Eşim, ailesi, bir türlü içime sinmeyen bir evlilik

Aslında insanlar 2 gün onun evinde 3 gün bunun evinde sürünmesinler diye, otel, öğretmenevi, polis evi vs vs gibi yerler mevcut. Zamanında birileri akıl edip açmış

Yazım biçiminden cok akıllı ve egitimli oldugun belli oluyor. Keşke gereken cevap ve tepkileri yerinde vermis olsaydin, o zaman bu kadar dolmuş olmazdin. Kendine olan öfken içimi acıttı çünkü sen farkındasın bu ucubelere kizmanin bile gereksiz oldugunu. Sen kendine kızıyorsun aslinda. Kendini düşürdüğün durumlara. Ama gene de şunu da düşünmeye çalış :
Bu öfke konusu dışında da bence bi kar zarar bilançosu yapman gerekiyor. Eşin senin yanına yakışan biri mi? Benzer egitim duzeyinde, benzer dış güzelliğinde ve benzer maddi gücü olan biri mi hatta bu kadar zarar görmüşken ben olsam benden iyi olmasini beklerim. Cevabın evetse ben olsam o tutarsiz anasi mikser kardeşiyle sadece özel günlerde konuşması kosuluyla, ve senin de görüşmemen kosuluyla barışırım. Ama bu şartları kabul etmesi lazim. Hoş adam olsa delinin birinin lafiyla kuyuya inmezdi madem karsidakiler deli o zaman o da deli... Gene de içimde kalmasin diye ve biraz da intikam icin onlari ekarte ederek barisirdim.

Aslında insanlar 2 gün onun evinde 3 gün bunun evinde sürünmesinler diye, otel, öğretmenevi, polis evi vs vs gibi yerler mevcut. Zamanında birileri akıl edip açmış
Rica ediyorum sırf cevap vermek için yazmayiny. İşinize gelince geleneğimiz bizim bohça gelecek, isteme olacak, kına olacak, nişan olacak, aaaa yeni gelin eski eşyalı eve gider mi? Tabii ki de bilezik alınacak. İşinize gelmeyince pek tabii otel orada bak.
Kusura bakmayın bu riyakarlık. Her konuda gelenekçi davranıp da anne baba bir kaç gün nerede kalacak konusuna aaa canım oteller bunun için var işte demek çok sahtekar bir tavır.

Çocuk olduktan sonra bu olaylar katlanarak devam edicek, eşinizde veridiği sözlerin arkasında durmayacak. Şurda bir kaç benzer konular okusanız zaten anlarsınız.

Madem esinin annesi sizin evde kalmazsa dugune katilmayacagini soyledi ,sende kalirlarsa bsnde evlenmiyorum deseydin .gekinle damadi otele gonderip onlarin evinde kalmak ne demek ? Sacmalik .
Mutlu degilsin ve olamayacaksin evliligini istila eden bir kv ve gorumce var .sadece cozumu erteliyorsun .Çözüm belli

bunun geleneği ne acaba? hani bilezik gibi evlenince kv gelinevinde kalacak diye bi şart mı var ki işimize geleni uygulamamış olalım?

Benimde çevremde sizden birkaç tane vardı bende gaza geldim tamam ya eşya ne olacak kalsınlar dedim . Evimde ben kullanmadan en az yirmi gün kaldılar . Gidip gelip oğullarını görmeye kaldı ki oğulları yıllardır başka şehirde .. Sonra ceyizliklerimin yeri değişti . Kendi evinden eşyalar getirmiş bu ev benim evim değil kayinvalidemin ikinci şubesi oldu . Düğün gününden önce evi temizledik . Eşyalar kaldırıldı kayınvalidem bu sefer ne dedi biliyor musun çoluk çocuk düğün evi olarak acacakmisim herkes kullanacakmis. Izin vermediğim için düğünüme geç gelip yüzüme bakmadı. Şimdi yeni gelin alıyor ve onun evinde kalamiyor ağzını da açmıyor .

