Eşimin halasının kızı ve çocuk yetiştirme şekli

Benimde 5.5 yaşında oğlum var. Erkek çocukları evet bir tık daha zordur ama bu anlattığınız davranışları sergilemesinin nedeni tamamen şımartılmış olması. Sıfırdan bir insan yetiştiriyoruz. Kalemle nereyi yazması gerektiğini, nasıl yemek yenmesini hepsini öğreten bizleriz. Eğitim temelde başlar bu demek. Sonrada istediği olmadığında yerlerde böğüren çocuklara dönüşüyorlar. 90lı yıllarda ebeyvn olmak isterdim ya anne babalarımız ne şanslıymış. Şimdi herşey laçkalaştı. Çocuğun psikolojisi bozulmasın derken psikolojisi bozuldu milletin. Ebeyvn ve çocuk arasında bir otorite olmak zorunda kimse kusura bakmasın

Sen zaten haklısın ora su geçirmez ama ben sana başka bir tavsiye vermek istiyorum. Anne baba kardes harici kimseyi hatta onları bile sadece zaruri hallerde yatıya kabul etme. Gunduz ziyareti için bile fazla uzak bence eşimin halasının kizi
O konuda haklısın havaalanına yakın olan bizdik akşam geldikleri için kaldılar mecburen

Bizim duvarlar harita gibi bi badanaya mı bakar?? Aman allahım rüyaya girse kabus gördüm diye uyanırsın o nasıl kadın yaa..Kalemi de eline vermiş sizinkiler de harita gibi olurdu artık...

Bu tip kadınlar erkek hayranı, erkek cocuk hayranı bence.

Benim de evime bi misafir gelmişti, benim sehpanın üstü parlak çizilebilen bişey...Çocugun elinde araba vardı, masada sürtmeye başladı çiziliyordu masa. Ben de dayanamadım yerde oyna dedim bidaha gelmediler aman çok da lazım değil

Kızlar direkt konuya gireceğim artık sabrım tükenmeye başladı çünkü. Eşimin halasının kızı evli ve bi tane 3 yaşında oğlu var. Başka şehirden memlekete geldiler ve 1 gün bizde kaldılar. Ama o 1 gün bana 1 yıl gibi geldi. Ben daha 3 aylık gelinim koltuklarım halılarım hepsi yeni kirlenmesin leke olmasın diye gözüm gibi bakıyorum.

Sorun tabiki bu değil havaalanından onları almaya gittiğimiz günden başlayayım. Eşimin halasının kızının adı Esra olsun kocası da Mustafa olsun. Daha bismillah havaalanında karşıladığımızda esranın yüzü tabiri caizse şeycik gibiydi zaten. Sebebini de sonra anlatıcam.

Öpme faslı bitti arabya valizleri koyup bindiler yola çıktık. Eşimle ben öndeyiz onlar arkada oturuyor. Çocuk durduk yere öne uzanıp koluma cimcik attı bildiğiniz yardı kolumu derim havaya kalktı kan aktı. Esraya dönüp çocuk kolumu cimcikledi dedim hahhah ay o onun selam verme biçimi seni sevdi dedi. Orda ben bi şok oldum neye uğradığımı şaşırdım bişi diyemedim.

Neyse eve geldik oyuncak getirmiş çocuğa. Salonun ortasına döktü ben de onlar gelmeden yemek yapmıştım sofra kurayım yol yorgunluklar açlardır dedim. Sofrayı kurdum yemek yiyoruz çocuk pilavı kaşıkla alıp elini sallıyor heryere pirinç yapıştı. Annesi temizledi oğlum yapma falan dedi bunda sıkıntı yok.

Yemek faslı bitti masayı topladık sohbet ediyoruz çocuk durduk yere oyuncakları bana ve eşime fırlatıyor. Erkek çocuğu yani güçlü baya ve oyuncaklar da tahtadan olanlar var can yakıyor. Annesi orda gülüyor aaa nasıl fırlattı falan diye. Ben yine bişi demedim. Televizyon dolabının çekmecesini açıp ordan tükenmez kalemi alıp halıları karalamaya başladı. Orda bana bi sinir bastı aaa yapma öyle dedim aldım kalemi. Sakladım dolabın üstüne. Çubuk kraker yiyordu eşim şakasına ben de yiyebilir miyim dedi çocuk hayır dedi kaşlarını çattı vermedi Annesi ordan atlıyor henüz 3 yaşında paylaşma yaşına daha gelmedi çok normal diyor? Benim görümcemin kızı 2 yaşında ve herşeyini biz istemeden bizimle paylaşan bir çocuk. Sonra konu konuyu açarken havaalanında yolcuların çocuğa bağırdığını söyledi çok gururuna dokunmuş. Yüzü ondan asıkmış. Neyse

