Eş ailesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

moonthe

Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2023
562
331
Merhaba sizlere aklıma takılan bazı şeyleri danışmak istiyorum. Eşimle nişan sürecinden 3 ay önce aileleri tanıştırdık. O vakitten beri kayınvalidem muhakkak beni iki haftada bir arar. Sürekli benim de aramamı ister. Arkadaşlarım vs nişandan önce neredeyse hiç görüşmüyorlar ama benim kayınvalidemgil arayıp yarım saat vs konuşurdu benimle. Aynı şehirdeyken görüşmezdik ama telefonla konuşurduk. Onlar görüşmek de istedi ama ben mesafe olsun istedim. Kendi akraba ilişkileri aşırı yakın ve akraba dışında görüştükleri bir arkadaşları yok. Benimle de öyle bir ilişki kurmalarını istemedim. Daha sonra nişan nikah bir arada yapıldı. Bu arada eşim yurtdışındaydı ben ailesiyle aynı şehirdeydim. Nikahtan hemen sonra yine görüşmek istediler ve görüştük. Bu arada eşim yurtdışında olduğundan biz her gün akşamları beraberdik. Anne babası çalışmıyor o yüzden gündüz de onlarla vakit geçirdiği halde ailesi sürekli bir gün de bizimle otur vs diye baskı yapıyordu. Bunlar da benim canımı sıkıyordu. Daha sonra biz biraz mesafeyi korumak istedik. Eşim de daha az aramaya başladı ama ailesi sürekli bizi ara vs demeye başladı. Yoğun çalışıyorum ev bakıyorum işlerim var demesine rağmen haftada bir iki haftada bir araması onlara az geliyor. Ve ailesi çoğu şeyden haberdar olmak istiyor. Örneğin il dışında bir işim var gidiyorum döndüm mü diye merak ediyorlar telefonla konuşurken soruyorlar. Benim yurtdışında işlemlerim vardı gelmeden iki gün önce babalar gününde babasını arayıp söyledim eşim o vakte kadar ailesine söylemedi. Ailesi bunu bayağı bir sorun haline getirdi. Eşime annesi mesaj atmış kız tesadüfen söyledi haberimiz oldu niye bizi arayıp söylemiyosun falan. Yetişkin insanlarız niye bunları haber vermemek olay oluyor anlamıyorum. Sonuçta 3 hafta kalıp döneceğim bir şey bu. Bu arada kayınvalidem çok kurnazdır olayları kendi yararına olacak Şekilde anlatır. Daha önce yalan söylediğine de şahit olduk. Sürekli oğlum bizi arar anlatır her şeyi biliyoruz modundalar. Bilmeseler bile biliyormuş gibi yaparlar. Burda eşimi aradığında da eşim kendi söylemek istemiştir niye ben söyleyim demiş. Kayınvalidem de kız siz biliyosunuzdur ben gidiyorum demiş hem kendim söylicem diyor hem biliyorsunuzdur nasıl oluyor demiş. Ben onlara belki biliyosunuzdur gidicem demiştim. Eşim orda bana sorduğunu ve benim belki dediğimi söyledi. Burda kayınvalidem panikledi niye ona söylüyosun biz sana sitem ediyoruz vs demiş sonra beni aradı hemen biz yanlış anlamışız gibi lafı çevirdi ama böyle küçük kelime oyunlarını her zaman yapar bu beni çok rahatsız ediyor. Bugün de aradılar ne zaman geliyosun nerde kalıyosun vs bunları laf arasında sorsalar da sorguya çekilmiş hissediyorum. Bunlar normal mi? Hatta nerde kalıyosunuz diyince ben evde dedim. Ha evde kalıyorsunuz dedi. Düğünümüz daha olmadı bunu mu ayıplıyorlar anlayamadım genel yorumlarınızı merak ediyorum şimdiden teşekkür ederim

Bu arada nikahtan sonra görüştük sonra eşim gitti bir ay bile olmadan benle tekrar görüşme planları yapmaya başlamışlardı. Ben de eşime çalıştığımı sık sık görüşmek istemediğimi söyledim. Ailesiyle konuştu beni biraz rahat bıraktılar. Kayınvalidem sürekli ben meşgulsündür diye aramıyorum sen oldukça beni ara der haftada bir ben aramasam o arar iki hafta olunca sitem eder. Bizim bireyselleşmemizi kabul edemiyorlar. Bunu nasıl kabul ettirebilirim? Eşime de bana da sürekli kendilerini aratma baskısı yapıyorlar. Sürekli bir sıkı fıkı olma çabaları var.