Insan dediğin anlayışlı olmalı . Insanların hevesle aldığı her şeyi tek tek seçtiği eve girip yeni gelin gibi çöreklenmek benim sözüm geçer bu ev BENIM demek . Bu akılları etrafa çok vermeyin kendiniz yapın bence . Gün gün agirlayin bu kadar üzülüyorsaniz kayinailenizi

Hizmetlileri olan evi bırakıp bu adamı mı çekeceksiniz? ben olsam boşanır çocuğumu ailemin evinde refah içinde buyuturdum. Yani esinizin tavrı burdan benim bile içimi sıktı.

Esinize şunu sorun
Kiz kardesine sana ne diyebilir misin? Her tartismada annem kardesim deli demek yerine siz yanlışsiniz o benim karim saygi duyacaksiniz diyebilir misin diye sorun
Cevabi muhtemelen hayir olacak ya da evet olsa bile arka planda size rol yapmak icin bastan anlasirlar yani eşiniz henuz yetiskin olamamis
Her sey senin istedigin gibi olacak derken ona bu evde olan hic bir detayi ailen bilmeyecek diye sart kosun ve bunu ses kaydi/yazili sozlesme vs gibi kayda alın sozunu tutmadigin an biter dersiniz ama bu arada terapiye o da gelsin sınır cizmeyi öğrensin ailesiyle de gorusmeme isteginizi saygiyla karsilasin yine de cocuk falan oldugunda mudahil olabilirler bilemiyorum bitireceksiniz de azıcık taktik yapin elinize koz biriktirin diyesim geldi

Hazır ortada çocuk yokken yol yakınken dön bu insanları asla değiştiremezsin zararın neresinden dönersen kar eşin senin arkanda durmuyorsa senin tarafında değilse zaten baştan bitmiştir yerinde olsam bir sn düşünmem bu arada çeyiz eşyalarını kullandıkları kısımda senden çok sinirlenmiş olabilirim

Geçmez. Çünkü o çocuklar tam da o sebeple dünyaya o şahane hayatlara getiriliyor zaten. Amaç çocuğum var boşanamam demek.

Yıllarca tedavi gör, acı çek ekonomik olarak yorul ve aldır inanın uzaktan kolay geliyor

Ee yıllardır aynıymış bu aile. Siz çekiyorsunuz. Bize ne ki. Dertlenen şikayet eden sizsiniz. O halde ne diyelim.
O zaman görümcenize ve kayınvalidenize doğumdan sonra loğusa iken sakın ama sakın hizmette kusur etmeyin. Çaylarını kahvelerini yemeklerini minderlerini sakın ama sakın geciktirmeyin. Geciktirmeyin ki o şahane kocanız boşamasın sizi.

Eşimle ilk evlendiğimizde aşırı bir kendi ailesine düşkünlük krizi yaşamıştı. Bir de ailesi sıkıntılı olsa kesin biz de bosanirdik. Ama kaliteli ve "bizde geçtik bu yollardan" diyebilen insanlar.

Erkekler ilk evlendiklerinde aşırı bir korku yaşıyorlar onları kök ailelerinden kopardık bir daha göremeyecekler falan sanıyorlar. Ailede - sıkıntılıysa evlenene kadar belki adamdan saymadigi oğluna- aniden bir aşk geliştiriyor. (Ki Türkiye de zaten erkek çocuklarına tüm aile aşk yaşar genelde ama evlenince daha bir depreşiyor)

Evliliğin ilk yılları da birbirini anlamak, kendini tanımak, aileni, ailesini tanımak ile ve süreçte biraz hirpalanarak geçiyor.

Benim tavsiyem daha 6 ay olmuş. Pes etmek için cok kısa bir zaman. Eşinin sende anladığım kadarıyla yıldızı da çok. Ve sen gerekli yerde gerekli sınırları koyamadığın için kendine de kızmışsın.

Eşinle bu konuları konuş. Ona nelerden rahatsız olduğunu ve ondan ne beklediğini anlat. O pişmanlık duyduğun sinırları da koymaya çalış. Psikolojik destek almayı bırakma bende evlilik sorunlarımı destekle çözdüm çünkü insan cidden karman çorman oluyor. Sorun bende mi, onlarda mı, devam mı tamam mı? Çok iyi anlıyorum.

