Doktor-Mühendis olmuyor muymuş?

Hiç acımaz ayırır bence

Ayşenaz anladığım kadarıyla arkadaşın naif bir kız, annesini kırmak üzmek istemiyor; anne de bundan cesaret alarak bastırdıkça bastırıyor. Böyle bir kadın ne olursa olsun izin verse bile tüm düğün aşamalarında ve sonrasında olay yaratacak ve aile içi gerginliğe sebep olacak. Ama bu cesareti ona verecek ya da vermeyecek tek kişi arkadaşın.

Benim kv de benzer şekilde karşı çıkmış ve eşim ikna etmiş, bak 6 senedir kadının bana nefreti, bizim ayrılmamızı istemesi, bir sorun bulup onun üzerinden boşanmaya kadar sürükleme çabası bitmiyor. Ta ki eşim bunu engelleyene kadar. O izin verdikçe yapacak çünkü. Burda kilit nokta arkadaşının özgüveni ve tavrı olmalı.

Ya bir de pardon da burda da çok konu açılıyor, doktorluk da doktorluk. Tamam güzel kutsal ve zor bir meslek, ama hakkıyla yapmayan da o kadar çok ki. Daha kendi kişisel gelişimini tamamlamış, saygıdan bihaber bir çok doktor müşterim var. Ben meslekten ziyade kişilik özelliklerine değer verilmesi gerektiğini her gün karşılaştığım bir çok insandan sonra çok daha iyi anladım.

İşte sorun bu zaten. Herkes mühendis, 200 binle de mğhendisliğe giren var, asgari ücrete de mühendis var diyor. Damadımın ne özelliği kaldı diyor

Annesi kızının mutlu olmasının peşinde değil valla bnm abim de bilgisayar mühendisi eşi de sağlıkçı eşinden fazla maaş aliyor abim annesi kızının parasının peşinde o yüzden ikna olmuyor kız bunu düşünüp buna göre karar verecek

+1

Ben size daha tuhafini anlatayim. Eczaci arkadasim doktorla evlenmek istedi, babasi cok karsi cikti cocuk uzman degilmis, kizdan az kazaniyormus, kiza masraf edip eczane acmismis , simdi parasini damat yiyecekmis. Vallahi eczanenin parasini damattan baslik parasi gibi aldi once oyle verdi kizi :))) ne kafalar ne kafalar

Niye tıp okumasına bu kadar takıldıklarını anlamadım ailecek. Öss'de bilmem kaç bininci olması para kazanmasıyla doğru orantılı değil ki.

Ya da ÖSS deki başarı insanı evlilik hayatında Mutlu huzurlu yapmıyor

Ülke olarak gidişatımız neden böyle

Toplum psikolojimiz mi çöktü herşey sınavlarda başarı ve ona endeksli para mı

Kurtar bizi Astoria hepimize toplu terapi yap

Bu konuda doktorları gömmeye çalışmanız da ayrı garip. Meslek kıyaslamıyorum ancak zor ve kutsal bir meslek. Ama biz de insanız, hata yapmamak için uğraşıyoruz tabi ki. Yine de hata yapanlar vardır illa ki. Ama binde bir emin olun.
Acilde çalışıyorum ve her anım ince eleyip sık dokumakla geçiyor. Her hastayı her şeye karşı bilgilendiriyorum. Sürekli okuyorum kendimi geliştirmek için.
Lütfen mesleklere karşı daha saygılı olalım. Hele de doktorluğa.

Muhendis bi arkadaşa da bi doktorluk degil belki (!) ama mesleğinizi de küçümsemiyorum yazmis niyeyse bana bu konu da hayal ürünü gibi geldi sebebini bilemicimmm
Kendine ait olmayan fotoları da benim demisligi vardır o yüzden çok görmeyin sultanima.
Ha arada bir de ben doktorum temalı konuları vardır ki nickimi ortaya koysam ondan daha doktor duruyor.
Yani değişik bir şey işte öyle kabul edip,he diyelim.
Onun burun farkıyla one geçtiği fotoları vardır. Bak sonra size kendine ait olmayan ama öyle sandığını size de sandirmaya çalıştigi "profilimi gördün mü ?" yönlendirmesiyle gelirse ben karışmam p
Kimlere kimlere he demisligimiz vardı bu forumda, varsın bi de Ayşenaz'imiz olsundu.
Böyle mutluydu.

