Eşimin cimriliği

tek sorun aslinda o hayir demeden senin olumsuz dusunup kafasinda hesap yapar onu yapmayalim bunu yapmayalim diye kendini cekmen
bir yerlerden baslaman gerek birak hesap yapsin ye ic gez sonra konusursa konussun

Kışlık kıyafet için yanlış zaman ceycey. Kış sezonu açıldı, artık pahalı olur. Onu nisan mayıs gibi yapacaksın. Ben şimdi eylülü bekliyorum yazlıkları tamamlayacam, mayo bikini falan alacam. Sezon biterken toplayacaksın ne lazımsa 😂
onu yaptım kudra.şu anda da outletlerden eski sezondan topluyorum netten.yeni sezonlar uçmuş.ayrıca çocuğun okul kiyafetlerini de bulup aldım dolap vs gibi uygulamalardan.almış giymemişler etiketli buldum bir sürü.okulda bir pantolon 500 tl ben 75 e aldım.hesap kitap devri bu devir.eskisi gibi harcamamız mümkün değil.en beğendiğimizi artık alamıyoruz.en beğendiğimiz yerde yiyemiyoruz gezemiyoruz.aynen yazdığın gibi 300 e aldığımız çantalar olmuş 2000 .amannn beğendim alayım diyebilir miyiz şimdi?evdekileri bebe yağıyla yağladım bakım yaptım.ödüm kopuyor derileri dökülür vs diye.kırtasiye bile aldım çocuğa geçen ay.okul açılınca pahalı olacaklarını biliyorum.

Tek tek alıntılayamadım lütfen mazur görün değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Genel olarak cep telefonu meselesini kapalı bırakmışım o da şöyle kaçak olan hiçbir şeyi sevmiyorum garantisi olsun isterim ve de sanırım hattımı onun üstüne devretmem gerekiyormuş öyle bi durumda bu işlerle uğraşmak istemedim çünkü yarısını daha veremeyecek parası yok değil ben orda belki uzun zamanın patlamasıyla böyle bi tepki verdim.
Ben de her şeyin orta hallisini alırım her gün dışarda yiyeyim saçıp savurayım kafasında biri değilim. Ama ikimiz de çalışıyorsak bazen de menüye bakmadan yemek yemeyi hakederiz diye düşünüyorum. Veya çerezde ben kapalı olanları seviyorsam ve bunu biliyorsa (tat olarak sevdiğim bi marka var başka sevmiyorum ) bunun hesabını yapmamalıyız..
Yırtık pantolonu atmayayım lazım olur dememeli insan kendine biraz değer vermeli diye düşünüyorum (Uzun süredir yırtık bi pantolonunu atmayıp giyiyor ve her seferinde ayıp olur diyorum kim görecek yeni yırtıldı zannederler gibi bi saçma cevabı var)
O çalışmadığı zamanlar maaşımın yarısını ayın 15inde hesabına gönderirdim böyle şeylerin lafı olmaz tabi ki hayat müşterek bu eleştiri benim için geçersiz

Bir de evlenmeden önce böyle değil miydi öğrenciydik zaten paramız yoktu hiçbir zaman da karşılayamacağı şeyler istemedim

Para biriktirmemizi gerektirecek bi durum yok ev araba vs var
ben sizi gayet anladım merak etmeyin ,bu şey değil bişeylerin daha ucuza alalım tasarruf edelim değil de ,her şeyin hesabını yapalım ,bi çay bile içmeyelim nasıl olsa evde var mantığı ,marketten yada dışardan alışveriş yaparken yanındaki kişiyi huzursuz etme ,suçlu hissettirme ..

insan ihtiyacı olanı alırken bile kasılıyor bu yüzden

2 çalışan ev araba varsa daha neyin kasması bu ?

insan dışarda yemek yerken en azından kaygılanmadan yiyebilmeli ,karşıdaki insanın eli bolken bile sürekli huzursuz olduğunu görmek ,beni de huzursuz eder haliyle ,bunda nasıl zevk alabilir ki ?

Sonuçta günlük dışardan yemiyorsunuz ,tadını almak varken hesap yapmak hoş bişey değil anlamı kalmıyor Yani

Eşiniz kabul ederse bi psikolojik tedavi alsın cimrilik hayatı zehir eden bişey zaten , onun dışında siz alın alacağınızı ona bakmayın

ben sizi gayet anladım merak etmeyin ,bu şey değil bişeylerin daha ucuza alalım tasarruf edelim değil de ,her şeyin hesabını yapalım ,bi çay bile içmeyelim nasıl olsa evde var mantığı ,marketten yada dışardan alışveriş yaparken yanındaki kişiyi huzursuz etme ,suçlu hissettirme ..

insan ihtiyacı olanı alırken bile kasılıyor bu yüzden

2 çalışan ev araba varsa daha neyin kasması bu ?

insan dışarda yemek yerken en azından kaygılanmadan yiyebilmeli ,karşıdaki insanın eli bolken bile sürekli huzursuz olduğunu görmek ,beni de huzursuz eder haliyle ,bunda nasıl zevk alabilir ki ?

