ev almak mı yurt dışına gitmek mi ?

Sorun sadece ekonomi mi? Okumuş eğitimli insanların yurt dışına gidiş sebebi ekonomiden çok daha başka sebepler.
Şu an hekimler orda alacaklarına denk bi meblağ alıyor mesela Türkiye’de de ama sorun o değil o yüzden halen giden yüzlerce insan var. Keza hemşireler yazılımcılar mühendisler bir sürü insan da öyle.

Almanya’ya herhangi bir iş bulmadan çocukla gelmek deli cesareti üzgünüm ama. Burada tek kişi çalışarakta orada ev alacak parayı öyle hızlıca biriktiremezsiniz vergileri, ödemeleri yüksek. Ekstra olarak artık Almanya’da enflasyonla tanıştı fiyatlar artıyor. Büyük şehirde kira 1+1 1500 Euro mesela. Çok gelmek istiyorsanız dil öğrenin ve iş bulup gelin birinizin çalışması mutlaka gerekiyor, buradan yardım alamazsınız iş arıyorum diye gelip. Ek olarak iler seviyede İngilizce konuşuyorum ben Almanca da debeleniyorum oradan oraya vuruyor beni öyle kolay değil üzgünüm 🥹

Hamilesiniz, tartıp biçin bence konuyu. Yurtdışı para biriktirmek için gelinecek bir şey değil cidden hayatınızı değiştirmek istiyorsanız kalkık gelin, dili hallederseniz iş bulursunuz
merhabalar,
hamile değilim belki karışmıştır :KK3: aslında sorum şuydu trde kalıp ev alabiliriz ya da almanyada eşim çalışabilir ben de almanca öğrenip iş bakabilirim ama yıllarca yurtdışında kalma gibi bir hedefimiz yok

Ahkam kesmedim, yurtdışında yaşıyorum, bilen biri olarak yazdım.
Sizin çalışmaya yeteneğiniz olmadığını da söylemedim, şu anda çalışıyor musunuz diye sordum.
Can sıkıntısı çağın hastalığı mı bilmem ama sizin hastalığınız olduğu belli, aralıksız konu açmanızdan.
Fikir almak istemişsiniz ben de eğer amacınız para biriktirmekse bu işe kalkışmanıza gerek olmadığını söyledim.
Gün sonunda sizin hayatınız benim sözüme ya da burda başka birinin sözüne bakıp karar almayacaksınız. Ama amaç insanların tecrübelerinden yararlanmaksa garip bir çıkış şu yaptığınız.
can sıkıntısı çağın hastalığı yazmadım ki ben :KK66: keşke biraz saldırmak için değilde iletişim için okusanız yazılanları. Bu arada sizin canınız sıkılmıyorsa foruma girip bir derdim varı seçip benim başlığma tıklayıp yorum yapma gibi bir zahmete girmenize çok üzüldüm. Bu forum kafa dağıtmak için var ve sıkıldığım anlarda ben giriyorum. Siz eminim acil bir konu var diye girdiniz ama :KK68:

merhabalar yorumları okuyup yazmanızı rica edeceğim :) imkanımız var vatandaşlık ve iş var
Valla 4 sayfa sizin yorumları arama imkanım yok ne yazık ki. Vatandaşlığınız varsa dilini neden öğrenemediniz bunca zaman? Dil bilmeden,ayarlanmış bir işiniz olmadan zorluk çekersiniz. Eşinizin işi hazırsa önce o gitsin. Düzeni kursun. Diğeriniz burada kalmaya devam edin. Sonra gidersiniz. Ya da karı koca ikinizin de işi ayarlansın öyle gidin.

Bu arada sizin KV Alman bir kuma bulmak istemiyor muydu, bence gitme bacım bak kumanın ayağına gidersin :halay: KV kuma getirmek istiyor diye konu açan da sen değil miydin?? Biz e senin kokulu kağıdına kimse bakmaz demiştik ama o konular belli olmaz bakarsın aromalı erkek seven Alman abla da çıkar
:halay:

hangi kurumda çalışıyor eşiniz? ve hazır olduğunu söylediğiniz iş nedir?

almancam lisede bir iki kelime ötesine geçmedi doğru olabilir cidden bilmiyorum :KK64:

benim de amacım ekeonomi değil tam adalet ahlak orada daha yüksek gibi geliyor .Sosyal aktiviteler insanlar sanki daha mutlu. Burada özellikle özel sektörde izin almak bile zor hakkın olmasına rağmen bu ve bunun gibi şeyler
, Eşiniz memur nasıl gideceksiniz kim size sponsor olacak vize,çalışma izni ve oturum izni için gördüğüm tablo ile zor gözüküyor turist vizesi ile mi gitmeyi düşünüyoruz eğer öyleyse çok zor turist vizesi ile gidip kimse size sponsor olmaz turist vizesi bile zor çıkıyor.

Eşiniz yada siz yazılım sektöründe olsanız o zaman iş bulmanız bir tık rahat olurdu oda Türkiye den gitmeden bulunur şirket bütün işler için size sponsor olur uçak bileti,vize,çalışma izni,hatta bonus parasi bile verirler rahatlikla gidilir.

Son düzenleme:
her dediğinize katılıyorum ama bence hollanda ve almanya en ingilizce ile yaşanabilen ülkeler beyaz yaka için. birsürü arkadaşım sıfır almanca ile almanyada. ama tabi servis sektöründe dil lazım insanlarla konuşmak için. ama özel sektörde bence cok avantajlı almanya ve özellikle hollanda. hele ki hollanda da hollandaca konuşan ingilizce konuşandan daha az bile olabilir.
Tabiki çok haklısınız ancak meslek buna müsade etmeli eşim iş teklifi aldığı için geldik bizde Şuan bir roket firmasında yönetici sıfır Almanca. Şirket dili İngilizce çünkü ve eşim mühendis . Ama benim kendi Türkiye’deki pozisyonumu yakalamam için Almanca öğrenmem şart

X