İşte sorun bu zaten. Herkes mühendis, 200 binle de mğhendisliğe giren var, asgari ücrete de mühendis var diyor. Damadımın ne özelliği kaldı diyor

Ama bu topyekun hatalı bir bakış açısı

Burada bir konu vardı avukat sevgili adayı vardı

Adamı çok övdü alladı pulladı

Ben de dedim ki ne olacak kocan avukat olunca bir özelliği yok o da bir meslek dedim

Ne biliyorsun deyince de çünkü kocam avukat dedim ve inanmadı

Zaten herkesin hayallerindeki kocası avukat dedi ne kadar büyüttü ise basit bir mesleği gözünde

Özetle doktor avukat mühendis ya da NASA çalışanı olması değil ki konu mesleğiyle evlenmiyoruz meslek kişiye evlilikte statü katmıyor

Annesinin daha evleneceği kişiyi seçebileceğine inanmadığı yahut bu konuda dik duramayan bir doktor yerine ben bunu istiyorum diyebilecek başka mesleklerden birisi ile evlenmek daha cazip olabilir

Özetle annesine de ne dersen de bu iş olacak sana sormadım ki demeli

Damadının da mesleğimin öneminin olmayacağını kimseyi de ilgilendirmeyeceğini net olarak söylemeli

Doğru diyorsun, ama psikolog olsa istemezdi galiba arkadaşım. Sonuçta diyor ki 5 bininci olmuş bir insan öss’de, tıp istese okurdu zaten, önemi yok diyor.

Benim kardeşim ilk 1000 deydi öss de, herkes tıp olsun, efendim çok para kazanırsın doktor olursun dedi, istemedi kardeşim küçüklükten beri geçirdiği rahatsızlıkları vardı hastane ortamını sevmiyorum dedi, mühendis oldu, şimdi yurtdışında çalışıyor, isim vermeyeceğim dünyanın en iyi şirketlerinden birinde. Evleneceği kızın annesi kardeşimin mesleğini böyle aşağılasaydı, ben de pardon sizin meslek ne sıfat ne neye istinaden kimi aşağılıyorsunuz derdim.

Annesi kizi evlenince maaşı gidecek diye istemiyor.
Kiminle evlenmesinin bir önemi yok, mühendismis doktormus, bunlar bahane...

Şunu yazmazsam içimde kalacak:
Vayy bee kadın istemeyince mühendisi bile küçümsüyor. Mühendis kolay olunmuyorrr, kac gece sabahlandiginin farkinda mi aceba. Bilgisayar bölumü doktorla aynı konumda bence.
Cahil olmak ne güzel ya, herseyi bildigini sanip meslekleri küçümsüyor.

Not: Bende bilgisayar mühendisiyim.

"Şimdi ise diyor ki “sen bu evi, kardeşini ve beni geçindirmek varken, neden kocanın evini geçindiresin?” Bu düşüncedeki anne, kendi kızı mühendis ya da doktor dışında başka bir işte çalışıyor olsa, gelen doktor damat adayını geri mi çevirecekti acaba? Benim kızım (kendince) doktor damada münasip değil, yakışmaz diyecek miydi?

Bu anne zihniyeti dışında bir parantez açmak istiyorum ki, toplumumuzda kadınlar erkeklerden fazla maaş alıyorsa (bu kadınlar istedikleri kadar okumuş, kültürlü, feminist falan sanadursun kendini) erkeğe saygı duymuyorlar, zamanla sıkılıyorlar ya da kendilerinden fazla maaş erkeklere bakmaya başlıyorlar (burada bu konuları da çok gördük)... Böyle de bir realite olduğunu da hatırlatmak isterim..

Bilgisayar mühendisini reddeden anne kızı karşısına doktor çıkarsa da bir bahane bulup reddeder ben arkadaşının yerinde olsam ilk olarak nabız yoklamak için maaşımın evde kalmasını teklif ederdim.

Yanlış anlamayın aklıma geldikçe dua ettiğim bir çok doktor var ama ben yanlış bilgisiyle bana zarar veren doktorlara da rastladım. Emin olun doktorlara saygım sonsuz ama bunu suistimal edenler de olmadi değil.

Yani tabi ki biliyoruz. En yakın arkadaşım matematik olşmpiyatlarında dünya derecesi yaptı. Öss’de ilk 100e girdi. Odtü matematik ve bilgisayar çift anadal yaptı. Yüksek lisans yaptı. Şimdi isviçrede doktora yapıyor. Google’da işe girme imkanı var akademisyen olmak istediği için beğenmiyor google’ı.
Liseden 2 kardeş arkadaşımdı, ilk 500e girdiler. Bilkent elektrik elektronik seçtiler. Biz de bu işin içindeyiz farkındayız ama teyze tutturmuş resmen.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…