Sonra ben kahve yapmaya gittim geldim baktım çocuğun elinde yine kalem var? Dolabın üstünden kalemi vermiş çocuğa. Dedim bu kalemi ben kaldırmıştım kim verdi? Annesi hayal gücünün geniş olduğu bir dönemdeyiz çocuğu kısıtlamıyoruz bizim evin duvarları harita gibi ama nolacak bi badana boyaya bakar diyor. Evine halı falan da sermiyormuş sebebini de çocuk halıma işediğinde anladım Tuvalet eğitimi veriyormuş. En sonunda sinirlendim söyleseydin ya kaldırırdım halıları dedim bu bozuldu kocasına hadi kalk gidiyoruz dedi. Hiç durun gitmeyin demedim kocası da yarın gideriz dinlenelim dedi. Sabah kahvaltıyı bile beklemeden çekip gitmişler biz uyurken. Sonra dedim ayıp mı ettim acaba misafir sonuçta eşim de bana çocuğu çok şımartmışlar iyi yaptın dedi. Şimdi beni millete nasıl anlatıyordur kim bilir
İyi yapmamışsınız çok İİ yapmışsınız, bir kere tuvalet eğitimi verilirken gezmeye gidilmez kimse onun çocugunun sidiğiyle uğraşmak zorunda değil. İkincisi halı karalamak nedir ya evin duvarları harita gibiyse bana ne. Terbiyesiz önce kendini eğitseydi keşke.

Kızlar direkt konuya gireceğim artık sabrım tükenmeye başladı çünkü. Eşimin halasının kızı evli ve bi tane 3 yaşında oğlu var. Başka şehirden memlekete geldiler ve 1 gün bizde kaldılar. Ama o 1 gün bana 1 yıl gibi geldi. Ben daha 3 aylık gelinim koltuklarım halılarım hepsi yeni kirlenmesin leke olmasın diye gözüm gibi bakıyorum.

Sorun tabiki bu değil havaalanından onları almaya gittiğimiz günden başlayayım. Eşimin halasının kızının adı Esra olsun kocası da Mustafa olsun. Daha bismillah havaalanında karşıladığımızda esranın yüzü tabiri caizse şeycik gibiydi zaten. Sebebini de sonra anlatıcam.

Öpme faslı bitti arabya valizleri koyup bindiler yola çıktık. Eşimle ben öndeyiz onlar arkada oturuyor. Çocuk durduk yere öne uzanıp koluma cimcik attı bildiğiniz yardı kolumu derim havaya kalktı kan aktı. Esraya dönüp çocuk kolumu cimcikledi dedim hahhah ay o onun selam verme biçimi seni sevdi dedi. Orda ben bi şok oldum neye uğradığımı şaşırdım bişi diyemedim.

Neyse eve geldik oyuncak getirmiş çocuğa. Salonun ortasına döktü ben de onlar gelmeden yemek yapmıştım sofra kurayım yol yorgunluklar açlardır dedim. Sofrayı kurdum yemek yiyoruz çocuk pilavı kaşıkla alıp elini sallıyor heryere pirinç yapıştı. Annesi temizledi oğlum yapma falan dedi bunda sıkıntı yok.

Yemek faslı bitti masayı topladık sohbet ediyoruz çocuk durduk yere oyuncakları bana ve eşime fırlatıyor. Erkek çocuğu yani güçlü baya ve oyuncaklar da tahtadan olanlar var can yakıyor. Annesi orda gülüyor aaa nasıl fırlattı falan diye. Ben yine bişi demedim. Televizyon dolabının çekmecesini açıp ordan tükenmez kalemi alıp halıları karalamaya başladı. Orda bana bi sinir bastı aaa yapma öyle dedim aldım kalemi. Sakladım dolabın üstüne. Çubuk kraker yiyordu eşim şakasına ben de yiyebilir miyim dedi çocuk hayır dedi kaşlarını çattı vermedi Annesi ordan atlıyor henüz 3 yaşında paylaşma yaşına daha gelmedi çok normal diyor? Benim görümcemin kızı 2 yaşında ve herşeyini biz istemeden bizimle paylaşan bir çocuk. Sonra konu konuyu açarken havaalanında yolcuların çocuğa bağırdığını söyledi çok gururuna dokunmuş. Yüzü ondan asıkmış. Neyse

