ev almak mı yurt dışına gitmek mi ?

Almanca sandığınız kadar İngilizceye benzemiyor, öğrenmesi zor bir dil.
Eşinizin gitme gibi bir niyetinin olmadığını söylemişsiniz ama bu mesajınızda da ikiniz de istiyor gibi yazmışsınız.
Bana biraz siz hayal dünyasında yaşıyor, can sıkıntısından da burda konu açıyormuşsunuz gibi geldi.
Şu an çalışıyor musunuz? Çalışmanız can sıkıntınıza iyi gelebilir gibi geldi.
Bir de bu Almanya planı da çok havada. Orda ne iş yapmayı düşünüyorsunuz? Eşiniz ne iş yapacak? Çok detaylandırılmamış bir hayal.
7-8 yıl sonra geri döneriz demişsiniz. Para biriktirmeyi amaçlıyorsunuz sanırım. Bence amacınız bu ise hiç bu işe kalkışmayın. Yurtdışında eskiden gurbetçilerin yaptığı gibi para biriktirilmiyor artık.
merhaba,
gidersek almanyaya gideriz diye yazdım çünkü gidebileceğimiz yer orası eşim ikna olursa da başka şehir planı yapamıyoruz. Ben üniversitede bile çalışıp kafelerde keni harçlığımı çıkardım siz benim çalışmamı hiç kafanıza takmayın lütfen ben evimdeki ufacık bir taşı bile kendi emeğimle almış bir insanım. Her konuda ahkam kesmeyin rica ediyorum. kimseyi kırarak yorum yazmadım bu forumda ama çok zorluyorsunuz. Demekki buradaki herkes can sıkıntısından burada ah ah çok bilmişlik bu cağın hastalığı

ordan sigorta vs yaptırılınca sıkıntı olmaz mı izinde ya sonuçta bi işe gir çık yaptığı görülür
türkiyedeki adam işi bırakacak
gidecek almanyada iş bulacak -yeşil pasaport mu var 1 günde gidiyorsunuz hayırdır? hadi gittiniz bu hazır iş nerede? hadi iş de var yahu çalışma izninin çıkması 6 ay sürüyor zaten. 6 ayda da anca ev bulursunuz. şanslıysanız.

tüm bu senaryoda tek sıkıntı türkiye SGK'sınnı oradaki şe girmiş olduğunu ya da oradakinin burada işi olduğunu görmesi mi?

korkmayın sosyal güvenlik kurumları birbirinin versini göremez, bilemez, bu bilgileri ancak siz özellikle gün saydırmak vs. için verirsiniz.

hakketen ilk kez konununuz gördüm ama sizin kafa çooook güzelmiş, güneşte çok kalmayın.

türkiyedeki adam işi bırakacak
gidecek almanyada iş bulacak -yeşil pasaport mu var 1 günde gidiyorsunuz hayırdır? hadi gittiniz bu hazır iş nerede? hadi iş de var yahu çalışma izninin çıkması 6 ay sürüyor zaten. 6 ayda da anca ev bulursunuz. şanslıysanız.

tüm bu senaryoda tek sıkıntı türkiye SGK'sınnı oradaki şe girmiş olduğunu ya da oradakinin burada işi olduğunu görmesi mi?

korkmayın sosyal güvenlik kurumları birbirinin versini göremez, bilemez, bu bilgileri ancak siz özellikle gün saydırmak vs. için verirsiniz.

hakketen ilk kez konununuz gördüm ama sizin kafa çooook güzelmiş, güneşte çok kalmayın.
merhaba benim kafamda hiçbir sıkıntı yok. Google üzerinden çifte vatandaşlık diye aratabilirsiniz merak ettiklerinizi yine de teşekkür ederim.