Yoğun çalışıyorum ev bakıyorum işlerim var demesine rağmen haftada bir iki haftada bir araması onlara az geliyor

Ayda bir kere görüşsünler. 😄 Hatta hiç görüşmesin telefonla.

Annesi babası sonuçta, eşini cami avlusuna bırakıp sonradan almadılarsa görüşmeleri, birbirlerinden haberdar olmaları normal. Bana çok normal geldi sohbetleri. Hayatınızda olanı biteni bilmek istemişler.

Sen eşine söyle, sen böyle rahatsızsan sen hakkında onlara bir şey demesin. Ama eşinin annesi ve babasıyla öyle haftada bir kerecik konuşmasına laf etme. Ayıp bir şey bu.

Ayda bir kere görüşsünler. 😄 Hatta hiç görüşmesin telefonla.

Annesi babası sonuçta, eşini cami avlusuna bırakıp sonradan almadılarsa görüşmeleri, birbirlerinden haberdar olmaları normal. Bana çok normal geldi sohbetleri. Hayatınızda olanı biteni bilmek istemişler.

Sen eşine söyle, sen böyle rahatsızsan sen hakkında onlara bir şey demesin. Ama eşinin annesi ve babasıyla öyle haftada bir kerecik konuşmasına laf etme. Ayıp bir şey bu.
Konuşmasına laf ettiğimi nerden çıkardınız? Sürekli ne kadar ararsak arayalım hep daha fazlasını istemeleri beni sıkıyor. Ayda bir görüşen de çok var erkekler bağımlı değilse kızlar gibi her gün anneleriyle görüşmüyor. İşte benimle ilgili şeyi bile niye bize söylemedin bilmiyor durumuna düşmeyelim mahçup oluyoruz vs demişler neye mahçup oluyorlar benimle ilgili bişeyi niye eşim arayıp haber versin bana saçma geliyor ben elmişim gibi sürekli

Evlendiysek büyün bağları kopartalim diyorsun yani benim annem hergun alamayınca sorun yapıyo 2 Haftada Bir arasam ölür kahrından 😄😄

Konuşmasına laf ettiğimi nerden çıkardınız? Sürekli ne kadar ararsak arayalım hep daha fazlasını istemeleri beni sıkıyor. Ayda bir görüşen de çok var erkekler bağımlı değilse kızlar gibi her gün anneleriyle görüşmüyor. İşte benimle ilgili şeyi bile niye bize söylemedin bilmiyor durumuna düşmeyelim mahçup oluyoruz vs demişler neye mahçup oluyorlar benimle ilgili bişeyi niye eşim arayıp haber versin bana saçma geliyor ben elmişim gibi sürekli

Daha sonra biz biraz mesafeyi korumak istedik. Eşim de daha az aramaya başladı

Bunu sen yazmışsın. Sen istediğin için araya mesafe koyulmuş ve daha az aramaya başlanmış.

Madem rahatsızsın sen arama, görüşme. Eşin kendi ailesiyle görüşsün. İsterse hergün görüşürler bu onları bağımlı yapmaz.

Bunu sen yazmışsın. Sen istediğin için araya mesafe koyulmuş ve daha az aramaya başlanmış.

