Doğumda eş ailesi bebeğe bir şey almalı mı ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayatım ev kira tek maaş, şu anki halinizle o çocuğu önümüzdeki en az 20 yıl nasıl buyuteceksiniz, nasıl yetiseceksiniz bence buna odaklanmalisin.... Seni korkutmak istemem ama doğumda elalemin alacagı üç beş araç gereç, düğünde takılan 200-300 Gr altın filan bir çocuğu yetiştirip okuturken gereken sadece maddi güc boyutunun bile yüzde biri değil.... Kaldı ki siz daha doğum parasını bile denklestirememişsiniz, onu bile hediye bekliyorsunuz.... Allah herkese kolaylık versin ama asıl sorununuz kayinaile değil, önce bunun farkına varın...

Doğumda 50 binlik klinik ücretini polis maaşı ile eşim nasıl ödesin diye yazınca ben de dahil okuyan çoğu kişi eş ailenizden maddi destek beklediğinizi anladı.

Sevgi maddiyatla ölçülen birşey değildiir
Bana kv her iki doğumumda 22 ayar en kalınlarından takı seti taktı, kızlarımada doğum dahil her doğum günlerinde adana burma takar, düğünlerini göremem belki der. Arada kıyafet alır vs
Ama ben yinede sevmiyorum ve yıllardır görüşmüyorum onunla. Bana zamanında çok altın yaptı ben onu seveyim demiyorum. Hakkını yiyemem çocuklarıma emekleride çoktur, nezaman istesek gelip bakardı, biz tatile giderdik ona bırakırdık vs. Ama bir kavgayla hepsi bitti, artık hiç birinin önemi yok şuan. Çocuklarda artık soğudu ben araya duvar örünce.

Doğumda 50 binlik klinik ücretini polis maaşı ile eşim nasıl ödesin diye yazınca ben de dahil okuyan çoğu kişi eş ailenizden maddi destek beklediğinizi anladı.
Hayır. Devamında anlatmaya çalıştım. Herkes ona takılmış. Ben beşiktir kıyafettir hediyeden bahsettim yapılmalı mı ben yapılması gerektiğini düşünüyorum sizlerde nasıl dedim. Konu nereye geldi.

Cogu insan sevdiklerine hediyeler alir . Ama bu bu kadar zengin su kadar aldi aaa ayip falan olmaz . Biraz deger vermekle alakali , biraz da cevresinden gordukleriyle alakali.

Size tavsiyem hic kimseden beklenti icinde olmayin. Daha mutlu olursunuz.

Bir de özel klinik takipliym muhtemelen doğum ücreti şubata 50 küsür olur. Adam sadece polis maaşıyla hepsini nasıl karşılasın.
ceyrek altin su an 5bin. subata 6 bin olur 9 tane bozduruverirsiniz ille ozel hastane istiyorsaniz. dert mi yani?
adam polis maasiyla nasil karsilasin diyorsunuz. bunu oyle pahali doktoru secmeden once dusunebilirdiniz. ya da hamile kalma calismalarina baslamadan once gebeligi de kapsayan ozel saglik sigortanizi baslatabilirdiniz - uygun zaman bekleyip oyle bebek yapardiniz. ya da dogumda ayrilmak üzere evliyken ise girebilir, birikim yapabilirdiniz.
mantikli olan hicbjr seyi yapmayip adamin maasi kadar doktor bulmak sizin probleminiz. herkes ayagini yorganina göre uzatmali

Tamam

sizin de oglunuz olacak. dogasiya yasiniz 32 olacak. insallah oglunuz da size benzer. emeklilik arifesi 2 yıllık asgari ucretten fazla altin beklentisinde olurlar en iyisinden takarsiniz. polis memuru maasiyla düğününü gelinin istedigi yerde en iyisinden yaparsiniz, esyalari alirsiniz. evlendi diye rahatlamisken bir de bebek odasini, altinini, ozel hastane ucretini falan beklerler sizden.
belki o zaman aileyle empati yapabilirsiniz

İnşallah oğlum bana benzer tüm yüreğimle istiyorum.benim durumum varken çocuğumdan esirgemeyeceğim merak etmeyin.

Ben böyle şeyleri okudukça cidden çok şaşırıyorum, ne kadar ayıp ya
Ben de hamileyim, eşim de ben de iki taraftanda birşey beklemiyoruz.
Hatta teklif ettiklerinde kibarca hayır diyoruz, bu insanlar zamanında yapmışlar yapacaklarını, artık ayaklarını uzatıp torun sevmek dışında bir sorumlulukları yok bence.
Doğduğunda da gönüllerinden ne koparsa o yeterli.
Madem eşiniz hastane masrafını karşılayamayacak durumda, o zaman devlet hastanelerinin kapısı herkese açık, orada doğuruverin, insanlara bu sorumluluğu yüklemeye çalışmayın.

Durumlari iyi dediginiz aile ev almak icin sizden altinlarinizi almis. Abi siz neyin kafasini yasiyorsunuz ya. Esinizin ailesine soyleyin bir ada alsinlar torunlarina madem.