merhaba,
gidersek almanyaya gideriz diye yazdım çünkü gidebileceğimiz yer orası eşim ikna olursa da başka şehir planı yapamıyoruz. Ben üniversitede bile çalışıp kafelerde keni harçlığımı çıkardım siz benim çalışmamı hiç kafanıza takmayın lütfen ben evimdeki ufacık bir taşı bile kendi emeğimle almış bir insanım. Her konuda ahkam kesmeyin rica ediyorum. kimseyi kırarak yorum yazmadım bu forumda ama çok zorluyorsunuz. Demekki buradaki herkes can sıkıntısından burada ah ah çok bilmişlik bu cağın hastalığı
Ahkam kesmedim, yurtdışında yaşıyorum, bilen biri olarak yazdım.
Sizin çalışmaya yeteneğiniz olmadığını da söylemedim, şu anda çalışıyor musunuz diye sordum.
Can sıkıntısı çağın hastalığı mı bilmem ama sizin hastalığınız olduğu belli, aralıksız konu açmanızdan.
Fikir almak istemişsiniz ben de eğer amacınız para biriktirmekse bu işe kalkışmanıza gerek olmadığını söyledim.
Gün sonunda sizin hayatınız benim sözüme ya da burda başka birinin sözüne bakıp karar almayacaksınız. Ama amaç insanların tecrübelerinden yararlanmaksa garip bir çıkış şu yaptığınız.

merhaba benim kafamda hiçbir sıkıntı yok. Google üzerinden çifte vatandaşlık diye aratabilirsiniz merak ettiklerinizi yine de teşekkür ederim.
çifte vatandaşsınız ama vatandaşı olduğunuz ülkenin dilini bilmiyorsunuz, (ya da Bulgar vs. vatandaşısınız) ve gitmek istediğiniz yerin sosyal güvenliği hakkında da hiç bir fikriniz yok, öyle mi?

kusura bakmayın da o vatandaşlık da kurtarmaz sizi, merak etmiyorum, ayrıntılı biliyorum konunun büyük kısmını, o yüzden diyorum bunu zaten. insan asgari bir şeyler bilir de öyle plan yapar sizin ifadeleriniz hiç bir nane bilmediğini %100 ortaya koyuyor bu şekilde 3 günde döner gelirsiniz....

Sorun sadece ekonomi mi? Okumuş eğitimli insanların yurt dışına gidiş sebebi ekonomiden çok daha başka sebepler.
konu sahibi ekonomik sebeplerden bahsetmiş ben de kendisine ekonomik durum temalı bir yorum yaptım.
sormadığı başka konuları konuşup da kadının konusunu baltalamayı doğru bulmuyorum.
kaldı ki kendisi oraya gelecek kurmaya değil, birkaç seneliğine para biriktirmeye gitme niyetinde.

Son düzenleme:
Eşim Amir pozisyonunda (deşifre olmayayım diye rütbe söylemek istemedim 😅) Benim kadroda yüksek 100 bini aşıyor aylık maaşımız. Bana öyle geldi yani.
çok bi para değil iki kişinin toplamı için
yazık, o kadar çalış çabala emek ver karşılığı bu olsun
burada insanca yaşayabilmek için gerçekten işinde kıdemli, kalifiye insanın tek başına en az 100 bin alması lazım

çok bi para değil iki kişinin toplamı için
yazık, o kadar çalış çabala emek ver karşılığı bu olsun
burada insanca yaşayabilmek için gerçekten işinde kıdemli, kalifiye insanın tek başına en az 100 bin alması lazım
Konu sahibi 100 demiş iki maaşa bizimkisi aşıyor tam rakam vermek istemedim. Normal polisler 50 bin civarı alıyor sanırım. Ortalamanın üzerinde ama gelire göre gider oluyor.

Dediklerinizde haklısınız. Aç kalmadan, lüks olmadan sadece yaşamak için asgarinin bile 50 bin olması lazım.

kızlar merhaba,
Sizce TR'de bir ev alıp burada kalmak mı ( kredi ile), yoksa yurt dışına çıkmak ve orada bi 6-7 sene çalışıp dönmek mi daha mantıklı olur ? Eşim gitmek istemiyor ben istiyorum.. Maddi durumumuz çok sıkıntılı değil hatta iyi yurt dışına çıkarsak memur eşim istifa edecek ve orada da çok para almayacak neredeyse buradaki maaşını dolara çevirsek oraya denk gibi kira vs. oradaki fiyatları düşünürseniz maddi açıdan neredeyse denk bir de ben orada iş bulabilir miyim o tam net değil :KK64:ama imkanımız varken de çıkmak istiyorum sanki orada daha çok birikim yapıp daha mutlu olabilirmişiz gibi geliyor ama karar veremedim bir türlü.:KK43:
Bir taraf istemiyorsa muhakkak bir sıkıntı çıkıyor. Yurt dışı da eskisi gibi değil. Çok fazla göç var işçiye doydular.

