Eşimin halasının kızı ve çocuk yetiştirme şekli

Kızlar direkt konuya gireceğim artık sabrım tükenmeye başladı çünkü. Eşimin halasının kızı evli ve bi tane 3 yaşında oğlu var. Başka şehirden memlekete geldiler ve 1 gün bizde kaldılar. Ama o 1 gün bana 1 yıl gibi geldi. Ben daha 3 aylık gelinim koltuklarım halılarım hepsi yeni kirlenmesin leke olmasın diye gözüm gibi bakıyorum.

Sorun tabiki bu değil havaalanından onları almaya gittiğimiz günden başlayayım. Eşimin halasının kızının adı Esra olsun kocası da Mustafa olsun. Daha bismillah havaalanında karşıladığımızda esranın yüzü tabiri caizse şeycik gibiydi zaten. Sebebini de sonra anlatıcam.

Öpme faslı bitti arabya valizleri koyup bindiler yola çıktık. Eşimle ben öndeyiz onlar arkada oturuyor. Çocuk durduk yere öne uzanıp koluma cimcik attı bildiğiniz yardı kolumu derim havaya kalktı kan aktı. Esraya dönüp çocuk kolumu cimcikledi dedim hahhah ay o onun selam verme biçimi seni sevdi dedi. Orda ben bi şok oldum neye uğradığımı şaşırdım bişi diyemedim.

Neyse eve geldik oyuncak getirmiş çocuğa. Salonun ortasına döktü ben de onlar gelmeden yemek yapmıştım sofra kurayım yol yorgunluklar açlardır dedim. Sofrayı kurdum yemek yiyoruz çocuk pilavı kaşıkla alıp elini sallıyor heryere pirinç yapıştı. Annesi temizledi oğlum yapma falan dedi bunda sıkıntı yok.

Yemek faslı bitti masayı topladık sohbet ediyoruz çocuk durduk yere oyuncakları bana ve eşime fırlatıyor. Erkek çocuğu yani güçlü baya ve oyuncaklar da tahtadan olanlar var can yakıyor. Annesi orda gülüyor aaa nasıl fırlattı falan diye. Ben yine bişi demedim. Televizyon dolabının çekmecesini açıp ordan tükenmez kalemi alıp halıları karalamaya başladı. Orda bana bi sinir bastı aaa yapma öyle dedim aldım kalemi. Sakladım dolabın üstüne. Çubuk kraker yiyordu eşim şakasına ben de yiyebilir miyim dedi çocuk hayır dedi kaşlarını çattı vermedi Annesi ordan atlıyor henüz 3 yaşında paylaşma yaşına daha gelmedi çok normal diyor? Benim görümcemin kızı 2 yaşında ve herşeyini biz istemeden bizimle paylaşan bir çocuk. Sonra konu konuyu açarken havaalanında yolcuların çocuğa bağırdığını söyledi çok gururuna dokunmuş. Yüzü ondan asıkmış. Neyse

Sonra ben kahve yapmaya gittim geldim baktım çocuğun elinde yine kalem var? Dolabın üstünden kalemi vermiş çocuğa. Dedim bu kalemi ben kaldırmıştım kim verdi? Annesi hayal gücünün geniş olduğu bir dönemdeyiz çocuğu kısıtlamıyoruz bizim evin duvarları harita gibi ama nolacak bi badana boyaya bakar diyor. Evine halı falan da sermiyormuş sebebini de çocuk halıma işediğinde anladım Tuvalet eğitimi veriyormuş. En sonunda sinirlendim söyleseydin ya kaldırırdım halıları dedim bu bozuldu kocasına hadi kalk gidiyoruz dedi. Hiç durun gitmeyin demedim kocası da yarın gideriz dinlenelim dedi. Sabah kahvaltıyı bile beklemeden çekip gitmişler biz uyurken. Sonra dedim ayıp mı ettim acaba misafir sonuçta eşim de bana çocuğu çok şımartmışlar iyi yaptın dedi. Şimdi beni millete nasıl anlatıyordur kim bilir
:KK70::KK70::KK70: Ayy sinirden gülüyorum. O ne öyle yaaa.
İyi yapmışsınız, eşinizde destekçiniz, kime nasıl anlatıyorsa anlatsınlar size ne.

