Düğün yerim habersiz değiştirildi

ekmeksepeti

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2024
15
2
24
merhaba, ben özel sektörde evden çalışan bir kadınım. eşim de aynı şekilde evden çalışıyor. mayısta nikahlandık, kaynanamlara yakın bir ilçedeki evlerine yerleştik. eylül’de düğünümüz var, yani çok kısa bir zaman kaldı. direkt konuya gireyim, kayınpederim ve görümcem birkaç gün önce davetiye bastırmaya bizim yaşadığımız ilçeye geldi. onların oku dağıtma alışkanlığı var, bu yüzden hediye paketlerinin üstüne yapıştıralacak şekilde davetiyeler bastırıyorlar. geldikleri gün, görümcem eşime davetiyenin fotoğrafını atıyor. öncesi de değil, ilçeye tam geldikleri zaman. davetiyeye bakarken fark ediyoruz ki düğünün yeri olarak farklı bir yer belirtmişler. bir okulun bahçesi. bu şekilde komplekslerim yoktur, lüks arayışım da yoktur. bugüne kadar da bir dediklerini iki etmedim, attığım her adıma dikkat ettim küçük bir yer olduğu için kayınvalidemin kayınpederimin benim yüzümden laf duymasını istemedim. muhafazakar bir aile oldukları için giyimime dikkat ettim. bi fazla yaptırayım her şeyi diye uğraşmadım. ailem de ben de her zaman maddi konu açıldığında neye gücünüz yeterse biz ona kabulüz, fazlasını istemeyiz dedik. tüm bu iyi niyet boşa gitmiş gibi hissediyorum çünkü düğünün yapılacağı yeri değiştirirken bize tek bir kelime etmediler, sormadılar istiyor musunuz diye. bu kararı tek başlarına aldılar. benim ne düzgün bir sözüm oldu, nişan desen zaten yok, düğünümü de kınayla birleştirdim ki onları da yormayayım. görümcelerim (2 tane) biriyle aramda 11, biriyle 15 yaş var. ne ablalık gördüm, ne iyi niyet gördüm. sevgiliyken ayrıldığımızda eşimize “sevindim. iyi olmuş” diyen insanlar. hem de benim onlara karşı bir suçum günahım olmamasına rağmen. nikahlandıktan sonra aynı evde yaşamamız dahi sorun oldu düğünü beklemediğimiz için. tamam anlıyorum muhafazakar bir aile ama evli barklı insanlar olmuşuz, daha hala kardeşlerinin eşi olduğumu kabullenemediler. üstelik bu davetiye olayından sonra eşim gitti konuştu. benim günlerdir üzgün olduğumu, böyle bir kararın bize sorulmadan verilmesinin saygısızlık olduğunu söylemiş. 1 saat dil dökmüş. görümcem abarttığımı söylemiş. kayınpederim ve kayınvalidem de anlamamak için direnmiş. kayınvalidemin dişleri kanamış sinirden, eşime sus doldum ben demiş. eşim yer önemli değil, biz kompleksli insanlar değiliz. ama karım okul bahçesinde düğün istemek zorunda değildi de, sorabilirdiniz demiş. sonuç hüsran. eşim ağlayarak döndü eve sinirden. kısacası bütün haftamız mahvoldu. ben kalp kırmak istemiyorum, ama gerçekten yoruldum. o konuşmadan sonra beni bir kere aramadılar, bir kere kusura bakmayın demediler. gelininiz üzülmüş, hiç mi önemli değil diyorum kendi kendime. kayınvalidem üzgünken ben kırk takla atıyorum. verdiğim değer yok oldu gitti yani, çok kırıldım. neyse ki eşim benim haklı olduğum konularda arkamda duruyor, anne kuzusu bir adam değil. gerçekten çok seviyorum. ama düğün öncesi bu kadar kargaşadan da bunaldım. benim ailemde her şey konuşarak çözülür, eşimin aile dinamikleri farklı ve asla iletişim kuramıyorlar. özür dileyemiyorlar, bir kusura bakma diyemiyorlar. allah var haklarını yiyemem, maddi olarak destek oldular evlerini açtılar. ama her olayın sonunda üzülen eşim oluyor. ben artık eşimi de kendimi de üzdürtmek istemiyorum. ne yapabilirim, nasıl davranmalıyım bundan sonra? hakikaten napacağımı şaşırdım.

