Doğumda eş ailesi bebeğe bir şey almalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben de imkanları var diyorum. Ama iç Anadolu’da genelde duyduğum böyle maddi konularda aileler çok ortalıkta olmuyor belki ilden ile değişiyordur.

Naptın piraye 700.. 800 çok uçuk rakamlar yahu.

Oğlum özel okulda aylık bu kadar masrafı yok bana biraz abartıyorsun bence de katılıyorum yengence
Okul parası her şey dahil 250 bin, kırtasiye bilmem ne dahil. Ek iki kursa da senelik 60 bin ödüyoruz.
Özel okula rağmen yıllık 300 bin ödüyorum ben oğlumun eğitimine ilkokul 2 devlet diyorsunuz bir de.
Devlette bağışını çok olan okullar senelik 60 bin aldılar. Kursu da bu kadar olsa o da taş çatlasın 120 bin eder.

Ben de imkanları var diyorum. Ama iç Anadolu’da genelde duyduğum böyle maddi konularda aileler çok ortalıkta olmuyor belki ilden ile değişiyordur.
Ya o biraz aileye göre değişiyor, bazı aileler daha geleneksel bazıları daha gelenek dediklerimizden uzak yaşıyor tercih meselesi gibi bir şey.
Benim ailem böyleyken teyzem kızlarına torunlarina gelinlerine bir şey yapmadı mesela o daha farklı şekilde yapmayı tercih ediyor.
Yani çeyrek alıp takacagim sıkışınca bozacaklar biriktirir ev alır,toprak alır üstlerine veririm düşüncesinde bir insan mesela

evet trabzonluyuz benim kayınaileyi burda bilen bilir. sanki onlar doğurmus gibi beni peşimde bekçiler ama bir kez olsun bir derdin var mı diye sormazlar. o yüzden anlıyorum seni ama takılma. senin bebeğin, senin ailen. ben de bazen dayanamıyorum fazla geliyor yaptıkları. ama sonra diyorum yani kapımın dısındalar. istedikleri kadar konussunlar. esime bazen sakasına diyorum bebeğe amca lafını öğretmicem, dayı ve teyze öğreticem sadece diye hiç valla bi beklentiye girmeyin. aksi halde çok yorulursunuz. yöre aynı olsa bile her ailenin dinamiği, tavrı bambaşka. ben herkesi olduğu gibi kabullendim. benim ailem de yapmayabilirdi. alınmazdım. he su an yaptıkları için ekstra yüceltip mutlu ediyorlar beni.

ben psikolojik olarak da çok yıpratıldım eş ailesi tarafından hamileliğimde. bildiğiniz düsük yapmamı beklediler sabah aksam ve bana da bunu empoze ettiler her konusmamızda. gittiğimiz hastaneden, içtiğim vitaminlere kadar laf ettiler. hep söyledim beni bu sekilde üzmeseydiler de bes kuruş bir seyleri de olmasın çocuğumda sorun değil. o yüzden boşverin. ben artık üstüme gelenin, üstüne giderüm kafasındayım. hiç aramız bozulmasın, kötü olmayalım derdim eskiden. simdi tahammülüm kalmadı artık.

Bır polis maası ile tek çocuk büyütmeyi de abartmış herkes.
Gayet maaşları ulke ıcınde ıyı derecede.
Bır çocuk ıcın aylık maaş ne kadar gerekli kıme göre neye göre?
Mıllet aylık 17 binle yapıyor.
Herkes çocuğunu özele vermek zorunda değil para gerekli ama tek sart değil.

Mesela o kadar arazileri var. Ev konusunda zor durumda olduklarını söylüyorlar ama birkaç dönümünü satsalar rahatlayacaklar. Asla satmıyorlar ilginç geliyor bana bazı şeyler.

Bence de öyle....Sadece eğitim, sağlık, kültür -spor, ulaşım, giyim üstelik devlet okulunda okuyan sağlıklı bir çocuk için çok çok fazla...Ama hesap bu.
Benim kız küçuk oldugundan mı bilmem bu kadar masrafım yok varsada uçuk yoksada uçuk yahu aylık 60 bin kazansak cocuga harcamam lazimki bu rakamlara ulasalim

Hamileyken iş yerim kapandı ve gebe olunca da maalesef firmalar benimle çalışmak istemedi.Eşimin de çalıştığı birim kapandı o da çok daha düşük ücretli biryere geçmek zorunda kaldı.Tahmin edersiniz süreç kolay olmadı.Ailem bebeklerimin -ikizlerim oldu- tüm hazırlıklarını karşıladı gebelik boyunca destek oldu.Fakat eşimin ailesi maalesef bu şekilde yaklaşmadı.Gebelik boyunca bir defa arayıp halimi sormadı.Doğum yaptım gelmedi.Halbuki hiç saygısızlığım olmadı.Üstelik tüp bebek sürecinde eşimin annesi ben karşılarım deyip transferden bir gün once param yok diyerek bizi ortada bıraktı.Sizin de çocuğunuz olmayıversin dedi bir de üstüne.Biz borçlanmak zorunda kaldık.Ben egeliyim eşim doğulu.Beni bir türlü benimsemediler mi diye düşünüyorum ama evlat hatrı da yok.Eşim doğumdan sonra rahatsızlandı hastaneye yattı 3 hafta kaldı ona da gelmeci.Aradim ve çokça rica ettim çünkü yeni doğum yaptım iki bebekle gidip bakmak mümkün olmadı. Maddi birşey beklenmiyor bir tatlı dille ilgi gösterilse de herseyi kapatmaya razıydım.Bazen gerçekten ne yapılsa olmuyor.

Eşiniz arkanızdaysa sıkıntı yok insan tornunun düşmesini bekler mi nasıl insanlar.

Piraye yine coştu çocuğu doğurup sokağa salmakla Piraye tipi çocuk yetistirme masrafının orta yerinde gayet güzel yetişen çocuklar var. Anneleri bu kadar kötü hissettirmeye gerek yok diye düşünüyorum.
Harcamak isteyene tabi ki sonu yoktur, tekne aldıklarında ağlayan anlayamazsin reisi unutmamak lazım

Senin hesapta da sağlık ulaşım giyim eksik khomyuk, bı de seninki daha küçük, ben 15 yaştan bildiriyorum, bikac yıl sonra tekrar konuşuruz ama maalesef durum bu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…