Sonuçta günlük dışardan yemiyorsunuz ,tadını almak varken hesap yapmak hoş bişey değil anlamı kalmıyor Yani

Eşiniz kabul ederse bi psikolojik tedavi alsın cimrilik hayatı zehir eden bişey zaten , onun dışında siz alın alacağınızı ona bakmayın
dışarda arada çay kahve içmeyi hesap eden 2 orta seviye maaşlı insan cimridir.burada haklısınız.

İyi de güzel arkadaşım sürekli "dışarda yiyelim desem yemeyelim demez, kafede oturalım desem oturmayalım demez" diyip adama teklifte bulunmuyor, içten içten kuruluyorsun. Nasıl değişecek bu adam?

Bu arada hamile halinizle karınca gibi marketlerde gezmeyin, artık hemen her market uygulamadan sipariş verince eve getiriyor. Ağır taşımayın.

Evet, çerezleri açık alınca daha hesaplı olur. Ben paketli çerez almam. Kuruyemişçiden alırım. Daha lezzetli olur hem.

Eşim de Irak'tan 8bine iphone12 aldı. Kesinlikle imkanınız varsa alın. Pasaporta işlemesi gerekiyor ona da biraz para gidiyor ama gene de daha uyguna geliyor.

Bana aşılmayacak şeyler gibi gelmedi. Ben de söylenirim bazen gene de mi kitap aldın diye. O da sen gidip bi elbisenin 3 farklı rengini alıyorsun bişey diyor muyum falan diyor. Evet, ihtiyacım vardı aldım diyip konuyu kapatın.

Polyanna yi dağa kaldirmislar , “ne güzel dağ havası aldım “ demiş 😁😁

Polyanna ve dağ havası çok eski bir geyiktir. Geyiği bir kenara bırakırsak ortada açık bir kötü niyet yoksa , iyi niyeti düşünerek ilerlemeyi tercih ederim.

İslam inancında "hamd etmek ve şükretmek" kavramları mevcut. Bu kavramların çıkışı da polyannadan ve polyannacılıktan eskiye dayanıyor.

Bu durumda rahatlıkla
Polyanna işine bak kardeşim
diyebiliriz. 😊

Diğer dinlerde ve inanç türlerinde de , isimleri değişse de benzer yaklaşımlar mevcut.

İyi de güzel arkadaşım sürekli "dışarda yiyelim desem yemeyelim demez, kafede oturalım desem oturmayalım demez" diyip adama teklifte bulunmuyor, içten içten kuruluyorsun. Nasıl değişecek bu adam?

Bu arada hamile halinizle karınca gibi marketlerde gezmeyin, artık hemen her market uygulamadan sipariş verince eve getiriyor. Ağır taşımayın.

Evet, çerezleri açık alınca daha hesaplı olur. Ben paketli çerez almam. Kuruyemişçiden alırım. Daha lezzetli olur hem.

Eşim de Irak'tan 8bine iphone12 aldı. Kesinlikle imkanınız varsa alın. Pasaporta işlemesi gerekiyor ona da biraz para gidiyor ama gene de daha uyguna geliyor.

Bana aşılmayacak şeyler gibi gelmedi. Ben de söylenirim bazen gene de mi kitap aldın diye. O da sen gidip bi elbisenin 3 farklı rengini alıyorsun bişey diyor muyum falan diyor. Evet, ihtiyacım vardı aldım diyip konuyu kapatın.

İşte benim evde üç terliğim dahi yok bi yazlık bi kışlık var bunu alınca kaçıncı terliğin dendiğinde ben buna cimrilik tanısı koydum. 60 tl ederinde bi terlik.
İphone pasaport kimin üstüneyse o kullanabiliyormuş yani hattımı ona devredeceğim liseli çocuk gibi ne gereği var dedim
Ama haklısınız elbette onu bu hale biraz da ben getirdim markete gidince yüzü düşüyor diye diye.. Bugün de ilk kez o uygulamadan sipariş verdim o kadar eski kafalıyım

dışarda arada çay kahve içmeyi hesap eden 2 orta seviye maaşlı insan cimridir.burada haklısınız.
2 maaşlı insanın evi arabası varsa dışarda bi yemeğin hesabını yapması , hayat kalitesini düşürüyor anlamı taşıyor bana göre

biz tek maaşlıyız borç da var ama dışarı çıktığımızda yer geliriz mesela ,insan değişiklik istiyor hayat şartları pahalı ama psikoloji denen de bişey var neticede ,elinde olduğu sürece karşıdaki insanı yıpratmaya gerek yok ki ,adam yırtık pantolonla gezmeye utanmıyor mesela ,bunu pişkinlik Haline getiriyor ,bu insanın kendine saygısızlığıdır

