Eşimle nasıl bu hale geldik?

Hatalarınızın farkında olup,düzeltmeyi istiyor olmanız,sizin erdem sahibi olduğunuzun bir göstergesi aslında.Sadece şuan için neyi nasıl yapacağınızı bilemiyorsunuz.Öncelikle,yaşadığınız sıkıntılı bir durumda suçlayacak birini aramaktan vazgeçerek başlayın derim işe.Çünkü,herzaman birtakım olumsuzluklar yaşamaya devam ediyoruz hepimiz ve edeceğiz de.Hayatta hiçbir zaman sıfır sıkıntı olmaz.Her darda hissettiğinizde eşinizi suçlamaktan vazgeçerseniz,öfkenizide ona yöneltmezsiniz.Bir diğer adımda sevginin dilini kullanmak olacak.Sözlü ve sözsüz olarak,kuracağınız bütün iletişiminizde sevgi ile yaklaşırsanız,karşınızdaki insanda bunu anlayacaktır eminim.Birçok insanın isteyipte sahip olamadıklarına sahibim çok şükür rabbime diyerek başlayın.Allah yardım edecektir.Huzurlu ve mutlu olmanızı dilerim.Ailenizin kıymetini bilin ve ona göre davranmaya başlayın.

Bence başlangıç noktanız terapide burası olması lazım. Dogumdan sonra psikolojik olarak da bir doğum yaşıyoruz anne olarak. Herseyi bilinçli bilinçsiz sorgulamaya başlıyoruz. Çocuklugumuz da burda çok etkili oluyor. Sizde şu anda eşinizle bir güç cekisme içindesiniz. En çok neyden korktuğunuzu sorgulayin. Siz su anda saldırma modundasiniz. Kendinizi neyden korumaya çalışıyorsunuz?
Her yerim çatlak, ilk dönem çok bakımsızdım kendime zaman ayıramıyordum. Kilolarım hemen gitmedi babamın annemi aldattığı gibi aldatılmaktan korktum..

Kendime güvenim geldi şuan doğumdan önceki halimden bile zayıfım insanlar doğumdan sonra daha da güzelleştiğimi anneliğin yaradığını söylemeye başladılar ipler orada çatırdamaya başladı. Şımardım...

şimdi peki ?
hala içinizde suçlama öfke var mı?
farkındalığınız güzel ama içiniz nasıl? onun suçu olmadığına içiniz sindi mi?
evetse zaten davranışlarınıza yansıyacaktır.
Evet onun suçu değil. Benim bunca rahatsızlığımın olacağını bilemezdi. Benim yerime doğuramazdı ama elinden geleni yapardı ancak kii onuda fazlasıyla yaptı. Şimdi ona kızgın değilim kendime kızgınım sadece ve onunla konuşmaya çekiniyorum.

Doğumun çok etkisi vardır eminim. Bende 9 ay önce doğum yaptım. 1-2 aydır anca toparladım kendimi. İnsan fiziksel olarakta psikolojik olarakta 1 senede kendine geliyomuş. Anne olmak kolay değil hayatımız değişiyo. Eşinizde size yardımcıymış anlayışlıymış aslında ne güzel. O da dışarda çalışıyo aslında bide öyle düşün. Ha işten gelip yemek hizmet bekleyen bide çocuğuyla bile ilgilenmeyenler var burda okuyoruz. Bence değerini bilin.
Haklısınız kesinlikle ben ne ara bu kadar şükürsüz oldum inanın şaşkınım.

