Doktor-Mühendis olmuyor muymuş?

Maaş konusunda, doktorluk öyle bir şey ki ayda 100 binler kazanabilirsin, 10 bine razı da olabilirsin, 30-40 bin civarı kazanan genel cerrah erkek hocamın eşi tüp bebek yapıyor kadın doğumcu, 3 haneli sayıların altına düşmüyor maaşı. O zaman genel cerrahtan da sıkılsın mı kadın? Bunun sonu yok ki.
Sizin dediğiniz sıkılma olayı belli standartları tek maaşla sağlayamayan evlilikler için geçerlidir belki, bilemedim.

Neyse olay doktor-mühendis-maaş kıyasına gelmiş, ama bunu tartışmaktan çok, anneyi ikna etme çabamız var. Sizin söylediklerinizi, kıyaslarınızı, parayı pulu anlatıyoruz ancak razı olmuyor bir türlü. Onun gözünde hala damadı kızının parasından statüsünden faydalanacak biri.

işte anlatacağınız evliliğin statü ile olmadığı

yani doktorla evli diye kimseye imrenerek bakmıyor başka meslekteki insanlar

bakın siz doktorsunuz arkadaşınız da çevrenizdeki bir çok kişi de

ama burada doktor olmayan yüzlerce insan var

doktorları biz gözümüzde çoooooook büyütmüyoruz

tıp okumak zor kazanmak da

o nedenle annelere göre çocuklarının doktor olması çok üstün bir durum

o üstün çocuğuna daha aşağısı olmaz sanıyor

bu statülerin gerçek olmadığını belki yıllar sonra anlıyor ama iş işten geçmiş oluyor

doktorluğun da bir meslek olduğunu ve meslekle evlenilmediğini anlatmak lazım

o da prestijli, o da yüksek puan aldı, o da çok para kazanıyor gibi iknaların geçici olduğu, evliliğin bunların dışındaki şeylerle ayakta kaldığını bilmek lazım

bu arada geçen hafta bir profesörle birlikte sinemaya gittim üç boyutlu bir çocuk filmine yanımızda da bir öğretmen vardı 3 de çocuk tabii

yani bu doktorlar, profesörler vs de hepimiz ile aynı hayatı yaşıyorlar çok da gözümüzde büyütmemek lazım

Bence çiftler arasında denklik olmalı. Öğrenim düzeyi, eğitim ve kültür seviyesi, aile yapısı vs denk olmalı. Öğrenim düzeyi açısından mühendis ve doktor da denk zaten.
Bu ülkede bir bölüme yerleşmek için amansız sınavlardan geçiliyor sanki. Biri birkaç soru fazla çözmüş sadece.
Olay statü meselesi veya maaş değil. Statüyse eğer adam Hacettepe mezunu. Sorun maaş ise her meslekte çok kazanan da var, az kazanan da. Aylık geliri 30-40 bine 'düştüğünde' "bu aralar işler kötü" diyen mühendisler tanıyorum ben. Çok daha fazlasını ya da azını kazananlar da vardır.

Konudaki annenin olayı "kızımın parasını elin adamı yiyecek" olayı. Çocuklarını para kaynağı olarak gören insanlar için iyi şeyler düşünemiyorum.
Ben olsam böyle bir anneye "anne sen istesen de istemesen de ben evleneceğim. 'damadım mühendis' derken mi daha çok utanacaksın yoksa 'damadım mühendis ve kızım mühendise kaçtı' demeye mi daha çok utanacaksın sen karar ver" deyip ortamı terk ederim. "El âlem ne der" derdine düşsün ki ikna olsun.