çifte vatandaşsınız ama vatandaşı olduğunuz ülkenin dilini bilmiyorsunuz, (ya da Bulgar vs. vatandaşısınız) ve gitmek istediğiniz yerin sosyal güvenliği hakkında da hiç bir fikriniz yok, öyle mi?

kusura bakmayın da o vatandaşlık da kurtarmaz sizi, merak etmiyorum, ayrıntılı biliyorum konunun büyük kısmını, o yüzden diyorum bunu zaten. insan asgari bir şeyler bilir de öyle plan yapar sizin ifadeleriniz hiç bir nane bilmediğini %100 ortaya koyuyor bu şekilde 3 günde döner gelirsiniz....
Ben bulgaristan vatandaşıyım (çift vatandaş)eşim türk vatandaşı 9 ay önce geldik hiç bir şey bilmeden hiç kimseden destek almadan. Evi işi herşeyi bulduk çok şükür hatta herşey çok kolay oldu eşim hemen ertesi gün çalışmaya başladı işi gelmeden bulmuştu. Çalışma izni de hemen bir günde çıktı. Ama almanyada eğer iki kişi çalışmıyorsa para biriktiktirilmez bence. Eşim tek çalışıyor ben daha almanca kursuna başlamadım ve ayın sonunda pek bir para kalmıyor. Ama karı koca çalıyorsa para birikir Ama en fazla birikeceği ayda 1000 euro falan

Ben bulgaristan vatandaşıyım (çift vatandaş)eşim türk vatandaşı 9 ay önce geldik hiç bir şey bilmeden hiç kimseden destek almadan. Evi işi herşeyi bulduk çok şükür hatta herşey çok kolay oldu eşim hemen ertesi gün çalışmaya başladı işi gelmeden bulmuştu. Çalışma izni de hemen bir günde çıktı. Ama almanyada eğer iki kişi çalışmıyorsa para biriktiktirilmez bence. Eşim tek çalışıyor ben daha almanca kursuna başlamadım ve ayın sonunda pek bir para kalmıyor. Ama karı koca çalıyorsa para birikir Ama en fazla birikeceği ayda 1000 euro falan
tek yaşayıp biriktiriyordum ben ama zaman zaman ek iş de yapıyordum

sizin tedavi gibi bir motivasyonunuz var anladığım kadarıyla ki bu durumda bile iş hazır olarak gitmişiniz. bu çok büyük bir artı.

burada ise iş yok, dil yok, adam zaten hevesli değil. sadece vatandaşlık var. evet bu evrak kürek işlerini tabbi ki kolaylaştırır ona şüphe yok

ama hani bu kadar bişeyden habersizler madem insan bi atlar gider, bakar, tartar ölçer. orada aylık ne harcar ne kadar mutlu olur görür, 2-3 hafta bile olsa tecrübe eder. daha konu sahibi diyor ki SGK işe girip çıktığını görecekmiş. he. SGK da gelsenkirchen arbeitsamt'ı ile ortak çalışıyor zaten....

Almanya’ya herhangi bir iş bulmadan çocukla gelmek deli cesareti üzgünüm ama. Burada tek kişi çalışarakta orada ev alacak parayı öyle hızlıca biriktiremezsiniz vergileri, ödemeleri yüksek. Ekstra olarak artık Almanya’da enflasyonla tanıştı fiyatlar artıyor. Büyük şehirde kira 1+1 1500 Euro mesela. Çok gelmek istiyorsanız dil öğrenin ve iş bulup gelin birinizin çalışması mutlaka gerekiyor, buradan yardım alamazsınız iş arıyorum diye gelip. Ek olarak iler seviyede İngilizce konuşuyorum ben Almanca da debeleniyorum oradan oraya vuruyor beni öyle kolay değil üzgünüm 🥹