2 maaş var ev araba var daha ne olacak ki ? kenarda da birikimi vardır zaten böyle hesap yapan adamın ,bi maaş yese. bi maaşın yarısında mutfak masrafı ve faturalara gitse ,kaygılanacak yine bi durum kalmıyor 🤷🏼‍♀️

Merhabalar çok büyük bir sorun olmasa da bu konuda nasıl yaklaşım sergilemeliyim size danışmak istedim. Eşim ve ailesinde hep bi eskiye merak var örnek veriyorum 98den kalma cep telefonu onlara göre şimdikilerden iyi,ikinci el buzdolabı almışlar onu övüyorlar vs tabi bunun arka planında her şeyin en ucuzuna kaçmak var.. Kayınbabam oğlana çıkarıp harçlık diye 5 tl verdi geçenlerde yani anlayamıyorum durumları kötü de değil. Benim babam eve gelirken poşetleri taşıyamazdı her şey boldu bizde paranın lafı edilmezdi. Eşimle markete çıkmak istemiyorum benim düzenli maaşım var çoğu zaman kendim harcarım zaten yine de rahatsız hissediyorum yanında. Oo bu bu kadar mı olmuş çerezi açık alsak daha karlıydı vs gibi şeyler söyleyebiliyor. Hamile halimle her gün karınca gibi markete gider az az alır eve gelirim ki haftasonu büyük market alışverişinde çok almış gibi görünmeyeyim. Doğum çantasına koymak için temiz terlik alayım dedim kaçıncı terliğin oldu bu diyor. Üstüne başına kıyafet almaz kaç defa alalım diye girmiş çok pahalı diye vazgeçmiştir. Hani istiyorum bazen bi cafede oturalım bir şeyler içelim otursak oturmayalım demez ama ben bilirim ki içten içe hesap kitap yapıyor ben de evde içeriz çayı diyorum. Anlamaya çalışıyorum 9 çocuklu ailede büyümüş şartlarımız aynı değilmiş ama yine de normal gelmiyor..kendi paramı bile rahat harcayamıyorum.. Doğum hediyesi iphone alayım sana dedi farketmez dedim çünkü öyle bi beklentim yok baktım ırak a geçince ordan alırım yarı yarıya fiyat dedi ben de istemiyorum öyle şey hiç sevmem paran varsa alırsın yoksa öyle istemiyorum dedim. Böyle işte arkadaşlar bugün pazar ama dışarı çıkasım gelmiyor dışarda yiyelim desem yemeyelim demez ama evde nohut vardı diyebilir mesela o sebeple evdeyim.. Teşekkürler okuduğunuz için
Taviz tavizi getirir
Yanlış yapıyorsunuz benim fikrimcé
Misal Cafede çay kahve mi içmek istiyorsunuz için bence çünkü eşiniz bu yaptiklarinizla duzelmez aksine daha da cimri olur telefon için ben olsam gerek yok demem getirsin nerden alıyorsa ordan alıp getirsin nolcak niye ödün vereyim
Bugun ölsem yarın başka kadınla evlenmeyecek yemeyip icmeyecek mi sanki para varsa ye iç gez derim 😂

İphone pasaport kimin üstüneyse o kullanabiliyormuş yani hattımı ona devredeceğim liseli çocuk gibi ne gereği var dedim
Ama haklısınız elbette onu bu hale biraz da ben getirdim markete gidince yüzü düşüyor diye diye.. Bugün de ilk kez o uygulamadan sipariş verdim o kadar eski kafalıyım

Cimrilik, para harcamaktan korkma çocukluktan gelen şeyler... Yetiştirilme tarzı, ana baba tutumu falan filan öyle şekillendiriyor malesef. Ben de çook cimriydim. Kendime değer verip de üstüme başıma kaliteli kıyafet almazdım. Eşim değiştirdi beni. Para harcayınca, kredi kartına 3 taksitle borçlanınca ölmeyeceğimi öğretti. O yüzden gurur yapıp kenara çekilmeyin. Siz zorlayın onu. Gerekirse çemkirin. Gerekirse kızın. Alıştırmazsanız böyle gider. Haftasonu dışarda çıkıp yemek yiyin. Dışarda bi işinizi hallettikten sonra oturun bi kahve için. Evde çay içmekle aynı şey mi? İnsanın havası değişiyor. Benim babam obsesiflik derecesinde cimriydi, annem de çoook gururlu bir kadındı. Asla babamı zorlamazdı, parasını almazdı. Ben çok kızıyorum anneme. Keşke biraz tırnaklarını çıkarsaydı. Sizin de çocuğunuz olacak.İlerde çocuğunuzu da alıp çıkmaya gezmeye ihtiyacınız olacak. Nasıl olsa böyle, söylenir, istemez demeyin, biraz zorlayın.

