gibi ama konu sahibi kendine takılanları ailesine kaptırdığı için işler değişmiş
Değerli arkadaşım konunun başı ve sonu birbiri ile bir bütün sonradan eklediğim bazı ayrıntılar var onun dışında her şey tüm gerçekliği ile anlatıldı, sanırım sen okuduğunu anlayamadan yorumlamaya geçiyorsun 😌 Umarım bu mesajımı dikkatle okuyup aslında amacımın seni kırmak olmadığını anlayabilirsin

X