Eşim ailemi evden kovdu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim yazdığım gibi kayınvalide benim üzerime yürüse ben de evden kovardım yorumlarını kastediyorlardır.

Annenin oğlunu koruma içgüdüsü de vardır. Burada sürekli oğluna düşkün kayınvalide konularında bol bol okuyoruz. Kayınvalidenin geline saldırması=kayınpederin damada saldırması

Normalde hiç huyum değildir eski konuları deşmek, insan beşer şaşar şartlar ve durumlar değiştikçe tepkiler de değişir der geçmişi karıştırmam lakin siz kocaman bir soru işaretisiniz.

Mesela bir yorumunuzu okudum ‘annem dedi ki hamile iken şu saçını kestirmiş çocuk ölmüş’ gibi.
Yine ‘kuzeyde yaşıyoruz burası çok sıcak olmuyor bunaltmıyor’ gibi.
Ve yine eşinizle alakalı bir ton benzer durum ve aynı şekilde dikkatimi çeken sizin ailenizin hayatınızda evliliğinizde çok içli dışlı olması.
Kısaca fikrim bırakın değişmeyi git gide sabitlendi, yegane haksız sizsiniz, bu gidişe eyvallah dediğiniz için.
Ne duruş var ne sorumluluk var ve ebeveyn bilinci ne de öz saygınız var.
Şuraya ‘annem dedi ki saç kesilirse böyle böyle ölmüş’ diye yorum yazan bir kadını e babası korur yani, şaşmamak lazım çünkü kendini koruyamaz.
Madem böyle kocanız var, biraz yönetim beceriniz olsa adam şort giydirme demiş, kendinize höykürtmesenize dediğini yap geç, ne bağırtıyorsun.
Ya deveyi güdeceksin ya gideceksin, ee sizde hangisi var, hiçbiri!!!
Ha o ayı o başka, kaldı ki ben sizin çok yanlı inanılmaz masumca ailenizi anlattığınızı düşünüyorum, aileniz kapıda karşılaşıyor anneniz sürekli parka götürüyor, adam evde yok siz kendi ailenizle takılıyorsunuz falan, iç güveysi mi bu adam, sizin aileniz sokağınızda mı geziniyor?

Adam bana hakaret etti bile yazmadınız sadece avaz avaz bağırdı var, içerik yok, telaş olabilir bla bla olabilir ‘acele etsene zaten şort giydirdin düştü biraz hızlı ol’ diye bağırmış olabilir veyahut hakaret etmiştir ama o kadar kopuk ki konu. Ne ara ne oldu da babanız kapıdaki adama yürüyor, kendiniz algı oluşturmak için detayları bir bir güzelce atladınız.

Velhasıl öyle ya da böyle, boşanmadığınız için ayıya da dayı yemeyi öğrenmek zorundasınız, bunun başka yolu yok. O sebeple yine siz suçlusunuz üzgünüm.

Sanırım onlar benden bahsediyor çünkü bence konu sahibi dibine kadar haksız.
Buradan babaları haklı bulduğum fikri çıkmış olabilir lakin uyarıyı dikkate almama sonucu damadın tepki göstermesi evet olağan, dozu ya da şekli olmayabilir ama elbette göstetecek.

Düz mantık baktığımda 2 erkek evladını korurken konu sahibi ne yapıyor
Şu bile yetiyor benim için.
Biri çocuğuna gelecek zararı gözardı ettiği için diğerine bağırıyor, diğer baba kızına bağırıldığı için bağırıyor kısaca hepsi evladı için karşıdakini hiçe sayıyor.
İkisi de serzenişte bulunabilir ama bu şekilde davranamaz, orayı netleştirelim lakin olayın temeli ‘çocuğunu korumak’ ise ikisi de denk o zaman.

E konu sahibi sen nerdesin ne yaparsın, olayın neresindesin bu adamlar kim seninle bir ilgileri var mı diye sorasım geliyor

1-2 yeni uye haric "baba hakli" yazan gormedim, onlarda tamamen sort mevzusuna takildilar.

Seni kastediyor olabilirler de ben de senin cevaplarinda baba hakli dedigine denk gelmedim.

Sen de benim gibi herkes haksiz diyorsun, yani ben oyle anliyorum yazdiklarindan.

