Eşimin cimriliği

Loresima8989

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
8 Ocak 2021
797
1.763
Merhabalar çok büyük bir sorun olmasa da bu konuda nasıl yaklaşım sergilemeliyim size danışmak istedim. Eşim ve ailesinde hep bi eskiye merak var örnek veriyorum 98den kalma cep telefonu onlara göre şimdikilerden iyi,tamir edip tekrar kullanabilir miyiz derler ,ikinci el buzdolabı almışlar onu övüyorlar vs tabi bunun arka planında her şeyin en ucuzuna kaçmak var.. Kayınbabam oğlana çıkarıp harçlık diye 5 tl verdi geçenlerde yani anlayamıyorum durumları kötü de değil. Benim babam eve gelirken poşetleri taşıyamazdı her şey boldu bizde paranın lafı edilmezdi. Eşimle markete çıkmak istemiyorum benim düzenli maaşım var çoğu zaman kendim harcarım zaten yine de rahatsız hissediyorum yanında. Oo bu bu kadar mı olmuş çerezi açık alsak daha karlıydı vs gibi şeyler söyleyebiliyor. Hamile halimle her gün karınca gibi markete gider az az alır eve gelirim ki haftasonu büyük market alışverişinde çok almış gibi görünmeyeyim. Doğum çantasına koymak için temiz terlik alayım dedim kaçıncı terliğin oldu bu diyor. Üstüne başına kıyafet almaz kaç defa alalım diye girmiş çok pahalı diye vazgeçmiştir. Hani istiyorum bazen bi cafede oturalım bir şeyler içelim otursak oturmayalım demez ama ben bilirim ki içten içe hesap kitap yapıyor ben de evde içeriz çayı diyorum. Anlamaya çalışıyorum 9 çocuklu ailede büyümüş şartlarımız aynı değilmiş ama yine de normal gelmiyor..kendi paramı bile rahat harcayamıyorum.. Doğum hediyesi iphone alayım sana dedi farketmez dedim çünkü öyle bi beklentim yok baktım ırak a geçince ordan alırım yarı yarıya fiyat dedi ben de istemiyorum öyle şey hiç sevmem paran varsa alırsın yoksa öyle istemiyorum dedim. Böyle işte arkadaşlar bugün pazar ama dışarı çıkasım gelmiyor dışarda yiyelim desem yemeyelim demez ama evde nohut vardı diyebilir mesela o sebeple evdeyim.. Teşekkürler okuduğunuz için

Son düzenleme:
Merhabalar çok büyük bir sorun olmasa da bu konuda nasıl yaklaşım sergilemeliyim size danışmak istedim. Eşim ve ailesinde hep bi eskiye merak var örnek veriyorum 98den kalma cep telefonu onlara göre şimdikilerden iyi,ikinci el buzdolabı almışlar onu övüyorlar vs tabi bunun arka planında her şeyin en ucuzuna kaçmak var.. Kayınbabam oğlana çıkarıp harçlık diye 5 tl verdi geçenlerde yani anlayamıyorum durumları kötü de değil. Benim babam eve gelirken poşetleri taşıyamazdı her şey boldu bizde paranın lafı edilmezdi. Eşimle markete çıkmak istemiyorum benim düzenli maaşım var çoğu zaman kendim harcarım zaten yine de rahatsız hissediyorum yanında. Oo bu bu kadar mı olmuş çerezi açık alsak daha karlıydı vs gibi şeyler söyleyebiliyor. Hamile halimle her gün karınca gibi markete gider az az alır eve gelirim ki haftasonu büyük market alışverişinde çok almış gibi görünmeyeyim. Doğum çantasına koymak için temiz terlik alayım dedim kaçıncı terliğin oldu bu diyor. Üstüne başına kıyafet almaz kaç defa alalım diye girmiş çok pahalı diye vazgeçmiştir. Hani istiyorum bazen bi cafede oturalım bir şeyler içelim otursak oturmayalım demez ama ben bilirim ki içten içe hesap kitap yapıyor ben de evde içeriz çayı diyorum. Anlamaya çalışıyorum 9 çocuklu ailede büyümüş şartlarımız aynı değilmiş ama yine de normal gelmiyor..kendi paramı bile rahat harcayamıyorum.. Doğum hediyesi iphone alayım sana dedi farketmez dedim çünkü öyle bi beklentim yok baktım ırak a geçince ordan alırım yarı yarıya fiyat dedi ben de istemiyorum öyle şey hiç sevmem paran varsa alırsın yoksa öyle istemiyorum dedim. Böyle işte arkadaşlar bugün pazar ama dışarı çıkasım gelmiyor dışarda yiyelim desem yemeyelim demez ama evde nohut vardı diyebilir mesela o sebeple evdeyim.. Teşekkürler okuduğunuz için
Konuştunuz mu bu durumları peki? Ne diyor?