Sonra ben kahve yapmaya gittim geldim baktım çocuğun elinde yine kalem var? Dolabın üstünden kalemi vermiş çocuğa. Dedim bu kalemi ben kaldırmıştım kim verdi? Annesi hayal gücünün geniş olduğu bir dönemdeyiz çocuğu kısıtlamıyoruz bizim evin duvarları harita gibi ama nolacak bi badana boyaya bakar diyor. Evine halı falan da sermiyormuş sebebini de çocuk halıma işediğinde anladım Tuvalet eğitimi veriyormuş. En sonunda sinirlendim söyleseydin ya kaldırırdım halıları dedim bu bozuldu kocasına hadi kalk gidiyoruz dedi. Hiç durun gitmeyin demedim kocası da yarın gideriz dinlenelim dedi. Sabah kahvaltıyı bile beklemeden çekip gitmişler biz uyurken. Sonra dedim ayıp mı ettim acaba misafir sonuçta eşim de bana çocuğu çok şımartmışlar iyi yaptın dedi. Şimdi beni millete nasıl anlatıyordur kim bilir
O kadar harika yapmissin ki. Cocugunu evinde büyutsün ozaman baslarim onun badanasına. Bir de akıl veriyor. Bu nasil bir annelik nasıl bir misafirlik? Ben sinir oldum şuanda. Gelmesinler bir daha zaten.

Kendi evinde istediğini yapsın da başkasının evinde ne münasebet. Ama işte kendi evinde de istediğini yapamaz aslında. Çocukların sınırları olur kuralları olur.
Benim küçük kızım da bir iki kez duvarları dolapları çizdi, konuştuk uyardık hatta en son kızdık ve ceza verdik. Şimdi yapmıyor.
Başkasının evinde asla müsade etmem zarar vermesine.

Nereye gidersem çantama büyük boy ıslak mendil ve kağıt havlu atar öyle giderim ve arkalarında gezerim.

Bana da çocuklu misafir geldiğinde gezerek yemelerine izin vermem. Mutlaka çocukların hepsini mutfakta yedirip ellerini kontrol edip öyle çıkarırım mutfaktan.

Çiş konusu apayrı bir olay zaten. Böyle rahatlık böyle tedbirsizlik olmaz. Kızım çise alıştığı dönemde yan komşum çağırdı da alt açma örtüsüyle gittim burdan başka yere oturmayacaksın dedim kızıma da. Biraz inatlastı, çocuk da haklı istemedi altında örtü falan. Ben de onu halısız tarafta plastik sandalyeye oturttum 🙈 tamamen alışana kadar da kimseye gitmedim.

Kız ne ayıp edeceksin. Asıl ayıp eden o kadın. Herkes çocuğuna sahip çıksın. Benim görümcemin kızı 6-7 yaşlarında. Hani böyle şeyler yapmıyor ama çok ısrarcı ve bunaltıcı davranışları var. Aa aynı annesi, şu an farkettim 😂😂 Şaka bir yana cidden çok severim kızı ama mesela asla bir saniye yanından ayrılmaz. Tuvalete gidersin, kapıda bekler. Seslenir, stres olursun. Sigara içmeye balkona çıkarsın, çıplak ayak gelir yanına. Uyarırım güzelce, “bak burası soğuk, ayağında çorap yok hastalanırsın. Sigara dumanı gelmesin sana vs” çocuk anlamaz. İki yetişkin sohbet ederken sürekli ama sürekli telefondan bir şey göstermeye çalışır. Elinde zaten üzülerek söylüyorum hep telefon…
Sen telefonda konuşurken gelip bağıra bağıra sana bir şey anlatmaya çalışır, laftan anlamaz. Çantanı vs karıştırır. Otururken tepene çıkmaya çalışır ki küçük bebek değil artık 2-3 yaşında. Baya ağır yani ilkokul çocuğu. En son 3 gün sırtımın ağrısından duramamıştım 😅Ve tüm bunları annesi gördüğü halde bir kere dahi uyarmıyor. Çocuk sınırları öğrenmeden büyüyor. Başkasının çocuğu olduğu için sürekli uyarıp durmakta istemiyorsun ama onun iyiliği için uyarmak gerekiyor. Bir noktada sanırım insanlar bıkıp uyarmayımı bırakıyor anlamıyorum. Umarım bir gün anne olursam çocuğumu yetiştirirken böyle hatalar yapmam.

Ay kimse kusura bakmasın da sıçayım onun hayal gücüne ;herkesin veleti hayal gücünü kendi evinde geliştirsin! Ben çocuğu pataklardım heralde titizlik hastası biri olarak sorry :)

X