Annenin oğlunu koruma içgüdüsü de vardır. Burada sürekli oğluna düşkün kayınvalide konularında bol bol okuyoruz. Kayınvalidenin geline saldırması=kayınpederin damada saldırması
Oğluna düşkün kayınvalide ya da annesine aşık oğul konuları başka.
Burada okuduğumuz oğluna aşık annelerin hepsi oğlunu kocasının yerine koyan, kocasından göremediği ilginin yerini alan, dünyaya kendini kurtarmaya gelmiş bir “erkek” aşkı.
Kız babalarında böyle bir durum yok en azından bu olayda koruma güdüsünden başka bir durum yok.
Benim babamın yanında eşim bana böyle davransa babam da beni korur, ancak gelini oğluna saldırsa araya girip yapma etme kızım der.
Bu kadar basit.

Gelini oğluna saldırsa da babanızın müdehalesi zaten facia olur. Ama kayınvalide denktir. Babanın kızını korumak istemesi normalse annenin oğlunu korumak istemesi de normaldir. Şu konu “kocama bağırıp çağırdığım için kayınvalidem üzerime saldırdı ben de kovdum” olsa herkes konu sahibine hak verecekti.

Yakamoz'cum,

Bir konuyu netlestirelim bence, burdaki baba kizini korurken ofke patlamasi yasayip oldurecek evreye gelmis bir baba. Bu korumak degildir, 60-70 yaslarinda insanlar oldurecek kadar ofke patlamasi yasamamalilar, akliselim bir tavir degil.

Baba sunu yapsa dibine kadar hakli helal olsun babaya derim;

"Kizim / oglum, torunlar korkuyor kendinize gelin"

Damat susmadi mi, bir perde yukseltirsin sesini

"oglum kendine gel, ben burdayım benim gözümün önünde kizima bu kadar bagiramazsin, haddini bil"

Bundan sonrada mi damat susmadi, iyice costu mu?

"Kalk kizim bebeleri de al, giyinin bize gidiyoruz, damat kendine gelince konusursunuz"

Bu veya benzeri yapici, telkin edici koruma icgudusuyle yapilan hareketler bas tacıdır. Ama bizim konudaki baba oldurecek evreye gelmis, bu evreye geçtiysen o korudugun kizini ve torunlarini zorla da olsa o evden cikaracaksin o kadar.

Ama baba ne yapmış?

Oldurecek evreye gelmis ama kovulurken de tipis tipis gitmis mi? (Burasi muamma uye anlatmiyor)
Niye korudu ki o zaman?

Ben baba olsam, kizimi o derece sinirli bir adamla basbasa birakmazdim, ordan cesedim cikardi ama birakmazdim.

Ayrica sunu eklemek lazim, konudaki babaya (dede) kizini korudu diye cildirmasina hak veriyorsunuz madem ee uyenin eşi de bu durumda kendi 2 yasindaki evladini korumak icin pekala delirebilir? (Ben iki babaya da hak vermiyorum, bakis acinizdaki celiskiyi vurguluyorum su an) koca yetiskin, evlenmis anne olmus kizini korumak icin 70 yasindaki adam delirebilir, ama bebek olan evladini korumak isteyen baba deliremez mi? Ya iki babaya da hak verin ya da iki baba da haksiz deyin. Bence 2 baba da sonuna kadar haksiz. Cunku davranislarini toparlayamayan iki yetiskin görüntülü ergen izlenimi veriyorlar bana kalirsa.

Kendi giydirmeymiş uzun pantolonu çocuğuna. Bebeğe siz bakıyorsunuzdur muhtemelen, büyükle de o ilgilensin. Ailenizden özür dileyip olayı sakinleştireceği yerde sizin anne babanızı evden kovmuş. Bence çok sağlıksız ve anormal bir durum. Şunu yapın vs. diyemem ama yaptığının sorumluluğunu alıp özür dilemeli. Evladını korumaya çalışan bir babaya yaptığı hafife alınacak bir şey değil. Kendisi de bir baba.

Evet patlayabilirdi, gorunen o ki damat susacak biri degil, ama dede de akliselim korumaci dede degil. Ben objektif bakiyorum Rosa, konudaki damat yerin dibine sokuluyor (bence magmaya kadar yolu var, damat cok haksiz) ama dede de hakli degil.

Konudaki tek hakli kisiler 2 yas ve 6 aylik bebek.

Belki de baba damada vurmaya çalıştı yada vurdu buralar muamma tutmasam öldürecekti gibi bir şey yazmış çünkü yada konu sahibi abarttı zahmet edip bir şeyler yazma gereğinde de bulunmuyor ki çözelim mevzuyu

Dede oldukça rastlanabilir tipte biri.
Ortalama bir Türk babası kızına bağırılıp çağırılırken sessiz kalmaz. Ses etmeyecekler de vardır da edenler çoğunlukta olur bence.
Benim babam da sakin kalmaz sanırım böyle bir durumda. İşte o yüzden ebeveynin yanında kavga etmeyeceksin.
Bir de dediğim gibi konu sahibi oraları yazmamış. Belki babası bir anda dövmeye kalkmamıştır. Uyarmıştır sus diye, damat da susmuyorum deyip terslendiyse artık üstüne yürümüştür.