Bu iş güzellikle olmaz çünkü anne kızın parasına takmış kafayı o da bir birey olsun kendi göbeğini kendi kessin evlensin koca doktor olmuş annesine mi laf edemiyor

Bu kadının kızı nasıl doktor olmuş anlamadım. Doktorlardaki tanrı kompleksi ailelerine de mi bulaşıyor? Tamam eğitim denkliği önemli, e ama adam zaten bilgisayar mühendisi? Tanıdığım 100binler kazanan 2 profesör var. Biri alkolik. Sarhoş olmadan ameliyata filan giremez elleri titrer. Diğeri de karısını döverdi. Öyle biriyle evlenirse belki anne de mutlu olur.

valla ben doktorla evli birine veya herhangi bir saglik calisaniyle diyeyim uzuluyorum,
cunku calisma sartlari vardiyali ve zor,
hem de meslege ilk baslama yillari diger mesleklerden daha zor.
hani eger illa sorarsa cocugum bana cocugumun bir doktorlar evlenmesini istemem.

kendim muhendisim, bir doktorla evlenmek istemezdim mesela.
ama gonul isteyince yapacak bir sey yok tabi

Diye diye estetik yaptırdın kıza gördün mü

Neyse konus sahibi de zaten drluk hariç başka meslekleri beğenmiyor etrafındakilerin beğenmemesine şaşmamalı

Annesi kızını yolunacak kaz olarak yetiştirmiş şimdi paracıklar uçmasın istiyor anladığm kadarıyla, ne kadar çiğ... Arkadaşın gerçekten çok seviyorsa annesine resti çekip evlensin, zira anne annelik yapmıyor bankamatik olarak bakıyor kızına.

Diye diye estetik yaptırdın kıza gördün mü

Neyse konus sahibi de zaten drluk hariç başka meslekleri beğenmiyor etrafındakilerin beğenmemesine şaşmamalı
Bibibella ben artık Ayşenaz'ın dr olmadığına kafa yormayarak herhangi bir üye gibi cevaplıyorum yoksa devrelerim yanıyor

Acilde nasıl çalışıyosun canımmm ?
Cips poşetini açamayan parmakları incinen ayşeciğim koşturmak bacacıklarını yormuyo mu
Gece gündüz nasıl burda oluyosun ?
o kiloyla narin bedenin nasıl kaldırıyo enine boyuna arkadaşlarım acilden çıktı mı cuppa yatak yapıyolar ah kıyamam sana

ailemizde hasta sayısı bi hayli mevcut o kadar acil gezdim resmen doktorlarla içli dışlıyız bi Ayşenaz'ı göremedim hangi hastanedeyse çıksın ortaya

evlenmek için kimsenin iznine ihtiyaç yoktur..

Ben neden bana taktığını anlamadım da doktorum evet. Doktorlar da sizinle aynı sitede takılabiliyor. Profildeki de benim evet. Bu gerçekler sizi üzüyorsa yapabileceğim bir şey yok.
Ki çok kişinin sağlıkla ilgili bu sitede bana danıştığı olmuştur.

Çok yorulduğum doğrudur ama daha dün kalp krizi geçiren bir amcaya müdahale ederek hayatını kurtardım. Tüm yorgunluğum siliniyor böylece

Hacettepe bilgisayardan mezun olup da milyonlar kazananı biliyorum. Yaptığı facebooka okey oyunu ya da android uygulamalar. Mühendisler doktorlar gibi uzun mesailere gerek olmadan çok iyi para kazanıyorlar. Maaşlı bir işin yanında uygulama yazsa bile rutin maaşlı doktordan iyi kazanır zamanla. Yani doktor hanımın annesi dert etmesin.
Ayrıca ne doktorlar tanıyorum asistanlığında 32 saat mesai yapıp 12 saat izinli, tekrar 32 mesai, tekrar 12 izinli böyle ömür mü geçer. Bu mesailer geçici bir durum sonun da doktor da iyi şartlara sahip olacak diyebilirsiniz ama doktorun çilesi bitmez. Tus, uzmanlık, doçentlik, sınavlar, nöbetler, tükenmişlik derken iki eş de doktorsa o hayat zor.

Annesini dinlemesini öneririm.
Ben bu konularda ailenin düşüncesine güveniyorum.
Zor bir ailede olsa, ciddi sıkıntıları olsa hayırlı biridir inşallah, mesleği var, evlensin derdim.
Şu durumda, annesini dinlemesi daha mantıklı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…