Merhabalar çok büyük bir sorun olmasa da bu konuda nasıl yaklaşım sergilemeliyim size danışmak istedim. Eşim ve ailesinde hep bi eskiye merak var örnek veriyorum 98den kalma cep telefonu onlara göre şimdikilerden iyi,ikinci el buzdolabı almışlar onu övüyorlar vs tabi bunun arka planında her şeyin en ucuzuna kaçmak var.. Kayınbabam oğlana çıkarıp harçlık diye 5 tl verdi geçenlerde yani anlayamıyorum durumları kötü de değil. Benim babam eve gelirken poşetleri taşıyamazdı her şey boldu bizde paranın lafı edilmezdi. Eşimle markete çıkmak istemiyorum benim düzenli maaşım var çoğu zaman kendim harcarım zaten yine de rahatsız hissediyorum yanında. Oo bu bu kadar mı olmuş çerezi açık alsak daha karlıydı vs gibi şeyler söyleyebiliyor. Hamile halimle her gün karınca gibi markete gider az az alır eve gelirim ki haftasonu büyük market alışverişinde çok almış gibi görünmeyeyim. Doğum çantasına koymak için temiz terlik alayım dedim kaçıncı terliğin oldu bu diyor. Üstüne başına kıyafet almaz kaç defa alalım diye girmiş çok pahalı diye vazgeçmiştir. Hani istiyorum bazen bi cafede oturalım bir şeyler içelim otursak oturmayalım demez ama ben bilirim ki içten içe hesap kitap yapıyor ben de evde içeriz çayı diyorum. Anlamaya çalışıyorum 9 çocuklu ailede büyümüş şartlarımız aynı değilmiş ama yine de normal gelmiyor..kendi paramı bile rahat harcayamıyorum.. Doğum hediyesi iphone alayım sana dedi farketmez dedim çünkü öyle bi beklentim yok baktım ırak a geçince ordan alırım yarı yarıya fiyat dedi ben de istemiyorum öyle şey hiç sevmem paran varsa alırsın yoksa öyle istemiyorum dedim. Böyle işte arkadaşlar bugün pazar ama dışarı çıkasım gelmiyor dışarda yiyelim desem yemeyelim demez ama evde nohut vardı diyebilir mesela o sebeple evdeyim.. Teşekkürler okuduğunuz için
Fazla cimriymiş evet ama siz çalışan biri iseniz sizin aldığınıza karışmasına müsade etmeyin

Herkes sizin aileniz gibi olmaz, olamaz da. Orada yanlış bir beklentiye girmişsiniz. Onlar farklı şeyler yaşamıştır bu sebeple paranın değerini bilen bir ailedir. Ha ipin ucu kaçmış o ayrı. Yine de bazı konuları siz abartmışsınız. Yarı fiyatına alabileceği bir şey varken niye gidip daha fazla para versin? Ya da evet açık çerez daha uygunsa açık alsaydık daha iyiydi demesinde sorun nedir? İkinizin de abartı davranışları var maalesef.

Yarı fiyatlı telefonu neden istemediniz?
Ayrıca eşiniz aşırı söylenmiyorsa evde o vardı bu vardı dedi diye yapmak istediklerinizden neden vazgeçiyorsunuz?
Sonuçta dışarıda yemek yiyelim dediğinizde hayır demiyormuş. Kendi kendinize ona tavır yaparak, sizde kaçırıyorsunuz hayatı.

Son düzenleme:
Merhaba eger esiniz gerçekten cimriyse bence bunu konuşmalısınız, bu davranışlarından rahatsız oluyorum gibisinden. Ben biri sürekli yanımda bu şekilde konuşsa rahatsız olurum. Sizde rahatsızsınız açıkça konuşun davranışlarına daha çok özem gösterir en azından bu şekilde

E adam açıkça çıkmayalım demiyorsa içinden hesap yapıyor diye kendimi tutmam ki bana ne kendi içinde ne yapıyorsa yapsın
Param varsa canım istiyorsa yerim

İçinden ne yaptığından bana ne he siz böyle yaparsanız o buna alışacak
Bu arada direkt maddiyattan yakınırsa da e ben tek de yerim dışarda masraf olmasını istemiyorsan sen evde ye derim(cidden para olmasa anlarım ama var yemezlere böyle yapacaksın keyfi bilir)

Onu da sürüklerim ama mesela adam zaten direkt demiyormuş sizde üstüne gide gide bu durumu aşarsınız

Yazdıklarınıza bakarak adama direkt cimri diyemeyiz , tutumlu da olabilir.