İşte hep belki.
Benim gözümde aldığım donelerle hikayeleştirdiğim olay örgüsü ise bambaşka.
Sürekli ailesinin fikriyle hareket eden, kendi yuvasını ayıramayan bir kadın var ortada bana kalırsa.
Kendi ailesi zehir olsa ‘ay ama onlar hep çok sevdi’ e bilirsiniz erkekler de yılan dilli annelerine ‘iyi niyetinden’ der, aynı hesap.

Adam çocuğunu alıp çıkacak karısını uyarıyor kadın yine umursamaz üşeniyor değişmiyor, arkasını dönüyor bir bakıyor aa bunlar gene evimize doluşuyor, kendi kendilerine takılacaklar adam zaten sinirleniyor evine dönüp keyif yapacaktı belki, eve gelip düşen çocuğu için serzenişte bulunurken yine umursamaz tavır çünkü gitmemişler dingo ahırı gibi gelmişler zaten devam ediyor bir de içeriden ne oluyor diye dayılanan bir kabadayı beliriyor. Ben çocuğumun acısıyla mı bunlarla mı uğraşayım derken hoop işler çığrından çıkıyor, kadın ne beni durduruyor ne de babasına hadi artık sus diyebiliyor bizi birbirimize düşürüyor.

Burada tek yapılması gereken var eve gelip ses yükselten kocaya ‘ailem var sesini alçalt onlar gidince çözeriz’ diyecek bir kadın.
Hadi adam dinlemedi babayla dalaşa girildi o an dönüp babasına ‘baba biz kocamla aramızda halledelim gerginiz çocuktan dolayı siz de gerilmeyin, bey sen de kendine gel canımız burnumuzda ağzımızdan kötü şeyler çıkacak sakinleşelim’ .
Bu kadar ya.

Belki de böyle oldu

Medeni insanlar aile büyüklerinin yanında birbirine bağırmaz, kadın erkek farketmez. Bu yorum neden bu kadar kalplendi bilmiyorum da çocuğunu o kadar düşünüyorsa kalkıp pantolonu kendisi giydirseydi uzaktan kumanda etmeye çalışmak yerine.

İşte belki de öyle oldu.
Ama adam "belki" de kayın ailesi ile oturmak istemediği için parkı bahane edip çıktı. Zaten yer arıyordu koparmak için, iyi bir fırsat oldu.
Ha şu konuda hemfikiriz, konu sahibi çok pasif kalmış mevzuda.

Eee ben ne demişim? "Evet bunu herkesin ortasında yapmamanız gerekir ama yaparsınız, yapılmayacak hata değildir. "
Doğru düzgün okusanız ne medeniyet dersi vermeye gerek kalacak, ne millet bunu niye beğendi ya diye düşünmeye gerek kalacak.

Benim babamda sessiz kalacak biri degil ki benim icin hic dusunmez canini verir, bu sebeple eşim babamin yaninda ya da yalnizken höt diyemez bana, kaldi ki esim bagiracak, cosacak ailemi kovacak raddeye gelsin. Buna ben de musade etmem.

Ama cok haklisiniz, ben de konunun eksik veya yanlis (belki tarafli) anlatildigini dusundugumden ne desek bos.

Hah bu yüzden en en haksız konu sahibidir benim için. Bir babayı haklı görüp diğerini haksız görmek olmaz ikisi de evlat koruyor bir nevi.
O sebeple ikisi de ayı kimse kusura bakmasın kadına bağırmak ne ise damat üstüne yürümek de o dur, edep adap mı kalmamış, maganda mısınız çocuk olan evde erkek kavgası mı olur!

Bana göre hepsi haksız ama bir amaç var ortada evlat ise bu hadi kendilerinden geçtiler, e konu sahibinde hiçbiri yok, olayda yok zaten o ne yapıyor, ne baba ne koca ne evlat
Kadın konu mankeni, ateşin sıcaklığını hissediyor adeta şaka gibi.

Ortalığı dedikodu ile karıştıran yengenin iftar sonrası ayetli gıybet paylaşımı gibi bir şey bu konu

Yorumun tamamını dönüp bir daha okudum bayağı adama hak vermişsiniz. Sizin deyiminizle: çocuğu düşüp bacağı kanayınca o kadar sinirlenmeyecek kişi ancak cin olabilirse kalkıp kendisi giydirecekti ki ne cin olsun ne de o kadar sinirlensin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…