Ama sakın ha sakın çocuk yapma. Ben tam 5 yıl bekledim. Olmuyor mu diyende oldu, çocuk olunca her şey çözülür diye de duyduk ama asla! Kendini ve eşini tanımadan, kesin karara varmadan çocuk yaparsan köşeye sıkışmış hissedersin.

Maximum ilk 3 yıl birbirini tanımak ve kendini tanımakla geçer.Psikolog bunu hızlandırır. Sonra kesin kararina varırsın.

(Ben 3 yılın sonunda bu adamla çocuk yaparım devam ederim dedim ve sonra 1 sene de güzel bir evliliğin tadını çıkartmak istedim derken 5 yılı buldu.)

Heee ama benim 3 yıla nasıl geldi 3 yıl mı bekleyeceğim dersen ben ilerlemeyi gördüm. Yani eşime kendimi anlattığımda, o bana kendisini anlattığında birbirimizi anlamak için çabaladık. Dinledik ve uygulamaya geçtik. Gün geçtikçe bağımızı kuvvetlendirdik. Yoksa sen anlatıyorsun çabalıyorsun 1,2,3 sene olmuş hala aynı tas aynı hamamsa boşa gitsin.

Yani bunlar benim kendi tecrübelerimden yola çıkarak verdiğim tavsiyeler ama her insan farklı hayat yaşıyor sende işe yarar mı bilmiyorum. En son karar senin. Umarım mutlu olacağın bir karar verirsin.

İnsanlar değişmez ama gelişebilir. Kendini zorlayabilir.

Benim eşimin ailesi parasını verip oteli ayarlamıştı. Ayrı şehirlerde evliliklerde biraz bunu da eklemek gerekiyor bütçeye. Bir kısım akrabam amcalarinda VS kalmıştı. Kalan kısımlarda uygun fiyatlı bir otele yerleşti. Bir amcası son dakika kıllık yaptı ve evi dublex olmasına rağmen halalarimi kabul etmedi (hala neden öyle yaptı çözemiyorum kendi ailesini rencide etti çünkü) o zamanda ailemde ki o kişiler kendileri otele gidip kaldı. Hatta lux otelde kaldılar djdh (hatta benim bir takım akrabam da küçük çocuklu falandı ve eşimin dedesinin evi çok eski bir evdi onlarda ukalalık yapıp evlerini beğenmemezlik ettiler (yani kendi akrabam ama ay götüm diyorum beğenmiyorsan paran yok sanki çok git otele :/) yani biz her tuşa basmıştık. Ama kendi evim olsa valla insanları o eve de gönderirdim. Mesela yaşlıları ya da çocuklulari falan eve sigdirabildigim herkesi. Ama gidip çeyizlik bornozumu kullananın niyeti iyi değildir. Onu pislik olsun diye yapmış. Yani burada kız iyi niyetli ve haklı. Görümce deccal.

Merhaba, oncelikle artik zaten evlenmissiniz, ha 6 ay evli kalip bosandiniz ha 1 sene sonra bosandiniz. Cocuk olmadigi surece bence fark etmez.
Evlilikler kolay olmuyor. Tum o sureclerin hayal gibi gecmesi gerekirken maalesef cogumuz icin kabus gibi geciyor. Bunun en temel sebebi de, ailelerin isin icine en cok karistiklari donemlerin bu zamanlar olmasi.
Siz en zor zamanlari atlatmissiniz. Burda sorsaniz, eminim evlilik sureci, nisanlilik sureci sorunsuz gecen pek kimse yoktur. Onemli olan sonrasi. Artik esinizle bas basasiniz. Olan oldu biten bitti. Simdi siz gercekten senede bir iki kere gorusecekseniz, ayri sehirlerde yasiyorsaniz, esinizi seviyorsaniz, gerisini cok onemsemeyin bence. Ne kadar zor oldugunu tahmin edebiliyorum ama muhtemelen erkeklerin cok buyuk bir kismi yeni evlenirken bir bocalama sureci yasiyor, psikolojik baski goruyorlar, ailelerine sirt donmekle ya da onlari unutmakla suclaniyorlar. Arada birakiliyorlar. Bu donemde erkekler cogu zaman yanlis yapiyor ki bu bence normal. Surec onlar icin de yeni. Siz esinizle kavga etmemeye bakin bence. Evinizden huzur eksik olmasin. Esiniz size oyle bi baglansin, evinizde oyle bi huzur olsun ki, gorumcenin soyledikleri disardaki bir tikirtidan farksiz hale gelsin.
Onlar ugrasirlar, esiniz bocalar. Surec yeni. Her zaman cok sert tepkiler koyup insanlarin agzinin payini vermeye de gerek yok. Bazen konusmadan da sinirlar cizilebilir. Sessiz kalip, uzak kalarak. Kimsenin seviyenizi asagi cekmesine izin vermeyin.
O kullandiklari bornozlari ayirin bence, bir posete koyun kaldirin, birgun evinize gelirlerse filan ya da baska bir firsatiniz olursa, "bunu kullanmistin ya sana ayirdim, bornoz hani kisisel esya ortak kullanilmaz sonucta, sen de mecbur kalmissin iste yoksa niye kullanasin, neyse ben kendime yenisini aldim, al bu senin olsun " diye verin.
Birine cevap vermek, karsilik vermek, her zaman kavga gurultuyle olmak zorunda degil bence.

