Eşimin cimriliği

Bunlara bakınca kocamla ben de cimriymişiz sanırım. Ben müsrif olduğumuzu düşünüyordum.

Geçen gün gidip tuşlu telefon alacam en azından şarjı 20 gün gider diye söyleniyordum 😂

Dün dışarda lazanya yedi beyim, sen daha güzel yapıyorsun buna bi ton para saydık boşu boşuna dedi 😂

Almayaya giden bir arkadaşa monitör kulaklık getirttik yarı fiyata.

Kuruyemişi asla paketli almam. Bi ton koruyucu tuz katkı maddesi var içinde ve daha pahalı. Bildiğim yerden çiğ kuruyemiş alırım, onu da yıllık toptan alırım.

Yazın kışlık, kışın yazlık alışveriş yaparım.

Baya baya cimriymişim kız ben 😂

Forumda bu ara açılan zengin konularından etkilenenler var herhalde. Bu haftaki konulardan birinde; liseye giden kız 1400 tl ye ayakkabı istiyor , senede 4-5 tane değiştiriyordu malum.

Fiyatları ve ödenen rakama karşılık alınan ürünü/hizmeti konuşmayan mı kaldı artık.
"Dışarda bir mekanda 2 saat oturacağımıza , şöyle yapsak..." diye hesap edenlerin sayısı her gün artıyor.

Bu konu sayesinde sen de kendini tanımış oldun KudrAlobar KudrAlobar . 😂😂

Ekonomik durumunuzla da alakalı. Eviniz, arabanız var mı? Aylık kenara birşeyler koyabiliyor musunuz? Bende dışarıda çaya 20 tl verince üzülüyorum ama hiç yapmıyor da değiliz. Evin giderlerini karşılayıp maaşınızdan biraz birikime koyun ve kalanı eşinize sormadan harcayin tabi ki, terliği bile sormaya gerek yok yani.

Anlattıklarınıza bakınca aman aman cimri bir adam profili göremedim ben. Ama madem bu kadar huzursuz ediyor sizi hesap kitap yapması konuşun, bu durumdan rahatsız olduğunuzu belirtin. Siz rahatsız olduğunuz davranışları sessiz kalarak daha da pekiştiriyorsunuz aslında.

Cep telefonu olayında neden rahatsız oldunuz mesela? Yarı fiyatına almak harika bir fırsat değil mi?

Son dönemde alışveriş sonrası cidden söylenmeyen kaldı mı? Marketten çıkarken "Vah vah vah, vah vah ki ne vah vah vah..." diye söylenmediğim yok gibi...

Her mutfak alışverişinde "Acaba sipariş etsem kupon var mı?" ya da "Online marketlerin hangisinde daha uygun?" diye bakiyorum mesela. Hayatımın hiç bir zamanı maalesef tutumlu olmayı bile başaramamış biri olarak şuan kaynaklarımı doğru değerlendirmek zorunda olduğumu deli gibi hissediyorum.

Sizin dışarda yiyip içmeye yönelik bir hevesiniz varsa eşinizle konuşun bu konuyu ve bir karara bağlayın..mesela haftada bir dışarda yiyelim gibi..karınca gibi taşımalara da son verin eşiniz iki kişilik bir ailenin mutfak masrafını öğrensin görsün üç gün sonra bebeğinizi kucağınıza alınca ücretsiz izin kullanırsınız o güne kadar tam bir hafta sonu alışverişini görmemiş adam sanki siz alınanları camdan atıyorsunuz veya birilerine veriyormuşsunuz gibi davranır.Hem körmü bu adam evde ne yediğini içtiğini bilmiyor mu? yerken güzel alırken mi içinden gelmiyor!!Çerez olayında paketli çerezdense sadece çerez üzerine isim yapmış markalardan açık çerez alıyorum belki siz de denemek istersiniz ..ucuza geliyor mu? Tabi ki hayır😏

