Erken Menopoz Belası

Bilmiyorum benim geçen ay fsh 19 du bu ay 13.3 e düşmüş düzenli sağlıklı beslenme çok yorucu olmayan günlük spor vitaminlerle falan düzenli uyku stressiz yaşam la artışı yavaşlatabilir
Hangi vitaminleri ve düzenli yemek derken diyet mi?

Nasıl beslendiniz, neler yaptınız?
Ekmek, beyaz un kestim yani karbonhidratı kestim.
Kahvaltı öğünümde bol yeşillik ağırlıklı olarak düzenledim. Yiyeceğim her şeyden yine yiyorum peynir, zeytin, domates salatalık vb gibi, mutlaka kahvaltıda 1-2 tane yumurta, 1 porsiyon meyve, ceviz çiğ badem -fındık 3-5 tane. Zaten sıkı bir kahvaltı yapınca pek acıkma ve ya arada abur cubur gibi şeylere elim gitmiyor.

Abur cubur demişken, paketli gıda da eve asla girmediği gibi dışarıda da tüketmiyoruz. Çok almam gereken bir şey olursa mutlaka ürünlerin içerik kontrolü. Zaten paketlerin içindekiler kısmını okuyunca tiksiniyorum artık, baktıkça araştırdıkça az biraz bi bilinç geliyor, yediğimiz her şey sanki sentetik gibi garip bi duygu.

Akşam belli bir saatten sonra yemek yemiyorum ve akşam atıştırmalık da yemiyorum. Çok çok çok canım isterse yine abur cubur yerine evde haşlanmış nohuttan zeytinyağı hafif baharatlı cips yapıyorum mesela, nohuttan kuru fasulyeden iç bakladan güzel oluyo zaten azıcık yediğim zaman kesiyor tıkanıyorsun.

Bol su içmeye çalışıyorum ama başarılı olamıyorum, iğneleri vurulduğum dönemde bile çok içemedim böbreklerim zarar görecek diye çok korktum, afedersiniz idrarımın bile rengi değişmişti.

Bunlara ek hafif egzersizler yapmak istiyorum ama bunda da başarılı olamıyorum, en azından hafta 2-3 gün yüksek tempolu yürüyüş yapmam lazım.

Ha birde her gün 1 bardak kendi mayaladığım kefirden tüketmeye çalışıyorum. Yoğurt zaten evde yapıyorum.

Aslında işin özü karbonhidrat tüketmemek, paketli gıdadan, abur cuburdan uzak durmak yani. Onun dışında akşam yemeklerini çok geçe bırakmamak ve belli bir saatten sonra bir şey yememek.

Ek olarak d vit, omega alıyorum bir de 1 aydır yumurta toplama öncesi takviye vitaminler.

Fsh değişebiliyor aslında aydan aya bile benim geçen sene 77 bu sene 41. Amh ise çok az yumurtlama yani bu yakın zamanda menopoza gireceğini gösteriyor zaten. Ama bu değerler menopoz başlangıcı maalesef. Benim de daha adetlerim tam kesilmemişti. Ama çok düzensizleşmişti. 1 ay oluyordum 1 ay olmuyordum. Bazı ay çok az kanamam oluyordu bazı ay çok fazla 15 gün sürüyordu. Şimdi hormon tedavisiyle düzenli adet oluyorum.Bu arada premenopoz denen dönem çok önemli. Ne kadar iyi hazırlanırsan menopoza o kadar iyi.
Bu seferki testlerde amh 0.29 olmuş 0.23 tü fsh 13 olmuş 19 du cnm estradiol 18 di 50 olmuş iyi hazirlanmak derken cnm bide vücudum ödem tutuyor benim ya

Şu an kaç fsh ve öyle çıktığında değişiklikler nelerdi?

Şu an fsh kaç bilmiyorum 2 ay evvel 53 e düşmüştü daha yüksekleri gördüm inşallah yine düşmüştür geçen ay zamanında adet olmuştum bu ay 36 gün oldu olamadim adet olunca dokotra gideceğim nasipse. Fsh cok yüksekken adet olamadim gecikme oldu leke şeklinde oldum fsh düşünce normal şekilde adet oluyorum gecikme olunca ya kist ya fsh yüksek oluyor bende.
Sıcak basması da yaşamıştım şu an öyle bi durumun yok coj şükür

X