O konuda haklısın havaalanına yakın olan bizdik akşam geldikleri için kaldılar mecburen
İşte ozellikle sen dikkat et yoksa bir süre sonra her havaalanına geleni evinde bulursun. Evine yakın hastanede harika bir doktor olur onlar gelir, sizin ordaki üniversiteye yerleşen gelir gelir de gelir o kapıları kapat işte yol yakınken.
Bizim evimiz Kumburgazdaydi, memleketten capaya gelen bile bize gelirdi, kendini bu durumlara sokma diye söylüyorum

İşte ozellikle sen dikkat et yoksa bir süre sonra her havaalanına geleni evinde bulursun. Evine yakın hastanede harika bir doktor olur onlar gelir, sizin ordaki üniversiteye yerleşen gelir gelir de gelir o kapıları kapat işte yol yakınken.
Bizim evimiz Kumburgazdaydi, memleketten capaya gelen bile bize gelirdi, kendini bu durumlara sokma diye söylüyorum
Zaten taşınmaya karar verdik tekrar geldiğimiz yere dönücez eşimin kesin kararı

Ben kendi yeğenimi bile çekemiyorum. Az bile yapmışsınız. Hiç ayıp etmediniz.
Benim yegenimde evimin ortasina isemisti. Çiş eğitimi verirken başka yere gitmek ayıp. Mecburluk varsa bez takılmalı. Ben de verdim çocuğuma çiş eğitimi ama dışarıda bez taktım.
kendi çocuklarna sınır koymayan abim ve karısın ile görüşmuyorum. Benim kızıma gelince karışmaya kalktılar diye. Ben cocugumun egitimini veriyorum. Sınır koyan bir anneyim

Çocuğun ne suçu var daha neyin ne olduğunu bilmiyor doğruyu yanlışı ayırt edemiyor ki
Tamamen anne babayla alakalı bı durum
Siz yaptığınızdan utanmayın
Kime ne anlatırsa da anlatsin
Siz sizi biliyorsunuz

Ya bende kizima tuvalet egitimi verirken kilot bez takıyordum onu indirmesi takması kolay yine tuvalete götürüyordum ama çocuk kacirirsa rezillik olmuyordu yani asla da dışarıda özellikle başkasının evinde bu kadar pislik yapilmaz vallahi benimkiler bisey yapacak diye ödüm kopuyor çocuklara kaş göz yapmaktan gözlerim pörtledi dur yapma diye

arkanızdan ne derse desin terbiyesiz kadın
çocuğun merak çağırmış bak seenn
arkanızdan ne konuşacağına üzüleceksiniz hemen kv yi arayıp durumu anlatsaydınız
zeten görümcesinin kızı olduğu için çok da hoşlanmıyordur.. sizi anlar bence

3 yaşındaki çocuğu fazla eleştirmişsiniz o kısmı bana acayip geldi.
Başka 2 yaşında her şeyi paylaşan bir çocuk ile hiç bir şeyini paylaşmayan bir çocuk kıyaslaması yapılmaz.
Anne konusunda ise haklısınız, çocuğun bir suçu yok anne farklı.
Başkasının evine misafirliğe gidiyorsanız biraz daha çocuğunuzu kollarsınız.
Tuvalet eğitimi verilirken misafirlik zaten saçma ama diyelim ki öyle denk düştü o zaman çocuğa alıştırma külotu giydirir ve saat başı tuvalete götürür kontrol edersiniz ki bu olay yaşanmasın.
Kalem konusu zaten falso.
O kalemi sizden önce annesinin alması gerekirdi elinden.
Kendi evinde istediğini yapsın, benim evimin bir odası da bu şekilde şuanda sadece kendi oyun odasının duvarlarını yazmasına izin veriyorum hatta birlikte de yapıyoruz bunu ama sınırlarımız var. Başka bir duvar, eşya çizdiği zaman veriyorum eline bezi sildiriyorum. (tabi arkasından ben siliyorum) bu şekilde sınırını biliyor.
Başkasının evinde ise özellikle girer girmez ben kaldırtıyorum ortalıkta kalem var mı diye soruyorum.