Madem rahatsızsın sen arama, görüşme. Eşin kendi ailesiyle görüşsün. İsterse hergün görüşürler bu onları bağımlı yapmaz.
Ben değil biz yazmışım oğlunuz mu var niye içselleştirdiniz bu kadar bağımlılığın Psikolojik tanımını araştırmanızı öneririm anneyi evli bile olsa her gün arar ölçüt. Her neyse teşekkürler yorumunuz için uzamasın ben buraya bunun için yazmadım

Ben değil biz yazmışım oğlunuz mu var niye içselleştirdiniz bu kadar bağımlılığın Psikolojik tanımını araştırmanızı öneririm anneyi evli bile olsa her gün arar ölçüt. Her neyse teşekkürler yorumunuz için uzamasın ben buraya bunun için yazmadım

26 yaşında bekarım, oğlum yok, erkek kardeşim/abim yok, babam kendi ailesini onlar aramadan asla aramaz, annem de asla babamın ailesini gerekmedikçe aramaz.

Hayatımızdaki insanlarla arkadaş, akraba, anne, baba gibi kişilerle her gün görüşmemiz, konuşmamız onlara bağımlı olduğumuzu göstermez. Onların hayatımıza dahil olduğunu gösterir. Bir kadın ya da erkeğin evli de olsa sevgilisi de olsa gün içinde anasıyla babasıyla yarım saate yakın sohbet etmesi normal.

Eşini, eşinin ailesinden uzaklaştırmaya çalışman çok yanlış ve saygısızca. Eşine sadece "ben ailenle telefonda konuşmak istemiyorum, sen konuş, benimle ilgili bir şey anlatma" diyeceksin, mesafe koyacaksın.

26 yaşında bekarım, oğlum yok, erkek kardeşim/abim yok, babam kendi ailesini onlar aramadan asla aramaz, annem de asla babamın ailesini gerekmedikçe aramaz.

Hayatımızdaki insanlarla arkadaş, akraba, anne, baba gibi kişilerle her gün görüşmemiz, konuşmamız onlara bağımlı olduğumuzu göstermez. Onların hayatımıza dahil olduğunu gösterir. Bir kadın ya da erkeğin evli de olsa sevgilisi de olsa gün içinde anasıyla babasıyla yarım saate yakın sohbet etmesi normal.

Eşini, eşinin ailesinden uzaklaştırmaya çalışman çok yanlış ve saygısızca. Eşine sadece "ben ailenle telefonda konuşmak istemiyorum, sen konuş, benimle ilgili bir şey anlatma" diyeceksin, mesafe koyacaksın.
Ben psikoloğum bağımlılığı tekrar okumanı tavsiye ediyorum, bozuk plak gibi yazmadığım şeyi böyle diyorsun falan yazıyorsun öyle olmadığını söylediğim halde :KK70: neyse açıklama yapacak halim yok sayfa daha fazla böyle dolsun istemiyorum

Bu arada nikahtan sonra görüştük sonra eşim gitti bir ay bile olmadan benle tekrar görüşme planları yapmaya başlamışlardı. Ben de eşime çalıştığımı sık sık görüşmek istemediğimi söyledim. Ailesiyle konuştu beni biraz rahat bıraktılar. Kayınvalidem sürekli ben meşgulsündür diye aramıyorum sen oldukça beni ara der haftada bir ben aramasam o arar iki hafta olunca sitem eder. Bizim bireyselleşmemizi kabul edemiyorlar. Bunu nasıl kabul ettirebilirim? Eşime de bana da sürekli kendilerini aratma baskısı yapıyorlar. Sürekli bir sıkı fıkı olma çabaları var.
Ben sizi çok iyi anliyorum. Neyden rahatsız olduğunuzu anladim tam olarak. Ve hak veriyorum. Her şeyi bilmek isteme arzusu beni de çok sıkıyor. Gümrük memuru gibi

2 hafta çok uzun bir süre. Evladınız yok anladığım kadarıyla. Bence karışmayın kim ne kadar istiyorsa ailesiyle görüşsün konuşsun siz istemiyorsanız uzak kalın

Valla bana değişik geldi bilemiyorum 3 oğlum var şu an bile ayağımda sallıyorum sabah 7 de kalkar en geç 2 Haftada Bir arasa uzululurum açıkçası
Aslında çok sık arardı ama bazı yanlış anlattığı olaylar vs oldu kayınvalidemin ona farklı bana farklı konuştuğu gibi. Bunlardan sonra eşim de biraz mesafe koydu. Peki iki haftada bir arasa sürekli bazen sinirli bazen şakayla sürekli aramasını söyler miydiniz bunlar normal mi