Bunlara bakınca kocamla ben de cimriymişiz sanırım. Ben müsrif olduğumuzu düşünüyordum.

Geçen gün gidip tuşlu telefon alacam en azından şarjı 20 gün gider diye söyleniyordum 😂

Dün dışarda lazanya yedi beyim, sen daha güzel yapıyorsun buna bi ton para saydık boşu boşuna dedi 😂

Almayaya giden bir arkadaşa monitör kulaklık getirttik yarı fiyata.

Kuruyemişi asla paketli almam. Bi ton koruyucu tuz katkı maddesi var içinde ve daha pahalı. Bildiğim yerden çiğ kuruyemiş alırım, onu da yıllık toptan alırım.

Yazın kışlık, kışın yazlık alışveriş yaparım.

Baya baya cimriymişim kız ben 😂
Kendim yazmış kadar ayniyiz 😂😂
Ama bu konuda sorun harcama değil bence eşinin sürekli söylenmesi
Yani kadınla cafede kahve içiyor ama evde de icerdik diye söyleniyor eee ne anladı kadın o keyiften şimdi 😂

Bu arada hala para harcayınca yüzüm düşüyor benim. Ağzım gözüm yamuluyormuş öyle diyor eşim. Ama hiç takmıyor vallahi. Geyiğe vuruyor, babasının kızı diyor, annem de dalga geçiyor. Karşıma geçip gülüyorlar. Yani özetle cimri insanları sevin ve habisliklerini yenmeleri için üzerlerine üzerlerine gidin.

Türkiye'de yaşamıyosunuz galiba, çocuğunuz da olacak. Bu ekonomide adam çocuğun rızkını cafelere mi yedirsin ya...
Eşiniz cimri değil tutumlu bence. Cimri adam iphone un lafını bile etmezdi.

Türkiye'de yaşamıyosunuz galiba, çocuğunuz da olacak. Bu ekonomide adam çocuğun rızkını cafelere mi yedirsin ya...
iPhone meselesi cimrilikle alakalı değil ama almak istemesi cimri olmadığı anlamına gelmez. Orda ucuza alma motivasyonu var. Onu saymayalım bence

E siz niye gönlünüzce harcamıyorsunuz?
Yapsam bir şey demez, gitsem bir şey demez. E yapın, gidin, harcayın.

Durup kuruluyorsunuz sadece adama.

Surat mı asıyor, assın ne olacak? Böyle böyle alışır.

Bu arada ciddi bir cimrilik görmedim adamda, kendi kendinize kurduğunuz için yükseliyorsunuz muhtemelen.

Bu arada benim eşim de çok cimriydi. Ailesi de öyle. Ama biraz biraz azaldi o huylar. Ben de biraz ona benzedim ortada buluştuk belki de 😄😄😄

Mesela o yırtık pantolonu simdiye çoktan evden atmıştım ben

Bu arada hala para harcayınca yüzüm düşüyor benim. Ağzım gözüm yamuluyormuş öyle diyor eşim. Ama hiç takmıyor vallahi. Geyiğe vuruyor, babasının kızı diyor, annem de dalga geçiyor. Karşıma geçip gülüyorlar. Yani özetle cimri insanları sevin ve habisliklerini yenmeleri için üzerlerine üzerlerine gidin.
Ben de şakasına babana benziyosun dediğimde saygısızlık olarak addediyor bu sebeple artık söylemiyorum.
Para sıkıntımız yok kimse arada bir cafede oturmakla ev sahibi olamaz artık ülkemizde maalesef o sebeple hayatı kaçırmamak lazım
Ben de tutumlu sanıyordum ama yırtık pantolonla gezmeye başladığından beri öyle sanmıyorum

iPhone meselesi cimrilikle alakalı değil ama almak istemesi cimri olmadığı anlamına gelmez. Orda ucuza alma motivasyonu var. Onu saymayalım bence
Valla 3 kuruş ucuz olsun diye tüm alışveriş sitelerini geziyorum ben bişey alırken. :KK70: Yarı fiyatına ıraktan alayım demesi bence çok mantıklı bir davranış.
Adamın bence tek sıkıntısı anın keyfine varmayıp içten içe hesap yapması. Madem bi yemeğe çıkıyosun artık 500 de 1000 de tutsa gözden çıkarıcaksın, için içini yiyecekse de hiç girmeyeceksin o işlere. Zannediyorum ki yoklukla büyüyen insanlar sonrasında da çok rahat harcayamıyor.

X