Eşim otistikmiş

Otizmli bireylerin duygu dünyaları gelişmemiş olur. Duyguları olmayan/yönetemeyen, bilmem nerde akademik başarıları olan bir bireyler evli kalmak sizin tercihiniz olmuş.
E çocuk yapmak da sizin tercihiniz olmuş, konuşmadığınız, sevişemediğiniz bir adamla...
Bir noktada psikolojik bazı durumların genetik geçişleri olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum. Siz de tüm garipliklere rağmen hem kendinizi hem bebeğinizi ateşe atmışsınız. Şu an yapacağınız ilk durum boşanmak sonrasında da çocuğunuzu özenle yetiştirmek. Yapacağınızı düşünmüyorum. Çünkü yapacak olsanız çocuktan önce duygusal bir ilişkiniz olmadığı adamla aile görüntüsü vermeye çalışmazdınız.

Konu baştan sona akıl tutulması. Yapacak tek şey ayrılıp çocuğunuzla ilgileneceğiniz bir ortam oluşturmak. Zavallı gördüğünüz bir adamla ömür geçirmeyin bari. Evlenirken eş adayının mesleği, eğitimi vs tabii ki bizim için belirleyicidir. İnsanlara gard alıp beddua etmenize gerek yok. Ama siz de aydınlanın artık. Adama aciyorsunuz bu çok yaralayıcı bir şey. İlişkide merhamet duygusu tabii ki önemlidir ama ben aşk ve cinsel çekimi ilk sıraya koyarım. Sokakta bulunmus bir kedi yavrusu gibi bahsediyorsunuz adamdan. İyice tükenmeden ayrılın ve bir uzman desteği alın kendiniz için. Sizi uzun ve zorlu bir hayat bekliyor. Özel çocuk annesi olmak bitmeyecek bir maraton çünkü.

Ne kadar mız mız bir kadınsınız gerçekten sizdede sorun var gidip tedavi olun. Hayatınızdaki her seye bir suçlu bulmussunuz. Parçalanmıs ailede olunca akli melekeleriniz mi alınıyor ? Ne alakası var? Adam zaten tuhafmış hiç sevgililik nişan dönemi yaşmadiniz mi? Görmezden gelmis paraya tav olmuşsunuz belli bu kadar. Evcilik oynayacam diye ayda yılda bir gördüm dediğin adamdan çocuk yapmissin. Nesin sen iyilik meleği mi kocanizin annesi mi? Bu saçmaliklari ancak kendi çevrenize yedirirsiniz. Mağdur insan böyle olmaz siz bilerek ve isteyerek seçimlerinizin sonucunu yaşıyorsunuz ama o kadar korkaksınız ki bunu kabullenecek cesaretiniz yok.
Neden boşanamıyorsun? Dur hemen tahmin edeyim çocugun için, kesin çocuk babasına çok düskündür hiç şaşmaz. Madem adam normal degil nasıl cocuguna rol model olacak, sevgi verecek, aile bile olamayan evde nasıl sağlikla büyüyecek? Bunlar umrunda mi? Tabiki değil. Siz sakın boşanmayın sakın kocasız kalmayın. Akmasada damlar diyin maksat kocası başında desinler yaşayın gidin. Radikal kararlar alacak karakteriniz yoksa mız mızlanarak herkesin enerjisinide düşürmeyin

Otizm doğuştan gelen bir farklılık.tüm paylaşımlarınızı üşenmedim okudum,sizde çok farklı bir kişiliksiniz.ha nereden anladım derseniz;benimde kızım otizmli...

benim de uzaktan akrabam otizmli ancak ne türü bilmiyorum. Benzer yaştayız büyürken yaşadığı sorunlara şahit oldum ama çok da sıkıntı yoktu sinir krizi geçirdiğini hatırlıyorum. şimdi kocaman kız memur oldu çalışıyor hayatını yaşıyor. geçen karşılaştık evlilik konusu açıldı. evlenmek istemediğini söyledi kendince sebepleri vardı. sonra bana geldi defalarca kimseyle anlatma dedi takıntılı gibiydi. onunla beraber yaşamadım bilmiyorum tabii ki ama yani farklılık olduğunu anlamam uzun sürmedi. olabilir her insan farklıdır. siz bunu fark etmişsiniz bile bile devam etmişsiniz. herkesin parçalanmış ailesi var kötü ailesi var aile travması geçirmeyen insanlar çok azdır. kimse koca diye bulduğuna yapışmıyor ama. karşınızdakini olduğu gibi kabul etmediğiniz sürece zorluk yaşarsınız. size yalanlar söylenmesi çok kötü. ayrıca asperger sendromu da otizm ama bu otizmin azınlığı diye biliyorum. bende de disleksi dehb var. çocukluğumdan beri tedavi görüyorum düzelen bur şey yok. sevgilim beni bu şekilde kabul etti.

Yani eşiniz otistik oldugunu bilmiyordu neticede o yüzden eşinizi bu durumda suçlamanızın bir manası oldugunu düşünmüyorum. Sanıyorum ailesi de bilmiyordu bu durumu. Neticede işinin piri doktor bile bu teşhisi koyamamış. Yabancı bir dizide vardı adam doktor teknik bilgisi, ezberi fln çok iyi işinde de çok başarılı ama en basit ironiyi bile anlamaktan aciz. Yapılan esprileri anlamıyor, arkadaş edinemiyor robot gibi yaşıyor. Sonra hatta bunun Turkiye'de de uyarlaması yapılmıştı. Dizide görene kadar çoğu insanın böyle bir otizm türünden haberi oldugunu sanmıyorum açıkçası.