Yani şöyle ki çocuğa kurulmayın çocuk normal çocukluğunu yapmış, çekmece karıştırması, eşya fırlatması, tuvaletini yapması, paylaşım yapmıyor oluşu vs bunlar zaten çocuğun tabiatında olan ama ailenin vereceği eğitimle çözülecek, en aza indirilecek durumlar.

Durum nahoş olmuş ama umarım anneye bir ders olmuştur. Başkalarının sınırlarına öncelikle kendisinin saygı duyması gerektiğini öğrenmiştir inşaALLAH.

Çağırmayarak?😂 Yani sonuçta biz size gelelim demiyor insanlar, biz davet ediyoruz ya. 1 kere bi akraba kendi gelmek istemişti ankarada yaşarken o tarafa işi düşmüştü. Onda demiştim bizde çocuk yok seninki sıkılır, ev de çocuğa uygun değil diye.
Ay ne demek biz size gelelim demiyor ya insanlar valla gayet diyor ben ondan nasıl reddediyorsunuz diye sordum.Bir gün üç aylık bebeğim kücük bi ameliyat oldu çıktıktan ertesi gün yatıya misafir geldi bize hayır diyemedik 🥲

Canım benim kullandığım deterjanı bi kaç sayfa önce yazdım halı da çitilenmeyecek bişey değil? Elde çitilemedm tabi süngerle çitiledim ayrıca 3 aylık evliyim diye belirttim ya yeni makineler var artık 40 dereceye kadar suyu kendi ısıtıyor yeni halı yıkama makinesi 😉 emin ol bekarlığımda da çok kullanmışımdır kedilerim vardı ikna oldun mu hayatım daha da kanıt istiyor musun
O deterjan hemen sıkarsan geçiriyor yahu. O kadar halı yıkamaya gerek yokmuş. Gerçi deterjanın kendisini çıkarmak için gerekebilir ama benim halılarda durulanmış bezle silince o da kalmıyor. yağ çözücüsünü kullanmıyorum bu arada. Nefes alamıyorum kullanınca. Konudan alakasız oldu ama 😂
Bu arada "keşfediyor teyzesi" adı altında yatak odamı karıştıran kazık kadar çocuk bile oldu. Çizilen sehpalar, kırılan aynalar. Bir keresinde elinde yağlı poğaçayla gezen çocuğuna annesi; poğaçayı bırak artık yemiyorsun, elini sileyim, bana dokunma demişti. Çocuk ahşap tv ünitemin üzerine bıraktı. Orda bıraktılar sağolsunlar. Ha bir de 39 derece ateşliydi, bebek görmesine gelmişlerdi. Ben daha neler neler yaşadım. 2 çocuk annesiyim. Tembelliklerine, görgüsüzlüklerine kılıf uyduruyorlar. Evime asla çok yakınlar dışında kimseyi almıyorum artık.
Son olarak kuzenim seneler önce annemlerin evinde oğlunu bezden kesmişti. Hanımefendi yaz tatilini yaparken biz yatak, döşek, halı yıkıyorduk. Annemlerin yazlığında gelen misafir çocuklarını anlatsam günler alır. Niye inanmamışlar anlamadım.

Kızlar direkt konuya gireceğim artık sabrım tükenmeye başladı çünkü. Eşimin halasının kızı evli ve bi tane 3 yaşında oğlu var. Başka şehirden memlekete geldiler ve 1 gün bizde kaldılar. Ama o 1 gün bana 1 yıl gibi geldi. Ben daha 3 aylık gelinim koltuklarım halılarım hepsi yeni kirlenmesin leke olmasın diye gözüm gibi bakıyorum.