Ben sizi çok iyi anliyorum. Neyden rahatsız olduğunuzu anladim tam olarak. Ve hak veriyorum. Her şeyi bilmek isteme arzusu beni de çok sıkıyor. Gümrük memuru gibi
Çok sağolun paylaşım olsun tabii ama her şeyi bilmek istemeleri bilmedikleri her şeyde sitem etmeleri yorucu artık hevesle bir şeyi haber veremiyorum hep bir zorunluluk hali heves bırakmıyor

2 hafta çok uzun bir süre. Evladınız yok anladığım kadarıyla. Bence karışmayın kim ne kadar istiyorsa ailesiyle görüşsün konuşsun siz istemiyorsanız uzak kalın
Yani sorun bu değil aslında yani her gün arasak bir şey çözülmeyecek. İşe arkadaşıyla gidip arkadaşıyla dönen yoğun çalışan evde ev arkadaşlarıyla kalan birisi ve başkalarının yanında arayıp uzun uzun konuşmuyor. İş yoğunluğu üç dört aydır arttı daha az aramaya başladı ama sürekli duygu sömürüsü vs aratmaya çalışması çok etik gelmiyor bana hastayım, kötü rüya gördüm vs bunları yapıyor zaten haftada bir en geç aratıyor kendisini

Evlendiysek büyün bağları kopartalim diyorsun yani benim annem hergun alamayınca sorun yapıyo 2 Haftada Bir arasam ölür kahrından 😄😄
Niye bu kadar yanlış anlaşıldım anlamadım. Beni sürekli sıkboğaz etmesi ve sürekli konuları farklı aktarması benim için problem kızlar anneleriyle daha çok şey paylaşıyor annenizin çok takılması normal

Çok sağolun paylaşım olsun tabii ama her şeyi bilmek istemeleri bilmedikleri her şeyde sitem etmeleri yorucu artık hevesle bir şeyi haber veremiyorum hep bir zorunluluk hali heves bırakmıyor
Arayıp sorulmalı iletişim kesilmemeli kesinlikle, aile candir. Ama büyükler de biraz anlayışlı olmalı, gençlerin yetişkin birer birey olduklarini kabullenmeli, sitem ederek darlamamali..

Eşinizin ailesi ile görüşme şıklığı sizi bağlamaz. 2 haftada bir çok az bence.
Ama size bekçilik yapmaları ya da sizin hayatınızı kontrol etmeye çalışmaları hiç hoş değil. Açıkça söyleyin kadına ya da nereye gittin diye sorarsa bir isim vardı deyin. Ne işin vardı derse özel deyin. Aramayın. Mazeret bulun. Evimde rahatım deyin.
Benzerini yaşamış bir insan olarak söylüyorum bunun adı sevgi ya da ebeveyn hakkı değil. Gelin geldi renksiz hayatımıza renk katsın, saklabanimiz olsun, gösteriş yapalım, benim önemli olduğumu kabul etsin derdi.

Eş ailesi, iletişim kurma dışında farklı bir sorun ile geliyorlar mı size?
Eşiniz ile ciddi kavgalara sebep oluyorlar mı?

Eşim bir birey ailesi ile ne kadar ne zaman konuşacağına o karar verebilir. Ben kesinlikle müdahale etmem rahatsız olmam.

Yoğun çalışıyorum ev bakıyorum işlerim var demesine rağmen haftada bir iki haftada bir araması onlara az geliyor.

Konu bana saçma ve gereksiz geldi. Herkes ev geçimi sağlıyor işi gücü var yoğun bunlar geçerli sebep değil bari ciddi bir şey söyleseymiş eşin.

Arayıp sorulmalı iletişim kesilmemeli kesinlikle, aile candir. Ama büyükler de biraz anlayışlı olmalı, gençlerin yetişkin birer birey olduklarini kabullenmeli, sitem ederek darlamamali..
Ve hiçbir zaman yeterli gelmiyor az arasam da onlar için problem sık arasam da. Dediğiniz gibi bireyselleşmemizi istemiyorlar ama yaşlarımız küçük değil artık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X