Babanız kardeşinize araba aldıysa neden eşinize sana da yaparım diyor ki? Siz ne oluyorsunuz bu durumda? Kardeşinize yapılan şeyin aynısının size de yapılması lazım eşinize değil. Çok ataerkil ve çirkin bir konuşma bu.

Torununun bütün eşyasını alan olduğu gibi hiçbir şey almayan da var. Bildiğim kadarıyla bu ülkenin her yerinde yeni doğana hediye takılır, bizde yok diyenin işine gelmiyordur. Ama bence siz bunları boşa düşünmeyin, ha eşiniz almış babası takmış ha kendileri almışlar. Bunları dile getirirseniz evinizin huzuru bozulur sadece. Sorgulayıp aldı almadı hesaplarına girmeyin. Eşinizle aranıza soğukluk sokmayın

Geleneksel konyalılar çok zor bir aile yapısına sahip, işiniz çok zor, allah kolaylık versin

Ankaralılar. Sadece tuhaf geliyor bana kendilerini dünyanın en iyisi anne babası sanıp hatta bir keresinde babanı boşver benden iyi babamı bulacaksın demişti bana ama böyle durumlara gelince de ortada olmaları. Ve bunun kimseye tuhaf gelmemesi.

3 tane çocuk doğurdum
Bir tanesinde bile İğne ucu kadar beklentim olmadi kimseden
Kendimiz hazırlığını yaptik gerekenleri aldık maddi anlamda karşılıyor olmama rağmen özelde doğum yapmadım devlette yaptım şimdilerde bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu anlıyorum iyi ki öyle yapmışım
Belki bu tok gözlüğüm sebebiyle bilmiyorum hem kendi ailem hem eş ailesi tabiri caizse yağdırdı diyebilirim
İlk kızımda hiç unutmuyorum 4 yaşında giyecegi elbiseye kadar almıştı kaynim ben ne alacam diye üzülmüştüm bu kadar çok almalarına kızmıştım
Eşim zaten yurt dışında görevli olduğu için her dogumumda en azı 5 burma bilezik olacak şekilde altin taktı bana
Yani demem o ki beklenti iyi bir şey değil Ben beklentiye girmem biz eşimle her seyi halleder kimse bize hiç bir konuda destek olmayacak şeklinde planımızı yapar öyle yasariz gelen destek elbette bizi sevindirir mutlu olur yeri geldiğinde karşılığını yerine getiririz
Çocuklarımızı da bu minvalde yetiştirdim kimseden hiç bir beklentileri olmaz daima hayatları yolundadır şükürler olsun
Size tavsiyem beklentilerinizi sıfırlayın böyle daha mutlu olursunuz

Sağlıkla kucağınıza almak nasip etsin Rabbim amin

Annem dolu dolu altin takarken esimin ailesinin incecik bir bez parcasindan baska bise almamalari giysilerini tabiki cöpe attik kis mevsiminde yazlik ince sirf ucuz diye alinmisti saka gibi az sabredeydi 2.ci günde getirdi hemen demeyelim birsey getirmediler birsey ummayalim ahaha

Asiri degisik adetler var gercekten. Benim is yerimden biri dogum yapmisti ben yenidogan bebegin ziyaretine karsiyim. Hastalik kapar bilmem ne...bekledim ki biraz zaman gecsin oye gideyim. Bu arada beni her gun ariyordu ne zama geleceksin diye. En son ben senin dugununde bilem ne taktim sen bana takmayacak misiniz dedi. Sok gecirdim. Gittim altinini taktim. İstanbul'da boyle adetler yok o zaman bunu ilk kez ogrenmistim.

Bakın yığdırdılar diyorsunuz hevesi olan yapabiliyor değil mi bütçesi yettiğince. Demek ki insanlar torunlarına çok görmemiş. Bu beklenti değil ki. Anne baba olmak dede ve nine olmak böyle bir şey değil mi ? Benim ailem hevesli ve yapmak istiyorlar çevremde gördüğüm aileler de öyle. Demek ki durumu olan insanlar hevesliyse yapıyor gibi vir şey oluşuyor artık insan kafasında. Karşı tarafta sadece heves var ama sorma yok bu anormal geliyor.

burda da Türkiye’nin her tarafından insanlar var gelip yorum yapıyolar. Başka yerlerde durum nedir diye konu açtım yeterince ayrıntı açıkladım sanırım.
Ben sana şu anda Türkiye'nin her yerindeki durumu açıklayayım....15 yaşında, sağlıklı , devlet okulunda okuyan mutevazi koşullarda asgarî hizmetlere ulaştırılan çocukların ailelerinin yıllık eğitim, sağlık , spor, kültür, giyim, ulaşım harcaması an itibariyle ortalama 700-800k...Enn mütevazi yıllık bedel bu...Hele bir de özel ihtiyacı olan veya özel okulda okumak zorunda kalan bir cocuksa bu rakamı rahatlıkla 3e 4 katlayabilirsiniz....Ha tâbi çocuk doğurmaktakı tek amacınız doğumu özelde yapıp story paylaşmak ve kayinailenin dedikodusunu yapmaksa bişey diyemem, 2 yaşında salarsiniz sokağa büyür zaten ama insan yetiştirmek böyle bişey değil tabiki....

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…