Merhabalar çok büyük bir sorun olmasa da bu konuda nasıl yaklaşım sergilemeliyim size danışmak istedim. Eşim ve ailesinde hep bi eskiye merak var örnek veriyorum 98den kalma cep telefonu onlara göre şimdikilerden iyi,ikinci el buzdolabı almışlar onu övüyorlar vs tabi bunun arka planında her şeyin en ucuzuna kaçmak var.. Kayınbabam oğlana çıkarıp harçlık diye 5 tl verdi geçenlerde yani anlayamıyorum durumları kötü de değil. Benim babam eve gelirken poşetleri taşıyamazdı her şey boldu bizde paranın lafı edilmezdi. Eşimle markete çıkmak istemiyorum benim düzenli maaşım var çoğu zaman kendim harcarım zaten yine de rahatsız hissediyorum yanında. Oo bu bu kadar mı olmuş çerezi açık alsak daha karlıydı vs gibi şeyler söyleyebiliyor. Hamile halimle her gün karınca gibi markete gider az az alır eve gelirim ki haftasonu büyük market alışverişinde çok almış gibi görünmeyeyim. Doğum çantasına koymak için temiz terlik alayım dedim kaçıncı terliğin oldu bu diyor. Üstüne başına kıyafet almaz kaç defa alalım diye girmiş çok pahalı diye vazgeçmiştir. Hani istiyorum bazen bi cafede oturalım bir şeyler içelim otursak oturmayalım demez ama ben bilirim ki içten içe hesap kitap yapıyor ben de evde içeriz çayı diyorum. Anlamaya çalışıyorum 9 çocuklu ailede büyümüş şartlarımız aynı değilmiş ama yine de normal gelmiyor..kendi paramı bile rahat harcayamıyorum.. Doğum hediyesi iphone alayım sana dedi farketmez dedim çünkü öyle bi beklentim yok baktım ırak a geçince ordan alırım yarı yarıya fiyat dedi ben de istemiyorum öyle şey hiç sevmem paran varsa alırsın yoksa öyle istemiyorum dedim. Böyle işte arkadaşlar bugün pazar ama dışarı çıkasım gelmiyor dışarda yiyelim desem yemeyelim demez ama evde nohut vardı diyebilir mesela o sebeple evdeyim.. Teşekkürler okuduğunuz için
Eşlerimiz ruh ikizi olabilir 🙂 Öncelikle eşinin kapasitesi belli,ondan ince düşünmesini comert olmasını bekleme. Sen emri vakilerde bulun ben böyle aştım. Hadi şuraya gidelim hadi buraya gidelim. Inadina market arabasini doldur mesela sen dusundukce ona uymaya baslarsin. Yapılari bu uymaya calisma 😉

Bu tarz her şeyin en ucuzunu alıp kurusu bile hesap etmek durumunun iyiliği veya kötülüğüyle ilgili olmadığını düşünüyorum. Normal standartin çok üstünde kazanıp restoranda bir şişe suyun hesabını yapan insanlar var çevremde. Bu benim için çok rezil bir durum. Ben zaten yemek için dışarda çok para harcamayan bir insanım ama çıktım mi da bir suyun hesabını yapmam. Bu hayattaki her alan için geçerli. Kaliteli yaşamak ve o anın tadını çıkarmak kuruş kuruş hesap etmeden. Zor şartlar altında büyümek eşittir pintilik demiyorum. Bu insnin içinde olan bir şeyse durumu iyi olsun kötü olsun hep pinti kalır

İki maaşız ama bana dışarıda kahvaltı yapmak çok lüks geliyor. Kişi başı 100 TL den 3 kisi 300 Tl yapar. Ben o fiyata bir haftalık kahvaltıyı hallederim 😄😄😄

Ayrıca dışarıda kahve içmek demek en kötü 50 TL iki kişi 100 TL çok beaaa

Arkadaşlarımla kız kiza gideceksek sorun yok sohbetin dibine vurduğumuz için o parayı hakeder. Ayrıca sürekli olan bir durum değil

Dün dışarda lazanya yedi beyim, sen daha güzel yapıyorsun buna bi ton para saydık boşu boşuna ded

doydu mu bari?
hayır cidden dışarda yediğimiz şeye bir ton para verip aç kalkıyoruz artık🙈
geçen haftalarda şehir dışındaydım porsiyonları görünce bir daha istanbulda dışarda yemek yememeye karar verdim.
içimdeki cimri gün yüzüne çıktıysa demek😅

Bu cimri değil, tutumlu. Kendi kendine hesap yapıyor ama alıyor.
Ben bir cimri tanıdım ki evlere şenlik. Kadın kahvaltıya keseceği domatesin, salatalığın yarısını dolaba kaldırıp; haşlanmış yumurtayı kişi başı yarım olarak hesaplayıp pişiriyordu. Bu şahsı az biraz silkelesek üzerinden ev parası düşer eminim bu arada.
Cimrilik hastalık. Hayat standartlarını bile isteye düşürmek, hayatta kalacak kadar harcamak, yemek, içmek seviyesinde bir durum.

Forumda bu ara açılan zengin konularından etkilenenler var herhalde. Bu haftaki konulardan birinde; liseye giden kız 1400 tl ye ayakkabı istiyor , senede 4-5 tane değiştiriyordu malum.

Fiyatları ve ödenen rakama karşılık alınan ürünü/hizmeti konuşmayan mı kaldı artık.
"Dışarda bir mekanda 2 saat oturacağımıza , şöyle yapsak..." diye hesap edenlerin sayısı her gün artıyor.