Anlattıklarınıza göre çok iyi bir eşiniz var Allah yuvanızı daim etsin inşallah. Ben ortada çözülmeyecek sorunlar göremiyorum. Siz hatalarınızın farkındasınız ki bu çözüm için en büyük adımdır. Psikoloğa gidiyomuşsunuz bu da koskocaman bir adım. Bakın sorunu çözmek için yolu yarılamışsınız bile. Muhtemelen yaşadıklarınız doğum sonrası depresyondan kaynaklı terapilerinize kesinlikle devam edin 2hafta sonra kavga ettik diye kesinlikle bırakmayın bu işte en önemli şey sabır ve devamlılıktır. Eşinizin size davranışlarının sebebi muhtemelen artık yorulmuş olmasıdır, o üstüne düşeni yapmış. Artık biraz çabalama sırası sizde. Çocuktan sonra eşler birbirini ihmal ediyor ister istemez ve bu dönemlerde bu gibi problemler sık sık yaşanabiliyor yani yalnız olmadığınızı bilin. Öncelikle kendinizi tamamen çocuğunuza adamayın eğer çocuğunuzu bırakabileceğiniz birileri varsa bi kaç saatliğine de olsa bırakın ve eşinizle dolu dolu vakit geçirin. Maddi imkanınız var anladığım kadarıyla bakıcı iyi bir çözüm olabilir bence bu süreçte. çocuktan vakit bulduğunuz her an eşinizin yanına koşun illa cinsellik için değil 5dk da olsa ona sadece sarılın ve onu ne kadar sevdiğinizi düşünün, elimi tutmadan uyumazdı demişsiniz her zaman adamdan beklemeyin biraz da siz onun elini tutun bırakmayın. Sinirlendiğiniz zamanlarda ağzınızı açmadan önce biraz nefes almayı deneyin bulunduğunuz ortamı değiştirin. Eşinize problem kaynaklı değil de çözüm odaklı bakın. Ortada bi suç yok dolayısıyla suçlu da yok yeni aile hayatına alışmaya çalışan iki insan var. Bebeğiniz büyüdükçe bu sorunlar git gide azalacak bunu düşünerek rahatlamaya çalışın, ağlamanız geldiği zaman ağlayın içinize atmayın eşinizin omzunda ağlayabilirsiniz. Ona suçlu gözüyle değil bu zorlu süreçte yüklerinizi hafifleten yol arkadaşınız gibi bakın. Kesinlikle boşanmaya yanaşmayın sonrasında pişman olursunuz sadece biraz sabredin ve bu günlerin eninde sonunda geçeceğini bilin eşinizin size olan sevgisinden de şüphe etmeyin sevmeyen insan bu kadar uğraşmaz sadece onun da biraz dinlenmeye ihtiyacı var çünkü yorulmuş ki hakkıdır. İnşallah en kısa sürede her şey yoluna girer
Amin inşallah. O kadar güzel yazmıssınız ki artık yarına ümidim var Allah razı olsun sizden. :)

Eşinizi sevdiğiniz yazınızdan belli. Ama hiç kimsenin vazgeçilmez olmadığını biraz geç anlamışsınız. Tek başınıza destek almak yerine aile terapistinden destek alın.

Her yerim çatlak, ilk dönem çok bakımsızdım kendime zaman ayıramıyordum. Kilolarım hemen gitmedi babamın annemi aldattığı gibi aldatılmaktan korktum..

Kendime güvenim geldi şuan doğumdan önceki halimden bile zayıfım insanlar doğumdan sonra daha da güzelleştiğimi anneliğin yaradığını söylemeye başladılar ipler orada çatırdamaya başladı. Şımardım...

Sizin şımardığınızı zannetmiyorum. Ama ilişkinizin içinde hangi rolü oynadığınızı çözmeniz lazim. Bu sadece dış görünüş ile ilgili bir durum değil. Çocuklugunuz travmatik geçmiş ve o zaman gördüğünüz ve yaşadığınız problemli insan ilişkileri evliliginize yansıyor. Şımardıginizi gerçekten düşünmüyorum. O kadar basit değil

Tavsiyelerim:
1-Sorunlarınızın altında büyük oranda çocukluk travmalarınız yatıyor,mutlaka psikolojik destek alın.Aile dizimi uygulamasını araştırın.
Bilinçaltı düşüncelerinizin tetiklemesiyle,
evliliğinizi sabote ettiğinizi düşünüyorum.
2-Ev işleri için düzenli yardımcı alın ki yükünüz hafiflesin.
3-Boşanınca daha mı iyi hayatınız olacak?
Bunu iyi düşünün.
4-Eşinizin olumlu yanlarını bir A4'e yazıp görüp okutabileceğiniz bir yere asın.
5-Şu iki kitabı mutlaka alıp içindeki alıştırmaları yaparak okuyun.
İyi Hissetmek
Hayatı Yeniden Keşfedin
Her ikisi de Psikonet yy.
6-Maneviyatınızı güçlendirin,
inanç durumunuza uygun uygulamalardan destek alın.
Her şey gönlünüzce olsun.
Tavaiyelerinize birebir uyacağım teşekkür ederim. Maneviyata bu aralar çok yöneldim ve psikolojik destek de alıyorum. Diğerlerinide imkan yaratacağim allahın izniyle teşekkürler.