Sorun tabiki bu değil havaalanından onları almaya gittiğimiz günden başlayayım. Eşimin halasının kızının adı Esra olsun kocası da Mustafa olsun. Daha bismillah havaalanında karşıladığımızda esranın yüzü tabiri caizse şeycik gibiydi zaten. Sebebini de sonra anlatıcam.

Öpme faslı bitti arabya valizleri koyup bindiler yola çıktık. Eşimle ben öndeyiz onlar arkada oturuyor. Çocuk durduk yere öne uzanıp koluma cimcik attı bildiğiniz yardı kolumu derim havaya kalktı kan aktı. Esraya dönüp çocuk kolumu cimcikledi dedim hahhah ay o onun selam verme biçimi seni sevdi dedi. Orda ben bi şok oldum neye uğradığımı şaşırdım bişi diyemedim.

Neyse eve geldik oyuncak getirmiş çocuğa. Salonun ortasına döktü ben de onlar gelmeden yemek yapmıştım sofra kurayım yol yorgunluklar açlardır dedim. Sofrayı kurdum yemek yiyoruz çocuk pilavı kaşıkla alıp elini sallıyor heryere pirinç yapıştı. Annesi temizledi oğlum yapma falan dedi bunda sıkıntı yok.

Yemek faslı bitti masayı topladık sohbet ediyoruz çocuk durduk yere oyuncakları bana ve eşime fırlatıyor. Erkek çocuğu yani güçlü baya ve oyuncaklar da tahtadan olanlar var can yakıyor. Annesi orda gülüyor aaa nasıl fırlattı falan diye. Ben yine bişi demedim. Televizyon dolabının çekmecesini açıp ordan tükenmez kalemi alıp halıları karalamaya başladı. Orda bana bi sinir bastı aaa yapma öyle dedim aldım kalemi. Sakladım dolabın üstüne. Çubuk kraker yiyordu eşim şakasına ben de yiyebilir miyim dedi çocuk hayır dedi kaşlarını çattı vermedi Annesi ordan atlıyor henüz 3 yaşında paylaşma yaşına daha gelmedi çok normal diyor? Benim görümcemin kızı 2 yaşında ve herşeyini biz istemeden bizimle paylaşan bir çocuk. Sonra konu konuyu açarken havaalanında yolcuların çocuğa bağırdığını söyledi çok gururuna dokunmuş. Yüzü ondan asıkmış. Neyse

Sonra ben kahve yapmaya gittim geldim baktım çocuğun elinde yine kalem var? Dolabın üstünden kalemi vermiş çocuğa. Dedim bu kalemi ben kaldırmıştım kim verdi? Annesi hayal gücünün geniş olduğu bir dönemdeyiz çocuğu kısıtlamıyoruz bizim evin duvarları harita gibi ama nolacak bi badana boyaya bakar diyor. Evine halı falan da sermiyormuş sebebini de çocuk halıma işediğinde anladım Tuvalet eğitimi veriyormuş. En sonunda sinirlendim söyleseydin ya kaldırırdım halıları dedim bu bozuldu kocasına hadi kalk gidiyoruz dedi. Hiç durun gitmeyin demedim kocası da yarın gideriz dinlenelim dedi. Sabah kahvaltıyı bile beklemeden çekip gitmişler biz uyurken. Sonra dedim ayıp mı ettim acaba misafir sonuçta eşim de bana çocuğu çok şımartmışlar iyi yaptın dedi. Şimdi beni millete nasıl anlatıyordur kim bilir
Iyyy midem bulandı :kusmuk:nasıl anlatırsa anlatsın terbiyesiz benimde çocuğum var büyük konuşmuyor fakat bir yerde bir yeri kirletse kalkar temizlerim başkasının evinde boya falanda vermem heleki halı duvar çizme yapamaz. Keşke o an defolup gitseydiler otel gibi kullanıp sabah nankörce defolup gitmişler.

X