Erken Menopoz Belası

Gunes3452

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2020
225
256
34
Arkadaşlar merhaba.Özellikle aranızda sağlıkçılar varsa bana yardım etsin lütfen.Ben 30 yaşımda 0.8 amh ile erken menopoza gireceğimi ögrendim.Tüp bebek yaptık bir kizim var 3 yaşında.Suan 34 yaşındayım ve bir süredir adet kanamalarim 5-6 gün öne geldi.Suan reglim biteli 14 gün olmuşken tekrar adet oldum.Bugün doktoruma gittim.8 yumurta gördü gayet iyisin dedi cünku tüp bebek zamanı ilaçlarla 8 yumurtam olmuştu.Ama daha reglime 5 gün varken bugün regl oldum.Doktora sordum tam olarak iyileşme bekleyemeyiz ama endişelenme yumurtalar iyi dedi.Ama benim aklıma takılan her ay 5-6 gün öne geliyorum.Yumurtam varsa neden boyle oluyor ne yapacağım çok tedirginim

Merhaba benim de 32 yaşındayken aynı şekilde 0.001 amh ile 5 yıl içinde menopoza girersin demişlerdi. 35 e gireceğim bu sene menopoz başladı maalesef. İlk adetlerim düzensizleşti. Sonra tarihler kaymaya başladı. Sonra da arada olmamaya başladım.

Peki bunu durdurmak için bı aksiyon alabildin mi ben bu sürece hiç hazır değilim ama her ay öne geliyor tarihlerim.Doktorum iyi beslen stresten uzak dur iyi uyu diyor ama bunlar da olmuyor genelde

Peki bunu durdurmak için bı aksiyon alabildin mi ben bu sürece hiç hazır değilim ama her ay öne geliyor tarihlerim.Doktorum iyi beslen stresten uzak dur iyi uyu diyor ama bunlar da olmuyor genelde
Maalesef bunu durduracak bir şey yok. Vücut yavaş yavaş hazırlanıyor. Ama bu döneme iyi girmek gerçekten çok önemli. Sağlıklı beslenmek gerekiyor çünkü menopoz döneminde kilo sorunları olabiliyor, spor yapmak çok önemli çünkü kas kaybı olabiliyor ve kemik sorunları artıyor. Düzenlü uyku gerçekten en önemlisi diyeblirim. Ben de çok şükür ateş basması gibi şeyler daha hiç olmadı ama biyoeşdeğer hormon tedavisine çok erken başladım. Östrojen çok önemli bir hormon vücut için.

Ay dur sıcaktandır başka bi seydir. senin daha çok vardır ya. Benim 4 sene önce 0.64tü. 35 40 ı bulmaz dediler yumurtam 1 2 maks görünüyodu. Sonrasında 2. Tüp bebeğe hazırlanırken doğal hamile kaldım. Yeni yeni biraz arası kısalmaya başladı. Ve 33e girmek üzereyim.

Gerçekten mi herkesin hikayesi farklı sanırım.3 aydır 6 gün öne geliyor çok moralim bozuldu bugün

Bana da erken menopoz dendi, hemen değil daha 5-6 yılın var dediler ve henüz bebeğim, çocuğum bile yok. Hatta tüp bebek tedavisindeyim şuan.

AMH'ım Ekim ayında 0,4'dü, yakınlarda baktırdım 1,1'di.

Ben beslenmenin ve düzenli bir yaşamın çok etkili olduğuna inanıyorum. Hatta (mecra ismi vermek yasak mı bilemiyorum, reelslerde diyim siz anlayın) bir sosyal medya sitesinde fonksiyonel tıpçılar ve son dönemlerde farkındalığı artan diyetisyenlerle de çalışıp olumlu sonuçlar alan birçok kişi var. AMH'ı durdurmak bir yana gerileten de çok kişi var, erken menopoza girdikten sonra çeşitli sağlıklı beslenme programları ile yeniden adet olup bebek sahibi olan insanlar var.

Ne diyeyim belki de ben öyle inanmak istiyorum ama örnekleri de var yok değil, özellikle amh düşüklüğünde doktorlar çok umutsuz, kesin ve net konuşuyorlar "amh aslaa değişmez, amh asla sabitlenmez" gibi gibi.... onu da hastaların bir an önce önlem alması için yaptığını söyleyen birkaç doktorla da karşılaştım.
Ben de kendim sağlıklı ve düzenli beslenme ile bu duruma getirebildim ancak...

Ya genelde kötü oluyo amh düşük olunca yumurta kalitesi. E duzenli beslen cart curt dense bizim hamur toplumumuzda ne kadar uygulayıp iyileştiren olacak. Ben de artık durdurulanilir iyilestirilebilir olduğuna inaniyorum. Sırf bu forumda ciddi emek verip bunu başaran 10a yakın üye gördüm. Inşallah siz de anne olursunuz hayırlısıyla.

Evet çok haklısın.benim de takip ettiğim bikac sayfa var böyle.Ama düzenli beslenme sağlıklı yaşam uyku düzeni vs calisan bir anne için o kadar zor ki.Cogu zaman hep dışarıdan yiyorum kendime hiç vakit ayiramiyorum

Hormon yerine koyma tedavisine başlayın süreci baya ileri atarsıniz.
Menapoza girseniz daho hormonları yerine koyarak vucut yıkımda yasamiyor.

Erken menepozda Amh a değil fsh a bakılıyor fsh kaç

Fsh kaçtı cnm kaç oldu

Hormon tedavisinin kanser riskleri var nasıl kabul ettiniz

Benim son zamanlarda 5 gun suren adetim 2 gune dusmustu amh 0.36dan 0.13d dusmustu sonra dogal yolla gebe kaldim dogumdan sonra olmam herhalde artik dedim bebegim 3 aylikken adet oldum ve gunlerim 5 gune tekrar yukseldi leke seklinde gelirken simdi yine cok geliyor amh degerimi cok merak ediyorum

Evet haklısınız çocukla bi tık daha zordur ama kendinize yapacağınız bir yatırım öyle düşünün, aslında minimal bir şekilde gece yatmadan sadece 15-20 dakikalık rutinlerle sürdürülebilir olduğuna inanıyorum ben, hele ki çocuğunuzla ileriki dönemlerde de daha kaliteli bir yaşam tarzında buluşacağınızı düşününce... Sonuçta çocuğunuz da sizin sağlıklı beslenerek ilerlediğinizi gördüğünde o da kendine onu öncül alıcak, unutmayalım ki çocuklar söylenileni değil yaptıklarımızı örnek alırlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…