Hatalarınızın farkında olup,düzeltmeyi istiyor olmanız,sizin erdem sahibi olduğunuzun bir göstergesi aslında.Sadece şuan için neyi nasıl yapacağınızı bilemiyorsunuz.Öncelikle,yaşadığınız sıkıntılı bir durumda suçlayacak birini aramaktan vazgeçerek başlayın derim işe.Çünkü,herzaman birtakım olumsuzluklar yaşamaya devam ediyoruz hepimiz ve edeceğiz de.Hayatta hiçbir zaman sıfır sıkıntı olmaz.Her darda hissettiğinizde eşinizi suçlamaktan vazgeçerseniz,öfkenizide ona yöneltmezsiniz.Bir diğer adımda sevginin dilini kullanmak olacak.Sözlü ve sözsüz olarak,kuracağınız bütün iletişiminizde sevgi ile yaklaşırsanız,karşınızdaki insanda bunu anlayacaktır eminim.Birçok insanın isteyipte sahip olamadıklarına sahibim çok şükür rabbime diyerek başlayın.Allah yardım edecektir.Huzurlu ve mutlu olmanızı dilerim.Ailenizin kıymetini bilin ve ona göre davranmaya başlayın.
Tavsiyeleriniz çook güzel teşekkür ederim kesinlikle uygulamak istiyorum. :)

Evet onun suçu değil. Benim bunca rahatsızlığımın olacağını bilemezdi. Benim yerime doğuramazdı ama elinden geleni yapardı ancak kii onuda fazlasıyla yaptı. Şimdi ona kızgın değilim kendime kızgınım sadece ve onunla konuşmaya çekiniyorum.

konuşmayın yansıtın haliniz tavrınızla..
çekinmeyin o sizin yol arkadaşınız.

Eşinizi sevdiğiniz yazınızdan belli. Ama hiç kimsenin vazgeçilmez olmadığını biraz geç anlamışsınız. Tek başınıza destek almak yerine aile terapistinden destek alın.
Sanırım hatayı burda yaptım o beni alttan aldıkça tepesine çıktım nasıl olsa seviyor katlanır dedim. Ama hayat toz pembe değilmiş..

Sizin şımardığınızı zannetmiyorum. Ama ilişkinizin içinde hangi rolü oynadığınızı çözmeniz lazim. Bu sadece dış görünüş ile ilgili bir durum değil. Çocuklugunuz travmatik geçmiş ve o zaman gördüğünüz ve yaşadığınız problemli insan ilişkileri evliliginize yansıyor. Şımardıginizi gerçekten düşünmüyorum. O kadar basit değil
Psikologumda buna benzer bir şey söyledi. Anne ve babamı kendime rol model seçmişim ve beynimin bir yerlerinde hep onlarin ki gibi bir evliliğimin olacağı eninde sonunda boşanacagımı şartlamışım. Babam olan öfkem annemi aldatması eşime yansımış. Aslında karşımdaki eşim değil babam ve ben ben değilim annem. Yani bir nevi bizi ailemizi onlara bağdaştırıp işleri çıkmaza sokuyormuşum. Bunu nasıl aşacağımı zamanla terapilerle başa çıkabilecegimi söyledi. Evet olumlu gelişmeler var inşallah daha da güzel olur herşey ikimiz içinde.

aman Allah'ım aman Allah'ım. okurken ben de böyle olabilirim evlenince, dedim ve korktum resmen. bence sizdeki ya birazcık şımarıklık ya da ne istediğini bilememek. adam size gerçekten yardım ediyormuş, yanınızdaymış. oturun ve düşünün ya gerçekten değişin ya da adamın size daha fazla saygısı, sevgisi tükenmeden ayrılın. siz değişeceğim deyip sözler verip tutmayınca iş daha da çirkinleşecek.

Umarım lohusalık depresyonundasinizdir ve geçer yoksa malesef :KK43: doğumdan sonra değişmişsiniz sanırım tabi kolay değil uykusuzluk vs. Ne güzel eşiniz size yardımcı oluyormuş bunun kıymetini bilin, sizi aldatmasını veya boşanmak istemiyorsanız psikologa gidip tedavi olun

Hayırlı ramazanlar dilerim herkese iyi geceler.