Bu konu sayesinde sen de kendini tanımış oldun KudrAlobar KudrAlobar . 😂😂
Kendimi müsrif sanarken cimri çıktım resmen 😂

Şartlar son iki senede korkunç değişti. Günlük kullandığım çantayı 300 liraya almıştım şu an 7-8 bin olmuş fiyatı. Alır mıyım? Almam bu şartlarda. Ayağımdaki ayakkabı 500 liraydı şimdi almaya kalksam 3 bin falan. Allahtan bir ayakkabıyı 10 yıl giyme potansiyelim var 😂😂😂

Her sene iki üç kez hd, uhd otel tatili yapardık, bu sene pansiyon kovalıyoruz. 3 sene önce bir hafta otelde kaldığım paraya bu sene 3 gün pansiyonda kalabiliyorum ancak, yeme içme masrafı da yok içinde sadece konaklama. Ne yapayım, bütçemi göz önüne almayıp otel de otel diye tutturayım mı? Tutturabilirim, yaparız da kredi çekip ya da kredi kartına yüklenip. Eee sonra??? Kim ödeyecek onu bütün sene, yine biz.

Cimrilikse adı cimrilik olsun da bence değil. Bu ayağını yorganına göre uzatma, önünü görme, geleceği düşünme. Tutumlu olmak bile değil. Tutumlu insan kenara üç beş bişey atar çünkü, bizde o da yok 😂

doydu mu bari?
hayır cidden dışarda yediğimiz şeye bir ton para verip aç kalkıyoruz artık🙈
geçen haftalarda şehir dışındaydım porsiyonları görünce bir daha istanbulda dışarda yemek yememeye karar verdim.
içimdeki cimri gün yüzüne çıktıysa demek😅
Doydu doydu, kolay doyuyor allahtan 😂. 10 gündür ankaradan misafirlerimiz var, sürekli izmir ne kadar ucuz diye diye geziyorlar. İstanbul ankara delirmiş sanırım mekan fiyatları konusunda.

Parayı kolay kazanmıyoruz tahinim. Bir ay eşek gibi çalışıyoruz. Kendi adıma konuşursam über varlıklı ailelerden de gelmiyoruz. Gereksiz saçacak param yok benim. Kocamın da yok. Ha bir şeyi istersem alır, yapar ama araştırır uygununu bulur ya da indirim falan kovalarız.
şu zamanda kışlık kıyafet peşindeyim.kışın 3 4 katı olacağını biliyorum.kozmetikde de kampanya kovalıyorum araştırıp alıyorum.yiyecekleri de 3 4 market gezerek alıyoruz.bu cimrilik değil ki.bilinçli alışveriş.zaten çoğu insan da artık böyle yapıyor.

Tek tek alıntılayamadım lütfen mazur görün değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Genel olarak cep telefonu meselesini kapalı bırakmışım o da şöyle kaçak olan hiçbir şeyi sevmiyorum garantisi olsun isterim ve de sanırım hattımı onun üstüne devretmem gerekiyormuş öyle bi durumda bu işlerle uğraşmak istemedim çünkü yarısını daha veremeyecek parası yok değil ben orda belki uzun zamanın patlamasıyla böyle bi tepki verdim.
Ben de her şeyin orta hallisini alırım her gün dışarda yiyeyim saçıp savurayım kafasında biri değilim. Ama ikimiz de çalışıyorsak bazen de menüye bakmadan yemek yemeyi hakederiz diye düşünüyorum. Veya çerezde ben kapalı olanları seviyorsam ve bunu biliyorsa (tat olarak sevdiğim bi marka var başka sevmiyorum ) bunun hesabını yapmamalıyız..
Yırtık pantolonu atmayayım lazım olur dememeli insan kendine biraz değer vermeli diye düşünüyorum (Uzun süredir yırtık bi pantolonunu atmayıp giyiyor ve her seferinde ayıp olur diyorum kim görecek yeni yırtıldı zannederler gibi bi saçma cevabı var)
O çalışmadığı zamanlar maaşımın yarısını ayın 15inde hesabına gönderirdim böyle şeylerin lafı olmaz tabi ki hayat müşterek bu eleştiri benim için geçersiz

Bir de evlenmeden önce böyle değil miydi öğrenciydik zaten paramız yoktu hiçbir zaman da karşılayamacağı şeyler istemedim

Para biriktirmemizi gerektirecek bi durum yok ev araba vs var

şu zamanda kışlık kıyafet peşindeyim.kışın 3 4 katı olacağını biliyorum.kozmetikde de kampanya kovalıyorum araştırıp alıyorum.yiyecekleri de 3 4 market gezerek alıyoruz.bu cimrilik değil ki.bilinçli alışveriş.zaten çoğu insan da artık böyle yapıyor.
Kışlık kıyafet için yanlış zaman ceycey. Kış sezonu açıldı, artık pahalı olur. Onu nisan mayıs gibi yapacaksın. Ben şimdi eylülü bekliyorum yazlıkları tamamlayacam, mayo bikini falan alacam. Sezon biterken toplayacaksın ne lazımsa 😂

X