Hamilesiniz, tartıp biçin bence konuyu. Yurtdışı para biriktirmek için gelinecek bir şey değil cidden hayatınızı değiştirmek istiyorsanız kalkık gelin, dili hallederseniz iş bulursunuz

ben olsam imkan varsa denerim. işiniz ne iş yapcak orda? zaten iş teklifi almadan gidemezsiniz. aldığı bir iş teklifi var mı vize sponsorluğu için? yada ab pasaportunuz mu var?
vatandaşlık bile olsa cok kalifiye olcaksınz ki iyi iş bulun. ben boğaziçi endüstri mezunuyum, tr de iyi iş deneyimim vardı 4 senelik. iş bulamadım. fransada master yaptım yazılım üzerine en son çare, anca işe girebildim. bunları göze alın yani. ama beyaz yaka cok donanımlıyız diyorsanız gidin beklemeden. iş bulmadan zaten aşağı köye dahi gitmeyin derim. sorunuzun cevabı çok değişkene bağlı. ben iyi ki taşındım diyorum. ama kaybedecek hiç bişeyim yoktu. bekardım, 25 yaşındaydım, istanbuldan bıkmıştım, tr de hayat kurak istemediğimi en az 5-6 senedir biliyordum. cok emin cıktım yola ve cok da uğraştım. ama değdi, ben cok mutluyum.
anlık hevesle, mı acaba ile yapılcak iş değil, enine boyuna düşünün.

tek yaşayıp biriktiriyordum ben ama zaman zaman ek iş de yapıyordum

sizin tedavi gibi bir motivasyonunuz var anladığım kadarıyla ki bu durumda bile iş hazır olarak gitmişiniz. bu çok büyük bir artı.

burada ise iş yok, dil yok, adam zaten hevesli değil. sadece vatandaşlık var. evet bu evrak kürek işlerini tabbi ki kolaylaştırır ona şüphe yok

ama hani bu kadar bişeyden habersizler madem insan bi atlar gider, bakar, tartar ölçer. orada aylık ne harcar ne kadar mutlu olur görür, 2-3 hafta bile olsa tecrübe eder. daha konu sahibi diyor ki SGK işe girip çıktığını görecekmiş. he. SGK da gelsenkirchen arbeitsamt'ı ile ortak çalışıyor zaten....
Herşeyden habersiz gelmek o kadar zor ki. Hele ki yardım eden biri olmayınca sudan çıkmış balık gibi oluyorsun. Rabbıme binlerce şükür Allah oğlumun yüzüne baktı doktor bulduk yoksa en basitinden çocuk doktoruna kayıt yapamayan bir sürü çocuk var. Eskiden insanlar para biriktirip ev alırmış diye anlatıyorlar bakıyorum hiç öyle para biriktirilecek yanı yok ülkenin çünkü ne kadar kazanırsan o kadar vergi ödüyorsun bu ülkede.

Almanya’ya herhangi bir iş bulmadan çocukla gelmek deli cesareti üzgünüm ama. Burada tek kişi çalışarakta orada ev alacak parayı öyle hızlıca biriktiremezsiniz vergileri, ödemeleri yüksek. Ekstra olarak artık Almanya’da enflasyonla tanıştı fiyatlar artıyor. Büyük şehirde kira 1+1 1500 Euro mesela. Çok gelmek istiyorsanız dil öğrenin ve iş bulup gelin birinizin çalışması mutlaka gerekiyor, buradan yardım alamazsınız iş arıyorum diye gelip. Ek olarak iler seviyede İngilizce konuşuyorum ben Almanca da debeleniyorum oradan oraya vuruyor beni öyle kolay değil üzgünüm 🥹

Hamilesiniz, tartıp biçin bence konuyu. Yurtdışı para biriktirmek için gelinecek bir şey değil cidden hayatınızı değiştirmek istiyorsanız kalkık gelin, dili hallederseniz iş bulursunuz
her dediğinize katılıyorum ama bence hollanda ve almanya en ingilizce ile yaşanabilen ülkeler beyaz yaka için. birsürü arkadaşım sıfır almanca ile almanyada. ama tabi servis sektöründe dil lazım insanlarla konuşmak için. ama özel sektörde bence cok avantajlı almanya ve özellikle hollanda. hele ki hollanda da hollandaca konuşan ingilizce konuşandan daha az bile olabilir.

X