98 den kalan telefon sağlamlığı sebebiyle de övülmüş olabilir. İnternette 3310 a yapılmış onlarca övgü mesajı okuyabilirsiniz mesela.

Kayınpederiniz , çocuklara yüksek miktarlı harçlık vermenin hatalı olduğunu düşünüp; kendisine bir bisküvi vb alacak kadar ufak bir miktar vermeyi tercih etmiş olabilir.

Eşiniz , her şeye tepeden tırnağa her gün zam geldiği için aldıklarınızın fiyatını sorup , açık mı almaya başlasak demiş olabilir. Temiz ürün satan bir yer varsa ; olaya aynı fiyata daha fazla garamajlı ürün alınabilir diye bakmış olabilir.

Gelir düzeyiniz nedir bilmiyorum. 2 ay sonra dünyaya gelecek bebeğinizi de düşünerek , eşiniz maddi açıdan kaygı duyuyor olabilir.

Konunuzdaki "kendi paramı bile rahat harcayamıyorum.." cümleniz çok rahatsız edici olmuş. Aile içinde benim param , senin paran düşüncesi çok çirkin duruyor.

Bu cümleyi bir erkek kursa , kendisine söylenmedik laf kalmazdı.

Hayat müşterek , 2 tarafta çalışıyorsa ; senin paran / benim param demeden , bu ortaklığı en güzel şekilde sürdürmenin yolunu bulmalılar.

a geçince ordan alırım yarı yarıya fiyat dedi ben de istemiyorum öyle şey hiç sevmem paran varsa alırsın yoksa öyle istemiyorum dedim

Eşiniz cimri olabilir belki ama siz de havalardasiniz gibi geldi bana.
Bir şeyi yari fiyatina alacaksa neden almasin ne alaka paran varsa al filan.

Eşim de elektronik bir urun alacakti ama hali hazirda ben yurtdisina cikacaktim o siralarda ve ayni urun sadece 500tl daha ucuza geliyordu biraz bekledi ben yurtdisindan almistim. Paramiz var ama neden ayni ürüne fazla ödeyeyim. 🤷

Eşinizin durumu hafif degil gittikce agirlasma ihtimali de var.O kafeye oturup o cayi icecek ona uymayacaksıniz.Hayatiniz zehir olur.Terlik bu ya terlik yani🤔

Sen kendi parani doya doya harca cimriligini kendine yapsin.kendinden asla kisma sana bisi dediginde de konus bana surekli para muhabbeti yapma canim istedi aliyorum de bu ne yaa ne itici bir durum

Yazdıklarınıza bakarak adama direkt cimri diyemeyiz , tutumlu da olabilir.

98 den kalan telefon sağlamlığı sebebiyle de övülmüş olabilir. İnternette 3310 a yapılmış onlarca övgü mesajı okuyabilirsiniz mesela.

Kayınpederiniz , çocuklara yüksek miktarlı harçlık vermenin hatalı olduğunu düşünüp; kendisine bir bisküvi vb alacak kadar ufak bir miktar vermeyi tercih etmiş olabilir.

Eşiniz , her şeye tepeden tırnağa her gün zam geldiği için aldıklarınızın fiyatını sorup , açık mı almaya başlasak demiş olabilir. Temiz ürün satan bir yer varsa ; olaya aynı fiyata daha fazla garamajlı ürün alınabilir diye bakmış olabilir.

Gelir düzeyiniz nedir bilmiyorum. 2 ay sonra dünyaya gelecek bebeğinizi de düşünerek , eşiniz maddi açıdan kaygı duyuyor olabilir.

Konunuzdaki "kendi paramı bile rahat harcayamıyorum.." cümleniz çok rahatsız edici olmuş. Aile içinde benim param , senin paran düşüncesi çok çirkin duruyor.

Bu cümleyi bir erkek kursa , kendisine söylenmedik laf kalmazdı.

