ev almak mı yurt dışına gitmek mi ?

canım düz memur değil seviye olarak yüksek bir de burada ben de çalışıyorum benim maaşım da ortlamanın üstünde yani kendi işime göre
Yukarıda yazdım ücretsiz izin kullanıp gidip deneyebilirsiniz. Ben de bu şekilde yapacaktım. Hamileyim kaldım

Almanya’da hemen iş bulacağınızın garantisi var mı, önceden başvurup onay faln alınsa ona göre plan yapmak daha mantıklı
bulabilir tanıdıkları var ordan gelmişler lise yaşındayken o. Şu anda hala tanıdıkları vs var orada giderse iş imkanı hazır gibi ama öyle aşırı derece bi kazancı olmaz. Ben de dil olmadığı için ing ya da uzaktan çalışabilirsem eğer o zaman gitmek için tabiri caizse tutturucam resmen ama aynı paraya olur mu bilemedim. bi de eşim orda kiralar çok yüksek ben tek çalışırsam nasıl ödiycez falan diye biraz yokuşa sürüyor

kızlar merhaba,
Sizce TR'de bir ev alıp burada kalmak mı ( kredi ile), yoksa yurt dışına çıkmak ve orada bi 6-7 sene çalışıp dönmek mi daha mantıklı olur ? Eşim gitmek istemiyor ben istiyorum.. Maddi durumumuz çok sıkıntılı değil hatta iyi yurt dışına çıkarsak memur eşim istifa edecek ve orada da çok para almayacak neredeyse buradaki maaşını dolara çevirsek oraya denk gibi kira vs. oradaki fiyatları düşünürseniz maddi açıdan neredeyse denk bir de ben orada iş bulabilir miyim o tam net değil :KK64:ama imkanımız varken de çıkmak istiyorum sanki orada daha çok birikim yapıp daha mutlu olabilirmişiz gibi geliyor ama karar veremedim bir türlü.:KK43:

Senin konularını ne zaman görsek burnumuza koku geliyor. Bizde çok kötü etki bıraktın. Bu konuyu okuyan herkesin aklına ilk popo kokusu gelecek ve "bu adam uçağa binse, uçak acil iniş yapar ya da uçağa almazlar" gibi şeyler düşünüyordur.

bulabilir tanıdıkları var ordan gelmişler lise yaşındayken o. Şu anda hala tanıdıkları vs var orada giderse iş imkanı hazır gibi ama öyle aşırı derece bi kazancı olmaz. Ben de dil olmadığı için ing ya da uzaktan çalışabilirsem eğer o zaman gitmek için tabiri caizse tutturucam resmen ama aynı paraya olur mu bilemedim. bi de eşim orda kiralar çok yüksek ben tek çalışırsam nasıl ödiycez falan diye biraz yokuşa sürüyor
Burdaki işlerden istifa etmeme şansınız varsa ücretsiz izin vs o şekilde deneyin
Düşündüğünüz gibi değil oldukça zor, çok paran olsa yeni bir kültüre adapte olmak, başka ülke kuralları vs, yapamayıp dönen de çok

Yurt dışı sandığınız kadar kolay değil. Oğlumun tedavisi için geldim 9 ay önce ailemden arkadaşlarımdan uzak olmaktan ve uzun yıllar çalıştıktan sonra işsiz kalmaktan çok yoruldum. Benim kendi durumumda gelmeme değiyor çünkü oğlumun tedavisi Türkiyede yok.belki varsa Ankarada özellerde vardır ama zaten beş ameliyat için bir ev parası harcadım.Türkiyede işi geliri olan birinin gelmesi mantıksız bence. Biz ekonomi için değil insan gibi yaşamak istiyoruz derseniz o konuda haklısınız almanya herseyi düşünmüş, örneğin maaşın yetmiyorsa kıranın tamamını veya bir kısmını devlet ödüyor diyorlar bu şekilde destek alan var. Ben henüz başvurmadım evraklarımı hazırlıyorum.

ingilizcemiz var ikimizin de ama almanyaya gitmeyi düşünüyoruz benim yok eşimin var ben orada öğrenirim diye düşündüm almanca biraz ingilizceye benziyor gibi geliyor bana
Almanca sandığınız kadar İngilizceye benzemiyor, öğrenmesi zor bir dil.
Eşinizin gitme gibi bir niyetinin olmadığını söylemişsiniz ama bu mesajınızda da ikiniz de istiyor gibi yazmışsınız.
Bana biraz siz hayal dünyasında yaşıyor, can sıkıntısından da burda konu açıyormuşsunuz gibi geldi.
Şu an çalışıyor musunuz? Çalışmanız can sıkıntınıza iyi gelebilir gibi geldi.
Bir de bu Almanya planı da çok havada. Orda ne iş yapmayı düşünüyorsunuz? Eşiniz ne iş yapacak? Çok detaylandırılmamış bir hayal.
7-8 yıl sonra geri döneriz demişsiniz. Para biriktirmeyi amaçlıyorsunuz sanırım. Bence amacınız bu ise hiç bu işe kalkışmayın. Yurtdışında eskiden gurbetçilerin yaptığı gibi para biriktirilmiyor artık.

Almanca sandığınız kadar İngilizceye benzemiyor, öğrenmesi zor bir dil.
Eşinizin gitme gibi bir niyetinin olmadığını söylemişsiniz ama bu mesajınızda da ikiniz de istiyor gibi yazmışsınız.
Bana biraz siz hayal dünyasında yaşıyor, can sıkıntısından da burda konu açıyormuşsunuz gibi geldi.
Şu an çalışıyor musunuz? Çalışmanız can sıkıntınıza iyi gelebilir gibi geldi.
Bir de bu Almanya planı da çok havada. Orda ne iş yapmayı düşünüyorsunuz? Eşiniz ne iş yapacak? Çok detaylandırılmamış bir hayal.
7-8 yıl sonra geri döneriz demişsiniz. Para biriktirmeyi amaçlıyorsunuz sanırım. Bence amacınız bu ise hiç bu işe kalkışmayın. Yurtdışında eskiden gurbetçilerin yaptığı gibi para biriktirilmiyor artık.
Gidince iş bulacaklarmış tanıdıkları varmış, her şeyi çok kolay sanıyor konu sahibi ve oldukça hayalperest, gitmeye niyeti olan insan önceden işini yerini ayarlamaya çalışır

Eşiniz burada ne kadar maaş alıyor ki oradaki maaşıyla burası denk olarak ben onu merak ettim. 30 kat fark var malum
Ya kurlar arasında 30kat fark var da maaşlar da aynı değil ya sonuçta 😂 burada ortalama biri 3bin euro net alsa turkiyede de 60 70 alıyor oluyor. 2ye 3 oran gibi oluyor. Asgari alanlar için durum fark ediyordur mutlaka ama onlar da göç klasmanında olmadığı için bahse konu etmedim. Sürekli ise alım yaptığım için iki taraftan alınan maaşlara biraz hakimim ama tabi çok genel konuştum, inanılmaz farkla gelen de var daha düşüğe çocuk eğitimi bursa alsın diye gelen de var.

Gidince iş bulacaklarmış tanıdıkları varmış, her şeyi çok kolay sanıyor konu sahibi ve oldukça hayalperest, gitmeye niyeti olan insan önceden işini yerini ayarlamaya çalışır
Anladım küçük bir köyde yaşayıp, hayatın bütün zevklerinden mahrum kalıp sadece para biriktirmeye odaklı bir hayat yaşamak istiyor yani.
Benim kendim için tercih edeceğim bir hayat stili olmazdı.

X