3 yıllık evliyim. Eşimle birbirimizi çok severek evlendik. Özünde iyi insandır. Ilk evlendiğimizde kıskançlıkları ve ettiğimiz kavgalarda birbirimizi derinden yaraladık. Zamanla kıskançlık sorunumuz pek kalmadı. 1 oğlumuz var 7 buçuk aylık.

Herşey oğlumun doğumuyla başladı. Dediğim gibi birbirimizi çok severdik uyurken bile elimi tutardı. Bende keza bir dediğini iki etmemeye çalışırdım. Ufak tefek sorunlarımız olurdu her evlilikte olduğu gibi ama ya o ya ben bir şekilde alttan alır büyük kavgalara yer vermez sorunların üstünü örterdik. Sanırım en büyük hatamız da bu hiç konuşmadık, sorunları hep örtük ve doğumdan sonra artık birbirimizin yüzüne vurur olduk hatalarımızı.

Uzatmadan hatalarımdan bahsetmek isterim. Doğumdan sonra eşime karşı tahammülüm hiç kalmadı. Sürekli bir afra bir tafra, trip atan, her dediğini iyi bile olsa yanliş anlayıp laf yetiştirin, en ufak hatasında laf sokmaya çalışan, kendimi üstün görmeye çalışan ve eşimi ezmeye çalışan biri haline dönüştüm.

Orta da sorun yokken surat asmaya başladım. Oğlum kök söktürdü özellikle ilk doğduğu dönemlerde sıfır uykuyla ayakta kalmaya çalıştım ve hep eşimi suçladım. Bana yardım ederdi. Gün içinde eve gelir (kendi dükkanı var esnaf) bebekle ilgilenir benim uyumam için. Sürekli çeşit çeşit yemek yapma bir çorba bir pilav yeter. Onuda yapamazsan ben miss gibi tost yaparım yeriz derdi. Bulaşık, çamaşır, temizlik elinden ne gelirse yardım etti ama ben şımardım. O yaptıkça tepesine çıktım hep dahasını istedim. Agresif, laftan anlamayan herseyi büyüten bir cadıya dönüştüm.
Bu dönemde benden tek istediği sabah erken kalktığı için gece uykusunu almak istemesiydi. Gündüz sen uyu gece ben uyuyayım derdi çocukla gece ben ilgilenirdim. Bu yüzden de yatakları ayırdık. Ben oglumla oğlumun odasında yatmaya başladım.

Gerek tartışmalarımız, gerek bahanelerim, gerekse triplerimle cinsel ilişkimizede zarar verdim. Bu önce 1 hafta sonra 15 gün derken biz birlikte bile olmamaya başladık aylarca.

Eşim en sonunda ayrılmak istiyorsan tahammülün yoksa kendine hayatı zehir etme dedi ve "elimden ne gelirse yaparım şan 20 bin veririm nafakada öderim evde de arabadada hakkınvar yavaş yavaş onlarıda veririm evini tutalım bi işe gir oğlumuzun bakıcı parasınada yardımcı olurum" dedi.

Tabi bana o zaman dank etti. Eşimi seviyorum ama neden böyle davrandığımı bilmiyorum. Bana önce bir destek alalım psikologdan ama sevgin bittiyse ikimize de hayatı zehir etme dedi.

Terapiye başladım herşey yavaş yavaş düzelmeye başladı. Pat iki hafta sonra şiddetli bie kavga. Evet yine sorun bende. Doyumsuzluğumda...

Eşim halime tavrıma anlam veremesede ilk başta bana destek olan adam gitti yerine ketum, konuşmayan,yüzüme bakmayan birine dönüştü.
Ben hatalarımı anladım elimden geleni yapmak istiyorum ama nasıl başarıcam bilmiyorum. Eşimin sevgisi bitti mi yoksa bana ders mi vermeye çalışıyor bilmiyorum.

Çok uzattım kusura bakmayın ama ne yapmalıyım bana bir akıl verin. Konuşmayı denedim. Eşime daha önce kac kez tamam değişicem dedim ama hep 1 2 hafta anca sürdü sonra eski moduma döndün haliyle bana inanci kalmadı.

Şuan arada gelir sarılır. Birlikte hava almaya çıkarız, bebeğimizle ilgilenir ama anlarsınız ya bakışlarından donuk. Bir görev gibi içinden gelmiyor biliyorum.