Kimse size "evet sorun bizdeymiş kızım, kusura bakma kaç kurtar kendini" demez. Ki zaten bu insanların kendilerini normal görmeleri de içinde bulundukları durumları sebebiyle gayet normal değil mi? Iddia ettiginiz gibi hepsi otizmli insanlarsa şayet, onlardan aklı selim davranışlarda bulunup size mantıklı önerilerde bulunmalarını da bekleyemezsiniz. Muhtemelen empati yapma becerileri fln da yoktur diye düşünüyorum. O yüzden eşinizi ve etrafınızdaki insanları suçlamak yerine "ben ne istiyorum"a ve "bu hayattan ne bekliyorum" a odaklanarak bir karar verin. Etraftaki cızırtılar arttıkça karar vermeniz zorlaşır. Ayrıca olan olmuş artık kendinize ve çocuğunuza acımanızın sizlere herhangi bir fayda getirecegini düşünmüyorum.

Konu sahibi içini rahatlatmaya derdini dökmeye yardım istemeye gelmiş size kadın herseyin farkında zaten üstüne iyice gitmişsiniz çok üzüldüm. Ama şunu da belirtiyim ki haklılar.. sende bunun farkındasın ama kendince şu sebepten bu sebepten diyerek sıyrılmaya calisiyosun. Çocuğun icin bi an önce özel eğitime basla hiç bişey içinde geç değil mutlu değilsen seçeneği biliyorsun kendini yıpratma, o bebisi düşün annesi lütfen

Otizmli bir birey ve otizmli çocuk annesi olarak size o kadar katılıyorum ki. Kullanılan dil hem aşırı itici, hem de incitici.

Kendimi hem o eşin hem de çocuğun yerine koyuyorum, kendi eş adayimin arkamdan gerizekali bu, tuhaf dediği gözümün önüne geliyor falan, gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum, ama etrafımdaki insanların güzelliğine şükrediyorum.

Çocuğun hayatı karardı, içsem ölsem söylemleri gibi şeyler o kadar iç karartıcı ki. E biz var olmayalım o zaman, bir eğitimcinin bizlere bakışı buysa diğerleri neler yapmaz.

Bazen dehbyle otizm karışıyor benim oglumada dehb dediler konuşma gecikmedi şuan 1 sınıfta ve ogretmeni çok memnun arkadaşlarıyla uyumu da iyi çok şükür

ben buna da inanamadım mesela.
nasıl bilmiyordu adam. derece yapmış yurtdışında çalışmış vs. eğitimsiz değil ki. kendi araştırmasaydı bile ille bir hocası, profu falan demiştie birşeyler diye düşünüyorum.

Yahu ben bu insanları anlamıyorum. Birisi size iç döküyorsa ayrıca çaresiz bir haldeyse bu kadar acımasız yorumlar yapmak yakışır mı? Sadece anlattığı şeyleri biliyorsunuz ve bunlar üstünden kendinizce yorumlar yapıyorsunuz. Evet bazı yerlerde haklısınız, son pişmanlık fayda etmiyor ne yazık ki.. siz bundan sonra sadece çocuğunuza ve onun geleceğine odaklanın. Siz mutlu olmazsanız çocuğunuza da gereken sevgi ve ilgiyi veremezsiniz. Mutlu değilsiniz ne yazık ki ve ayrılmaktan başka çareniz yok. Eminim zor bu süreçler ama kendinizi ve çocuğunuzu düşünün.

Yok bilinmiyor. Oğlumu yazın bi kursa gönderdim . Etiketlenmesin diye durumundan bahsetmedim. Orda bazı uyumsuz davranışları olmuş. Öğretmeni benimle konusurken dedi ki ben otizmli çocuklarla bile çalıştım çocugunuz çok televizyon izlemiş heralde ilgisiz kalmış anlıyorum çalısan anne babasınız ama falan diye uyarmıstı bizi biraz farklılıkları var demişti.

ben üni kısmı için söylemiştim aslında.
derece ile girdiği okul yurtdışı eğitim çalışma falan. sosyal beceri eksikliği illa dikkat çekmiş birileri birşey söylemiştir diye düşünüyorum.
zaten ailede kabul etmiş ya sonradan adam nasıl bilmesin o kadar zekayla tuhaf geldi bana.

Canim dusuk seviye ise bilinmiyor. Zaten hocasi vs suphelense bile yanlis anlasilirim korkusuyla bisey demeye de bilir.

Benim dil hocama mesela 35 yasindan sonra teshis koyulmus. O da genetik bilmem neyle ilgili bir calismasa gonullu olunca . Adam kendi ailesinde otistik kisiler olmasina ragmen bilmiyormus. Cok da iyi bir kariyeri var, bir cok ulkede dil ogretmenligi yapmis. Sosyal olarak da yetenekli yani.

Bir de tabi 30 yil once doktora gitme orani cok dusuktur.

uzman olmayan anlayamaz
özellikle hafif düzey asperger veya savantsa
muhtemel kocası bunlardan biri
çocuğa yazık göz göre göre mahkum edildi

Entrikaya kafasının basacağını çok sanmıyorum. O kadar kafası çalışsa, eşi "sen gay misin?" diye sorduğunda ya kabul eder ya da red ederdi. Bilmiyorum demesi bile kafasının bu tarz konularda çalışmadığını gösteriyor bence. Etrafındaki insanlar da akıllı ama soğuk, kafası muhabbete çok basmıyor şeklinde yorumlamış olabilirler. Çevresi tıp alanından degilse anlamamış olmaları normal bence.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…