Okurken sinirlerim bozuldu. Eşiniz tam olarak ailesiyle bağını koparamamış. Bence eşin terapi alması lazım. Kız kardeşiyle de hergün konuşmayacaksa şans verin.

Erkek ailesi oğullarını evlendirirken zaten takısıydı, düğünüydü, eşyasıydı derken çok masraf ediyorlar. Bunları yapma konusunda zorundalar diye ortada gezen gelinler, adamların kendi aldığı koltukta 1-2 gece kendisinden önce yatacaklar diye kıyamet kopartıyor. İsteyen gitsin otelde kalsın tabii ama anne, baba, kardeşe de git otele demesinler ya. Bu kadar kutsal olan ne olabilir bir çatal bıçak takımında yani. Bir kere kullandı diye aşınmaz ki o esyalar.
Ben evlenirken evim bile yoktu iki farklı yerde ailelerimiz düğünümüzü yaptılar ve takı taktılar. Eşimle düğün sonrası eşimin bekar evine geldik. Sonra birlikte gidip tüm eşyalarımızı begendik, takıları bozduk ev eşyalarını komple aldık. Ardından bileziklerimi de bozup peşinat yaparak araba aldık Hem kimsenin bütçesini 50+ yaştan sonra zorlamadık, hem de eşya alınırken olan şu tantanalar hiç olmadı. Yeni gelin evi mevzusu bana çok yavan ve fazla abartılı geliyor. Anılarımız, yaşanmışlıklarımız bence en kiymetlileri. Maddi şeylere çok anlam yüklemeyelim.
Yorumuma da herkes beğenmedim atmış zaten

Çünkü burda görümce ve annesi parası olmasına rağmen sırf gıcıklığına rahatsızlık vermek için kalmış. Ameller niyetlere göredir biraz. Yani Hadi kaldı diyelim bornozunu kullanmak niye? İşte o hareketi ile niyeti açığa çıkmış kocaman bir falso.

Ya bir de evet masraf ediliyor ama malesef bedava evlenenlerin kıymetinin bilinmesi sadece bir ihtimal. Yani gelenekler böyle. Takılan takı da zaten gelinlerin şahsi zevkine harcanmiyor. Ya işte sizin gibi eşya, araba için ya da yatırımlık hatta bazen geri alıyorlar borç morc diyip. Çalışan bir kadın değilsen tek garantin evlenirken talep ettiklerin oluyor. Ben eğer ev hanımı olsaydım, kesinlikle altınlarımı vermezdim. Dünyanın binbir türlü hali var. Allah muhtaç etmesin ama insanın güvenlik ihtiyacı oluyor. Şahsi paran olması güven veriyor.

benim esimin ailesi de bizim yasadigimiz yere geldi, ben kendi evimde arkadaslarim, kardeslerimle kaldim, onlar da dedemin evinde kaldilar, gayet de rahat ettiler. gecinmek isteyen her turlu gecinir. gelinin evinde kalmaya israr etmek gercekten de burada benim sozum gecer havasi vermek icin bence

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…