Eğer düğün istemiyorsanız iptal edin düğünü nikahınız olmuş nasıl olsa
Tabi bahçede istemiyorsanız düğünü

Bundan sonra da gerektiği kadar muhatap olursun olur biter
İyilikten maraz doğarmış

Kendinizi geri çektiğinizde anlarlar herşeyi
Eşin senin yanındaysa gerisini boşver

Madem bu kadar fedakarlık ve iyimserlik işe yaramadı. Dişlerinizi çıkarın sizde? Benim istediğim yer olacak diye tutturacaksınız. Eşinize de bana haber vermediler ben seçmedim orayı düğün bizim. Bizim seçtiğimiz yer olacak diyeceksiniz. Hadsizler. En uygun vakitte de göeüşmeyi mümkün mertebe kesin. Eşinizin bu arkanızdaki hallerine de güvenmeyin. Yarın ne yapacağı hiç belli olmaz.

Yani okuduklarımdan anladığım kocan etkileşime devam ettiği sürece sen daha çooook ağlarsın, istenmeyen gelinsin. Nasıl olsa evlendi aynı evdeler diyip salonu vs değiştirecek kadar da cüretkarlar sonrasındaki olayların şiddetini düşünemiyorum. Allah kolaylık versin

Düğünden sonra selamı kelamı keserdim. Düğünü de eşinin gozyasinin hatrina kabul ederdim.

Bazı şeyler de biraz şık biraz özel olması gerekmez mi ya, en lüks otel demiyorum tabi ama okul bahçesi de nedir. Zaten nikah olmuş , yapmayiverin düğün de. Gelinlikli foto çekimi akşam ailelerde güzel bir yemek bitsin.
Yanlış anlasilmasin rıza olsa ister bodrumda olur düğün ama rızan da yokmus

Maddi olarak eş ailesine bırakmışsınız her şeyi onlarda istedikleri gibi yapmışlar. Benim anladığım bu.
O yormasın, bu zahmet olmasın demek yerine siz karı koca sorumluluk alıp istediğinizi yapsaydınız.
Eşiniz kendi düğün yerine karar veremeyip, ağlayarak eve dönüyor. Çocuk mu bu adam? Çok saçma, ya biliyordu baştan ya da basiretsizin teki. İkisi de çok kötü.

Son düzenleme:
Bu ses çıkarılmayacak veya tatlı dille/ikna yoluyla çözülecek bir şey değil, sizin düğününüz.

Karşılarına geçip ne hakla BENİM düğün yerime karar veriyorsunuz, tek başınıza yapın şimdi düğünü diyeceksiniz.

Hayallerim, isteklerim diye uzun uzun anlatmaya kalkmaya sakın.

Ayrıca eşinize de dikkat edin.
Ayrıldığınızda görümcelerin söylediklerinden nasıl haberiniz oldu, sizin hangi konuşmalarınızdan haberleri var acaba.
Eşiniz laf taşımasın, ne kadar çirkin.

Nikâh olmuş,ailecek aynı evde yaşıyorsunuz daha nişan ,düğüne gerek var mı acaba?çok ağır bir ekonomik krizden geçiyoruz ailelere de yazık ,3kuruş emekli maaşı ile borçlara giriyorlar,düğün masraflarını ailelerin üzerinden alalım artık, çalışıp birikim yapıp herkes hayalindeki düğünü yapsın..dugun salonları bi ton para okul bahçesi fena fikir değilmiş,devlet izin veriyor mu ki.. eskiler sokakta yapıyordu düğünü..istemiyorsaniz düğünü biz iptal etmeye karar verdik,istediğiniz şekilde biz yapacağız dersiniz

Simdi onların kafasından yazıyorum.

" Zaten aynı eve geçmişler. Cinsellik yaşanmış. Evli kadina düğün mü olurmuş canım. Ama okuntuların da toplanması gerekiyor. Bi okul bahçesinde gelip takıları atıp gitsinler. Bilahare salona para mı vericez"

Ayrıca küçük yer muhafazakar aile cevresi de muhafazakar olur. Onlar da aynı düşüncede olurlar. Keşke düğünden önce aynı evde yasamasaydiniz. Çevreniz açısından diyorum. Ben bu düşüncede değilim.

Hem kv kp niye laf gelmesin onlar muhafazakar diye kırk takla atıyor her şeye dikkat ediyordum diyorsunuz. Hem de küçük ve muhafazakar bir kesimde düğün olmadan aynı eve geçiyorsunuz. Zaten onlara baya bir laf getirmişsiniz çevrelerinden. Onların kabul edeceği bir şey değil bu.

Kendi fikrim düğüne gitmeyin. Kendileri çalıp oynasınlar. Nikahlı kocasıyla aynı evi paylaşan kadını eleştirmek hor görmek düğün haketmedigini düşünmek çok çirkin. Muhatap da olmayın.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…