Hayat müşterek , 2 tarafta çalışıyorsa ; senin paran / benim param demeden , bu ortaklığı en güzel şekilde sürdürmenin yolunu bulmalılar.
Bunlara bakınca kocamla ben de cimriymişiz sanırım. Ben müsrif olduğumuzu düşünüyordum.

Geçen gün gidip tuşlu telefon alacam en azından şarjı 20 gün gider diye söyleniyordum 😂

Dün dışarda lazanya yedi beyim, sen daha güzel yapıyorsun buna bi ton para saydık boşu boşuna dedi 😂

Almayaya giden bir arkadaşa monitör kulaklık getirttik yarı fiyata.

Kuruyemişi asla paketli almam. Bi ton koruyucu tuz katkı maddesi var içinde ve daha pahalı. Bildiğim yerden çiğ kuruyemiş alırım, onu da yıllık toptan alırım.

Yazın kışlık, kışın yazlık alışveriş yaparım.

Baya baya cimriymişim kız ben 😂

Bunlara bakınca kocamla ben de cimriymişiz sanırım. Ben müsrif olduğumuzu düşünüyordum.

Geçen gün gidip tuşlu telefon alacam en azından şarjı 20 gün gider diye söyleniyordum 😂

Dün dışarda lazanya yedi beyim, sen daha güzel yapıyorsun buna bi ton para saydık boşu boşuna dedi 😂

Almayaya giden bir arkadaşa monitör kulaklık getirttik yarı fiyata.

Kuruyemişi asla paketli almam. Bi ton koruyucu tuz katkı maddesi var içinde ve daha pahalı. Bildiğim yerden çiğ kuruyemiş alırım, onu da yıllık toptan alırım.

Yazın kışlık, kışın yazlık alışveriş yaparım.

Baya baya cimriymişim kız ben 😂
Baska konularda denk geliyorum, kocalar bir ürüne, hizmete pahalı deyince de sorun oluyor. Kadın dese sorun yok ama erkekler karıları ne diyorsa yapmak, almak zorunda sanki. Hayat pahalı diyemez, bu ürün pahalı diyemez. Fazla geliyorsa bal gibi der yani. Bu tek başına da cimri yapmaz insanı.

Baska konularda denk geliyorum, kocalar bir ürüne, hizmete pahalı deyince de sorun oluyor. Kadın dese sorun yok ama erkekler karıları ne diyorsa yapmak, almak zorunda sanki. Hayat pahalı diyemez, bu ürün pahalı diyemez. Fazla geliyorsa bal gibi der yani. Bu tek başına da cimri yapmaz insanı.
Parayı kolay kazanmıyoruz tahinim. Bir ay eşek gibi çalışıyoruz. Kendi adıma konuşursam über varlıklı ailelerden de gelmiyoruz. Gereksiz saçacak param yok benim. Kocamın da yok. Ha bir şeyi istersem alır, yapar ama araştırır uygununu bulur ya da indirim falan kovalarız.

benim eşimin ailesi de böyle, 50 kuruşun 1 liranın arkasına düşerler ,bi yerde 25 kuruş daha uygun olduğunu duymuş ekmeğin ,1 saat yol yapıp alıp gelmiş (2 kişiler kalabalık değil )

torunları marketten bişey isterse sinirlenir bi çikolata bile almaz 🤣

çöp poşeti kullanabilmemiz için çok geçerli bi sebep olması lazım ona bile karışır 🤦‍♀️

et almaları çok zor ,et öyle alınacak yenilecek bişey değil onlara göre (belirteyim durumları çok iyi )
eşimin de cimri yönleri var,öyle bi ortamda büyümüş haliyle etkileniyor insan ama diğerleri kadar değil .. biz de tek çalışan olduğu için böyle durumlar olduğunda bazen sinir olsam da bazen de anlıyorum ,öyle yaşamamışlar ki nerden bilsin ?

benim de babamın eli boldur mesela ama ben evlenince çok şaşırmıştım eşimin ailesine ,sizin de eşiniz öyle bi ortamda yetiştiği için ,cimri değil doğru yapıyorum gibi düşünüyordur

ama siz 2 çalışansınız bu yüzden abartı buldum ben , tek çalışan olsaydı kaygılanıyor diyebilirdim ama siz şey yapın mesela “yok benim ihtiyacım var alacağım “ ,yada “dışarda kahvaltı yapalım ,yok dersen ben tek çıkar gelirim “ gibi

alıştırmanız lazım biraz ,bebek olunca daha çok tutumlu olabilir

X