Neyse daha fazla uzatmayacağım sizce ne yapmalıyım? Bir süre sessiz kalıp kendi haline mi bırakayım gönlünü almak için mi uğraşayım?

Yada adamın yakasından düşmeli miyim?

Not: Doyumsuzluğum maddi yönden değil genel olarak o uyuyor ben uyuyamıyorum gibi basit ve saçma sebepler. Onun erkek oluşu kadınlara göre erkeklerin daha rahat yaşantısının olmasını kıskanıyorum ve bu beni hırşınlaştırıp doyumsuz isteklere yönlendiriyor.

Okuyan herkese teşekkürler iyi geceler..
Belki halen lohusa depresyınjndasın...yaptıklarının farkımdasın ama kendine engel olamıyorsun..
Bemce terapiate gitmehe devam edin siz kendiniz gidin, sonra eşinizle de devam ederseniz.. Umarım kurtarırsınız eşiniz iyi bir insan ve aşık olarak evlenmişsiniz

aman Allah'ım aman Allah'ım. okurken ben de böyle olabilirim evlenince, dedim ve korktum resmen. bence sizdeki ya birazcık şımarıklık ya da ne istediğini bilememek. adam size gerçekten yardım ediyormuş, yanınızdaymış. oturun ve düşünün ya gerçekten değişin ya da adamın size daha fazla saygısı, sevgisi tükenmeden ayrılın. siz değişeceğim deyip sözler verip tutmayınca iş daha da çirkinleşecek.
Biliyorum. Ama evladım için sevgim için ve hatalarım için elimden geleni yapmak istiyorum. Mutluluğa tekrar kavuşmak istiyorum.

Umarım lohusalık depresyonundasinizdir ve geçer yoksa malesef :KK43: doğumdan sonra değişmişsiniz sanırım tabi kolay değil uykusuzluk vs. Ne güzel eşiniz size yardımcı oluyormuş bunun kıymetini bilin, sizi aldatmasını veya boşanmak istemiyorsanız psikologa gidip tedavi olun
2 aydır terapi alıyorum minicikde olsa yol kat ettik mesela artık en azından en ufak şeyde bagırmıyorum. Sessizce laf sokuşturuyorum. Işte tüm bu saçma huyları arkamda bırakmak ve eşimle eski günlere dönmek istiyorum.

Belki halen lohusa depresyınjndasın...yaptıklarının farkımdasın ama kendine engel olamıyorsun..
Bemce terapiate gitmehe devam edin siz kendiniz gidin, sonra eşinizle de devam ederseniz.. Umarım kurtarırsınız eşiniz iyi bir insan ve aşık olarak evlenmişsiniz
Daha fazla yıpratmadan ve bana olan sevgisi bitmeden kurtarmak istiyorum bu evliliği. Onun umudu yok seviyormu bilmiyorum. Ama çabalamak istiyorum.

Daha fazla yıpratmadan ve bana olan sevgisi bitmeden kurtarmak istiyorum bu evliliği. Onun umudu yok seviyormu bilmiyorum. Ama çabalamak istiyorum.
Bizde eşimle çok yıprattık ilişkimizi , yani geriyr bakıp döndüğüöde keşke yapmasaydım dediğim çok şey var...
ama insanın gerçektwn sevebileceği güvenebilwveği bir insank bulması çok zor...
Hele de iyi bir baba ise...
Umarım toparlarsınız ama sihirli değnek bekleme biraz zaman ver...

yani ne denebilir ki... farkındasınız.

sadece şunu söyleyeyim, birinin sizi bir daha olmayacak, çabalayacağım diye ikna edip edip, hayal kırıklığına uğratması çok yıkıcı bir durum.
adam her seferinde sevdiğinden size inanmayı seçmiş...

her seferinde hayal kırıklığına uğramış.

ben psikolog değilim, bunun altında neler var bilemem.
ama 7.5 ay, anneliğe alışma süreci olarak iyi bir zaman.
bir de babadan ne umdunuz bilmiyorum ama annelik böyle bir şey. en azından ilk 1 yıl için, o çocuğu bir uzvunuz gibi düşünmelisiniz.

toplumda kadın-erkek geleneksel rolleri onaylayan biri değilim.
ama bir bebeğin en azından ilk 6 ay anne/baba paylaşımını (vakit anlamında) bilecek kadar tecrübeliyim.
bence annelik üzerine biraz daha düşünün.

X